Детски психолози,психотерапевти и психиатри

  • 342 767
  • 657
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 353
Здравейте имам син на 10. Но е много трудно с него. Вкъщи не спазва никакви правила говори глупости, обижда мен и сестра си. Като му се скарам отговаря. Ако излезем с приятелки на сестра му е непоносим, че те не му обръщат внимание, почва да говори, че те го настройвали против него. Не знам вече какво да правя. Бащата не живее с нас откакто се е родил.
Колкото по-скоро му намерите психолог, толкова по-големи са шансовете да го промените към по-добро! Иначе може да ескалира към насилие.
Запишете го на някакъв боен спорт, например карате, за да си изкарва там яда и проблемите, и да започне да спазва правила. Моят син също не обичаше правилата, докато не се запали по каратето и по актьорското майсторство. Сега е върха на стриктния режим и на спазването на правила и добър етикет. Все по-малко се държи лошо и е съвсем друго дете вече.
Може да му липсва мъжката фигура също. Сенсеите (господиновците по карате) много ги бива да бъдат добра мъжка фигура и пример за подражание. Но това няма да е достатъчно. Ако имате близък роднина от мъжки пол, бихте могли да го помолите да прекарва повече време с него, например да го извежда на разходки, на спорт, в природата. И да си приказва с него, да му дава положителни съвети. Ако това стане честа практика, детето също ще премине към много по-добро. Но не е желателно, според мен, мъжът да е приятелят ви, защото това може само да го нагнетява, ако приятелят ви не се държи добре с него. Искам да кажа, че ако имате приятел и ако сте сигурна, че той може да е добрата положителна мъжка фигура, ок, но ако не сте сигурна, по-добре да е роднина от мъжки пол.
  Сигурно не отделяте време за общи семейни игри. Опитайте се да си създадете например един, два дни в седмицата, за да играете цялото семейство на някакви игри - настолни, логически и пр. Това също много ще ви помогне и сплоти. И последното, но най-важтото. Отделяте време, в което да сте само с него. Да го прегръщате, да му казвате че го обичате. По-малко му се карайте, а когато има проблем - говорете със спокоен тон и много му обяснявайте защо неговото държание не е правилно. Това ще помогне много повече, отколкото да сте възприели друг метод, тоест да крещите и да го наказвате. Готвенето заедно с вас, също ще помогне.
Покажете му, че можете да сте забавна и че го обичате, защото ние майките напоследък, от домашните грижи, все по-малко имаме време да обръщаме на децата си, а като ни виждат забързани и угрижени, това не им влияе добре.
  Аз на моя син малкия, който сега е набор с вашия, му купих една книжка, от която двамата сядаме и аз му чета. Така се забавляваме заедно и е доста приятно и ползотворно.
   Помнете, че за промяната на вашето дете първо вие трябва да се промените!!!

Последна редакция: вт, 05 апр 2022, 12:14 от ladychar86

# 601
  • Мнения: 24
Здравейте, препоръчайте ми клиничен психолог с опит за лечение на  обсесивно компулсивно разстройство ( става дума за момче на 14 години) и детски психиатър за същото.

# 602
  • Мнения: 5 026
Здравейте, препоръчайте ми клиничен психолог с опит за лечение на  обсесивно компулсивно разстройство ( става дума за момче на 14 години) и детски психиатър за същото.
Д-р Милена Русанова.
Клиничен психолог в Институт за психично здраве и развитие.

# 603
  • Мнения: 439
Искам да попитам, трудното заспиване може ли да е вид неврологичен проблем? Дъщеря ми е на 2 г. Но заспиването на обяд и вечер е много трудна задача. Дори в дни, в които е по цял ден навън и играе пак не може да заспи на обяд

# 604
  • Мнения: 199
Моля за препоръка на детски психолог и координати в София, за дете на 8г, страхува се от зъолекар и не иска да стъпва в кабинета, а се налага.

Може би вече сте се насочили, но все пак като полезна информация за децата, които се страхуват от зъболекар - д-р Венцислав Стоев - психолог и зъболекар. Благодарение на него синът ми преодоля страха и ходи с желание, когато има нужда от оправяне на зъбите. За София става въпрос.

Последна редакция: чт, 09 юни 2022, 21:51 от sentio

# 605
  • Мнения: 214
Здравейте!
Моля за препоръки за добри детски психолог и психиатър за 3-годишно дете в гр. София.
Синът ми е спокойно и кротко дете, но има известно изоставане в развитието. Говори, но все още не съвсем правилно.
Има и силно изразени страхове от конкретни неща, заради които изпада в неконтролируем истеричен плач и трепери неудържимо...
Благодаря предварително!

# 606
  • Мнения: 75
Здравейте.
Към какъв специалист трябва да се обърнем (освен логопед), ако 4 годишно дете не говори правилно - изпуска срички или говори по бебешки. Психолог? Моля да ми препоръчате такъв в София.

# 607
  • Мнения: 151
Здравейте, можете ли да ми препоръчате детски псохолог за Варна за дете на 4г. То е двуезично и има забавяне на говора и на двата езика. Това не ме притеснява особено, защото от почти година работи с логопед и има напредък. Повече ме притенява поведенчиските проблеми, които според мен пак са свързани с езика. Ядосва се лесно, отказва да обясни нещо, пищи, като знае, че няма да може да се доизкаже или да бъде разбрано, отказава контакт с непозначи или малко познати, въобще в по-голямата част от времето не се държи като 4г дете.
Ще се радвам ако ме насочете към специалист, който реагира бързо.
Благодаря ви предварително.

# 608
  • Мнения: 4 017
Логопедът не работи ли в екип с педагог, или да Ви насочи?Обикновено те знаят хората в тази сфера.

# 609
  • София
  • Мнения: 314
Здравейте,
Моля препоръчайте ми детски психолог от гр. София. Дъщеря ми /9г/ от няколко месеца изпитва страх от бактерии и препарати /беше при баба си в провинцията и се проявиха тези неща/. Постоянно си мие ръцете не иска нищо да пипа, ужасно е. Иска ми се специалист да поговори с нея, аз не мога да разбера от каква се уплашила. Предварително благодаря.

# 610
  • Мнения: 151
Логопедът не работи ли в екип с педагог, или да Ви насочи?Обикновено те знаят хората в тази сфера.


Живеем в чужбина и логопедът му е в чужбина. Просто ми се искаше да направя консултация докато сме си в Бъгария.

# 611
  • Мнения: 13 805
Логопедът не работи ли в екип с педагог, или да Ви насочи?Обикновено те знаят хората в тази сфера.


Живеем в чужбина и логопедът му е в чужбина. Просто ми се искаше да направя консултация докато сме си в Бъгария.

Това което ще ви кажат е веднага да махнете единия език и да оставите говоримия на мястото където живеете. По принцип за поведенчски проблеми ви трябва някаква цялостна диагностика и насоки за поведенческа терапия, осъществяване на такава и е хубаво това да се случи на мястото където обитавате.защото състоянието/ поведението  не може да бъде извадено от контекста. Щом има езикови затруднения това винаги афектира в поведението. По-малко видимо на 3-4, а натам с засилва ефект. Щом поведенчски  симптоми има сега и го забелязвате дори вие ( майките имат качествата да игнорират сигнали които интуицията им изпраща) то значи ще има нужда от работа /Терапевтиране на поведението  и тя би била полезна на мястото/ в сферата където детето обитава. Тези дефицити не са като примерно късогледство или дюстабан. Правите очила в бг и те могат да бъдат носени и в чужбина.
Искам да кажа че примерно ще му направите диагностика в бг - ще ви кажат дефицити, ще ви кажат затруднения, ще ви кажат на каква диагноза съответства поведението му в момента, на каква възраст съответства поведението на детето, какви отклонения има но до там. Как тези сведения ще са ви полезни по местоживеене?  Вероятно ще са ви полезни лично на вас за да, сте сигурни че има проблем, но щом вие ги виждате тези проблеми нужно ли е някой в бг да ви ги потвърждава. Терапевтирането за да е полезно е комплексен процес. Не знам къде живеете но в повечето културно страни имат страхотни системи деца за деца с някакви проблеми ( влк вербално поведенчески) за разлика от бг.

# 612
  • Мнения: 151
Логопедът не работи ли в екип с педагог, или да Ви насочи?Обикновено те знаят хората в тази сфера.


Живеем в чужбина и логопедът му е в чужбина. Просто ми се искаше да направя консултация докато сме си в Бъгария.

