За и против даването на зимафлор

  • 2 806
  • 56
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 4 588
Не давам. Като бременна също не съм пила. Peace

# 16
  • Мнения: 179
пиех като бременна,по съвет на зъболекаря си,на детето не съм давала,факт е че нямам нито един кариес от бременността  Peace

# 17
  • Мнения: 1 485
Давах го за кратко,но разбрах,че едва ли ще има ефект при положение,че всичко е въпрос на ген!
Или ще има здрави зъби или не! Naughty

# 18
  • BG
  • Мнения: 1 900
На голямата ми дъщеря давах за кратко време,но сега на малката все още не съм давала,а и не съм решила дали мда давам.

# 19
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
На синът ми давах,на малката не

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Не съм давала и  намерение нямах да давам.

# 21
  • Мнения: 9 973
не съм против,но не давам

# 22
  • Мнения: 9 814
Аз го пих от 5-ия месец на бременността и след това го давах на малката под формата на капки.

# 23
  • Мнения: 4 020
Като гледам повечето от вас не са давали. Аз ще потърся мнение на моя зъболекар дали е нужно да се дава на бебе, интересно ми е какво ще ми каже. За педиатърката ни знам отсега, че е против.

# 24
  • Мнения: 4 335
Като гледам повечето от вас не са давали. Аз ще потърся мнение на моя зъболекар дали е нужно да се дава на бебе, интересно ми е какво ще ми каже. За педиатърката ни знам отсега, че е против.
Обикновенно зьболекарите са ЗА даването на зимафлор.

# 25
  • Мнения: 423
Против. Аз не съм пила, не съм давала на децата, и не смятам да го правя.

Аз давам на бебчо,а и докато бях бременна пиех. Моля ви,кажете ми накратко защо сте против? Какви са страничните му действия? Благодаря ви предварително.

Ето...

"След изолирането на флуора и възможността за лесен синтез на негови съединения, флуоридите са считани за едни от най-опасните замърсители на околната среда.
Учените и лекарите са установили, че флуоридите изключително лесно се предозират и довеждат до следните негативни ефекти:
• Скелетна флуороза. Това е болестно състояние, в резултат на натрупване на флуор в костите, правещи ги много слаби и чупливи. С годините флуоридите се натрупват в костите.
• Бъбреците могат да елиминират само 50% от ежедневния прием на флуориди. Останалата част се натрупва в костите. САЩ (където водата се флуорира) е страната с най-висока честота на фрактури.
• Флуоридите причиняват артрит.
• Флуоридите са канцерогенни - чрез увреждане на генетичния материал на клетката, в която влизат. Повече от 10 000 души умират всяка година от рак, дължащ се на флуориди.
• Проучванията на учени от различни страни показват, че прилагането на флуориди води до намаляване на интелигентността и подтискане волята на човека. При бебета и деца нарушенията са в развитието на мозъка, увреждане на моторната функция, способността за обучение, спадане коефициентът на интелигентност.
• Високите концентрации флуорид нарушават нормалното протичане на ензимните процеси в тялото, което допринася за нарушения в метаболизма. Това води до риск от редица заболявания (алергии, рак, Алцхаймер).
• През 1993 г. NRC (Националнят съвет за научни изследвания, САЩ) признава, че до 80% от децата в райони с флуорирана вода имат зъбна флуороза - бели, жълти или кафяви петна по зъбите.

От колко флуор се нуждаем дневно?

При дневен прием над 2,5 mg се развива флуороза на зъбите, и има вероятност за остеосклероза.
Препоръчителните дневни количества от химичния елемент за деца до 3 години са до 0,8 mg и до 1 mg за деца от 3 до 6 години. Позволената доза за деца до 10 години е 1,3 mg. За възрастните ежедневната флуорна доза да не надвишава 2 mg.

Храната и водата са достатъчно богати на естествени флуориди необходими за растежа на зъбите и тяхното изграждане.
От къде може да се набави естествен флуор?
В подпочвената или изворна вода съдържанието на флуорид е достатъчно за защитата на зъбите (до 1 mg/l), като той се среща главно във формата на калциев флуорид.

Морската храна и особено водораслите имат високо съдържание на безвреден флуорид. Основни източници на флуор са водата (около 1/3 от дневния внос) и растителните храни, особено чаят, соята, пшеницата, оризът, спанакът, лукът, зеленолистни зеленчуци.

Ползата от външният прием на флуор, дори и в дози считани за безопасни е спорна. Голяма част от научните изследвания показват, че добавянето на флуорид не предпазва зъбите на децата и възрастните. Кариесът не е флуорнедоимъчно заболяване, а се развива в резултат на хранене с рафинирана въглехидратна храна. Допълнителен фактор е недостатъчната хигиена на устната кухина. Приема на флуориди при ниско количеството на калций в храната, доказано води до повече кариеси, а не до тяхното намаляване.

Използването на флуорида в добавка към вода и паста за зъби и мляко може да превиши безопасното ниво на флуоридния прием.

Потребностите от флуор са строго индивидуални и зависят от много фактори - приемана храна, вода, медикаменти. Прилагането на различни видове допълнителен прием на флуор, може да лесно да доведе до предозиране и флуороза, вместо предпазване на зъбите от кариес."

# 26
  • Мнения: 1 674
Не сьм давала

# 27
  • Мнения: 512
Пих 'Зимафлор' през първата ми бременност, но не ми понесоха добре и ги спрях.
Не съм против, но на децата не съм давала.

# 28
  • Мнения: 174
Не съм пила като бях бременна и на детето не съм давала и нямам намерение да го правя.

# 29
  • Мнения: 641
Не пия и не давам. Пастата ми е с флуор.

Общи условия

Активация на акаунт