Примерна схема на захранване (10)

  • 68 219
  • 661
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 204
Косе Босе,невероятна си!Благодаря ти от сърце и имам още един,може би малко тъп въпрос:Кашата да я разтварям във вода или в самото плодово пюре Embarassed?Отново благодаря за безценните съвети!  bouquet

# 586
  • Мнения: 1 449
Направи кашата с вода, за да стане гладка и хубава, после слагаш плодовото пюре.
Гъстотата на кашата е спрямо вкуса на детето. Пропорциите ще ги уцелиш след няколко опита.

# 587
  • Мнения: 68
Косе Босе, извинявай че пак ще те занимавам с тази тема, но ме интересува как се приготвя запарка,когато е с лечебна цел за бебе между 6 мес. и 1 год. Какво е количеството на билките и на водата?

При малки деца билките не се ползват за лечение, освен под лекарско наблюдение – под лечение се има предвид по-продължителен прием, стриктни дози и т.н. Предполагам, че имаш предвид чаят да се ползва за профилактика, вкл. при леки настинки. В случая се дава слаба запарка.



Косе Босе благодаря ти за изчерпателният отговор. Правилно си ме разбрала че говоря за леки настинки. Например чай лайка за зачервено гърло. А какво е предимството на инстантните чайове за бебета ( например лайка на Хип ) пред запарката. Освен че са пригодени за бебета те съдържат и някой добавки които могат да се избегнат ако се приготви запарка. Или може би греша?

# 588
  • Мнения: 2 336
Косе Босе благодаря ти за отговора   bouquet

# 589
  • Мнения: 65
Здравейте,
Споделих с мъжа ми,че имам проблем с откриването на ръжено и ечемичено брашно,с които евентуално да правя каши на Мина,за да въведа глутен.Пазарувайки в Била той видял ръжено брашно и го купил.Въпросът ми е-мога ли да го използвам за тази цел?

# 590
  • Мнения: 117
Косе Босе, искам и аз да кажа как се храним и да си дадеш компетентното мнение.
8.00-8.30 АМ
9.30-10.30- плод (1/2 банан й мачкам и много й харесва)
12.30-13.00 АМ , 1/4 жълтък и 30-40гр. зеленчуково пюре
16.30-17.00 АМ (понякога следобяд не иска да си го изпие) или млечна каша 50-60гр. и суров плод- круша, ябълка, банан
20.00-21.00 АМ
Това е горе-долу режима ни. Притеснението ми е, че понякога й се връзват към 500мл АМ дневно... а от теб знам, че минимума е 650-700мл. Повод за притеснение ли е това наистина? От вчера започнах да й давам пюре с пуешко месо и май й харесва. Като я захраня с месото (за 12 дни съм го предвидила) ще започна да го редувам с жълтъка, т.е през ден жълтък, а в дните, които не е яла жълтък, ще предлагам месо. Друго искам да попитам също- какъв друг суров плод можеше да се дава на тази възраст? Определено харесва повече пресните плодове от приготвените на пара, та затова питам. И има ли проблем банана- много го харесва и й давам предимно това за закуска- 4-5 пъти в седмицата. Ще се радвам много да ми отговориш. Благодаря! Hug
И още нещо- в Кауфланд видях, че продават пшеничен зародиш. Мога ли да го използвам по някакъв начин? Как да го приготвям? Пак голямо благодаря  bouquet

# 591
  • Мнения: 2 132

И още нещо- в Кауфланд видях, че продават пшеничен зародиш. Мога ли да го използвам по някакъв начин? Как да го приготвям? Пак голямо благодаря  bouquet
По принцип се добавя навсякъде - супи, манджи и т.н. Но се дава по-късно. Мисля че след 10м най-рано.

# 592
  • Мнения: 2 132
Здравейте,
Споделих с мъжа ми,че имам проблем с откриването на ръжено и ечемичено брашно,с които евентуално да правя каши на Мина,за да въведа глутен.Пазарувайки в Била той видял ръжено брашно и го купил.Въпросът ми е-мога ли да го използвам за тази цел?
Нещо не разбрах какво те притеснява в това брашно?

# 593
  • Мнения: 65
Не ме притеснява нищо.Просто се чудя дали става.Вие какво ръжено брашно използвахте?

# 594
  • Мнения: 2 132
Не ме притеснява нищо.Просто се чудя дали става.Вие какво ръжено брашно използвахте?
Аз за домашни каши използвам само био брашна. По надолу бях дала един линк на брашната, които купувам аз.

# 595
  • Мнения: 1 115
Може ли да помоля за коментар на нашата схема. Беба днес навършва 7 месеца. Притеснява ме че храненето започва някъде най-рано в 8 ч, но най често както следва:
9.00 - 9.30 - около 160 мл кърма. Мъча я първо на гърдата и после й давам от шишето. Или изцяло от шишето когато сме се замотали и знам че почти не суче.
12.30 - суче от гърдата (само от едната не иска втората, тя като цяло почти не иска да суче вече от гърдата) или пие остатъка от изцеденото сутринта мляко около 60-80 мл
13.00 - зеленчуково пюре 80-120 мл в зависимост дали й е вкусно и дали има някакъв дискомфорт. Това се проточва минимум половин час до 13.30
14.00 - вместо да й давам вода преди да заспи й давам изцеденото на обяд мляко от другата гърда което е около 70 - 80 мл. И така като сметнете за обяд се получава едно стабилно количество от 180 - 230 мл че и повече, обаче разтеглено в продължение на час и половина два.
16.00 - суче от гърдатата и си допива изцедено ако имам или й доизцеждам втората гърда. И това се проточва до 17 ч.
До скоро спеше още веднъж от 18.00 до 19.00 ч но вече 2 дни не й се получава изобщо.
19.00 - суче пак от едната гърда или й давам от шишето но повече от 100 мл не успява.
21.30 - 160 мл кърма от шише.
След това около 2ч през нощта има едно хубаво сукане от едната гърда което по мое наблюдение е около 80 мл максимум.

Напоследък обаче с това неспане в 19 ч и с проточването на всички храненета почват много да ми се сгъстяват храненетата и тя отказва да си изпие всичко. По принцип е много дребна към днес тежи 6400 гр, и затова се опитвах да запазя толкова много храненета до сега, но забелязвам, че така все не е гладна и трудно си изпива млякото.

Та как смятате мога ли вече да отпадна храненето в 19 ч и да изместя следобедното в 17 ч и да почна към него да давам по малко каша, към която постепенно да прибавям плодово пюре. Още не съм й давала никакви плодове, тъй като беше със слуз и кръв в акото докато я захраних и за сега съм въвела само запичащи зеленчуци ( ориз, морков, картоф, и тиквички). Тиквичките я разхлабиха. За следващия месец съм предвидила да въведа тиква, заешко, ябълка и круша. Ще ме посъвевате ли какво още бих могла да въведа, има дни за 1 вид храна така по груби сметки.
Също като почвам плодовите пюрета, мога ли да ги давам след зеленчуковото пюре по 1-2 лъжички сложени в малко оризова каша или няма проблем направо след обяд да ги въвеждам. Притеснява ме че доста късно към 17 ч се получава следобедното хранене и не е препоръчително нова храна да се дава тогава. Или направо докато въвеждам плодовете да спра зеленчуците? За да не й става голяма мешавица в корема.

# 596
  • Мнения: 1 115
Забравих да отбележа че сутрешно хранене нямаме. Много рядко суче към 6 ч сутринта. Знам че ако тогава стана да се цедя ще пие, но нямам сили някак. А тя си кротува и да пие и да не пие. Докторката казва като почна да давам и закуска, (което според нея трябва да стане сега с попара със сухар сирене и масло, но аз смятам да изчакам да навърши 8 месеца и тогава) винаги да има преди това едно кърмене което да е първото хранене за деня, а при нас няма.
Съжалявам за втория пост, но не видях как да си редактирам първия.

# 597
  • Мнения: 254
здр мами искам съвет от вас с какво месно пюре да започна,бебо за сега яде горе-долу така        8.30-9.00-Ам 170мл                                                                                                                         11.30-12.00-зеленчуково пюре                                                                                                       14.30-15.00-Ам 180мл или Ам 120мл и 60-70гр плодово пюре                                                           17.30-18.00-безглутенова млечна каша с малко плодово пюре или Ам                                   20.30-21.00-200мл Ам                                                                                                                                  не съм давала глутен,а сурови плодове съм давала само банан,та въпросите са ми с какво месно пюре да започна след 10 дни докторът ни каза пилешко или телешко но аз се колебая между пуешко,заешко или пилешко,вие какво ще ме посъветвате и нещо друго един месец ли да изчакам след въвеждането на месо за да вкарам и глутенови храни,и освен банан в суров вид какви други плодове мога да давам,сок още не съм давала а и плодови пюрета не му давам всеки ден защото ми се струва че го наболява коремчето,благодаря ви предварително ще сте ми много полезни   bouquet

# 598
  • Мнения: 1 449
Косе Босе, искам и аз да кажа как се храним ...

За млякото
Важното е през повечето дни да пие достатъчно мляко. От време на време е напълно нормално да се променя апетита. Нали не отказва изцяло млякото – това би било истинският повод за притеснение. Опитай да промениш нещо, на тази възраст е важно следобедното мляко да не отпада, освен когато даваш млечна каша - да не би да не иска да пие веднага след сън, или пък да предпочита друга поза или друга обстановка?

За банана
При по-малките дечица проблемът е, че съдържа хистамин. Сам по себе си хистаминът не е проблем, но най-общо казано при евентуална алергична реакция той я усилва и тя протича по-тежко. Това е главното съображение. Иначе бананът доста запича, но зависи и от детето и режима му на хранене като цяло. Разумно е да се дава поне през ден или около 3-4 пъти седмично.

Други пресни плодове
Авокадото е подходящо за 6-7 м. Може да смесваш някои от термично обработените плодове с банан, щом е предпочитан плод.

За жълтъка
Предлагането през ден не е задължително. Актуалната тенденция е към по-ограничено предлагане. Не повече от 3 пъти седмично е най-честата препоръка, независимо от възрастта, разликата е само в количеството. Месото може през ден, може и по-често, зависи по колко се дава на едно хранене. В готовите пюрета месото не е много, те не се разчетени за предлагане на месо през ден, така че могат да се предлагат и малко по-често. Може да се дава 2-3 седмично жълтък и 4-5 пъти седмично месо например. Пуешкото е подходящо за начало, предвидените дни за въевждане също са добре.

Пшеничен зародиш
Пшенични кълнове




1.Как да повиша апетита на деттето си?
По-скоро нямате проблеми с апетита, изяжда нормални количества храна за възрастта и предвид етапа на захранване.

2.Мислите ли, че трябва да въведа още някакви по калорични храни на този етап?
АМ в пюрето и кашата. Това определено ще ги направи по-калорични и по-пълноценни хранения за възрастта.
Заместеното хранене означава, че махаш шишето – но можеш да добавяш АМ.
Дори в неголямо количество АМ има едновременно важни мазнини, витамини и калории.

3.По кое време на деня каква храна да давам?
3.Как и кога да давам плодово пюре?

Ако детето не показва явен интерес към твърдата храна – 2 хранения са достатъчни за възрастта и след 2-3 месеца захранване. Отложи плодовото пюре като самостоятелно хранене – слагай в кашата, но не насилвай детето, очевидно не е готово, няма смисъл да го вкарваш в чужди схеми. Освен това плодовото пюре не е никак калорично, по-добре давай малко повече АМ.

За теглото – килограмите са в нормата. Зависи и какво е било рожденото тегло като база са сравнение, но при всички случаи детето влиза в границите. Имай предвид, че от 6-ти месец нататък децата наддават по стандарт по 200 г месечно (ако са родени около 3 кг) или 300 г (ако са родени около 3.5 кг).

# 599
  • Мнения: 117
Благодаря, Косе Босе! Ще изчакам с пшеничните кълнове. А авокадото не се ли води, че е цитрус? Аз съм чувала, че се избягват, защото са алергени. Мерси за съветите Hug

Общи условия

Активация на акаунт