Стига вече са приемали болни деца в яслата/градината!

  • 35 082
  • 796
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 6 372
jabata dil и Ити,

ако се докаже бактериална инфекция у детето, всеки лекар ще предпише антибиотик. за да се докаже такава инфекция, се прави посявка на секрет, в случая  - от носа. зелените сополи са ИНДИКАТОР за бактериална инфекция и е редно при такива секрети да се направи посявка. ако се докаже бактерия - АБ, няма мърдане. вирусните инфекции не се лекуват с антибиотик.

редно е, след като имате деца, да правите елементарната разлика между бактериална и вирусна инфекция.

 изобщо не става дума за български синдроми и прочее... въпреки, че съм съгласна с jabata dil за невежеството на много бг педиатри, които бухат антибиотик за всичко.

от 1 месец моят син два пъти боледува с хрема, кашлица и температура. педиатърът прецени, че не е бактериална инфекция, съответно се лекуваме симптоматично - с температуропонижаващи и Олинт за носа. в България сме, jabata.... не бъркайте собственото си незнание с лекарското.

# 46
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
Джам има предвид, че в повечето случаи зелените сополи или такива с цвят по-различен от прозрачния, са причинени от някаква бактерия. Това се открива с посявка. Тогава се минава на антибиотик, заради бактерията, ако има такава. А не че при всяко потичане на носа се пият антибиотици. Първо трябва да се изследва. Същото важи и за по-продължителни или повтарящи се често хреми.

По темата - моето дете не е тръгнало още на ясла. Но вече съм се замислила сериозно. Няма кой да я гледа освен мен и баща й. Нямам комшии и роднини на които бих разчитала да си зарежат работата за да гледат детето ми. Това при условие, че не винаги можеш да отсъстваш често и продължително от работа. Дали заради работодателя, дали заради длъжността ти. И не всички мъже печелят достатъчно за да издържат три или четиричленно семейство.
И в тази линия на мислене, дълбоко ме съмнява, че родителите си водят децата на детска градина с температура, кашлящи и разнасящи бацили за да си доставят удоволствие или може би за да им е по-лошо на децата, ооо да, за да заразят другите деца.

# 47
  • Мнения: 46 582
jam, така е, но както може да няма бактерия въпреки зелените сополи, така може и да има таква, без външни признаци. Ако видиш на входа на градината 2 деца, едното сополиво, другото не, може да се окаже, че точно "здравото" днес ще зрази детето ти, или видимо здравата учителка, или дори майката, която е донесла вируса от службата си. Затова е смешно да се обвиняват децата.

Аз, когато бях с въпросните зелени сополи, щях да си изпия антибиотика, даже в болница за лекуване на синузит ме викаха (пункция), чист късмет, че майка ми срещна познта лаборантка, която веднага направи посявка и ми с размина.  

# 48
  • Мнения: 9 052
До сега zа тоолкова много zелени, жълти, твърди , течни , проzрачни, продължителни, краткотрайни и какви ли не сополи никой нее правил посявка. Иzглежда един педиатър е в състояние да прецени при преглдеа има ли нужда от подобна посявка ... не се съмнавам , Еч ако има нужда ще я направи, но да се иzследва всеки zелен сопол  newsm78 блях. Аz си мисля , че джам  наистина бъркаш лекарското неzнание с нещо друго ... не мисля, че един практикуващ активно педиатър с достатъчно опит беz да се преzастрахова с антибиотици ... може да сбърка вирусна инфекция с нещо друго ... нали преглежда самото дете основно , иzслушва историята на "zаболяването" от майката ...
Пък и доколкото прочетох някъде не е нужно да се стремим да иzтрепем бактериите до крак ... съвсем ще луднем. Ми те са на всякъде и във всичко и всеки ги има ... доколкото ми е иzвестно е важна концентрацията ... а тя се благоприятства от определени фактори и има определени симптоми ....

# 49
  • Мнения: 827
jam, така е, но както може да няма бактерия въпреки зелените сополи, така може и да има таква, без външни признаци. 
jam, редно е и това да се знае, особено пък щом имаме деца.

Подкрепям Judy, щото байгън ми дойде от всезнаещи и всеразбиращи... майки.

# 50
  • Мнения: 87
Наистина стига! Абсолютно подкрепям Peace Мисля, че е много егоистично и безотговорно да си пратиш детето недоизлекувано или болно на градина Naughty В нашата градина ги приемат с едни зелени сополи, кашлящи...със сиропите и капките Sad
В старата градина преди да влязат ги преглеждаха за паразити и за зачервени гърла - връщаха доста деца, а и сиропи отказваха да дават Rolling Eyes

# 51
  • Мнения: 9 052
Наистина стига! Абсолютно подкрепям Peace Мисля, че е много егоистично и безотговорно да си пратиш детето недоизлекувано или болно на градина Naughty В нашата градина ги приемат с едни зелени сополи, кашлящи...със сиропите и капките Sad
В старата градина преди да влязат ги преглеждаха за паразити и за зачервени гърла - връщаха доста деца, а и сиропи отказваха да дават Rolling Eyes

параzита zа теб нещо между бактерия и вирус ли е или нещо по страшно от двте вzети zаедно  newsm78

# 52
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
"...брат ми стоя на отворен прозорец и настина. И после взе че ме зарази и сега и аз съм болен от грип"

Както може да има алергична кашлица, така може да има алергична хрема, може да има настиване, което доколкото ми е известно не е заразно ... Не обвинявайте родителите на болните деца. За да ги пуснат на градина има причина. Или са оздравяли, или наистина няма кой да ги гледа, или не е заразно, това от което са "болни".

# 53
  • Мнения: 423
При нас ситуацията е следната... Каката ходи на градина, малкия не, но пък е по-често "болен", хрема и кашлица, до сега обаче каката никога не е прихващала от него, въпреки че са в непосредствен контакт (прегръдки, целувки)... Толкова за "заразните" зелени сополи.  

Освен това аз хрема, вкл. зелени, гнойни или там както ги определяте сополи, и кашлица, предизвикана от нея не лекувам (друго нещо е, разбира се, ако слезе надолу към гърдите). Чакам организмът сам да се справи, и той се справя чудесно, само че за малко по-дълъг период от време (напр. 2-3-4 седмици, различно). И никой не може да ме накара да давам АБ при това положение, дори като тръгне на градина. Да го тъпча с лекарства и да му сривам имунната система, от което ще последва единствено по-често боледуване, само защото вече има други, много други деца със слаба имунна система и невъзможност тя да се доразвива от постоянното взимане на антибиотици. Не мерси...

А във връзка с това...
...зелен сопол значи аларма и иска антибиотик. понеже зелените сополи не са болест, затова масово носовете на децата в градините са пълни с пневмококи и стрептококи, които са станали вече резистентни на антибиотици.

точно обратното е - заради безразборното изписване и пиене на антибиотици, бактериите са станали вече резистентни, а не заради непиенето на такива.

# 54
  • София
  • Мнения: 6 372
А във връзка с това...
...зелен сопол значи аларма и иска антибиотик. понеже зелените сополи не са болест, затова масово носовете на децата в градините са пълни с пневмококи и стрептококи, които са станали вече резистентни на антибиотици.

точно обратното е - заради безразборното изписване и пиене на антибиотици, бактериите са станали вече резистентни, а не заради непиенето на такива.

не е точно обратното, а двете неща са различни. това, което ти имаш предвид, е напълно вярно.

но не си разбрала аз какво имам предвид и ще се поясня.

пример - в ДГ върлуват стрептококи. аз, като "налудничава" майка, пускам посявка на секрет за моето дете, установяват се бактериите, лекуват се с АБ, детето се оправя и заминава пак на ДГ. да, ама неналудничавите майки на останалите деца в групата не ги лекуват, съответно детето пак се заразява със стрептококи и отново се завърта цикълът. на кой път, мислиш, коките стават резистентни? аз мисля, че тия, дето върлуват по детските градини, отдавна са станали силно устойчиви...

сега дали стана по-ясно? съмнявам се, като ти чета останалата част от постинга. всеки читав педиатър ще ти каже, че хрема от 3-4 седмици не е нормална и е редно да се направи посявка. ако опиташ някой път да разговаряш с лекар, може и да ти се изясни, че антибиотиците не са имуносупресори и съответно, не "сриват имунната система".

мда... с малки изключения, нивото на здравна култура на пишещите в темата е отчайващо. мога да разочаровам авторката на темата, че никога нищо няма да се промени в детските градини по тази причина.

Последна редакция: пн, 27 окт 2008, 15:52 от jam

# 55
  • Мнения: 46 582
jam, и това не е точно така, като сме подхванали стрептококите, да дам и аз пример Laughing като "налудничава" майка пуснах секрет като теб, по същия повод, резултатът беше "+", но според лекарката нивата ниски (имало си някаква граница, под която се приема, че са нормални) и не изписа анибиотик. Но има други, които настояват да им се изпише и след изреждане на всички от антибиограмата, резултатът пак си е +, а детето е натровено без причина.

# 56
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996

В старата градина преди да влязат ги преглеждаха за паразити и за зачервени гърла - връщаха доста деца, а и сиропи отказваха да дават Rolling Eyes

параzита zа теб нещо между бактерия и вирус ли е или нещо по страшно от двте вzети zаедно  newsm78
jabata_dil,
Наистина ме разсмя, а напоследък това не е лесно   bouquet

В интерес на истината и аз не съм виждала тези страшни зелени сополи. Не че държа, де.

И също така смятам, че всяка майка трябва добре да си познава детето и да знае кога се налага да го заведе на лекар или да го остави да почива у дома.
А не някоя друга майка, кой знае с какви очи да й гледа детето и да цъка с език, защото според нея е болно.
А колкото до капките за нос и сиропите за кашлица, специално аз не виждам нищо лошо в това да се облекчи кашлицата на детето или да му се почисти нослето. Нима трябва да страда само защото на някоя чужда майка това не й се харесва.

# 57
  • Мнения: 24 467
Тези, дето майките им не ги лекували, как се възстановяват? Ако се възстановяват дали пък АБ е толкова нужен или наистина редовната му употреба не е довела именно до резистентност?
Синът, след онази злощастна пневмония, влачи стрептококи и пневмококи /писах, че не беше изолиран само един вид бактерия, бяха направо като букет/, но не беше болен, нямаше кашлица, хрема, температура. Но профилактично пуснахме изследване- "Страх лозе пази!" /заради преживеният ужас/, оказа се, че имало. Лекарката обаче ни предупреди, че при липса на симптоми е по- добре да поизчакаме. Поизчакахме, пак пуснахме и- нищо, без АБ.
След това кара ангина /вече си беше у нас, спряхме го от градина ІІ група на ДГ, пуснахме го чак пролетта/ без бактерии. Изкара си я с хремата, втрисането, кашлицата, температурата, както си му е редът. Мина и това чудо. Оказа се, че цялата работа била от огромни хипетрофирали сливици, които махнахме тотално, изцяло и фор евър.
Ми резултатът бе, че от 4 годишната си възраст не е боледувал, независимо кой ходи и кашля около него. Обаче го полекувахме в къщи, потърсихме причината у нас /т.е. у него/, променихме и някои други неща по отношение храненето и движението. Пък и порастна.
Аз пък мисля, че у нас просто почти всеки родител намира за нормално да си метне бебето /щото на година- две си е бебе/ по ясли и градини, с никакъв още имунитет и неукрепнала нервна система и да чака то някак си то да се адаптира, като при болест са виновни първо другите, дето са му я донесли. Пък докато се поболее до фаза температура и повръщане на що народ я е разнесло не мислят.
Ами всеки читав педиатър ще ви каже, че до 3-4 години най- добре е детето да не е сред още 20-30 деца на куп, хранещи се с първото евтино приготвено нещо, ставащи, ходещи по гърнетата, лягащи и хранени под час и с навикванията. Ами в яслата на една приятелка даже не ги извеждат навън, пък времето е бомба. То аз ще се разболея, какво остава за бебетата.

# 58
  • Мнения: 9 052
джам ти наистина ли си мислиш, че само болните хора имат стрептококи??? Всеки жив човек ги има  Wink Те не върлуват в детската градина , просто си виреят наоколо и у нас  Wink Всеки органиzъм със zдрав имунитет би се справил чудесно с тях ...
А да , наистина "zдравия" органиzъм  така яко прочистен от антибиотици , та чак собствената му бактериална среда (която е 80% от имунитета на човека) срината ...  не могъл да се пребори  Rolling Eyes ами да .

# 59
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 509
Съчувствам ти, много добре знам за какво става дума. Няма да спрат да водят болните си  деца. Имам чувството, че някои родители са дебилни - водят очевидно болните деца там, където е най-голяма вероятността да заразят още поне 10 други. Днес в кукления театър до нас се настани една майка, която водеше детенце, съдиращо се от кашлица, хем пречи, защото нищо не можеш да чуеш от него, хем ще си пръсне секретите навсякъде. Утре същата идиотка ще си заведе детето на градина, защото не е заразно  Tired

Нищо лично, но моето дете е с алергична астма и също има периоди-да речем, минала е през цъфтяща поляна на път за този куклен театър, и кашли нон-стоп. Тогава, обаче, не значи автоматично, че детето е заразно, нали? Или и аз съм от идиотките, които водят заразните си деца тук и там?
Само като пример го дадох, не съм я водила на куклен театър, така че вероятността да съм била тази идиотка е 0 Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт