Най сетне! Уволнена директорка на градина!

  • 5 087
  • 69
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 488
Махат директорка на градина, рекетирала родители
11 ноември 2008 / News.dir.bg
Кметът на Бургас Димитър Николов уволни директора на детска градина "Славейче" Гинка Войкова, съобщиха от общината.
Войкова е уволнена след извършена вътрешна проверка и след многобройни сигнали на родители, че постоянно им се искат пари по различни поводи. Проверката е установила редица нарушения на финансовата и на трудовата дисциплина в детската градина, се посочва в съобщението.
Одитът е показал, че през септември и октомври след родителски срещи в детската градина са съставени 10 протокола за набиране на средства, материали, консумативи, учебни и хигиенни материали. От родителите са събрани около 5000 лева, както и голямо количество учебни и хигиенни материали. Войкова не е завела получените финансови средства и материали в книгата за дарения и не ги е отчела като приходи, съобразно установения ред.
Доказани са нередности при събирането на пари за посещения на театрални постановки. В такива случаи детското заведение ползва отстъпка, но на родителите е събирана по-голяма сума.
От декември 2007 г. до май 2008 г. Гинка Войкова е възложила на физически лица да организират обучение по народни танци, рисуване, английски език и информатика в детската градина. Тези лица са били задължени да даряват на детското заведение 20% от целия си месечен приход от детската градина. Събраните по този начин суми отново не са отчетени като приходи.
От ноември 2006 г. до май 2008 г. Войкова е допуснала педагогическият, медицинският и административен персонал на детската градина да консумира от храната, приготвяна за децата.
Установено е, че за посочения период са изразходвани 1873 лева, с които членове на персонала и трети лица ходили на екскурзия.

http://burgas.dir.bg/2008/11/11/news3584853.html

# 1
  • Мнения: 9 814
 Peace
Когато си заслужават наистина, трябва да бъдат уволнявани  не само директорките, но и госпожите и лелките.
Въпреки това нека не бъдем толкова скептични има и наистина добри учители и директори, които правят всичко за децата.

# 2
  • Мнения: 2 839
На мен всичко това ми звучи като вина на счетоводителя.
Завеждането на дарения не е работа на директора.

# 3
  • Мнения: 881
На мен всичко това ми звучи като вина на счетоводителя.
Завеждането на дарения не е работа на директора.

Напротив, счетоводителя не може да осчетоводи нещо, за което няма документ или нареждане от ръководството. По скоро може да се каже, че има съюз между двете.

# 4
  • Мнения: 17
Най-после нещо се случва...
Аз също искам да протестирам от ръководството на нашата детска градина, но не знам към кого да се обърна.
Имам подозрения за нередности, защото се събират пари за боядисване на оградата и надраскани външни стени по 10лв. на дете, в градина която е с около 200 деца. Излиза че ако всеки даде по 10лв. ще се съберат 2000 лв. за БОЯ. Егати боята...
А това което най-много ме афектира мен е разговора проведен между мен и госпожата на моето дете. Отивам да си взема детето от градина и госпожата тича ухилена по стълбите към мен:
тя - Родителското настоятелство реши и събираме по 10лв. за боядисване..
аз - Аз няма да дам, не съм съгласна!
тя - А сте съгласна детето ви да гледа тия надраскани с глупости стени , така ли...(тук вече ми се говори лекичко с тон)
Замълчах си защото дъщеря ми ме занимаваше.

Та въпросната госпожа никога не дошла при мен с такъв ентусиазъм да говори с мен за детето ми......ЕЙ ТОВА МЕ ПОДРАЗНИ НАЙ-МНОГО!!!
Става въпрос за 66-то ОДЗ "Детски рай" - Стара Загора
А пък от друга майка по повод на събиране на дръги пари разбрах, че същата госпожа й казала : "Като не давате пари няма да гледаме децата ви!", не съм лично свидетел но ако го бях чула с моите уши тази госпожа щеше да изхвърчи още повече че е пред пенсия.

# 5
  • Мнения: 4 528
Направо не мога да повярвам, че са ходили на екскурзии с пари на родителите!  Shocked Не нагло, ами не знам... Като си представите, че има родители, които едва отделят от бюджета си по 40-50 лв за подобрения в яслите и градините.
От началото на годината яслите в Бургас са безплатни, обаче това не означава, че не събираме пари. Всеки месец купуваме и хигиенните материали. Това добре, няма откъде иначе да вземат, обаче кажете ми какво правят с 20 шишета препарат за миене на чинии всеки месец?! Или с 20 кутии прах за пране?
Нямам нищо против да подпомагам яслата, знам какъв им е бюджетът, но нека всеки разход е обоснован!

# 6
  • Мнения: 284
Дано повече директорки на градини разберат, че всичко си има граници - търпението и толерантността на родителите също.

# 7
  • Мнения: 550
Естествено,че при подобни нарушения ще има уволнения!Най -вероятно въпросната директорка просто не е успяла да покрие навреме кирливите си ризи.Повече проверки-повече санкции=по-сериозно отношение към работата.

# 8
  • На морето!
  • Мнения: 5 770
Явно кметът на Бургас има малки деца и скоро се е сблъсквал с проблема детска градина и ясли, защото сериозно ги е подхванал всички. Държи на работното време, направи яслите безплатни, забрани всякакви самоинициатви за събиране на пари от родителите.
tonytobgart, говори с директорката или пуснете жалба, след като всички сте съгласни, че отношението на възпитателите не е нормално.

# 9
  • Мнения: 2 839
Подхванали са ги, да.
Ама де да имаше кой да подхване кметовете  Tired
Защото проблема не е нито в директорките, нито в учителките.

# 10
  • Мнения: 9 488
Дано повече директорки на градини разберат, че всичко си има граници - търпението и толерантността на родителите също.

Това обаче зависи от нас-родителите!
Защото ние /и аз до мом в това число/ чинно плащаме всичко каквото поискат, и не смеем да вдигнем глава и да питаме ЗАЩО? Защото веднъж сме дали под формата на данъци, след това такси, а после-дайте за ремонти, за учебни помагала, за играчки, за консумативи...в общи линии за всичко-издръжката им е почти "частна".
Ако е така, да кажат-таксата на месец е еди колко си, а не постоянно да се иска за нещо.

DiVA -не са  кметовете.
Проблема не е в тях-именно в директорките и учителките е.
Те отправят искането за пари към общината.

Именно провокирана от ред "искания" -за ремонти, за консумативи-това в кеш, +ежемесечните- тоал.хартии, мокри кърпи, салфетки...и т..н. реших да проверя колко им дава същата тази община под чиято опека са.
Всяка една от вас може да го направи Peace
Влезте на сайта на съответната община в която сте, вижте колко градини има и какви средства и за какво се отпускат...отделни пера са за заплати, за осигуровки на персонала /вкл и бройката им я пише/, за храна, за ремонти...
Тази информация е в бюджета на общината и е публично достояние.

В нашата ДГ за "добър ден" когато си заведох детето беше -"събираме по 50лв  за ремонта лятото Rolling Eyes"-кога и какъв е бил, нямам идея. След това-носете консумативи, дайте за театър /и ние по 3 лв билетчето, въпреки, че са събрали всички групи от цялата градина и цената едва ли е толкова за "група"/
В момента искат да дам по 5лв за календар със снимка на сина ни -това е големия формат, а малките са по лев....също не ми се струва реална цена за много бройки. Ако ида на фотото и искам 1-2бр, да такава ще е цената, но това ще го проверя тези дни.
Сега новото двайсе е, че искат интернет в групата! #Crazy-за справка сина ни е първа група! Демек интернета се сетете за кой е .
Но вие не знаете колко е трудно да се гледат от сам човек 30 деца....а как ще се чати едновременно??? Thinking

tonytobgart -май навсякъде е така-затова пуснах и темата, да видим за какво става дума, лично на мен ми писна да използват само "ама то е за детето ви! Как така няма да дадете?!"
Да, ще дам, но не и по този начин Naughty
Аз също съм от Ст.Загора и по-горното се случва в ДГ"Светул
ка" .

# 11
  • Мнения: 2 839
DiVA -не са  кметовете.
Проблема не е в тях-именно в директорките и учителките е.
Те отправят искането за пари към общината.
Хаха, и като отправят искане, общината на драго сърце им ги дава още на другия ден  Laughing

От друга страна, не разбирам, защо някои родители очакват Общината да купува учебници, моливи и играчки на децата им. И се държат сякаш кмет, директори и учители са длъжни да им ги осигурят.

# 12
  • Мнения: 17
DiVA -не са  кметовете.
Проблема не е в тях-именно в директорките и учителките е.
Те отправят искането за пари към общината.
Хаха, и като отправят искане, общината на драго сърце им ги дава още на другия ден  Laughing

От друга страна, не разбирам, защо някои родители очакват Общината да купува учебници, моливи и играчки на децата им. И се държат сякаш кмет, директори и учители са длъжни да им ги осигурят.
За тези консумативи , които сте изброила разбира се че родителите дават на драго сърце, но за боядисване на оградата или пък за пердета не мисля че родителите трябва да се изнудват. И да задължение на общината е да си поддържа базата на детските градини където расте бъдещето ни. Нямам време иначе бих поспорила още Peace

# 13
  • Мнения: 9 488
DiVA -не са  кметовете.
Проблема не е в тях-именно в директорките и учителките е.
Те отправят искането за пари към общината.
Хаха, и като отправят искане, общината на драго сърце им ги дава още на другия ден  Laughing

От друга страна, не разбирам, защо някои родители очакват Общината да купува учебници, моливи и играчки на децата им. И се държат сякаш кмет, директори и учители са длъжни да им ги осигурят.

Недоумявам тона ти newsm78 темата не е за зяждане помежду ни.
И да, точно това очаквам-затова си плащам чинно данъците, и това не са екстри някакви за въпросните деца -това са необходимите средства и материали за тяхното обучение /и не общината ги купува пряко-от нея се отпускат средствата,както по-горе поясних/.

# 14
  • Мнения: 2 839
tonytobgart, ето за тази група родители говорех
И да, точно това очаквам-затова си плащам чинно данъците, и това не са екстри някакви за въпросните деца -това са необходимите средства и материали за тяхното обучение /и не общината ги купува пряко-от нея се отпускат средствата,както по-горе поясних/.[/color]
Иначе и аз не намирам за нормално родителите да боядисват градината

# 15
  • Мнения: 9 488
tonytobgart, ето за тази група родители говорех
И да, точно това очаквам-затова си плащам чинно данъците, и това не са екстри някакви за въпросните деца -това са необходимите средства и материали за тяхното обучение /и не общината ги купува пряко-от нея се отпускат средствата,както по-горе поясних/.[/color]
Иначе и аз не намирам за нормално родителите да боядисват градината

 Е и? newsm78

# 16
  • Мнения: 2 839
Смяташ, че общината отпуска средства за учебни материали?

# 17
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 731
Добре де, не разбирам какво ви бъркат учебните материали, само за предучилищна група са безплатни. Флумастри, пластелин, поне в къщи е постоянен консуматив, нормално е да не им стигат и в градината. При нас родителското настоятелство решава, госпожите казват от какво имат нужда. Само салфетки и тоалетна хартия носим, по 10 лв на година за хартиени кърпи за ръце, на фирма ги поръчват.

# 18
  • sofia
  • Мнения: 4
Мамчета, иска да ви попитам дали в някоя дет градина искат по 20 лв ако детето не я посештава един месец за да ви пазят мястото.Влизах в сайта на столична община да видя дали има някаква наредба ,но нищто неможах да намеря.На мен ми взеха 60 лв за 3 месеца при положение,че бях написала молба,че нямя да я посещаваме. newsm78

# 19
  • Мнения: 3 695
За съжаление има много такива директорки, които злоупотребяват с парите и имуществото на детските градини. Първата им работа е да се обградят с близка счетоводителка. Много е жалко, дано започнат навсякъде да ги контролират повече.  Peace

# 20
  • Мнения: 256
Кметът на Бургас Димитър Николов уволни директора на детска градина "Славейче" Гинка Войкова

 smile3501

# 21
  • София
  • Мнения: 2 079
Мамчета, иска да ви попитам дали в някоя дет градина искат по 20 лв ако детето не я посештава един месец за да ви пазят мястото.Влизах в сайта на столична община да видя дали има някаква наредба ,но нищто неможах да намеря.На мен ми взеха 60 лв за 3 месеца при положение,че бях написала молба,че нямя да я посещаваме. newsm78

Точно защото си написала молба Е трябвало и СИ заплатила 60 лева за 3-те месеца.
Ако си занесла медицинска бележка за всеки месец нямаше да заплатиш и лев, защото детето отсъства по медицински причини, а така, с молба от твое име заплащаш 50 % от таксата.
Справка - Закон за местните данъци и такси за град София, както и Правилник за вътрешния ред на съответното детско заведение, в което е записано детето ти.
 Hug

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 5 734
Аз нямам нищо против да давам пари за ремонт или подобряване на базата, закупуване на играчки. Ако щете и да подобряване на детското меню. Ако знам, че отиват по предназначение ще давам колкото трябва. Не виждам причина да не го правя.

# 23
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Аз парите ги давам на госпожата,не на директорката.
Пак госпожата дава отчет пред родителите за какво са изразходвани.
Всяка група събира различна сума,решават го на родителската среща.
Дали директорката знае,по колко и за какво сме събрали-не знам.
Тоалетна хартия,сапун и салфетки от общината отпускат,но беше някакво смешно количество.
Детските градини тънат в мизерия и май кмета първо трябва да се замисли как да оправи базата,а не да уволнява.
Ако виждам,че никой няма да си мръдне пръста да  боядиса и да подобри нещо,ще дам.Все пак става въпрос за моите деца.
Това лято в нашата градина боядисва самата директорка,тъй като парите им стигнали само за боя,но не и за майстори. Peace

# 24
  • Мнения: 2 839
Понеже съм касиер на нашата група, знам. Нито лев не стига до госпожи и директорка!
Събираме толкова, колкото сме решили на родителската. Харчим ги за каквото сме решили, пак на родителска среща.

Бургаската директорка не мога да коментирам, защото не съм запозната със случая, а на медиите никак не вярвам.
Но знам, че на някои родители в нашата градина също им изглежда, че са много парите, които се събират, и че те потъват в нечии джоб. Което, пак казвам, не е така. Събирам си пари, събирам си фактури, отчитам си ги веднъж годишно.

Нооо някои хора така са си научени, че други са им длъжни за всичко. Та ако се наложи да изкарат от джоба 2лв. за куклен театър, веднага се оказва, че директорката е отишла на екскурзия с тях.

# 25
  • Мнения: 3 695
Не става дума дали да се събират пари от родителите или не (макар че в Бургас явно са го забранили), а за злоупотреба със събраните пари. За директорките това е много лесно. И не си мислете, че ако вашата директорка е съвестна, то и другите са така.  Naughty

# 26
  • Мнения: 689
Мда, става въпрос за нашата градина. Само да споделя, че нещата не винаги са такива, каквито изглеждат/представят медиите/. За мен директорката е поредната изкупителна жертва, просто е трябвало да бъде направено нещо, да се пошуми, че видиш ли, общината прави нещо по въпроса.  Жената, явно не е била угодна някому. И само да отбележа, че базата в тази детска градина е в окаяно състояние, еми не съм забелязала общината да е направила нещо по въпроса.
Аз също смятам, че след като общината не отпуска средства, ще ги давам аз. И да, наистина смятам, че ги давам за детето си. У дома купувам много повече моливи, листи и бои, отколкото за детската градина, така че не се учудвам, че все има нужда от нови.

# 27
  • Мнения: 2 839
Мда, става въпрос за нашата градина. Само да споделя, че нещата не винаги са такива, каквито изглеждат/представят медиите/. За мен директорката е поредната изкупителна жертва, просто е трябвало да бъде направено нещо, да се пошуми, че видиш ли, общината прави нещо по въпроса. 
Именно това имах предвид. Директорките са между чука и наковалнята, т.е. шефовете си и родителите. А Общината им извива ръцете. Поредния пример са тези повсеместни заповеди със забрана да се събират пари. На някой родители толкова им е акъла. Той си разсъждава, че щом кмета забранява, значи директорите за нищо не може да иска. Пък не му е на акъла, че въпреки собствената си забрана, кмета не дава пари за материали, вода, дюшеци, чаршафи, тенджери ... списъка няма край.
От къде да дойдат тези средства?
Ако търсите някого за обезглавяване, търсете го по общините, не в градините.

# 28
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Не става дума дали да се събират пари от родителите или не (макар че в Бургас явно са го забранили), а за злоупотреба със събраните пари. За директорките това е много лесно. И не си мислете, че ако вашата директорка е съвестна, то и другите са така.  Naughty

 И как точно,като парите не отиват при директорката.
 При нас се прави списък от кого колко пари са взети.Госпожите пазаруват с родители от родителския актив.
 Пазят се всички касови бележки и се дава отчет за всяка стотинка.
 Всеки,който има желание може да изиска тази документация и да се убеди,че конспирации няма. Peace

# 29
  • Мнения: 1 425
Браво  Peace Дано има повече такива кметове. Иска ми се и нашата да бъде уволнена. Миналата година и аз бях касиерр и не само това. От мен се искаше да ходя да купувам със събраните пари материалите за месеца. Купуваха се - доместос, Препарат за теракот(балатум) на Мр. Пропер, Роли, препарат за стъкла пак от скъпите, блокчета за тоалетни и какви ли още не неща, който съм 100 % сигурна, че не всичките оставаха в градината. Аз събрах  родителит, извън градината и им обясних, за какво отиват парите ни и разбира се вече не съм касиер  Mr. Green Осввен това тази година освен учебните материали купувахме табла - 4 бр. по математика за 50 лв и още 3ри по 25 лв. Освен това купихме и учебните материали на учителките, което съм сигурна че не е наше задължение. Свекърва ми е била директорка и ми каза, че тези неща не се купуват от родителите!
Другото, което направи, този път директорката - За 8 ми март аз намерих фотограф, който направи снимки на децата - изненада за мама, имаше и обща снимка и снимка за бабите. Всеки родител поръча минимум по 4 снимки - обща, 2 за бабите и 1 за мама. Аз лично издействах намаление, защото фотографа ми е приятел, но директорката го извикаала и поискала още едно намаление, което да остане за градината. Т.е родителите платихме цената, която аз издействах, а на фотографа платиха това което директорката допълнително си поиска и разликата задържа - отчет не даде, защото това го знаех само аз (фотографа ми го каза, но ме помоли да остане между нас) и учителките знаеха...... Ще оставя случката без коментаар, защото съм сигурна, че голяма част от директорките са такива.

# 30
  • Мнения: 4 528
Estrela, трябвало е да съберете парите и да ги предадете директно на фотографа.  Confused

# 31
  • Мнения: 3 695
Не става дума дали да се събират пари от родителите или не (макар че в Бургас явно са го забранили), а за злоупотреба със събраните пари. За директорките това е много лесно. И не си мислете, че ако вашата директорка е съвестна, то и другите са така.  Naughty

 И как точно,като парите не отиват при директорката.
 При нас се прави списък от кого колко пари са взети.Госпожите пазаруват с родители от родителския актив.
 Пазят се всички касови бележки и се дава отчет за всяка стотинка.
 Всеки,който има желание може да изиска тази документация и да се убеди,че конспирации няма. Peace
Ами чудесно, че при вас парите не отиват при директорката, но бъди сигурна, че не винаги е така.

Това, което е описала естрела е реалния проблем.
Лично познавам такъв случай с такава директорка, която години наред си пълнеше гушата по този начин. За съжаление я уволниха чак след много години на злоупотреби, тормоз над персонала и побой над бившата счетоводителка.  Confused

# 32
  • Мнения: 9 488
Мда, става въпрос за нашата градина. Само да споделя, че нещата не винаги са такива, каквито изглеждат/представят медиите/. За мен директорката е поредната изкупителна жертва, просто е трябвало да бъде направено нещо, да се пошуми, че видиш ли, общината прави нещо по въпроса. 
Именно това имах предвид. Директорките са между чука и наковалнята, т.е. шефовете си и родителите. А Общината им извива ръцете. Поредния пример са тези повсеместни заповеди със забрана да се събират пари. На някой родители толкова им е акъла. Той си разсъждава, че щом кмета забранява, значи директорите за нищо не може да иска. Пък не му е на акъла, че въпреки собствената си забрана, кмета не дава пари за материали, вода, дюшеци, чаршафи, тенджери ... списъка няма край.
От къде да дойдат тези средства?
Ако търсите някого за обезглавяване, търсете го по общините, не в градините.

Пак в рамките на добрия тон те моля да не определяш на кой родител колко му е акъла и тем подобни квалификации!
Ако искаш да кажеш нещо го направи, без обиди и нападки-или се съмняваш, че аз не мога с твоя тон да говоря?



Факт е, че злоупотреби има.
Започнахте ли да купувате коледни украси? Mr. Green Къде са същите от предходните години...защото за разлика от моето детство, играчките вече са нечупливи Wink....сигурно ги изхвърлят за да има разнообразие Crazy
Сега ще се събират средства и за "Дядо Коледа", който да дойде в градината-това ще е за 1 ден, щото всички деца ще са заедно предполагам..или в най-лошия случай, ще влезне във всяка групичка...за мом в нашата негласно се спряга 2лв на дете /360-370/ са децата в градината...ми добър хонорар за ден Wink

# 33
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Голямото ми дете ходеше в тази градина,сега и малкото-НИКОГА не са ми искали пари за коледна украса.Пазят си я. Peace
А ако вас ви терзае защо ви искат всяка година-ПИТАЙТЕ.
Нищо няма да се промени ако си мълчите.

# 34
  • Мнения: 2 839
Пак в рамките на добрия тон те моля да не определяш на кой родител колко му е акъла и тем подобни квалификации!
Ако искаш да кажеш нещо го направи, без обиди и нападки-или се съмняваш, че аз не мога с твоя тон да говоря?
Почувства се лично засегната ли?  Mr. Green


Сега ще се събират средства и за "Дядо Коледа", който да дойде в градината-това ще е за 1 ден, щото всички деца ще са заедно предполагам..или в най-лошия случай, ще влезне във всяка групичка...за мом в нашата негласно се спряга 2лв на дете /360-370/ са децата в градината...ми добър хонорар за ден Wink
А сигурна ли си, че в тези 2лв. няма да са включени и някакви почерпки за децата? Защото аз не съм виждала Дядо Коледа да идва с празни ръце. Я шоколадче ще донесе, я солетки, пък може и цяла торбичка с лакомства. Поне в нашата градина вече 2 години е така.
Украса не сме купували. Едната година купихме 2-3 дреболиики, които добавихме към вече съществуващата. Днес сутринта видях госпожата, че се е захванала да прави някакви коледни венци. Дали и влиза в задълженията?

# 35
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 731
Аз не ви разбирам честно, като не сте съгласни, пък не давайте, какъв ви е проблема. И при нас не са искали за украса.
След малко ще излизам и ще питам, но и за дядо Коледа не помня да са събирали пари миналата година.

# 36
  • Мнения: 689
Не са ни искали пари за коледна или каквато и да била окраса. Аз имах желание и занесох окраса за рождения ден на детето, като не пожелах да ми я връщат. Сега гледам я използват и за други детски рождени дни.
За Дядо Коледа са ни събирали около 3 - 4 лв. - детето се връща с торбичка, в която има шоколад, сок, някакъв др. десерт, малка новогодишна играчка. Смятам, че за такава сума, тези неща са напълно достатъчно.
И да... в началото на годината решихме да съберем определена сума, за да бъдат закупени някой неща за групата, ами доста от родителите и до сега не са дали нищо. Така са решили, така правят. Аз дадох определената сума, че и повече. Когато имам възможност нося къде моливчета, къде листи, къде хиг. материали, така съм си решила... Въпрос на личен избор.

# 37
  • Мнения: 17
На някой родители толкова им е акъла. Той си разсъждава, че щом кмета забранява, значи директорите за нищо не може да иска. Пък не му е на акъла, че въпреки собствената си забрана, кмета не дава пари за материали, вода, дюшеци, чаршафи, тенджери ... списъка няма край.

Ако обичате не се опитвайте да разсъждавате от името на "някой родители" защото не ви се получава никак. Да не би да си мислите че само вие сте стигнала до гениалното заключение че парите които отпускат общините за ДГ са недостатъчно, или пък че щом  давате пари за каквото ви поискат- обичате детето си, пък "ония родители" разбираш ли - не.
Проблемът е, че парите трябва да се събират и разходват по ЗАКОНЕН НАЧИН.
И стига сте ги защитавала тия директори, защото има ДИРЕКТОРИ и "директори" Peace



Само едно ще ви кажа, щом като нямате документ че сте дали пари за нещо си винаги може да се злоупотреби с вашите пари. И хубаво дали сте пари за пердета , за боя, за шкафчета и т.н. и какво ще направите ако не получите това за което сте дали пари, ами да ви кажа - нищо не можете да направите  smile3538
Пресен пример, както казах по-рано събираме пари за боядисване, аз не дадох, но сестра ми даде под натиск на госпожата че от тяхната група само те не били.., но протокол за направеното дарение направен ли е , ами НЕ. И ако на някой му харесва да дава пари щом му поискат за всичко само за да спи с чиста съвест че е дал за детето си да дава, но нека не оспорва правото на хората да търсят сметка къде отиват парите ми, другото е безотговорно според мен.

И коментари от сорта тези родители такива, а онези - онакива са злобни и безсмислени. Злоупотреби стават непрекъснато в нашата държава, така че добре че има хора които си търсят правата а не си трайкат чинно за да не си развалят спокойствието.

В нашата групичка госпожите настояваха да събираме пари за пердета ,защото разбирате ли тия били стари а другите групи си купили нови, а и директорката им направила забележка че само нашите пердета се различавали от другите групи.
И какво мислите  в коридора на нашата "любима европейска директорка" висят от тия прословути хубави цветни пердета.
Ами като е толкова загрижена защо не сложи тези красива пердета в стаята на нашите деца. Ще ви кажа - защото изобщо не й пука дали им е добре на нашите деца, така мисля аз.
ОМРЪЗНА МИ госпожите да не си гледат работата, а да се занимават със събиране на пари и вместо "Добър ден", да ми казват "събираме пари за...."
ЕГАТИ ДЪРЖАВАТА-ГОРКИТЕ ДЕЦА! CryАМА ДЪРЖАВАТА Я ПРАВИМ НИЕ  bg family 1swing newsm63
.....очаквам предложения за детска градина от която сте доволни в Стара Загора! wavey

Последна редакция: пт, 21 ное 2008, 10:57 от tonytobgart

# 38
  • Мнения: 689
tonytobgart, думите, които си постнала като мои не са написани от мен, а от друг потребител! Моля те, оправи си цитата! Peace

Последна редакция: пт, 21 ное 2008, 14:19 от dida_p

# 39
  • Мнения: 17
tonytobgart, думите, които си постнала като мои не са написани от мен, а от друг потребител! Моля те, оправи си цитата!
Извинявам се, вече е поправено  doh  newsm10

# 40
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Такааааа....
При нас казаха,че може парите да се дадът на родител,който да се захване да купи нужното.
Нае ли се някой според вас-НЕ.
Ако на някой му тежи и мисли,че госпожите скатават парите нека се наеме сам с организацията,няма да ви откажат,бъдете сигурни.
Но много е лесно да не правиш нищо и само да плюеш. Peace

# 41
  • Мнения: 3 456
Добре, де, ако ви се струва, че с вашите пари се злоупотребява- не давайте или искайте отчет. На първата родителска среща за годината нашите госпожи винаги правят отчет на пръснатите пари. Показват ни фактури, касови бележки, винаги купуват нещата с някой от родителската тройка. Тоалетна хартия, мокри кърпички искат да носим всеки месец, винаги с думите "ако имате възможност", носим, не ни се дава документ, но пък и никой не съм чула да мрънка, че е занесъл по една тоалетна хартия или пък да изчислява, колко ролки се събират и дали се изразходват.
Пари за украса никога не са ни искали, а такава винаги има, при това всеки път различна и много красива. Градината е украсена винаги тематично- според сезона или празника. Украсата правят госпожите и дори самата директорка, която е изрисувала стъклата с герои от приказките.
Пари за Дядо Коледа, за снимки, за театър са ни събирали. Аз лично ги давам винаги с удоволствие, защото това са неща, които обогатяват емоционалния свят на детето ми.
Аз лично съм доволна от нашата градина, не се чувствам рекетирана, нямам съмнения, къде отиват парите ми.
Ако някой има -да иска отчет, да пита, а не да се оплаква тук във форума!

# 42
  • у дома
  • Мнения: 966
Мда, става въпрос за нашата градина. Само да споделя, че нещата не винаги са такива, каквито изглеждат/представят медиите/. За мен директорката е поредната изкупителна жертва, просто е трябвало да бъде направено нещо, да се пошуми, че видиш ли, общината прави нещо по въпроса.  Жената, явно не е била угодна някому. И само да отбележа, че базата в тази детска градина е в окаяно състояние, еми не съм забелязала общината да е направила нещо по въпроса.
Аз също смятам, че след като общината не отпуска средства, ще ги давам аз. И да, наистина смятам, че ги давам за детето си. У дома купувам много повече моливи, листи и бои, отколкото за детската градина, така че не се учудвам, че все има нужда от нови.

Ей, най-после един разумен човек!
Господин кмета реши да си направи една рекламка и като гледам много хора се хванаха  ooooh!
Писала съм и в предишни теми, като иска да не се взимат пари от родителите, да погледне бюджета на градините.
А който дава пари за 20 бр. препарата, да не се чуди във форумите къде отиват - да пита на място  Peace

Последна редакция: пт, 21 ное 2008, 11:43 от УстатА

# 43
  • Мнения: 3 456
Такааааа....
При нас казаха,че може парите да се дадът на родител,който да се захване да купи нужното.
Нае ли се някой според вас-НЕ.
Ако на някой му тежи и мисли,че госпожите скатават парите нека се наеме сам с организацията,няма да ви откажат,бъдете сигурни.
Но много е лесно да не правиш нищо и само да плюеш. Peace
Да, и в нашата група го имаше този момент.

# 44
  • Мнения: 17

Аз лично съм доволна от нашата градина, не се чувствам рекетирана, нямам съмнения, къде отиват парите ми.
Ако някой има -да иска отчет, да пита, а не да се оплаква тук във форума!

Благородно ви завиждам, че сте доволна от градината, аз не съм обаче и то не само заради незакономерното събиране на средства,а и от госпожите. Дъщеря ми е втора група и всяка сутрин ходи  с рев на градина и пищи от госпожите и не ги иска, стигала е до истерии чак. Не е нормално чак пък толкова да е травмираща детската градина. А че моето дете си е инат, не отричам, но мисля че ако среща любов и топлота в градината би се адаптирала по-лесно.
И убедихте ме аз съм лоша майка и вече безропотно ще си плащам за каквото ми поискат и ще спя спокойно че детето е задоволено материално в градина.
Отчети на мен не ми трябват, ама въобще аз искам да виждам искрици на щастие в детските очички и нищо друго не ме интересува. Но тези искрици ги няма, заменени са със сълзи всяка сутрин с едно изключение за втора година посещение на ДГ.
Затова и съм се замислила да сменим градината, въпрос на време е обаче.
Рапорт даден! smile3538 mobilephone

# 45
  • Мнения: 17


А който дава пари за 20 бр. препарата, да не се чуди във форумите къде отиват - да пита на място  Peace
Хайде сега да ми кажете къде е ставало дума за 20бр. препарата и кой във форума се е чудел къде са му парите за препаратите.

ТРЯБВА ДА ИМА РЕД И ЗАКОНИ В ТАЗИ ДЪРЖАВА БЕ ХОРА И ТЕ ДА СЕ СПАЗВАТ, но според вас си е напълнооо нормално нещата в ДГ да стават по този начин който е в момента...ами нямам думи. Neutral Face smile3501

# 46
  • Мнения: 2 839
Мда, става въпрос за нашата градина. Само да споделя, че нещата не винаги са такива, каквито изглеждат/представят медиите/. За мен директорката е поредната изкупителна жертва, просто е трябвало да бъде направено нещо, да се пошуми, че видиш ли, общината прави нещо по въпроса.  Жената, явно не е била угодна някому. И само да отбележа, че базата в тази детска градина е в окаяно състояние, еми не съм забелязала общината да е направила нещо по въпроса.
Аз също смятам, че след като общината не отпуска средства, ще ги давам аз. И да, наистина смятам, че ги давам за детето си. У дома купувам много повече моливи, листи и бои, отколкото за детската градина, така че не се учудвам, че все има нужда от нови.

Ей, най-после един разумен човек!
Господин кмета реши да си направи една рекламка и като гледам много хора се хванаха  ooooh!
Писала съм и в предишни теми, като иска да не се взимат пари от родителите, да погледне бюджета на градините.
А който дава пари за 20 бр. препарата, да не се чуди във форумите къде отиват - да пита на място  Peace
Именно. Злобно било изказването ми. Злобно не е, ами афектирано, защото много се чудя защо вместо да подскачате тук, не се обърнете към директорките си и проучите как наистина стоят нещата.
Пак ви казвам, понеже съм касиер на групата, при нас всичко е абсолютно прозрачно. Какво ще се купува се гласува на родителски срещи. Избор нямаме само по отношение на това по кои учебни материали да учат, ама то не ни е и работа ние да ги избираме.
Моля, заради единици "директорки", не поставяйте под общ знаменател всички с тази професия, защото има такива, които сърцата си дават за тази работа.
А, всъщност, аз за бургаската директорка вече от 3то място чувам, че е била Директор, ама набедена от кмета за "директор".

# 47
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 731
Всеки месец купуваме и хигиенните материали. Това добре, няма откъде иначе да вземат, обаче кажете ми какво правят с 20 шишета препарат за миене на чинии всеки месец?! Или с 20 кутии прах за пране?

Това е от първа страница на тази тема. Пак казвам няма да си променим мисленето от тази тема, който си мърмори ще си мърмори. За мен не е нормално в 1 и в 4 група да си играят с едни и същи играчки. Растат децата и играчките се променят.
За градините в Стара Загора сигурна съм от всяка има недоволни.

# 48
  • Мнения: 827
Хайде сега да ми кажете къде е ставало дума за 20бр. препарата и кой във форума се е чудел къде са му парите за препаратите.

ТРЯБВА ДА ИМА РЕД И ЗАКОНИ В ТАЗИ ДЪРЖАВА БЕ ХОРА И ТЕ ДА СЕ СПАЗВАТ, но според вас си е напълнооо нормално нещата в ДГ да стават по този начин който е в момента...ами нямам думи.
tonytobgart, напълно съм съгласна, че закони и ред трабва да има, както и с това, че те трябва да се спазват, ние също трябва да изискваме спазването им, но не знам закон, който осъжда събирането на средства с определена цел за детските заведения, ако греша, моля, поправи ме.

Закони, обаче, мисля, че има. Проблемът явно се върти около това, че директорките/госпожите-възпитателки "рекетират" родителите. Ама не разбирам защо не искате да се събират средства от родителите, в случай че родителите се занимават и с отчитането (или директорката, щом родителите нямат желание или възможност, или все-тая-какво). Вероятно има такива директорки, които злоупотребяват, ама на мен не ми се вярва да са си вдигнали палати в Симеоново (или където там) пустите му директорки... И кое точно ви спира да искате отчет или вие самите да правите такъв, щом подозирате нарушения?

Защо не изчислите колко препарат е необходим за почистването на 1 стая (примерно сутрин, обед и вечер), разпределяте ги в пликчета със съответната дата и номер, записва се чинно и прилежно в една тетрадка дата, час, подпис на лицето, което ще извършва процедурата, и подпис на отговорен родител за деня, заедно изсипват количеството препарат в една кофа с определено количество вода (3 броя кофи за деня, примерно) и така всички спят спокойно - няма препарат, който не се знае къде е отишъл. Родителите се сменят всеки ден (или през ден), така спекулациите с пакетчета препарат ще са сведени до минимум (т.е. от 3 до 6 пакетчета по горепосочената от мен схема).

Последна редакция: пт, 21 ное 2008, 13:10 от Ити

# 49
  • Мнения: 17

Именно. Злобно било изказването ми. Злобно не е, ами афектирано, защото много се чудя защо вместо да подскачате тук, не се обърнете към директорките си и проучите как наистина стоят нещата.
Пак ви казвам, понеже съм касиер на групата, при нас всичко е абсолютно прозрачно. Какво ще се купува се гласува на родителски срещи. Избор нямаме само по отношение на това по кои учебни материали да учат, ама то не ни е и работа ние да ги избираме.
Моля, заради единици "директорки", не поставяйте под общ знаменател всички с тази професия, защото има такива, които сърцата си дават за тази работа.
А, всъщност, аз за бургаската директорка вече от 3то място чувам, че е била Директор, ама набедена от кмета за "директор".

А аз се чудя  какво правите вие в тази тема и какво само се оправдавате като касиер че дъра бъра...
Аз съм в родителското настоятелство, аз съм давала пари и ще давам за каквото има нужда и съм пазарувала неща за групата...И СЪМ ПРОЯВЯВАЛА САМОНИЦИАТИВИ И СЪМ ДАРЯВАЛА И СЪМ ПОМАГАЛА С КАКВОТО МОГА
НО ВЪПРЕКИ ТОВА НЕ СМЯТАМ ЧЕ ТРЯБВА ПО ТОЗИ НАЧИН ДА ФУНКЦИОНИРАТ ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ!
РАЗБРАХТЕ ЛИ МЕ , или трябва да ви се обясни по-простичко(не се заяждам)
И знаете ли какво казах на един татко който обвиняваше госпожата, че била купила много скъпи материали...казах му: "Моля те успокой се , не вярвам че тези хора кото гледат децата ни се опитват да ни измамят по някакъв начин"
И не гледайте само от вашата камбанария, има хора които са с по 2-3 деца и едва свързват двата края....нека да помислим трезво.
Вашите коментари с по едно две изречения наистина са злобни и заядливи, и се очудвам какво правите още в тази тема, УСПОКОЙТЕ СЕ РАЗБРАХМЕ ЧЕ СТЕ ЧЕСТЕН КАСИЕР НА ГРУПАТА ВИ И ХАРЧИТЕ ПАРИТЕ ЦЕЛЕСЪОБРАЗНО!
smile3501

# 50
  • Мнения: 2 839
Не ги харче целесъобразно, а така както са решили родителите.

Че има хора, които едва свързват 2та края, всички знаем. И понеже те се задъхват финансово, то може би е редно тия баровки учителките да носят за тях от къщи препарати, моливи, салфетки? Пък като се наложи да се сменят чаршафите, а кмета не дава, да си заделят от учителските заплати за децата на нямащите.

# 51
  • у дома
  • Мнения: 966
Тонитобгарт - няма нужда да крещиш, за да се разберем.
За мен нещата са прости /и простичко, също ти ги казвам/ - със или без заповед на кмета, пари за децата трябва да се събират! Защото общината, респ. държавата ни е бедна и т.н. да не навлизам в други теми.
От кой да се събират и как да разходват, решаваме - ние - родителите. Щом като има градини, в които модела работи, какъв е проблема!!! Всичко зависи от нас, ние сме тези които даваме парите, ние можем да поискаме отчет как са похарчени. Аз лично го направих! И изпитвах неудобство от възпитателките на моето дете. Защото освен във всичко друго са ги превърнали и в просяци!
Давала съм пари и ще давам, имам пълна вяра на хората, които ги събират!
Апък, кмета да дойде и да види, на какви напикани и смачкани, от неговото детство, дюшеци спят децата, да види ръждивите люлки и пързалки /те са от времето на "На всеки километър"/, абе въобще не ми се говори...

# 52
  • Мнения: 17
tonytobgart, напълно съм съгласна, че закони и ред трабва да има, както и с това, че те трябва да се спазват, ние също трябва да изискваме спазването им, но не знам закон, който осъжда събирането на средства с определена цел за детските заведения, ако греша, моля, поправи ме.

Закони, обаче, мисля, че има. Проблемът явно се върти около това, че директорките/госпожите-възпитателки "рекетират" родителите. Ама не разбирам защо не искате да се събират средства от родителите, в случай че родителите се занимават и с отчитането (или директорката, щом родителите нямат желание или възможност, или все-тая-какво). Вероятно има такива директорки, които злоупотребяват, ама на мен не ми се вярва да са си вдигнали палати в Симеоново (или където там) пустите му директорки... И кое точно ви спира да искате отчет или вие самите да правите такъв, щом подозирате нарушения?

Защо не изчислите колко препарат е необходим за почистването на 1 стая (примерно сутрин, обед и вечер), разпределяте ги в пликчета със съответната дата и номер, записва се чинно и прилежно в една тетрадка дата, час, подпис на лицето, което ще извършва процедурата, и подпис на отговорен родител за деня, заедно изсипват количеството препарат в една кофа с определено количество вода (3 броя кофи за деня, примерно) и така всички спят спокойно - няма препарат, който не се знае къде е отишъл. Родителите се сменят всеки ден (или през ден), така спекулациите с пакетчета препарат ще са сведени до минимум (т.е. от 3 до 6 пакетчета по горепосочената от мен схема).
1.Не грешите няма такъв закон , но има закон как се събират и отчитат дарения, и когато правиш дарение ти се издава протокол за дарение-в нашата градина това тепърва го проучвам.
2.Как да не искам искам, но защо примерно не се включва в таксата , дали е толкова трудно да се планира и прогнозира малко....или ви е по-готино госпожата да ви информира през ден че събират пари да речем за "круши" или пък да мъкнете като идиот всеки месец тоалетни хартии, сапуни и салфетки. Не е ли по-добре госпожите да си гледат тяхната си работа спокойно, а не да се превръщат в рекетьори и не да си говорим за пари с тях, а за нашите деца и техните проблеми.
3.Това го приемам като безуспешен опит да ме засегнете, че съм някоя скрънза дето следи за всяка капка препарат. Приемам го и като опит да се опитете да мислите, но безуспешно. Peace 55

# 53
  • Мнения: 2 839

2.Как да не искам искам, но защо примерно не се включва в таксата ....

Виж, това вече е незаконно! Защото таксите се определят от Общината.
Събирането на допълнителни средства от страна на учителки и директорки, също е забранено след последните наредби издадени в повечето градове.

# 54
  • Мнения: 827

НО ВЪПРЕКИ ТОВА НЕ СМЯТАМ ЧЕ ТРЯБВА ПО ТОЗИ НАЧИН ДА ФУНКЦИОНИРАТ ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ!
- ок, а по кой?

Цитат
РАЗБРАХТЕ ЛИ МЕ , или трябва да ви се обясни по-простичко(не се заяждам)
- не, не разбирам, и не заради сложността, а защото не си споделила аргументите за позицията си и тя няма да стане по-ясна, ако я болдваш, пишеш с големи букви или друг тип оформление.

Цитат
И не гледайте само от вашата камбанария, има хора които са с по 2-3 деца и едва свързват двата края....нека да помислим трезво.
- мисля трезво, има такива хора, едва ли ще е проблем тяхната част от сумата да се раздели между останалите.

1.Не грешите няма такъв закон , но има закон как се събират и отчитат дарения, и когато правиш дарение ти се издава протокол за дарение-в нашата градина това тепърва го проучвам.
--- Тук остава сега да питам задължително ли е всички събирани средства да са дарения?

Цитат
2.Как да не искам искам, но защо примерно не се включва в таксата , дали е толкова трудно да се планира и прогнозира малко....или ви е по-готино госпожата да ви информира през ден че събират пари да речем за "круши" или пък да мъкнете като идиот всеки месец тоалетни хартии, сапуни и салфетки. Не е ли по-добре госпожите да си гледат тяхната си работа спокойно, а не да се превръщат в рекетьори и не да си говорим за пари с тях, а за нашите деца и техните проблеми.
- От кого се определят таксите и на каква база? Ааа, вече са ти отговорили, значи ще разбереш Simple Smile

Цитат
3.Това го приемам като безуспешен опит да ме засегнете, че съм някоя скрънза дето следи за всяка капка препарат. Приемам го и като опит да се опитете да мислите, но безуспешно. Peace 55
- Моля ви, дадох просто пример, че може да се проследява всяко нещо, включително и препарат за миене на под, за какво засягане изобщо става дума? А по повод опитите да се мисли - очаквам креативни предложения от ваша страна, защото безпочвените оценки не правят моите "опити" безуспешни, напротив.

# 55
  • Мнения: 827

Събирането на допълнителни средства от страна на учителки и директорки, също е забранено след последните наредби издадени в повечето градове.
Вероятно не е забранено обаче да се събират средства от родителското настоятелство? Щото ми се вижда абсурдно да се очаква, че децата могат да карат и без тоалетна хартия например, ако е свършила по-рано от очакваното.

# 56
  • Мнения: 2 839

Събирането на допълнителни средства от страна на учителки и директорки, също е забранено след последните наредби издадени в повечето градове.
Вероятно не е забранено обаче да се събират средства от родителското настоятелство? Щото ми се вижда абсурдно да се очаква, че децата могат да карат и без тоалетна хартия например, ако е свършила по-рано от очакваното.
Остана и да ми забрани да купя на децата си нови дюшеци и чаршафи, вместо онези 35 годишните  Mr. Green Естествено, дарихме ги, а и документ за дарение си имаме. Официално вече са общински чаршафи  Laughing

Всичко си е по старо, с единствената разлика, че учителките бягат от пари, като дявол от тамян. Вързали са плитки чесън над вратите, за да не вземе някой сатанясал родител да поиска да им предаде 5лв. за касиера. Разбирам ги, пазят си работата, щом кметЯ разпорежда, няма да събират.
А, да, има и ново. Общината вече плаща хигиенните материали, та вече за тях не събираме. Голямо облекчение ни е, защото излизаше по около 1лв. на дете за месец  Twisted Evil

# 57
  • Мнения: 689
По-напред в темата tonytobgart каза нещо, с което съм съгласна, но жалко, че явно не всички мислят така. Става въпрос за това, че има хора, които имат по 2-3 деца. На нашата родителска среща, като се обсъждаше въпроса, каква сума да събираме, някой спомена, че има и друго дете и ще му е трудно с набавянето на средствата. Предложих, кой каквато сума може да задели, такава да даде, а тези, които имат възможност и не им е проблем да дадът повече. Познайте какво стана - гласът ми бе "глас в пустиня". След това в протокола за дарението видях, че само двама родители сме дали по-голяма сума. Половината не бяха внесли и стотинка. Ами какво да се прави, всякакви хора...

# 58
  • Мнения: 17

Особенно компетентно мнение не мога да дам, защото не ми е това работата. Но какво ще речете например да се увеличат достатъчно таксите, да се отпускат повече средства на градините и да не се занимаваме с носене на хигиенни материали за децата или пък за перденца, като това не изключва възможността пак да правим дарения...

- не, не разбирам, и не заради сложността, а защото не си споделила аргументите за позицията си и тя няма да стане по-ясна, ако я болдваш, пишеш с големи букви или друг тип оформление.

Добре, разбирам. Позиция: Не ми харесва начинът по който работят детските градини, не ми харесва да нося салфетки всеки месец, не ми харесва да си говоря с госпожите само на тема пари, не е правилно да не се издава Протокол за дарение, когато се прави такова. Трябва да се промени това!
- мисля трезво, има такива хора, едва ли ще е проблем тяхната част от сумата да се раздели между останалите.

Радвам се!
- Тук остава сега да питам задължително ли е всички събирани средства да са дарения?

Не ми е ясно, а какво друго са ако не са дарения?
- От кого се определят таксите и на каква база? Ааа, вече са ти отговорили, значи ще разбереш Simple Smile

Благодаря, че ме информирахте:)
- Моля ви, дадох просто пример, че може да се проследява всяко нещо, включително и препарат за миене на под, за какво засягане изобщо става дума? А по повод опитите да се мисли - очаквам креативни предложения от ваша страна, защото безпочвените оценки не правят моите "опити" безуспешни, напротив.
Разбира се че може , но аз не съм изисквала такова нещо.Аз досега съм давала пари за всичко което ми поискат, но когато ми поискаха за боя за оградата просто ми дойде в повече, разрових се в нещата и взех да установявам нередности и това ме мотивира да се включа в подобна тема.
Болно ми е когато чета обидни неща за мен, а за мен е обидно някой да ми се подиграва че съм държала сметка къде отиват средствата, а подигравка е да ми се дава подобен"пример".
Аз просто искам да променим ДГ, за да се чувстват децата ни по-добре там.Съжалявам че не срещнах одобрение и съм разочарована.
Благодаря за мненията макар че темата не съм я пускала аз. Напускам форума обезкуражена, че скоро нищо няма да се промени.
Приятен ден!

# 59
  • Мнения: 2 839
................
Благодаря за мненията макар че темата не съм я пускала аз. Напускам форума обезкуражена, че скоро нищо няма да се промени.
Приятен ден!
И за да те окуража, ще ти кажа, че всъщност всички искаме точно това, което и ти си написала.
Но всички тези искания, могат да бъдат осъществени само от Общините. От директорките нищо не зависи, опитват се с пръдня боя да правят /много се извинявам за израза, ама е точно така/.
Естествено, че най-добре ще бъде тези пари да се събират централно, под формата на такса или подобно. Ама нали се сещаш, че ако кмета с наредба определи да се събират допълнителни пари, целия този родителски гняв ще се насочи към него.
Затова имаше "отпор" в темата. Защото фокуса от проблема успешно се измества в посока директорите.

# 60
  • у дома
  • Мнения: 966
Tonitobgatr - провокира ме да постна част от една моя публикация. Не те знам от къде си, влез и си провери бюджета на ДГ, трябва да го има в сайта на твоята община. 
190 080 лв. - това е сумата, предвидена в бюджета на Б-с, за нашето ЦДГ. Или на дете се пада по 475,20 лв. на година. 39,60 лв. - на месец!
Проблемът не е в директорите, нито в родителите! Ако искаш да промениш нещо, обърни се към този, който формира разходната част на бюджета!!!

# 61
  • Мнения: 827
Особенно компетентно мнение не мога да дам, защото не ми е това работата. Но какво ще речете например да се увеличат достатъчно таксите, да се отпускат повече средства на градините и да не се занимаваме с носене на хигиенни материали за децата или пък за перденца, като това не изключва възможността пак да правим дарения...
- значи, щом не ти е това работата и това е достатъчно силен аргумент за теб, за да не можеш да обясниш как ИСКАШ всъщност да функционират, ок.

Цитат
Добре, разбирам. Позиция: Не ми харесва начинът по който работят детските градини, не ми харесва да нося салфетки всеки месец, не ми харесва да си говоря с госпожите само на тема пари, не е правилно да не се издава Протокол за дарение, когато се прави такова. Трябва да се промени това!
И на мен не ми се занимава да плащам за ЧЯ, ама плащам, щото това е положението - няма места в държавните, няма и нормална обстановка, според мен (визирам бройката деца на един възрастен отглеждащ ги за определения период), че освен това нося и памперси и кърпички, и кремчета. А като щерка ми има запек, нося и специална храна - що не ми се приспадат на мен тея разходи? Аз като имам едно дете, значи мога ей така да дам 500+лв на месец и нямам за какво друго да ги изхарча ли? Та, сещаш ли се, че предложението ти да съм към таксите просто към момента е несъстоятелно, щото таксите се определят от общините (нали така?), те си имат бюджети (който не се определят от родителите) и не ги е еня дали на мойто чааве дупето му се зачервява от обикновена тоалетна хартия, еми АЗ тогава ще нося мокри кърпички... Абе, много неща не ми харесват, ама намирам начини да ги оправя доколкото мога.
Що не се издават документи за дарения? На кого е работа да издаде такъв и на кого да го поиска - едва ли са останали незабелязани надписите по магазините: "изисквайте касова бележка" - същото е! Както е задължение на продавача да я издаде, така е задължение на клиента да я пази поне до изхода на обекта! Демек, и двете страни имат задължение! Няма такъв филм аз да си искам и другите да са ми длъжни - щом всички искаме законност, еми спазвайте ги тея закони, де!

Цитат
- мисля трезво, има такива хора, едва ли ще е проблем тяхната част от сумата да се раздели между останалите.

Радвам се!

Хубу се радваш, ама к'во направихме, та да е нечие дупе по-сухо?

Цитат
- Тук остава сега да питам задължително ли е всички събирани средства да са дарения?

Не ми е ясно, а какво друго са ако не са дарения?
Ми не съм специалист, затова питам - що да не е фонд, например. Щото законовата основа за дарения и фондове, доколкото знам, е различна.

Цитат
- От кого се определят таксите и на каква база? Ааа, вече са ти отговорили, значи ще разбереш Simple Smile

Благодаря, че ме информирахтеSimple Smile
Моля!

Цитат
- Моля ви, дадох просто пример, че може да се проследява всяко нещо, включително и препарат за миене на под, за какво засягане изобщо става дума? А по повод опитите да се мисли - очаквам креативни предложения от ваша страна, защото безпочвените оценки не правят моите "опити" безуспешни, напротив.
Разбира се че може , но аз не съм изисквала такова нещо.Аз досега съм давала пари за всичко което ми поискат, но когато ми поискаха за боя за оградата просто ми дойде в повече, разрових се в нещата и взех да установявам нередности и това ме мотивира да се включа в подобна тема.
Изобщо не ме интересува кой дал, кой не и за какво. Идеята е, че има някаква практика, има и някакви законови положения, що не се спазват, за мен е тайна.

Цитат
Болно ми е когато чета обидни неща за мен, а за мен е обидно някой да ми се подиграва че съм държала сметка къде отиват средствата, а подигравка е да ми се дава подобен"пример".
На мен пък хич не ми минало през ум да се обиждам, когато искам да знам къде и за какво отиват парите ми. Как пък ни един от счетоводителите ни никога не си е позволил да не ми даде информация - по месеци, години, ако искам, проценти, добавки... Странно, че човек може да се обижда от това, че държи сметка за средствата си.

Цитат
Аз просто искам да променим ДГ, за да се чувстват децата ни по-добре там.Съжалявам че не срещнах одобрение и съм разочарована.
Благодаря за мненията макар че темата не съм я пускала аз. Напускам форума обезкуражена, че скоро нищо няма да се промени.
Супер! И аз искам! Само с искане обаче установих, че не става, трябва да си налягам парцалите и да изкарвам повече пари, за да мога да си позволя добра ЧГ за дъщеря ми, първо, щото добрите неща струват пари (и тук изобщо не твърдя, че ДГ са лоши, просто аз искам нещо друго) и, второ, щото там подобни недуразумения са (надявам се) по-редки.
Нещата никога няма да се променят, докато не започнем да правим градивни неща, а не само да плюем, докато не започнем да предлагаме решения КАК да се промени статуквото, когато не сме доволни от него.

Последна редакция: пт, 21 ное 2008, 16:15 от Ити

# 62
  • Мнения: 459
Това е нашата градина  Confused

Незнам какво е правила директорката, но съм изключително доволна от градината и от развитието на детето. Всеки ден носи рисунки, апликации и т.н. То обожава да ходи на градина и го взимам весело, доволно и щастливо. Надявам се и занапред да е така.
Да, събирали са ни пари /само веднъж/, и ни дадоха отчет какво са купили. И не са повече от колкото събират и в други градини. До сега консумативи не сме носили.

# 63
  • Мнения: 4
И аз съм от Бургас. От общината казват: отпуснали сме достатъчно пари на детските градини, стигат за всичко. Директорките казват: парите не стигат. Ако на дете се падат по 39.60 лев на месец, не виждам как ще покрият всички разходи. Дано в бюджета на общината заложат повече пари за ДГ за 2009 г. след скандала за уволнената директорка. Работила съм преди 5 години за кратко в дет.градина. С очите си съм виждала какви гимнастики в кавички правеше директорката, за да купи това, което е необходимо и да и го одобрят в счетоводството. Така че възможности за лавиране има. Сега са на делегирани бюджети и кой им държи сметка как разпределят парите - не знам. Но ми направи неприятно впечатление в нашата дет.градина, че са се абонирали за едно тесте вестници, а събират пари от родителите за тоалетна хартия и не само това. Подкрепям идеята да се увеличи таксата за детска градина, примерно на 50 лев месечно, но да не се събират допълнително средства. И не мога да се съглася, че община Бургас е бедна и не може да финансира детските градини както трябва.

# 64
  • Мнения: 3 456
Това е нашата градина  Confused

Незнам какво е правила директорката, но съм изключително доволна от градината и от развитието на детето. Всеки ден носи рисунки, апликации и т.н. То обожава да ходи на градина и го взимам весело, доволно и щастливо. Надявам се и занапред да е така.


За мен като родител това са важните неща. И пак казвам- който го човърка , за какво отиват парите му, да пита, да иска отчет, защото мнения като това са направо #Crazy;цИТИРАМ:
Дано има повече такива кметове. Иска ми се и нашата да бъде уволнена. Миналата година и аз бях касиерр и не само това. От мен се искаше да ходя да купувам със събраните пари материалите за месеца. Купуваха се - доместос, Препарат за теракот(балатум) на Мр. Пропер, Роли, препарат за стъкла пак от скъпите, блокчета за тоалетни и какви ли още не неща, който съм 100 % сигурна, че не всичките оставаха в градината. Аз събрах  родителит, извън градината и им обясних, за какво отиват парите ни и разбира се вече не съм касиер  Mr. Green Осввен това тази година освен учебните материали купувахме табла - 4 бр. по математика за 50 лв и още 3ри по 25 лв. Освен това купихме и учебните материали на учителките, което съм сигурна че не е наше задължение. Свекърва ми е била директорка и ми каза, че тези неща не се купуват от родителите!
Другото, което направи, този път директорката - За 8 ми март аз намерих фотограф, който направи снимки на децата - изненада за мама, имаше и обща снимка и снимка за бабите. Всеки родител поръча минимум по 4 снимки - обща, 2 за бабите и 1 за мама. Аз лично издействах намаление, защото фотографа ми е приятел, но директорката го извикаала и поискала още едно намаление, което да остане за градината. Т.е родителите платихме цената, която аз издействах, а на фотографа платиха това което директорката допълнително си поиска и разликата задържа - отчет не даде, защото това го знаех само аз (фотографа ми го каза, но ме помоли да остане между нас) и учителките знаеха...... Ще оставя случката без коментаар, защото съм сигурна, че голяма част от директорките са такива.

Какво нередно има в това да се купуват такива препарати или пък табла. Децата ни прекарват повече време там, отколкото в къщи. И хем си касиер и ти разпределяш  парите, хем свикваш партизански движения извън градината да обясняваш, за какво се харчат парите. Наистина ли смяташ, че госпожите си вземат препарати за квъщи- стига , моля те -  това е несериозно.

# 65
  • Мнения: 17
 newsm34

Последна редакция: пт, 21 ное 2008, 19:44 от tonytobgart

# 66
  • Мнения: 17
Особенно компетентно мнение не мога да дам, защото не ми е това работата. Но какво ще речете например да се увеличат достатъчно таксите, да се отпускат повече средства на градините и да не се занимаваме с носене на хигиенни материали за децата или пък за перденца, като това не изключва възможността пак да правим дарения...
- значи, щом не ти е това работата и това е достатъчно силен аргумент за теб, за да не можеш да обясниш как ИСКАШ всъщност да функционират, ок.

Цитат
Добре, разбирам. Позиция: Не ми харесва начинът по който работят детските градини, не ми харесва да нося салфетки всеки месец, не ми харесва да си говоря с госпожите само на тема пари, не е правилно да не се издава Протокол за дарение, когато се прави такова. Трябва да се промени това!
И на мен не ми се занимава да плащам за ЧЯ, ама плащам, щото това е положението - няма места в държавните, няма и нормална обстановка, според мен (визирам бройката деца на един възрастен отглеждащ ги за определения период), че освен това нося и памперси и кърпички, и кремчета. А като щерка ми има запек, нося и специална храна - що не ми се приспадат на мен тея разходи? Аз като имам едно дете, значи мога ей така да дам 500+лв на месец и нямам за какво друго да ги изхарча ли? Та, сещаш ли се, че предложението ти да съм към таксите просто към момента е несъстоятелно, щото таксите се определят от общините (нали така?), те си имат бюджети (който не се определят от родителите) и не ги е еня дали на мойто чааве дупето му се зачервява от обикновена тоалетна хартия, еми АЗ тогава ще нося мокри кърпички... Абе, много неща не ми харесват, ама намирам начини да ги оправя доколкото мога.
Що не се издават документи за дарения? На кого е работа да издаде такъв и на кого да го поиска - едва ли са останали незабелязани надписите по магазините: "изисквайте касова бележка" - същото е! Както е задължение на продавача да я издаде, така е задължение на клиента да я пази поне до изхода на обекта! Демек, и двете страни имат задължение! Няма такъв филм аз да си искам и другите да са ми длъжни - щом всички искаме законност, еми спазвайте ги тея закони, де!

Цитат
- мисля трезво, има такива хора, едва ли ще е проблем тяхната част от сумата да се раздели между останалите.

Радвам се!

Хубу се радваш, ама к'во направихме, та да е нечие дупе по-сухо?

Цитат
- Тук остава сега да питам задължително ли е всички събирани средства да са дарения?

Не ми е ясно, а какво друго са ако не са дарения?
Ми не съм специалист, затова питам - що да не е фонд, например. Щото законовата основа за дарения и фондове, доколкото знам, е различна.

Цитат
- От кого се определят таксите и на каква база? Ааа, вече са ти отговорили, значи ще разбереш Simple Smile

Благодаря, че ме информирахте:)
Моля!

Цитат
- Моля ви, дадох просто пример, че може да се проследява всяко нещо, включително и препарат за миене на под, за какво засягане изобщо става дума? А по повод опитите да се мисли - очаквам креативни предложения от ваша страна, защото безпочвените оценки не правят моите "опити" безуспешни, напротив.
Разбира се че може , но аз не съм изисквала такова нещо.Аз досега съм давала пари за всичко което ми поискат, но когато ми поискаха за боя за оградата просто ми дойде в повече, разрових се в нещата и взех да установявам нередности и това ме мотивира да се включа в подобна тема.
Изобщо не ме интересува кой дал, кой не и за какво. Идеята е, че има някаква практика, има и някакви законови положения, що не се спазват, за мен е тайна.

Цитат
Болно ми е когато чета обидни неща за мен, а за мен е обидно някой да ми се подиграва че съм държала сметка къде отиват средствата, а подигравка е да ми се дава подобен"пример".
На мен пък хич не ми минало през ум да се обиждам, когато искам да знам къде и за какво отиват парите ми. Как пък ни един от счетоводителите ни никога не си е позволил да не ми даде информация - по месеци, години, ако искам, проценти, добавки... Странно, че човек може да се обижда от това, че държи сметка за средствата си.

Цитат
Аз просто искам да променим ДГ, за да се чувстват децата ни по-добре там.Съжалявам че не срещнах одобрение и съм разочарована.
Благодаря за мненията макар че темата не съм я пускала аз. Напускам форума обезкуражена, че скоро нищо няма да се промени.
Супер! И аз искам! Само с искане обаче установих, че не става, трябва да си налягам парцалите и да изкарвам повече пари, за да мога да си позволя добра ЧГ за дъщеря ми, първо, щото добрите неща струват пари (и тук изобщо не твърдя, че ДГ са лоши, просто аз искам нещо друго) и, второ, щото там подобни недуразумения са (надявам се) по-редки.
Нещата никога няма да се променят, докато не започнем да правим градивни неща, а не само да плюем, докато не започнем да предлагаме решения КАК да се промени статуквото, когато не сме доволни от него.
Какъв ти е проблема на теб така и не можах да разбера, ама да пишеш тука нали ...вижте ни колко много лаем, пък кво каза едно НИЩО с много приказки  ignore2

# 67
  • Мнения: 827
А ти освен да обясняваш напред-назад кой колко е глупав, колко може да мисли или не, друго какво каза?
Добре би било, ако успееш да се озаптиш!

И за да не е съвсем спам мнението ми, отново ще кажа - закони, наредби, правила... - има, има и съответни институции, към които да се обърне всеки, който подозира нередности. Защо не се спазват и защо никой не търси отговорност по съответния ред - нямам ни най-малка идея. Парите, които се полагат на дете от общините, са крайно недостатъчни. Аз лично не мога да направя месечно обедно, следобедно меню, понякога и закуска, дори и лошо, в рамките на тези 80лв, които се събират на дете, а те не са само за храна! Значи, пари са необходими, тогава дали ще ги даряваме, събираме самосиндикално и ще купуваме каквото-е-необходимо, всъщност няма голямо значение. Който има желание, нека да се захване с отчетността на средствата, давани от родителите, който не иска, смята, че не му е работа - да си трае.

ПП Ще ми се да разбера как вързват двата края директорките и възпитателките в детските заведения, не знам точно какви са им заплатите, дали някой има информация? Нали никой не мисли, че те са длъжни да отглеждат децата да чест и слава. Доколкото чувам оттук-оттам, не мога да твърдя, разбира се, че е истина, но за детските заведения става все по-трудно да се намери персонал, какво остава за качествен!

Последна редакция: пт, 21 ное 2008, 21:05 от Ити

# 68
  • Мнения: 17
А ти освен да обясняваш напред-назад кой колко е глупав, колко може да мисли или не, друго какво каза?
Добре би било, ако успееш да се озаптиш!
Такава кротка и спокойна душа като мен няма нужда от озаптяване , но определено ти имаш нужда. Simple Smile
Както и да е аз намерих отговорите които ме интересуваха и то с ваша момощ и с твоя също Peace

# 69
  • Мнения: 7 821
Успокойте страстите, Моля! Не ми се иска да заключвам, но ако настоявате ...

Общи условия

Активация на акаунт