Продължителността на кърменето - божа работа, генетика или знание?

  • 3 731
  • 86
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 249
Хедра, все пак би трябвало да има индикациии за задаващ се проблем преди 3-я месец, понеже преминаването към локалната регулация е постепенно.

# 16
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Мег1, дали се взема под внимание, че все още болшинството майки (особено извън форума, който не отразява реалността) захранват през втори-трети месец, като захранването в четвърти до пети вече включва заместване на хранене?
По тази стара схема на теория на 6м бебето вече би трябвало да суче 3-4 пъти дневно, на 8м - сутрин и вечер, на 10м само веднъж дневно и след това - очевидно! - се отбива (все пак всички знаят, че толкова големи деца не сучат).
На практика обаче при повечето майки желанието да въведат възможно повече храни по-бързо в менюто на бебето, съчетано със заместване на хранене, твърде често води до рязко намаляване на кърмата.
Това, съчетано с лош мениджмънт на кърменето (даване на вода, дохранване и биберон от първите седмици; хранене под час; премахване на нощното хранене; кърмене само от една гърда и т.н.) е напълно възможно да доведе до нежелано ранно отбиване, независимо каква е била настройката на майката  Simple Smile

# 17
  • Мнения: 3 638
Според мен продължителността на кърменето е право пропорционална на упоритостта и информираността на майката и обратно пропорционална на следването на съвети на баби, съседки и познати  Mr. Green Когато няма проблеми от страна на майката или бебето, кърменето може да продължи, докато е приятно и на двете страни. Толкова елементарно, естествено и просто е то - работи на принципа на търсенето и предлагането. Едно време дойките са кърмели до 6 деца и светът е оцелял с майки, които са имали много по-тежък и стресиран живот от сегашния.
От скромните ми наблюдения обаче най-често проблемите започват към 4-я месец, когато педиатрите препоръчват да се започне със сокчета "защото на детето трябвали витамини", има физиологичен спад в растежа и бебето забавя наддаването и съветът е "няма достатъчно кърма - дохранвайте с АМ" и на трето място производството на мляко изведнъж се регулира и майката решава, че гърдите й са омекнали и празни... Наистина се иска доста кураж да решиш да продължиш да кърмиш детето си, когато отвсякъде ти повтарят, че не наддава добре и гладува. И точно в този момент е много важно колко добре си информиран за кърменето и да имаш смелостта и увереността да следваш за малко майчинския си инстинкт, ако той ти показва, че детето е добре и ти си в състояние да му дадеш най-хубавото.  Simple Smile
И добре, че ги има форумите, където поне можеш да споделиш и да получиш адекватен съвет   bouquet

# 18
  • Мнения: 11 315
За мен лично успехът е в добра информираност и воля.
При целия ми досегашен опит с двете по-големи деца, не съм и очаквала, че ще се сблъскам с третото с толкова проблеми. Въпреки всичко устоявам и продължавам с успешното кърмене. Дори свалих добавката от няколко дни, която беше наложителна за известно време. От много места чух, че други досега на мое място да се бяха отказали рано-рано. А бебока е едва на 6 седмици  ooooh!

# 19
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Като изключим медицинските усложнения при някои жени- малка част- според мен кърменето иска една добра информация и малко усилия в началото. После всичко е до желание.
Бу, много хубаво си го казала за лошия мениджмънт на кърменето- това трябва да подобряваме ....

# 20
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Хедра, все пак би трябвало да има индикациии за задаващ се проблем преди 3-я месец, понеже преминаването към локалната регулация е постепенно.
Да, обикновено има, само че не се взимат насериозно - примерно рязък спад от наддаване от 1800 гр първия месец до наддаване от 600 гр втория, което никой не смята за притеснително, понеже е в границите на нормалното и `бебето се регулира`. Или пък не се вижда, че бебето на 2м не си държи главата изправена, или все още продължава да суче по час и нещо, или други такива дребни неща, които могат да изглеждат ок на пръв поглед, особено ако майката е с първо дете и няма поглед над нещата.

