Ясновидците - обсебени от нечисти сили, или с дар от Бога ?

  • 31 037
  • 284
  •   2
Отговори
# 255
  • Мнения: 624
Цитирах го, защото в този откъс откривам голяма истина.
На мнение съм, че всеки човек има познанието вътре в себе си, но може да го осъзнае и преоткрие едва когато успее да изкара всичко добро, което е дълбоко вътре в него. До тогава все нещо ще му пречи и все нещо ще търси. Приемам всяка религия като учение, което показва пътят към духовна чистота, но доста често различните учения не са всеобхватни (това си е почти невъзможно) и от там произлизат недоразуменията. И аз за себе си съм решила, че християнството ми дава достатъчно, но и не отричам желанието на другите хора да потърсят истината в някоя друга религия. Всеки сам избира по кой път да поеме и по кой учебник да се учи.
Също съм на мнение, че всяко добро учение, което се превърне в религия, губи голяма част от истинската си същност. Защото започват да се слагат ограничения, да се диктуват правила и изкуствени норми, които са чисто субективни. Доста често религията е подчинена на властта и от там губи доста от истинският си смисъл.
За това цитирах Бах.
 Heart Eyes
 

# 256
  • Мнения: 822
Християнството не е просто религия - следване на правила, закони, норми. Не е и едно от всички учения, които са възникнали и възникват в търсене на истината.
Християнството е живот - ежедневен живот с Бог. Целта на християнството не е сливане с божеството, постигане на нирвана, един по-добър живот тук на земята, откриване на духовните закони и практикуването им. Целта на християнството е познаване на живия Бог, който е личност.
Цитат
"Защото очите на Господа се обръщат  насам-натам през целия свят, за да се показва Той мощен в помощ на ония, чиито сърца са съвършено разположени към Него".2 Летописи 16
Цитат
А това е вечен живот, да познаят Тебе, единия истинен Бог, и Исуса Христа, Когото си изпратил.Йоан 17
Цитат
8" А още всичко считам като загуба заради това превъзходно нещо - познаването на моя Господ Христос Исус, за Когото изгубих всичко и считам всичко за измет, само Христа да придобия,
9 и да се намеря в Него, без да имам за своя правда оная, която е от закона, но оная, която е чрез вяра в Христа, то ест, правдата, която е от Бога въз основа на вяра" Филипяните 3гл.,
Добре е ние, християните да познаваме Библията, защото тя съдържа отговорите на много въпроси. Да, има много литература, много информация, но ако не познаваш първоизточника каква полза - как ще можеш да прецениш кое е истина и кое не?
 
Цитат
Влезте през тясната порта, защото широка е портата и пространен е пътят, който води в погибел, и мнозина са ония, които минават през тях.
14 Понеже тясна е портата и стеснен е пътят, който води в живот, и малцина са ония, които ги намират Матей 7:14.

Това е относно християнството - за Кабала не мога да говоря!
Peace


# 257
  • Мнения: 2 757
....че рано или късно всички ще се обединят в едно учение или даже наука, която ще бъде доказана и няма да има такова объркване в обществата. Няма да се дели Бог на нашия и вашия, няма да се водят войни, никой няма да спекулира с Вярата на хората и нуждата им да търсят и откриват Бог.

За това си напълно права. Описано е в Откровение, че точно това ще се случи, но дали това ще е Истинския Бог?


Казва се Икуменизъм
Е тук примерно пише малко по въпроса

http://bulgarian-orthodox-church.org/slovo/ecumenism/serafim-pra … umenism/index.htm

# 258
  • Мнения: 167
Екуменизъм или икуменизъм е движение за сливане в едно на всички християнски църкви. - от Уикипедия
Аз говорих за нещо по - глобално, за обединение на всички религии и учения. Но като чета последната статия - виждам, че православната църква не иска да се обединява с другите християнски църкви,а какво остава да работи в посока обединяване на всички религии.
migito, аз мисля, че единствено Бог е способен да обедини всички хора, учения и религии и няма как хем да сме на намерили Истината, хем да се съмняваме, дали е истинския Бог.  Но може и да греша, просто разсъждавам...

# 259
  • Мнения: 3 146
Казва се Икуменизъм
Е тук примерно пише малко по въпроса

http://bulgarian-orthodox-church.org/slovo/ecumenism/serafim-pra … umenism/index.htm

Най-искрено ви призовавам да не захващаме темата за икуменизма (не е грешно и с е, още повече, че вярното е ойкоменизъм, но на български е прието да се транскрибира), защото ще стане скандал и пак ще заключат темата. И да, той се отнася единствено до обединяване на християнските деноминации, няма нищо общо с Ню Ейдж, които говорят за общност на всички учения.

NikiFin, хората са се потрудили в статията, която си дала, като линк, но наистина, едностранчиво е представено положението, още повече, че претенциите на Православната църква тук имат един голям проблем - а именно, че догматите не са създадени от Христос, а от Вселенски Събори (в които е участвал и Римския епископ, а и други от Пентархията, които днес не са православни), много след него, въпреки че се твърди, че те са съпътствани от Св. Дух, но, например, винаги са председателствани от императора на Византия, който не е бил духовно лица, т.е. не е приемник на Апостолите. Например тъкмо император, по боговдъхновение изнамира думата, вложена в Никео-Цариградския Символ "единосъщен"...
Проблематично е много. Тази тема наистина в православния свят поражда само и единствено разделение и е страшна. Предлагам да се откажем от нея и да се върнем на въпроса на Светла, ако още има някакви идеи. Hug

# 260
  • Мнения: 167
Да и аз съм съгласна с предложението да се върнем към ясновидците и да отставим религиите и ученията...  Hug
За това и някъде по-горе в един пост питах дали някой може да разкаже и дали има представа в другите държави има ли толкова много ясновидци като в България и хората ходят ли при тях така много.  newsm78
Аз в момента съм в Испания, но не съм сигурна дали мога да се изкажа правилно по този върпос. Тука съм чувала само за един такъв /една позната ходила при него/ и той е българин  Laughing, чувала съм и за рейки лечители /извинявам се ако засягам някой ама аз и тях ги слгам към ясновидците и лечителите, които ползват някаква друга сила, освен собствената си/. Ще ми е интересно ако някой разкаже нещо повече - ходят ли чужденците по врачки така както ние българите.

# 261
  • Мнения: 1 849
Екуменизъм или икуменизъм е движение за сливане в едно на всички християнски църкви. - от [
migito, аз мисля, че единствено Бог е способен да обедини всички хора, учения и религии и няма как хем да сме на намерили Истината, хем да се съмняваме, дали е истинския Бог.  Но може и да греша, просто разсъждавам...

Такава бира нема.
Не мисля, че съм казала нещо подобно преди. Бог е направил така, че Истината да е явна на всички, друг е въпроса дали на повечето хора им отърва.
Обединението на всички религии ще стане писано е, но това няма да е от Бога. Обясних и преди, защото останалите религии отричат нуждата от спасение т.е жертвата на Христос е безсмислена. Бог не би допуснал някой да се подиграва със сина му и с лека ръка да отрича това което е направил, ако можеше да се спасим, чрез медитация или чрез самоусъвършенстване то би било безсмислено да остави сина си да страда така.

А в чужбина както и у нас шамани, врачки, контактьорки, окултисти  пълно. Хората винаги търсят свръхестественото. Даже списание за деца има и то широко разпространено "Уитч", та фен клуб и т.н. Какво да кажем за Хари Потър и привържениците му във форумите им дори могат да се намерят упътвания за магии за духове водители (ментори) и т.н и тези неща още от детска възраст.

# 262
  • Мнения: 3 146
Бог не би допуснал някой да се подиграва със сина му и с лека ръка да отрича това което е направил, ако можеше да се спасим, чрез медитация или чрез самоусъвършенстване то би било безсмислено да остави сина си да страда така.

Какво изобщо означава Бог не би оставил Сина си, след като Бог и Син изобщо не се различават, според която и да е деноминация!!!??? Христос е самият Бог по същност, в една от трите ипостаси - Бог-Син, роден от Бог-Отец. Това е все едно да кажеш - Бог не би допуснал, Бог да страда безсмислено.
Не мисля, че е от нашата компетенция да знаем какво Бог би направил и какво не, какви са мислите и намеренията му. А най-малко можем да твърдим, че Бог не би допуснал  Shockedда се подиграват с Него, в Лицето на Христос. Защото онова, което са Страстите Христови, далеч не се свежда до разпъване, както знаем, а е преди всичко хула - все пак, на кръста е написано подигравателното "Иисус Христос, цар на юдеите", знаем защо - и на иконите се възпроизвежда дори. Въплъщението има съвсем друг смисъл, поне според православието и католицизма и то няма нищо общо с някаква гордост на Бог, нито собствено със самото страдание, а тъкмо с жертвата на най-любимото - Сина, при това по най-жестокия начин третиран от хората, с цел да се спаси човешката природа, за да може човекът да се изкачи до състояние, по-високо дори от райското - да седне отдясно на отца, да пребивава в неговите енергии, да се обожи, да бъде Бог-по-енергия, макар и човек-по-природа.


А да се привижда в книгата "Хари Потър" каквато и да било връзка с действително магьосничество и неправилно религиозно възпитание на децата, е абсолютно безпочвено. Това е, все едно да не им четем вълшебни приказки. Те могат да отличават вярата от приказката от един момент нататък и затова служат майките и татковците. "Хари Потър" си е супер книга. Както и "Властелинът на пръстените", която е написана от един изключително набожен християнин.

# 263
  • Мнения: 1 849
Герганди, много сериозно ми изкривяваш думите не за първи път! Няма да споря, не защото не мога, а защото не искам да ставаме за смях на хората!
Христос можем да го покажем с делата си, не с това колко добри философи сме.


А ако се разровиш във фен форума на Хари Потър шапката ще ти падне, ако децата започнат от малки с търсене на свръхестественото по този начин, как ще продължат като тинейджъри?

Та за това колко сме наивни хората и вярваме на всякакви гадатели си спомних темичка в "Хоби", вече и второ издание има. Една женица се прави на "познавач", а всички останали си дават личните данни без дори да се страхуват, че това е Интернет. А женицата им говори почти едни и същи неща на всички, обяснява им колко обаятелни личности са и т.н. Четка им самочувствието и всички възхитени "ама много ми позна, аххх". Та това си е огледало колко наивни хора има... Shocked А дали е обладана тази жена, мисля, че им гледа сеира и си избива комплексите колко е велика.

# 264
  • Мнения: 3 146
Герганди, много сериозно ми изкривяваш думите не за първи път! Няма да споря, не защото не мога, а защото не искам да ставаме за смях на хората!
Христос можем да го покажем с делата си, не с това колко добри философи сме.


Извинявай Hug, не исках да те засегна. Не виждам как съм изкривила думите ти. Напълно съм съгласна, че с дела се показва Христос чрез нас, но това е форум, т.е. борави се с думи. Затова всяка дума може да бъде изтълкувана двояко и трябва човек да гледа да е максимално прецизен, тъкмо за да не бъдат погрешно рабзирани думите му. С прецизността в понятията, засягащи теологически теми от икономийно естество, се занимава философията.

Пак казвам, че лично за мен, захласването по магизма от тийнейджърите особено е свързано с възпитанието у дома (то не е вездесъщ контрольор, разбира се). Хари Потър да ни е проблемът!

А за тази тема в "Хоби" дори и не зная, но ще погледна. Сигурно е ужасяващо...

# 265
  • Мнения: 295
Относно Хари Потер ще си позволя да се съглася с migito и да цитирам откъси от една статия, които току-що съвсем набързо преведох за целите на дискусията:
Откъси от статията на Ст. Крайски Становището на  о. Габриел Аморт и о. Посацки за Хари Потер (от http://apologetyka.katolik.net.pl/content/view/393/89/)

Отец  Amorth предупреждава родителите за опасността, която крият книгите за Хари Потер твърдейки, че те съдържат прекалено много съотнасяния към магията и внушават, że „бялата” магия е нещо съвсем различно от „черната” магия (първата уж била добра, а само втората е лоша). Отец Amorth подчетава, че това разграничение е фалшиво, тъй като магията е „дело на дявола”. В книгиге на италианския егзорцист е доказано, че много случаи на обладаване има сред ходата, които са се занимавали единствено с  „бяла” магия и които са вярвали, че тя не прави нищо лошо.
O. Посацки пише: „В Хари Потер срещаме и множество скрити идеологически и мирогледни с философски и теологически характер. За да влезем обаче в дискусия с тях, трябва най-напред  да ги открием,  което не на всеки се отдава. Съществуват също знаци и символи, препращащи към окултно-демонологичната традиция на Запад. Както при написването на книгата, така и при създаването на филма J.K. Rowling е използвала знанието си за окултизма, подбирайки дори подходящите да света на магията цветове. Децата не трябва да разбират идеологията, която за тях е кодирана. Но затова пък всички кодове и знаци, както и съдържанията скрити в тях, рано или късно  дават плодове във вид на конкретни нагласи и поведение. Границите между фантазията и идеологията много често се размиват”. O. Посацки казва: „Хари Потер открива магичната способност да комуникира с животните в зоологическата градина, разговаряйки със змията, която като символ, освен че се отъждествява с дявола (който според Библията е прелъстил човека именно с илюзията  за магичната божественост), заема особено място в окултизма (напр. в антропософията на Щайнер), където е била възприемана като символ на мъдростта, знанието или виталността. Друг пример за съотнасяне към реалната окултно-демонологична традиция: в училището Hogwart се изпозлват совите, а знаем, че през средновековието совите са били слуги на вещиците. Случайност ли е появата на совите в училището Hogwart? Семантично съотнасяне към света на вещиците е и  използването на метли в училището, на които децата се учат да летят. Критериите на християнската духовност (валидни от векове) в Хари Потер са подложени на своеобразна инверсия: всичко, което до сега е било отричано, се превръща в предмет на всеобщо акцептиране. А това ни подсказва, че имаме работа с нещо, съвсем различно от християнството”.Всеки вид магия е обръщане към злия дух. О. Посацки подчертава, че в книгите за Хари Потер „повечето от магьосниците правят заклинания или магия, за да защитят собствената си или някакаква добра интенция, или дори за забава, което е представено като нещо позитивно, мъдро и достойно за подражание”, но такова виждане е в противовес с  „християнската визия, където понятието добър магьосник (също както бяла магия) е вътрешно противоположно”.
От себе си ще добавя само, че Хари Потер наистина е проблем, тъй като той налага определен модел на поведение сред младите, възпитава, но не в истинските ценности.

# 266
  • Мнения: 720
Здравейте,
и аз като Миги не съм фен на Хари Потър. Живея точно в тази страна в която е ''родена'' тази книга , но децата ми не са прочели  нито един том, нито един филм не са гледали...Ина4е беше лудница тука по примиерите преди Crazy, опашки от ранни зори, по метрата завряли нос и четат хората .... Simple Smile И аз съм на мнение ,че там магиосничеството ...си беше доста, а действително колко деца се зарибиха в тази насока...не е истина. Но пък и с Герганди съм съгласна ,че би трябвало децата да различават реалност от приказка ...но не винаги се получава. Peace Ако не се лъжа ...бях чела интервю със авторката , където тя сама ''признаваше'' че е направила нещо като ''  тъмна сделка'' (каквото и да значи това Rolling Eyes) и ,че съжалява че е допуснала толкова окултизъм. Но до колко е вярно...нямам представа.
По тази насока пак се сетих за сатанинската мама в у-щето на децата Sick, все в черно ,с едно наметало,един размазан грим,на чантата й пише ''защитена от сатана'' ....а такива сладки деца има Confused..А училището се нарича ''Чърч оф Крайст''..... Wink

И аз мисля да замълча относно ''монопола'' на православието .... Simple Smile
    

# 267
  • Мнения: 167
Аз за Хари Потър не мога да кажа много, защото съм чела само първата книга и моето мнение беше, че е нищо повече от приказка. Но сте прави, че децата заради популярността й се влияят и решават да се правят и те на магьосници. Докато четях това, което mamaG  е превела си спомних, че и ние като деца по лагери сме викали Дама Пика и духове. Нямам спомен кой ни е научил да го правим, но това беше много популярно по това време и всичко го бяха опитвали. Че мисълта ми е, че с Хари Потър или без май все откъде някой се  намира да дава такива "акъли".

# 268
    Само да  ви разкажа за една позната, която ми писа  на Скайп за своята племенница.Хлапето било отличничка, уж много сериозно.Но да вземе  да влиза по разни сайтове за магьосничество.Изглежда е призовавало някакъв  "велик демон", името му звучеше като индийско.И  се стига до идеята за самоубийство.Добре, че изобщо  я хванаха навреме госпожичката.А как е приключило всичко  не зная, но е жива все още, слава Богу!
  Така, че окултизма, даже и  на игра си е опасен, особено пък за децата.
  Уф, и аз не го обичам /харесвам, де/ тоя ХАРИ ПОТЪР   Crossing ArmsВиж, Властелина на пръстените е друга работа, макар и да не се споменава  Бог никъде, аз  имах усещането, че е писана по  библията.Но това е мое мнение, така  го усетих аз.

Последна редакция: ср, 19 ное 2008, 20:28 от gerik

# 269
  • Мнения: 3 146
Аз пък обичам приказките. Обичам фетнъзито също, а и науката, и научната фантастика - все неща, които влизат в противоречие с хирстиянското учение, ако се вземат като чиста истина. НО никое от горе изброените не претендира, че е учение, че е окултно или че казва някаква истина. Това е литературна фикция, която метафорично или чрез алегории говори за доброто и злото, за периметъра на човешките възможности и кое е правилно.
Аз харесвам поредицата за "Хари Потър", чела съм всички книги, имаме вкъщи всички филмчета. И, повярвайте ми - дори нищо особено не е измислила Роулинг, нито може да възбуди у децата временна еуфория, подобна на тази, която у тях извикват Покемон, Спайдърмен и костенурките нинджи. По-скоро Роулинг е взела оттук-оттам от разни приказки и фетнъзи автори. Просто е несериозно да се търси враг в тази книга. Всеки родител може да предпази детето си от това да повярва, че това е истина. Но никой не може да е сигурен, че ще предпази детето си от уклон към магизъм, мистицизъм и окултни практики, свързани със Сатана, например, нито от секти. И това не може да е свързано с Хари Потър. Истинските проблеми са другаде - в липасата на ценностна система, на регулатор, в превръщането на потреблението и печалбата в нещо като заместител на върховната ценност и благото.
Проблемът идва от хора, като Дан Браун и водачите на сектите, които твърдят, че това, което говоряти  пишат, е самата истина.

Властелинът на пръстените няма нищо общо с Бога, въпреки че Толкин е вярващ християнин. Това го зявявява самият автор - гнигата е замислена като детска история. Впрочем, такова е положението и с прословутата Нарния на Луис, който, по времето когато пише поредицата, все още е бил атеист, пак по неговите собствени думи.

***
Мами, препоръчвам ви да гледате последното предаване от "Професорско каре", което се излъчва по РЕ:ТВ. Става дума за това от от 15 ноември. То е на тема свободата на волята. Може да го гледате на сайта на телевизията в меню Архив, на страница 3 беше, мисля. Основната гледна точка е християнската. Но, ако в България има хора, от които може да чуете нещо изключително съдържателно на християнска тематика, основана на философска подготовка, съчетана с дълбоко познание по въпроса, смело мога да кажа, че това са тези няколко лица (и още няколко, но така или иначе, на двете ръце се броят).

Сайт на телевизиата: http://retv.bg/

Последна редакция: ср, 19 ное 2008, 23:43 от gergandi

Общи условия

Активация на акаунт