Това което ще ви кажат е веднага да махнете единия език и да оставите говоримия на мястото където живеете. По принцип за поведенчски проблеми ви трябва някаква цялостна диагностика и насоки за поведенческа терапия, осъществяване на такава и е хубаво това да се случи на мястото където обитавате.защото състоянието/ поведението  не може да бъде извадено от контекста. Щом има езикови затруднения това винаги афектира в поведението. По-малко видимо на 3-4, а натам с засилва ефект. Щом поведенчски  симптоми има сега и го забелязвате дори вие ( майките имат качествата да игнорират сигнали които интуицията им изпраща) то значи ще има нужда от работа /Терапевтиране на поведението  и тя би била полезна на мястото/ в сферата където детето обитава. Тези дефицити не са като примерно късогледство или дюстабан. Правите очила в бг и те могат да бъдат носени и в чужбина.
Искам да кажа че примерно ще му направите диагностика в бг - ще ви кажат дефицити, ще ви кажат затруднения, ще ви кажат на каква диагноза съответства поведението му в момента, на каква възраст съответства поведението на детето, какви отклонения има но до там. Как тези сведения ще са ви полезни по местоживеене?  Вероятно ще са ви полезни лично на вас за да, сте сигурни че има проблем, но щом вие ги виждате тези проблеми нужно ли е някой в бг да ви ги потвърждава. Терапевтирането за да е полезно е комплексен процес. Не знам къде живеете но в повечето културно страни имат страхотни системи деца за деца с някакви проблеми ( влк вербално поведенчески) за разлика от бг.

Напротив. Никой не ни казва да махаме език. С риск да се забави, всички препоръчват ясно диференциране на езиците. Единият е езикът на 'вкъщи', а другият 'навън'.
Аз не искам терапия, а консултация и то точно в България, защото според специалистите в чужбина, детето макар родено и растящо там си остава българче и насоките свързани с преодоляване на проблемите имат свързаност с произхода му.
Благодаря все пак. Направих консултация.

# 613
  • Мнения: 13 805
Съвсем честно  всичко казано от тези хора много ме учуди. А съм в тази сфера от доста години имам познания, наблюдения, личен опит като родител и човек израстна в двуезична среда. Проговарянето в такава ситуация не само може да се забави, а и наличието на равнопоставени думи в двата езика може да предизвика заекване при определена нервна система, при което заекването се появява на възраст 4-6 години и има възможност то да не бъде преодоляно въобще.
Детето може да е българче според тях, но фактът за неговата националност не диктува чисто физическите му параметри и възможностите на нервната му система. А те явно са различни щом проблемите са на дневен ред. Няма да коментирам това добре ли е или е лошо. Желая ви успех!

# 614
  • Мнения: 151
Съвсем честно  всичко казано от тези хора много ме учуди. А съм в тази сфера от доста години имам познания, наблюдения, личен опит като родител и човек израстна в двуезична среда. Проговарянето в такава ситуация не само може да се забави, а и наличието на равнопоставени думи в двата езика може да предизвика заекване при определена нервна система, при което заекването се появява на възраст 4-6 години и има възможност то да не бъде преодоляно въобще.
Детето може да е българче според тях, но фактът за неговата националност не диктува чисто физическите му параметри и възможностите на нервната му система. А те явно са различни щом проблемите са на дневен ред. Няма да коментирам това добре ли е или е лошо. Желая ви успех!

Благодаря.
Абсолютно никой не ни съветва да изключим един от езиците. Детето от няколко месеца започна да 'превежда'. Примерно ако кажа дадена дума на български, то ме поправя,че не е така и я казва на другия език. При него не липсва реч. Съставя сложни изречения, но говори 'счупено'. Изнервя се, че не го разбират всички, а и аз понякога и от там има и поведенчески проблеми, а и се възползва от това, за да се глези. Това е мнението на психолога и логопеда. Отделно имаше хроничен серозен одит, а сега е с дренажи и това допълнително забави говора и го 'счупи'.
Затова ни съветваха да направим консултация с български специалисти, за да се изключат културни особености на националността.
Може би е по-добре да пиша в групата за трудно проговаряне?

Общи условия

Активация на акаунт