# 21
  • Мнения: 60
Не са ми трябвали особени знания, не съм питала, когото и да било следвала съм само инстинктите си. Това като за една година /надявам се скоро да приключим/ кърмене ми се струва прилично.
Разбира се и благоприятно съчетание на силен сукателен рефлекс, а в болницата - Майчин дом, засукване на третия час и тъй като той плака цяла нощ и нямах друг инструмент за утешаване освен гърдите, той сучеше и набързо си "заработи" идването на коластрата.
А освен това за практиките на "Баба ти Пена", ми ако е кърмила като моята - и след прохождане 3-4 деца, явно практиките наистина  са проверени.
И свекърва ми - фенка на сокчета от 40 дни, ранно захранване и тя с две деца кърмени по около годинка.
А относно даването на подсладена вода - ми що да не давам, моят син не желаеше никаква вода-ама как да съм сигурна, че не желае без да му предложа. Ако бебето пие вода - значи има нужда. Ако няма нужда - отказва да приема, категорично. Поне според мен.
А иначе синът ми имаше проблемна жълтеница имаше безуспешни опити за лечение със системи с глюкоза и накрая фототерапия, едва ли е по безобидно от подсладена вода. Ама не се отби. Така че малко информираност не е излишна, но преди дсичко поемаш длбоко въздух, опитваш се да се успокоиш и най-вече следваш инстинктите си.

# 22
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
petmarsto, позволи ми да не се съглася с това, че ако има нужда ще пие вода.  Новороденото ще пие каквото му дадеш, дори бира Sunglasses. Не виждам логика да се дава вода на бебе, за което е важно да поема нужното му количество калории, за да расте. Нима активно спортуващите се държат на вода?!

# 23
  • Мнения: 1 427
За водата- дъщеря ми от родилното още пиеше вода.Ама с кеф,и до втория месец си изпиваше по 100-150мл чай на ден.Което изобщо не и пречеше на кърменето,сучеше с голям ентусиазъм и качи и първия и втория месец по 1300. Откакто захладня,отказва водата,пие не повече от 10-20гр на ден. Обаче странното е,че качи много малко- за месец 200гр Sad Не мога да си го обясня - имам кърма,вижда се,суче,няма вид на гладна,а не качва. На консултацията сестрата каза веднага да почвам с по 90мл добавка.Аз обаче се направих на глуха и казах,че ще продължим само на кърма и ще направим контролно теглене след седмица. Педиатърката ми е много разбрана и ме подкрепи.Дано утре,като отидем да сме качили поне 100-200гр Praynig

# 24
  • Мнения: 2 376
Всички говорите за правилна организация на кърменето и мениджмънт, но може ли някой да ми даде малко повече инфо какво ме очаква и как да мениджвам в тази ситуация?
Ние сме само на кърма, без режим. Поне по седмица в месеца бебето спи при мен и има свободен достъп до храната, с три думи - суче по цяла нощ.

# 25
  • Мнения: 9 483
Всички говорите за правилна организация на кърменето и мениджмънт, но може ли някой да ми даде малко повече инфо какво ме очаква и как да мениджвам в тази ситуация?
Ние сме само на кърма, без режим. Поне по седмица в месеца бебето спи при мен и има свободен достъп до храната, с три думи - суче по цяла нощ.

Аз не разбирам какво й е на ситуацията?
Какво по-точно те вълнува?

# 26
  • Мнения: 2 376
От темата остнах с впечатлението, че е възможно да ми намалее кърмата в 3тия месец и трябва да разполагам с определени знания, за да го преодолея. И въпросът е какво е това, което не знам?  Thinking

# 27
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Всички говорите за правилна организация на кърменето и мениджмънт, но може ли някой да ми даде малко повече инфо какво ме очаква и как да мениджвам в тази ситуация?
Ние сме само на кърма, без режим. Поне по седмица в месеца бебето спи при мен и има свободен достъп до храната, с три думи - суче по цяла нощ.
Най-накратко синтезирано - ей това му е майката Mr. Green При здраво бебе и без някакви здравословни притеснения при теб или детето това е напълно достатъчно всичко да е ок докогато го желаете.

# 28
  • Мнения: 9 483
От темата остнах с впечатлението, че е възможно да ми намалее кърмата в 3тия месец и трябва да разполагам с определени знания, за да го преодолея. И въпросът е какво е това, което не знамThinking

Споко, кърми си "на поискване" Hug
А това какво не знаеш-не знам Mr. Green-виж в библиотеката на подфорума инфото-там е мнооооооого, а ако нещо те притеснява или не разбираш, или имаш някакви проблеми-питай смело Peace

# 29
  • Мнения: 2 376
Мерси Хедра и МТВ Simple Smile Аз се уплаших, че съм пропуснала нещо и видите ли моято Точица може да остане гладна.
Дано да сме здрави и двете и да имаме късмета да се запишем при дългокърмещите мами някой ден  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт