близнаци без преграда

  • 8 079
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 123
 Здравейте, мами. Бременна съм в 15 г.с. с еднояйчни близнаци. Докторката обаче не вижда преграда между тях. Като се поразрових в интернет установих, че това е много опасно и направо изпаднах в шок от статистиката (напр. над 50% смъртност #Crazy). При прегледа обаче никой не ме предупреди,че е толкова опасно. Някой от вас минавал ли е през такава бременност. Ще се радвам да споделите с мен всякаква информация за тези случаи.
 Утре съм на преглед при доц. Маринов, завеждащ патологична бременност в майчин дом- да имате някакви отзиви за него?
 Благодаря предварително за всеки отговор Hug

# 1
  • Мнения: 2 950
Не мога да ти помогна с никаква информация, но ти стискам палци всичко да е наред!  newsm17

После да пишеш.

# 2
  • Мнения: 7 803
опасностите са доста и по-добре да не знаеш за всички тях  Peace не се шашкай предварително, все пак има и случаи, в които всичко завършва добре  Hug

# 3
  • Варна
  • Мнения: 552
И моите еднояйчни близнаци бяха без преграда.Няма нищо страшно. Всичко беше наред. Родиха се 1 седмица преди да вляза в 9-я месец.Родих нормално.Тежаха 2.850/ 50 всяко.
В дебелите книги четох, че за да има такава преграда зависи кога оплодената яйцеклетка се е разделила на две.Явно при мен е станало в последния момент и не се е образувала такава.
Не се шашкай! Пожелавам ти лека бременност и красиви и здрави близначета.

# 4
  • Мнения: 123
Благодаря на всички за отговорите. Наистина много се бях ошашкала. Дано всичко бъде наред с малките мишмороци Praynig

# 5
  • Мнения: 116
Здравей - минах през същия проблем преди една година. Казаха ми първо, че са без преграда, шашнах се, писах във форума, четохме с мъжа ми ...после се оказа, че има преграда...
Сега се радваме на 2 прекрасни момченца - родени в 9 месец по почти 3 кг.
Успех и не го мисли много.
Пращам ти телефон като лично съобщение, ако имаш нужда от съвет - обади се, а пък дори само да си побъбрим

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 358
не се знае какво точно какво е видяла тази докторка. Препоръчвам ти преглед при д-р Димитър Марков от Майчин дом или доктор Димитрова пак от Майчин дом. и двамата преглеждат в МЦ Фемина и са най-добрите по фетална морфология. Д-р Марков следи моята бременност и мога да ти кажа освен много добър специалист е и страхотен човек. Винаги обяснява много и е много внимателен. Препоръча ми го професор Кременски от генетичната лаборатория. Ако неможеш да си запишеш час за него скоро ми пиши на лични и ще ти изпратя мобилния му.

# 7
  • Мнения: 219
Здравей,
Най-вероятно преградата не са я видяли. При мен се случи същото. Казаха ми, че нямам преграда и също като теб ме наплашиха. Наистина, ако няма преграда, ситуацията е сложна, но едва ли в твоя случай е така. Както и другите са те посъветвали, мнение трябва да даде друг по-опитен специалист. Дори първият лекар да е добър специалист, за такова нещо е добре да се търси още едно мнение.
Пожелавам ти успех.

# 8
  • Мнения: 7 803
сега си спомних какво каза един професор в болницата, щото се уплашиха, че не виждат преграда и при мен. та каза, че преграда се гледа в началните седмици, после е трудно да се види  Peace

# 9
  • Мнения: 123
Благодаря за всички отговри Hug
 Всъщност потърсих и второ мнение- отидох на преглед при доц. Маринов от МД, за който ми казаха, че завежда отделението по патологична бременност. За съжаление той потвърди, че няма преграда. Иначе имам час за ФМ при д-р Марков на 18.11...-т.е. след 2 седмици, но за нетърпението ми са месеци. Дано всичко бъде наред. Лек ден на всички  smile3525

# 10
  • Мнения: 116
Късмет! Стискаме палци....

# 11
  • Мнения: 849
Привет на всички! Бих искала и аз да се включа във форума за близнаците. Аз съм от София, на 29 години, първа бременност ми е. в 13 г.с. съм и очаквам две еднояйчни момиченца.  Grinning
Kenga_, по въпроса за преградата - между моите бебета също няма видна такава. Но тази седмица бях на ранна фетална морфология, даже вчера ме гледа обсъждания тук д-р Марков (който е страхотен, между другото). Всъщност, бебетата ми ползват обща плацента, но всяко си има своя обвивка (амнион). Тази обвивка е изключително тъничка, с обикновен ехограф не се вижда, но е гъвкава и много здрава.
Това положение както и да го гледаме си е рисково, но не е чак толкова страшно. Просто при такива бременности около една четвърт развиват усложнения - Т-синдром, при който едното бебе започва да се храни за сметка на другото. а вече в рамките на тази една четвърт, при 50% усложненията може да са сериозни и да има неблагоприятен изход. Така че като се замисли човек - не е чак толкова ужасяваща статистиката. Все пак има цели три четвърти, които си минават безпроблемно (относително). Просто трябва много сериозно и редовно следене и има какво да се прави, ако се появи проблем.
Между другото проблемът се проявява най-рано след 18-20 г.с. и колкото по-късно, толкова по-малки са усложненията. Знам за една мама (приятелка на моя приятелка) - много гледана бременност, в Швеция, която е била аналогичен случай, развила е тежките усложнения (възможно най-лошия сценарий) и какво са направили докторите там - приели са я в болница за наблюдение и задържане. изчакали са до 27 седмица, когато са изродили бебчетата. после мъниците са били в кувиоз известно време и сега са живи, здрави и по нищо не личи, че са имали проблем.
Всички тези неща д-р Марков ще ти ги обясни най-подробно и съм сигурна, че след прегледа при него ще си доста по-спокойна. Така че горе главата! Спокойно, НО редовно на прегледи за мерене на размерите на бебоците. И аз съм на този хал, ще си споделяме, няма да се отчайваме!!!  Hug

# 12
  • Мнения: 7 803
zaiobaio, говориш за съвсем различно нещо. твоите имат обща плацента и това би могло да е проблем (но може и да не е), а тя говори за липса на преграда, последствията от което могат да са доста лоши (ако те интересува какви, пиши ми лс, да не стряскаме другите). как успяват да им видят пола в 13 седмица  newsm78

# 13
  • Мнения: 849
не говоря за различно нещо. и на мен ми казваха, че нямат преграда. колкото пъти ме гледаха на УЗИ, не се виждаше абсолютно нищо. просто амниончето е много тънко, прозрачно като ципичка само и не се вижда с обикновените ехографи. за първи път го видях и ми го показаха по време на феталната морфология (тази седмица бях на две ранни фетални морфологии при различни лекари). мисля, че е излишно да се плашим тук. в крайна сметка, единствено докторите могат да кажат какво е положението и доколко е сериозно.

Последна редакция: пт, 07 ное 2008, 17:16 от zaiobaio

# 14
  • Мнения: 1 895
всъщност, показа ми доста ясно клиторчето на едното бебе, ако трябва да сме съвсем точни...  Laughing

Това ми дойде прекалено Rolling Eyes

Цитат
През  7 – 10 седмица плацента започва да функционира. Ушите, клепачите, пръстите на ръцете и краката са вече добре оформени. Към краят на този период бебето все повече започва да прилича на човешко същество с големината на кашу.

Към края на първият триместър бебето е напълно оформено. Гръбнакът и ребрата на бебето са много меки, а кожата му е почти прозрачна. Вътрешните репродуктивни органи се развиват, но полът на бебето все още не може да се определи по външни белези. Към края на третият месец след зачеването фетуса е с дължина около 10 см. и тежи малко над 30 гр. В този период сърцето на бебето започва да бие и тоновете му могат да се видят с помощта на ултразвуково изследване.

Вторият триместър е време за продължаване на развитието на феталните органи. През 4 месец  фетусът започва да рита, преглъща, а също така и да чува гласа на майка си. Външните гениталии започват да се забелязват. Към краят на този период бебето е с дължина около 18 см. и тежи около 0,5 кг.

# 15
  • Мнения: 849
Това ми дойде прекалено Rolling Eyes

Сори, ама не го твърдя аз, нито съм се гледала сама... твърди го д-р Марков - цитирам "почти на 100%".

Последна редакция: пт, 07 ное 2008, 17:17 от zaiobaio

# 16
  • Мнения: 1 895
zaiobaio , разбирам, че бременността те прави чувствителна - репликата ми беше по повод цитата. Малко ми идва хард да обсъждаме "клиторчетата" на неродени бебета.
Що се отнася до твърде ранната прогноза за пола на децата ти какво е казал доктора - не знам. Да бебето има вътрешни органи в 12 седмица, но едва ли се вижда 100 % пола на нещо с размерите на кашу!Според мен може би просто се е пошегувал с тази реплика. Възможно е и да е прав, разбира се! А ти гледай по-ведро на нещата PeaceТука няма враждебни, просто всички сме миналия по тоя път и поназнайваме нещо Laughing

# 17
  • Мнения: 7 803
в крайна сметка вероятността да познае е 50 на 50  Mr. Green или ще познае или не
и последно Т-синдром, няма общо с липсващата преграда, а с общата плацента  Peace

# 18
  • Мнения: 3 638
всъщност, показа ми доста ясно клиторчето на едното бебе, ако трябва да сме съвсем точни...  Laughing

Това ми дойде прекалено Rolling Eyes

Надявам се, че ти, цитирайки лекаря, бъркаш "клиторчето" със срамните устни, защото точно те се виждат при момиченцата на ехографа при определяне пола на бебето. Иначе казано от специалист ми звучи меко казано странно  Crazy Може пък да е имал лапсус на Фройд човека, но много ме разсмя  Joy

Шегата настрана, желая ти лека и успешна бременност и две прекрасни бебчета на финала  Hug

# 19
  • София
  • Мнения: 3 123
aз загубих еднояйчни близнаци в 20-та г.с. заради Т-синдром,бяха в една плацента ,но имаха преграда.Забелязаха различията в размерите и кръвоснабдяването много рано, но освен да чакам как ще се развият нещата,друго не ми остана.
Пола го видяха в 13-та г.с.,две момчета бяха и това се подвърди след аборта,така че може да се види на този етап.Последната ми бременност също ми казаха в 13-та г.с. пола.

Kenga_ ,желая ти успех и живи и здрави бебчета!Важното е,че всичко е наред,така да е и занапред!

# 20
  • Мнения: 849
angels_zg , много съжалявам за това, което си преживяла. Наистина много рано се е развил синдрома при теб... аз самата много се страхувам, защото куп лекари се надпреварват да ми обясняват колко е сериозно... опитвам се да се успокоявам със статистиката и със случаи на успешен край в такива ситуации. Но в крайна сметка, каквото е писано.

Последна редакция: сб, 08 ное 2008, 17:33 от Double with Cream

# 21
  • Мнения: 116
И моите близнаци видяха, че са момчета в 13 г.с. - е само едното де (дадоха ми и снимка;-))), но нали са еднояйчни - беше ясно и за другото.

Късмет на бременните!!!

# 22
  • Мнения: 2 950
Kenga_ , как си? Как вървят нещата? Hug

# 23
  • Мнения: 123
За сега горе-долу нещата са наред. На 18.11 съм на ФМ при д-р Марков и се надявам да науча повече за положението. Дано все така се развиват нещата  Praynig
  Hug

# 24
  • Мнения: 2 950
После да пишеш, чу ли?  smile3523

# 25
  • Мнения: 2 950
Кенга, какво стана с прегледа?

# 26
  • Мнения: 123
Часът ми беше за 17h. Очакваме две момиченца  newsm06. Положението им обаче не е особено разово. На първо място се потвърди, че няма преграда м/у тях и от хилядите прегледи,които е правил, д-р Марков е виждал такава бременност преди 7-8 години- за съжаление тогава близнаците не са оцелели . Но освен това се оказа, че съм и друг рядко срещан случай по отношение на пъпната връв, която и на двете бебета не е свързана с плацентата, а са прикрепени незапомних къде,ама не и където трябва - също рядко срещано и също високорисково за бебетата . Като за капак на всичко са много околоплодните води и ако се увеличат още малко трябва да ме подложат на някаква терапия с незнамкаквоси. Иначе девойките си имат здрави сърчица и са с по 5 пръстчета на всяка ръчичка и краченце. Но са по-малки за възраста си и тежат по 200гр. Ами това е в общи линии. Изпрати ни с думите да ударим по една молитва  Praynig. Това и правим. Ако има други новини ще пиша пак.
Благодаря за вниманието. Много мило от твоя страна Hug

# 27
  • Мнения: 7 803
Kenga_, стискаме ти палци всичко да е наред  Hug  Praynig

# 28
  • Мнения: 3 638
Kenga_ , стискам палци, дано всичко се развие по най-благоприятен начин  Praynig Hug

# 29
  • Мнения: 1 744
Кенга, желая ви нещата да се развият благоприятно и да си гушкате две принцески накрая. Hug

# 30
  • Мнения: 2 950
Кенга, незнам, ако трябва всеки ден ходи на консултации или пък да влезеш в болница, за да ви наблюдават ежедневно. Наистина е гадно, но имам познати, които си карат бременостите в болница от началото. Да добутате до 30-32 седмица и после да ги раждаш.  Praynig Може да са ми глупави съветите, но ако искаш обсъди този вариант с набюдаващия те лекар.
Желая ти две здрави красавици от цялото си сърце. newsm17 newsm17

# 31
  • Мнения: 123
Честно казано с удоволствие ще влезна в болница- никога не съм си мислила,че мога да кажа нещо такова, но в момента ще ми е много по-спокойно там. Проблемът е, че докторката, която ми води ЖК ме следи като една нормална бременност и не иска да ме гледа повече от веднъж на месец. Последния път поисках да ми изпише нещо за гърло, защото усещах че се разболявам, а тя ми каза да питам личния си лекар Shocked. А и досега никога не ми е правила преглед на шийката на матката- добре, че беше форума, за да разбера, че това е наложително особено в моя случай на многоплодна бременност. Бих била доволна от нея, но ако карах една нормална и относително безпроблемна бременност, но в моя случай ми се иска да получа повече внимание.
И сега се чудя към кой доктор да се насоча. Ако някой може да ми препоръча някой много ще се радвам (става въпрос за София), защото просто не знам към кого да се обърна,за да ми следи по-обстойно бременността. Във форума четох препоръки за различни доктори, прегледах и белия списък, но ми се иска препоръка от човек,който също е имал високорискова бременност и са му обърнали необходимото внимание. Защото честно казано и аз щях да хваля моята ако всичко ми беше наред.... Hug

# 32
# 33
  • Мнения: 2 950
Да ти кажа, в сравнение с твоята бременност, моята явно е била много лека, но аз ходих при д-р Динчо Георгиев от СВ. София - бившата Тина Крикова. Сестра ми роди двете си деца при него, а аз - трите. Но общо 4 раждания. Ходех и в ЖК в ВМА - д-р Гиздов. Той искаше да ходя на 2 седмици, защото съм с близнаци. Но на частно ходех при д-р Георгиев, защото знаех, че ще раждам при него.
С близнаците бях с високо кръвно, в болницата ме писаха с прееклампсия, имах много неразположения, но най-кофтито беше, че те тръгнаха да се раждат в 26 г.с. - да не те излъжа, но там някъде беше. Изпълнявах абсолютно стриктно неговите указания, ходих на прегледи и тонове и родих в 39 г.с. и то нормално, въпреки, че лекарите от смяната по време на моето раждане ни говореха, че и аз, и доктора ни сме луди. Но това е друга тема. Той е с доса години стаж и всички в болницата, на които казвах, че ме набюдава д-р Георгиев, веднага възкликваха, че е еидн от малкото страхотни специалисти днес. Да не ти прозвучи като някаква реклама - просто обяснявам как беше при мен. Ако искаш да се консултираш с него, пиши на лични, ще ти дам тел, пък вече ти ще си решиш дали ти харесва. Все пак всеки има различни критерии.  Peace

# 34
  • Мнения: 849
Kenga_, какво каза самият Марков за това? На мен за далеч по-безобидно нещо ми предложи, ако се наложи да отида в Майчин дом да ме наблюдават, включително той самия. И каза да звъня непременно, ако до следващия ми час при него стане нещо или се види някакъв проблем. Ако не сте говорили за това - защо не му звъннеш? Обясни му как стоят нещата и че искаш да смениш лекаря. Предполагам, че ще ти предложи нещо смислено. На мен поне ми се стори от лекарите, които са грижовни към пациентите си.

# 35
  • Мнения: 123
Ами Марков каза, че иска да ме види задължително към 26-та седмица.. Записах си първия възможен час при него- 13.01.2009  ooooh!. Иначе ми каза, че ако се наложи ще ме приеме- просто да се обадя и да кажа, че се обажда жената със рядката бременност Crazy. И мен ме насочи към Майчин дом, но за раждането.... не спомена имена-каза,че ако стигна дотам тогава Rolling Eyes.
Но аз мисля да се насоча към Майчин дом още от сега,защото моята док нещо не ме радва. За сега съм се спряла на д-р Дяволов от МД. Иначе има много доктори с безупречна репутация, но не мога да се добера до тях- има свободни часове за след месеци. Надявам се да свържа с Дяволов- от утре ще звъня в МД да си запазя час.
Лека вечер  Hug

# 36
  • Мнения: 2 950
Кенга, как сте?  Hug Как вървят нещата с бебоците?  Hug

# 37
  • София
  • Мнения: 1 035
Кенга, надявам се да сте добре и трите. Мислим те, да знаеш. Пиши, когато можеш, дръж ни в течение. Дано всичко да е ок  Praynig

# 38
  • Мнения: 849
Kenga_ , как сте? Искрено се надявам всичко при вас да е наред! При нас нещата взимат неочаквано лош обрат. Снощи бяхме при д-р Марков, който видя ясно, че съм развила Т-синдром. Станало е много бързо - предишната седмица бяхме при кардиолог, а още седмица преди това на друга фетална морфология и тогава нямаше НИКАКВИ данни за синдрома... Не знам как да го приема просто. Това беше възможно най-лошият сценарий и надеждите ни бавно угасват - Марков почти никакви не ни даде... А най-тъпото в тази ситуация е, че и двете са здрави и много добре развити. Но синдромът се появи твърде рано за съжаление... Днес ще търся разни светила, за да потвърдят или отхвърлят страшната новина.... Стискам палци поне при теб нещата да се развиват в добра посока! Ще се моля много тези дни както за себе си и моите бебета, така и за теб и твоите!  Hug

# 39
  • Мнения: 123
Момичета, благодаря ви много за вниманието. Не писах по-рано,защото днес съм на преглед и исках да имам някакви новини, за да има какво да напиша. Като мине ще пиша как се развиват нещата.
zaiobaio, стискам палци всичко при вас да се развие положително. Нямам медицински познания, но ми се струва, че за една седмица е малко време, за да се развие толкова категорично Т-синдром. Дано всичко се окаже фалшива тревога. Но не губи надежда....То и на нас не ни дават големи надежди- при това от началото на бременността и знам добре как се чувстваш и всичките различни мисли които ти минават през главата. Важното сега е да не се предаваш- докато се борят малките ни шушулки, ще се борим и ние Hug
Ще се моля за вас  Praynig Praynig Praynig

# 40
  • Мнения: 10
 Kenga_  и zaiobaio ...стискам ви палци и всичко да има добър край.Желая ви много късмет момичета. newsm10  love001

# 41
  • Мнения: 7 803
по коледа стават чудеса  Hug моля се и при вас двете да стане чудо  Praynig и да гушкате по 2 бебочета

# 42
  • Мнения: 2 950
Кенга, чакам новини.  Hug

# 43
  • Мнения: 9 973
по едни стиснати палци и от мен  Praynig Hug

# 44
  • Мнения: 1 895
Kenga_  и zaiobaio много сили и на двете! Пожелавам ви добри новини скоро!

# 45
  • Мнения: 622
Kenga и zaiobaio пожелавам ви малките слънчица да са живи и здравички и всяка от вас да се радва на по две живи и здрави дечица  Praynig Praynig Praynig

# 46
  • Мнения: 123
Нашият преглед мина. Двете госпожици продължават да изостават по размери с около 2 седмици, но те така си вървят още от времето, когато бяха малки точки. За сега се развиват, но околоплодните води много са нараснали- предписаха ми свещички-като им прочетох упътването направо се облещих  Crazy , но док ме предупреди за това. Мисля да му се доверя и да ги почвам, защото положението с водите много се е влошило от миналия път. И да се оплача, че докато ме гледаха на ехографа дойде да наблюдава и рецепционистката, която записва часовете за преглед-младо момиче. Когато ставах едната бебка се раздвижи и се образува една бабунка на корема ми....а онази мацка протегна пръст и набута бебка обратно надолу с думите "Я, тук нещо се показа". Всичко стана толкова бързо, че не можах да реагирам по никакъв начин...ама как може толкова грубо  Shocked


zaiobaio, чакам новини от вас. Ще следя и тази и твойта тема, за да разбера как се развиват нещата при вас. Дано всичко е наред  Praynig Praynig Praynig

# 47
  • Мнения: 2 950
Кенга, забелязала съм, че по болниците всеки си влиза в кабинетите както си иска и си правят с бременните каквото си поискат. Общо взето те приемат за инкубатор, който може всеки да пипа, обсъжда все едно теб те няма в стаята и т.н.  ooooh! Свиквай. Като тръгнеш да раждаш, ще е така. Въпреки че в повечето случаи тези жестове са от добри намерения, просот ти сега си чувствителна и ти е кофти. Hug
Аз като раждах близнаците и всеки, който ме видеше ми пипаше корема, цъклеше се как може да има такъв огромен корем на този свят, цъкаха, вайкаха се  #Crazy Мани ги.... гледай да си добре психически, за да имаш сили да избуташ още няколко седмици.  Praynig

# 48
  • Мнения: 67
Kenga_  и zaiobaio kakvo stava zashto ne pi6ete az vi 4eta i stiskam palci vsi4ko da e nared pi6ete kak ste kakvo stava s vas uspeh i kuraj

# 49

Общи условия

Активация на акаунт