Ясновидците - обсебени от нечисти сили, или с дар от Бога ?

  • 31 052
  • 284
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 167
Как дефинираш "наука"?
Наука, в най-общ смисъл, е система от обективно знание. В по-тесен смисъл, науката е знанието за възприемания свят, добито чрез емпирични научни методи, основано на наблюдаеми явления, което може да бъде както потвърдено, така и отхвърлено.

# 226
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Изчетох всичко, много интересна тема.
Ще я следя. За мен са обсебени от нечисти сили.
В много от постевете намерих много полезна информация.

Последна редакция: чт, 13 ное 2008, 16:31 от Иренка

# 227
  • Мнения: 3 146
Като казваш gergandi, законите са си закони, които точно закони важат в случая, църковните или медицинските. И това, че не можеш да убедиш психиатъра, че даден човек е обсебен значи ли това, че не е обсебен според съответните закони, които да не забравяме пак са измислени от хора и са пълни със субективизъм

Аз само за канона в Църквата говорех. За психиатрията не зная, но най-малкото - тя е емпирична наука в голямата си част, така че там законите подлежат на по-драстични, по-чести и по-слабо задължителни закономерности. При Църковния канон не е така - канонът може да се промени единствено на Вселенски събор, в момента, поради схизмата - на Запад след Ватикански събор (има само 2 досега), а при православието - на автокефалните църкви. Не е шега работа. Когато някой свещеник нарушава канона, т.е. обявява, че ще лекува шизофрения, той автоматично нарушава каноничното право.


Ели, два странични въпроса. Имам вкъщи някакви основи за Кабала, книжка, де, но не съм запозната в детайли. 1) Можеш ли да ми кажеш дали е необходимо да си евреин, за да я практикуваш или не и защо?  2) Кабалата е била по-рано само за затворена общност от хора (евреи, мисля), сега по някаква причина е по-достъпна. Дали се е променила по същността си, как така изведнъж става достъпна и дори хора като Мадона могат да я практикуват? Някак си си представях, че това разкриване на името на Бога, т.е. на самия Бог (ако не бъркам същността на Кабала, разбира се. Очаквам поправки от твоя страна.), е някак затворено, цялостно изживяване и духовно-телесна практика на индивида, а не е просто емблема, странично занимание или някаква отделена от юдаизма система.

Казвам го, защото съм се занимавала с доста източни учения и съм забелязала какъв ужас и какво изкривяване се е получило с представата за йога (особено първата - тази на Патаджали), след като европейците сме се "докопали" до нея. Някаква телесна практика, просто е изрязана от истинското учение някаква практика, пълно осакатяване и неразбиране. Та се чудех, не е ли станало нещо подобно и с Кабала?

Последна редакция: чт, 13 ное 2008, 18:51 от gergandi

# 228
  • Мнения: 167
gergandi , първо само да уточня, че аз чета за Кабала от месец и нещо и може да не отговоря съвсем точно на въпросите ти. Както писах и преди в миналото Кабала наистина е била скрита и се е изучавала само от избрани евреи и то само мъже. Причината поради, която се е променило е, че според кабалистите след 1995 година човечеството вече ще е готово за това знание, хората ще са получили достатъчно материални блага /власт, пари, знания/ и въпреки всичко, което притежават ще чувстват, че тези блага не ги изпълват, не им дават отговор на въпроса "Това ли е смисъла на живота ми?" и ще се обръщат към духовното. Казват, че всеки, който носи това желание в сърцето си, може вече да учи Кабала. Кабала не се е променила по същността си, тя все още си е наука за духовния свят, променилили са се някои методи, за постигането му. Казват, че днес хората, са много по - егоистични и от хората живяли по времето на Аврам например, за това и самия метод за постигане на духовното се е променял с времето. А иначе аз незнам Мадона каква Кабала практикува, доколкото ми е известно е посещавала някакъв център в Ню Йорк, но докъде е стигнала в изучаването и постигането на духовното никой незнае.  Кабалистите не говорят за своите усещания и за това, което са постигнали, точно, защото както казваш:
Цитат
Някак си си представях, че това разкриване на името на Бога, т.е. на самия Бог е някак затворено, цялостно изживяване и духовно-телесна практика на индивида
Те само са направили достъпно знанието, което може да ни помогне да го постигнем. Като казвам достъпно имам предвид - дали са възможност на този, който иска да седне да учи, да чете, да изследва и да открива духовния свят. Казват, че човек за да постигне Бог, за да почне да усеща духовното трябва да се промени от егоистичен да стане подобен на природата на Бог алтруистичен. И за да започне тази промяна в човека е необходимо той да е опитал да се осмисли, получавайки всички материални блага - семейство, пари, власт, знания и чак, когато човек разбере, че нито едно от тези желания не може да го насити в него се ражда желанието за духовното и тогава той е готов да се променя. Като гледам Мадона не ми прилича много да се е наситила на материалните блага  Laughing /това в кръга на шега изобщо не мога да правя извод все пак какво й е в главата и сърцето/
А иначе както с примера ти за йога и за кабала има много измислици и книги по пазара, които не само я осъкатяват, а и предполагам направо си измислят нова такава.
И за не съм съвсем по темата, ще кажа, че кабалистите, които вече са развили усещането си за духовния свят могат да виждат в бъдещето, но самите те никога не се занимават с предсказания, защото знаят, че това е само вероятност и всъщност бъдещето може да бъде променено.
Надявам се да съм ти отговорила на въпростите, мога още пиша, но се опасявам, че много се отклонихме от темата. И се извинявам на всички, на които това им е неприятно. . Hug

# 229
  • Мнения: 720
До колкото знам голяма част от учението за Кабала е окултно,тоест- изчисления, цифри, гадаенета ит.н. и разбира се другата част е да те накара да мислиш че можеш да си добър човек и да си в контрол на живота си ....без да ти е нужен Бог затова.Доста комерсиално... Simple Smile

# 230
  • Мнения: 167
До колкото знам голяма част от учението за Кабала е окултно,тоест- изчисления, цифри, гадаенета ит.н. и разбира се другата част е да те накара да мислиш че можеш да си добър човек и да си в контрол на живота си ....без да ти е нужен Бог затова.Доста комерсиално... Simple Smile
С риск да ме помислите за някаква страстна защитничка на Кабала, ще повторя, че няма нищо общо с нещата изброени в цитата. Напротив точно обратно - кабалистите казват, че всички в живота ни се случава, за да разкрием Бог, а не за да си докажем, че можем да живеем без него.
  harriet TJB, ти откъде черпиш информацията си, която споделяш с нас?

# 231
  • Мнения: 720
До колкото знам голяма част от учението за Кабала е окултно,тоест- изчисления, цифри, гадаенета ит.н. и разбира се другата част е да те накара да мислиш че можеш да си добър човек и да си в контрол на живота си ....без да ти е нужен Бог затова.Доста комерсиално... Simple Smile
С риск да ме помислите за някаква страстна защитничка на Кабала, ще повторя, че няма нищо общо с нещата изброени в цитата. Напротив точно обратно - кабалистите казват, че всички в живота ни се случава, за да разкрием Бог, а не за да си докажем, че можем да живеем без него.
  harriet TJB, ти откъде черпиш информацията си, която споделяш с нас?


   
 Разбира се ,че вътре е звъртяно много окултизъм...ми имам нет Ели и чета  Simple Smile, пък и Мадона нали ми е съседка (беше де) та и по списания съм засичала това онова за''нейната''религия.

Да де Бог ...ама кой Бог , как се казва богът на кабалата ? Simple Smile   

 Какви са делата на вярата в тази наука , Ели? 

# 232
  • Мнения: 167
Попитах те откъде черпиш информацията си, защото в една истинска дискусия е важно хората да не говорят наизуст - да са прочели и да са се запознали с въпроса преди да изкажат мнение. Поне аз се старая да го правя и като гледам и други, които пишат в темата също. Така, че същото се очаква и от тебе - да изказваш аргументирано мнение, а не язвително. Резултата от последното е, че нарушаваме добрия тон на темата, които на такава тематика наистина често е много крехък.  Аз лично нямам никакво намерение да споря с това, което си прочела в списанията и си научила от Мадона /докато ти е била съседка/. Щом източниците ти се струват достоверни и си приела тяхната истинност, коя съм аз да ги опровергавам. Но е добре, когато се казваш  -
Цитат
голяма част от учението за Кабала е окултно,тоест- изчисления, цифри, гадаенета
да добавяш и "Прочетох това в едно списание", за да могат останлите,които четем темата, да си направим извод, каква е достоверността на твоята информация.

# 233
  • Мнения: 720
Добре де Ели, ти като черпиш от ''извора''  знания за кабала, не като мен от списания Grinning , отговори ми на въпроса ,де....Кой е Богът на Кабала, как се казва ''вашия ''бог?
И какви са делата ви на вяра ?   ...


и последно...не се заблуждавай ,че окултизма не е в основата на това учение ...защото Е. Явно си в началото книжката. WinkПовярвай...имам някой друго знание и извън списанията Simple Smile..(само не ми казвай че и ти не четеш писания Simple Smile)...не се заяждам да знаеш. Peace

Последна редакция: пт, 14 ное 2008, 01:38 от harriet TJB

# 234
  • Мнения: 167
harriet TJB, наистина мисля, че много се отклонихме от темата. Аз споделих, че от скоро чета за Кабала и намирам в нея интересни отговори за много неща и в следващия момент се превърнах в страстна нейна защитничка, само защото трябваше да опровергая неверните факти, които излагате за нея. Отговорям ти на въпростите с уговорката от гледна точка на това, което съм прочела ако имаш повече върпоси предлагам да ги обсъждаме на лични, за да не разводняваме темата:
Цитат
Кой е Богът на Кабала, как се казва ''вашия ''бог? И какви са делата ви на вяра ?   ...
Кабала не е религия, а наука, следователно, няма нищо общо с вярата. Все едно да попиташ един физик - "Какви са делата на вяра във физиката". Там и да вярваш и да не вярваш ако скочиш от високо силата на гравитацията ще те привлече и ще паднеш. Така е в Кабала, тя не изисква никаква вяра, а желание, за това казват, че нея могат да я изучават всички, които имат желание да открият законите на мирозданието. Не отрича нито една религия, има много християни, мюсюлмани, будисти, които я изучават. Както написах по - горе тя изучава същото знание, което Аврам е дал на хората си, с тази разлика, че то не е превърнато в религия /в следване на определени правила, ритуали и вярвания/, а в стройно, подредено и систематизирано знание.
На върпоса ти "Кой е Богът на Кабала, как се казва ''вашия ''бог?" - написах вече, че Кабала изучава същото знание, с тази разлика, че не дели Богът на наш и на ваш. А за имената, до колкото знам на иврит има повече от 70 думи за Бог - не бих могла за съжеление да ти ги изброя всичките.

И последно, аз не се съмнявам, че имаш някое друго знание освен списанията, ясно е, че е така. Ти сама ги посочи като източник на информацията ти за Кабала.
Това е от мен приятен ден на всички.   bouquet

# 235
  • Мнения: 720
Наистина отклонихме се от темата , затова и аз последно само ще си позволя Ели да ти наблегна , че  в малко по горен пост ти пишеш, 4е това учение кара хората да търсят Бог . ...и малко по долу пишеш че реално кабала няма нищо общо с вярата.... Simple Smile А както знаеш вярата е символът на Бог , така че няма как да са отделно...Да знам че там се събират всички религии под едно крило...нещо което за мен е трудно да приема като правилния Път и истината с главно И..но това си е мое мнение де.  ( пак ти казвам целта ми не е била да се заяждам , приятно момиче си   bouquet)

Последна редакция: пт, 14 ное 2008, 11:44 от harriet TJB

# 236
  • Мнения: 3 146
Ели, благодаря много за изчерпателния отговор. Наистина си успяла да ми отговориш на всичко, което запитах и получих предства най-общо. Радвал се, че винаги говориш аргументирано и ясно.
Благодаря!  bouquet
Последен въпрос: какво е отношението на юдеите, практикуващи Кабала, спрямо разпространението й слез 1995 и спрямо неюдеите, които я практикуват? Всички ли са обединени около идеята, че човечеството е израстнало достатъчно или има вътрешни различия в самата общност на практикуващи? Никаква връзка с юдаизма ли не се прави, освен тази с родоначалника - Авраам?


harriet TJB
, посочи книга, изследване, където се твърди, че е окултно учение, както и кое точно е окултното, както и откога датира, от кои окултни учения е заемка. Нетът, списанията и съседството не са аргументи. Това са само мнения. Те не могат да претендират за обективност, тъй като не почиват на достатъчно информация, за да правят твърдения, претендиращи за истинност.

# 237
  • Мнения: 720
gergandi .. newsm78 ти пък сега какво искаш hahaha....
http://www.crossroad.to/Quotes/occult/kabbalah.htm... английски знаеш ли...ако знаеш , сама си ги потърси тези заемки ,изследвания, цитати и реферати...  Joy нима ако всеки който не вярва в нещо ...трябва да го доказва с дати цитати и защо и как...А ако ти наистина се съмняваш че Кабала е мистика и ню  ейдж,....имаш голям пропуск . Peace

# 238
  • Мнения: 167
Да, вярата е символа на Бог в религията, не в науката. В наука всичко се изследва и се доказва. Лично аз мисля, че ни предстоят интересни времена. Все повече истина започва да се доказва от науката. Самите квантови физици казват, че е време религията и науката да си стиснат ръцете. Доказват, че реалността е много повече от това, което ние възприемаме, че зависи от начина по -който се наблюдава, че всички ние сме свързани и сме част от едно цяло. Лично на мене ми е интересно да живея в тези времена и се надявам след време истината ще е толкова ясна за всички, че никой повече няма да спекулира с нея.

gergandi, на последния ти върпос не мога да ти дам много точен отговор. Незнам дали всички юдеи са обединени около идеята, че човечеството е израстнало достатъчно, може и да има противоречия. В момента тя се разпространява от учениците на последния велики кабалист Baruch Ashlag, за останалите незнам. Знам само, че и сред евреите има такива, които си мислят, че учат Кабала и не я разбират, в смисъл че, за да разбереш какво пише в книгите наистина не е необходимо само да ги прочетеш, а трябва и някой учител, който да ти даде ключ за разбиране. Не си мисли, че те са направили знанието достъпно за всички и може така хоп да вземем една книга и да прочетем за всичко - в няколко преводи и места срещам: "Преведено неточно, заради условията за разгласяване". Просто са казали, че вече всеки, които има желание може да учи, но за да се стигне до цялостното знание пътя е дълъг и отнема години.  Връзката с юдаизма според мен е голяма - учат от едни и същи книги. Кабала също изучава Тората, по- специално петокнижието на Мойсей, но казва, че той описва само неща от духовния свят, не от нашия.  А основната разлика е, че не е религия - не изисква никаква вяра, ритуали и т.н.,а е систематизирано знание, метод за постигане, получаване на духовния свят.  

Добавям:10 Myths About Kabbalah

Последна редакция: пт, 14 ное 2008, 12:56 от Ели_

# 239
  • Мнения: 3 146
gergandi .. newsm78 ти пък сега какво искаш hahaha....
http://www.crossroad.to/Quotes/occult/kabbalah.htm... английски знаеш ли...ако знаеш , сама си ги потърси тези заемки ,изследвания, цитати и реферати...  Joy нима ако всеки който не вярва в нещо ...трябва да го доказва с дати цитати и защо и как...А ако ти наистина се съмняваш че Кабала е мистика и ню  ейдж,....имаш голям пропуск . Peace

Не разбирам смисъла от това да бъдеш язвителна. Не желая да натрапвам вярата си на когото и да било, тъй като това е невъзможно. Тъкмо защото имам подозрения, че широко разпространеното учение Кабала е тякакъв тип езотерика, затова питам Ели, която очевидно знае повече от мен. Багодаря за линка, ще погледна. Все пак, интернет не е 100% сигурен източник. Тъкмо в Уикипедия пише нещо, потвърждаващо твоята теза, но дали е вярно:
"Kabbalah (Hebrew: קַבָּלָה‎, lit. "receiving") is a discipline and school of thought discussing the mystical aspect of Judaism. It is a set of esoteric teachings meant to define the inner meaning of both the Tanakh (Hebrew Bible) and traditional Rabbinic literature, as well as to explain the significance of Jewish religious observances"
 http://en.wikipedia.org/wiki/Kabbalah#Orthodox_Judaism

Опирам се на това, което съм чела за средновековното отношение към Кабала - тя е гледана с не особено добро око от самите юдеи, считала се е за окултна практика тогава. Затова питам. По-добре е, човек да познава и онова, в което не вярва.

Не съм разбрала, че си от хората, които не вярват в нищо, но и нямам нищо против този факт. Имам познати атеисти, които имат желязни доводи в тяхна полза и са сред едни от най-достойните хора за уважение, които познавам.


Ели, мерси за отговора! Много полезен сайт! Hug

Общи условия

Активация на акаунт