Да преправим старите мебели!

  • 421 475
  • 1 449
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 4 380
Имаш хубав маникюр. Wink

Нима сама не виждаш че в сравнение с листа жълтее?

Алкидните бои в бяло жълтеят заради мазнината на чиято основа се изработват. Разбира се всеки производител се старае малко или много да избегне този ефект с различни добавки, но при всички случаи не е снежнобяло, а жълтее. От друга страна пък боите на водна основа сивеят, така че нещата се компенсират. Перфектното бяло е мечта на всеки дизайнер.

baibibi, при боите този ефект си съществува от самото начало поради самата природа на боята.

Специално за дървесината Миоки, ще отворя учебниците по-късно да ти цитирам дословно кои видове жълтеят. Тези които се окисляват с времето са по-евтини по тази си причина също.

# 436
  • Мнения: 8 999

Алкидните бои в бяло жълтеят заради мазнината на чиято основа се изработват. Разбира се всеки производител се старае малко или много да избегне този ефект с различни добавки, но при всички случаи не е снежнобяло, а жълтее. От друга страна пък боите на водна основа сивеят, така че нещата се компенсират. Перфектното бяло е мечта на всеки дизайнер.

baibibi, при боите този ефект си съществува от самото начало поради самата природа на боята.

Специално за дървесината Миоки, ще отворя учебниците по-късно да ти цитирам дословно кои видове жълтеят. Тези които се окисляват с времето са по-евтини по тази си причина също.

Искаш да кажеш, че още с полагането, боята жълтее? Да, възможно е, не съм се замисляла.

Колкото за жълтеенето на дървесината, Ксения е права. Имам мебели от орех, махагон, тик, абанос и чам. Вътрешната част на чекмеджетата не е лакирана /всичките са на над 30 г./. Орехът, тикът, абаносът и  махагонът имат определено по-благородна патина, те просто потъмняват, без да се променя основния цвят. Чамът потъмнява жълтеейки. Той е евтина дървесина, защото качествата му са не дотам добри. Меко дърво е, наранява се лесно и при стареене променя цвета си.

# 437
  • Мнения: 18 542
Чамът не жълтее защото е евтин. Това искам да кажа. Пожълтяват иглолистните видове, не широколистните.
Има бук по-евтин от чам, бук по-скъп от орех всичко зависи от по-скоро от качеството на дървесината, не от вида й.

# 438
  • Мнения: 4 380
Чамът не жълтее защото е евтин. Той е евтин защото жълтее. Това колко е мека дадена дървесина не е еднственото определящо за цената му, тук са много фактори накуп.

Аз нямам спомени да има зависимост на окисляването с това иглолистна или широколистна е дървесината, трябва да си опресня нещата. Но чамът много пожълтява с времето. Съществуват продукти които малко или много блокират този процес.

# 439
  • Мнения: 18 542
Евтин е поради много други причини, не защото пожълтява. Трите най-важни фактора, които го определят като евтин са наличието на голямо количество смола, което затруднява обработката и слепването, наличието на голямо сколичество чепове на малка площ и твърдостта на дървесината.

# 440
  • Мнения: 4 380
Евтин е поради много други причини, не защото пожълтява. Трите най-важни фактора, които го определят като евтин са наличието на голямо количество смола, което затруднява обработката и слепването, наличието на голямо сколичество чепове на малка площ и твърдостта на дървесината.

Разбира се, много са факторите за ценообразуване. И твърдост, еластичност, плътност, износоустойчивост, устойчивост на гниене, тежест, влжност и разсъхване, количество чепове също, но и степента на окисление на дървесината е доста важен фактор, който пряко влияе на декоративните качества на дървесината..

# 441
  • Мнения: 18 542
Който пък, от своя страна, пряко зависи от вида и степента на обработка, така че спорът е безсмислен. Всичко е според зависи и генерални заключения не са препоръчителни.

# 442
  • Мнения: 4 380
От вида да. Има зависимост между цена и качество, съответно между цена и степен на окисление и това е достатъчно за по-обобщени заключения. Който си купува по-евтина дървесина, трябва да е наясно с това свойство ако иска да запази външния вид.

# 443
  • Мнения: 1 849
Все повече и български производители правят добри бели бои, нежълтеещи. Баща ми слагаше мъничко синя за до убие жълтеенето.
Доколкото знам чама освен, че е мек и се измята лесно, ако не е добре изсъхнал. Също така има много чепове, пуска смола и при съхненето се усуква. Такава е дограмата ни на вилата. Иначе към 1 шкафче в кухнята (от същия материал) нямам забележки. Вече 15 години ни служи вярно, наистина е пожълтяло с времето, но според мен е по-хубаво така.
Иначе мебелите ни са от орех, на 70 години (от бабата на мъжа ми) и не са мръднали, цвета е потъмнял, разбира се, с времето. А колкото за ясена, супертвърд е и счупи машината на един съсед.

Видове дървесина и характеристиките, които намерих:
Yuglans regia – обикновен орех. Височина 35м. Диаметър 2м . едро размерно дърво ядрови вид, ядрото е тъмно кафяво до червено кафяво има фина структура и светло сива кафеникава беловина. Добри якостни свойства , не се измята, не набъбва и не засъхва много. Обработва се гладко, добре се лакира.
Fagus sylvatica – Бук диаметър 1 м и височина 50м. Има сива тънка кора и е склонен към лъжливо ядро.цветът му е бял със червеникав оттенък има пръснато пореста дървесина. При рязане има кисел мирис, висока проницаемост и бързо приема и отдава вода. Набъбва и се деформира. Механичните свойства са много високи и добре се обработва, добре се слепва, байцва, и лакира става за вита мебел. Използва се за натоварени и видими детайли, лесно се импрегнира
Quercus robur – Дъб летен. Диаметър 2м височина 40м. Сиво кафяво напукана кора. Използва се ядровата дървесина. Тесни и широки сърцевинни лъчи има кисела миризма, бавно набъбва и ядрото е жълто до тъмно кафяво, склонен е към напукване, висока устойчивост на гниене, често е нападан от насекоми. Има високи механични свойства и трудно се реже. Добре се байцва и слепва използва се за лицеви и носещи детайли.
#  Picea excelsa – Обикновен смърч Разпространен е в цяла Европа и северна Азия най разпространения вид в България достига 40-45м и живее до 1000г. С диаметър до 2 м. В млада възраст короната сиво зеленикава, гладка, а възрастно – сиво кафеникаво грапава. Короната е конична, клоните му са тънки. Има добре очертани годишни пръстени прехода от ранна към късна дървесина е плавен. При обработка мирише хубаво. Има хомогенен жълтеникаво бял цвят. Много е красива радиално. Има добри механични свойства и голямо КПД. Използва се за врати прозорци и др. Обработва се добре на всички машини. Наличието на смола затруднява байцването. Средно податлива е на гниене и много бързо потъмнява.
# Abies alba Mill – Обикновена ела – Расте в средна и южна Европа Диаметър над 2м достига 60м височина има конична корона стъблото е право и пълно дървесно. Годишните пръстени са добре очертани цвета е леко кремав. Дървесината не съдържа смола и при обработване мирише приятно. Трайността от гниене е много малка от дървесината и се изработватсъдове, мебели обработва се лесно, както и се байцва и слепва лесно.
# Pinus Sylvestris L – бял бор – живее около 500г. конична корона при възрастните е чадърообразна кората му е дълбоко напукана със сиво кафяв цвят. Долната част е груба , а при горната част има тънки светли люспички. Ядрото е червеникаво кафяво има красива текстура като в момента на отсичане ядрото е светло. Самоокастря се. Характерни са свойствата якост и твърдост и съдържа много смола, като това затруднява лакирането и байцванети, дървесината трудно загнива и подходящ за видими детайли.
# Pinus nigra Arh – черен бор. Расте в Европа и северна Африка. Светло и топло любив – диаметър 1м и достига от 20 до 40м височина, живее около 600 г. има груба черна кора и конична корона, годишните пръстени са по – тесни съдържа много смола и механичните свойства са по – високи. Съдържа голямо количество реакционна дървесина, а лакирането слепването и байцването е трудно, заради смолата склонна е към измятане.

# 444
  • Мнения: 4 380
Да, точно с добавки на синьо винаги са опитвали да се преборят с жълтеенето на блажната боя. Резултатите понякога са още по-зле от разно дозиране. Помните ли старите врати? Ако не жълтее, ще синее.

Между другото, разликата в нюансите на алкидната боя и латекса е много очевидна когато са съчетани. Ако имате боядисани с бял латекс стени, не боядисвайте вратите си в никакъв случай с блажна! Вратите ще изглеждат още по-пожълтяли, а стените още по-сивкави. Боядисвайте вратите със същия латекс за да няма разлики!

Окислена дървесина може да е подходяща и добре дошла за рустичен стил и интериор който умишлено се създава с по-състарен вид, но в по-съвременна обстановка, хич не е желано качество.

Последна редакция: чт, 26 мар 2009, 23:10 от xenia

# 445
  • Пловдив
  • Мнения: 23 938
Само на мен ли букът ми се вижда розов? А ако е парен бук - още по-розов. Дойдоха ми детска масичка с две столчета, ама много розови newsm78

# 446
  • Мнения: 928
Мацки, имам въпрос към тези от вас, които вече боядисаха с латекс маси, столове или шкафове.
Интересува ме, дали има поражения след няколко месечно използване на 'новите ви мебели', с каква марка латекс боядисахте, въобще какви са ви впечатленията и препоръчвате ли латексите на нашия пазар за подобен тип боядисване. Разочаровани ли сте и ако трябва да боядисвате отново с какво бихте го направили?
Предварително благодаря за отговорите  Hug

# 447
  • Мнения: 1 849
По принцип парения бук си розовее. Но може и да са байцвани с розовеещ байц от типа на вишна, череша или светъл махагон.
http://www.bukata.eu/aboutus.html

# 448
  • Мнения: 4 970
Благодаря M_Nik, щом е обяснявано в темата, ще изчета и ще намеря. Вратите са МДФ дървесен, лайсните са релефни, надявам се, че ще мога да ги махна. Ето ги: снимка 1, снимка 2, снимка 3. Вариантите, за които се сещам са три: пребоядисване, фурнир или фолио. Страх ме е само да не ги съсипя още повече.
Lo80, да не си ми комшийка Joy И аз се наслаждавма на тези врати Whistling

# 449
  • София
  • Мнения: 794
Lo80, да не си ми комшийка Joy И аз се наслаждавма на тези врати Whistling
Ха-ха-хааа, и ти ли имаш такива прекрасни врати  Joy значи не само аз ближа рани Simple Smile Младост 1а? Ако се окаже, че сме комшийки, весело ще бъде Simple Smile
То вратите може и да не са толкова лоши, но аз нямах никакво намерение да слагам венге в апартамента си, пък и не очаквах да ни сложат интериорни врати различни на цвят от входната. За това бях доста шокирана от венгето+злато. 3-4 дена по-късно вече дишам по-спокойно, попривикнах с мисълта, че ще имам тъмни врати със златни ивички Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт