Разликите в манталитета

  • 15 765
  • 195
  •   1
Отговори
# 150
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Относно религията, предполагам 4е тук вси4ки (или по4ти) сте християни. Но децата ви какво zнаят zа религия, вие обяснявате ли йм неЩо или само ги кръстихте и Коледа е праzника на подаръците?

Татянка аз не съм кръЩавана и съм доста боса в религиозно отноШение. Embarassed Rolling Eyes Мъжът ми е католик,но от непрактикуваЩите. Джулия ходи в католи4еска детска градина и там ги у4ат какво,заЩо и как ( на доста елементарно ниво и съвсем не е основна 4аст от у4ебната програма,Слава Богу  Whistling).  БаЩа и 4ат пат се вклЮ4ва с разни обяснения и пояснения ,когато тя задава въпроси и това е. Не сме много за пример в това отноШение. Twisted Evil

# 151
  • Мнения: 7 605
И аz не съм, Милена, аz не бях кръстена докато не навърШих 28 години  ooooh! та в у4илиЩето не у4аствах в 4асовете по религия. Но кръстихме детето и сега с предстояЩите праzници zапо4нахме, като Сърфи  Peace , малко с обяснения. Купихме книжки zа таzи въzраст zа Св. Николай, zа Рождество Христово...  Thinking

# 152
  • Мнения: 4 399
Татяна, нищо не съм обяснявала. Малка ми се струва, пък и си мисля Че тези въпроси си идват естествено с времето. Всъщност не знам и какво да и обяснявам. Тя е кръстена в православна църква, а аз много религиозни познания нямам, та не мога да и предам нещо. Живее обаЧе в католиЧеска страна... Баща и който е католик, Че и религия е уЧил, знае по-малко и от мене и не мога да го накарам да я заведе 1 път на църква. Какво да обяснявам.  Thinking Честно казано това пълно неопределяне и липса на религия малко ми тежи, но се утешавам Че е малка. А вие в каква църква кръстихте Милена?

За Часовете по религия, тук има, но не знам какво уЧат. Каквото и да е на моя мъж напълно му се е изпарило от главата. Но пък той е уЧил в немция, там може и по-малко религия да са уЧили, знам ли. Има и католиЧески уЧилища и детски градини. Там явно не само се уЧи повеЧе религия, но и се подържа съвсем друг ред сред децата доколкото разбирам, макар Че полуЧават светско образование. Такива неща няма в БГ, но това определено не е разлика в манталитета, а в образователната програма.

Последна редакция: пт, 21 ное 2008, 01:05 от Vjara

# 153
  • Мнения: 115
Относно религията, направило ми е впечатление как много служители накичват цели стени от офисите си с любими извадки от библията и възхвали на бога - става въпрос и за офиси които се посещават от клиенти.
Това обаче не ги спира да лепнат някаква супер еротична фотография на стрещуположната стена.  Mr. Green

За съжаление, шуробаджанащината изобщо не е рядкост - най-вече сред латиносите, които вече са мнозинство в много фирми.

# 154
  • Мнения: 868
Това последното показва колко са различни хората дори в една и съща държава, Щатите.  В моите среди е безкрайно неприемливо да има религиозно-свързани постери,  икони или текстове в офисите. На работа темата за религията е до голяма степен табу освен между близки приятели, които биха коментирали кога са ходили на църква със семействата.  (Например, "Ще ти се обадя в неделя като се приберем от църква.") 

Много ми е трудно да обобщавам разлики в манталитета.   Но мога да напиша есе за това как с българите в чужбина, за добро или зло,  рядко "кликвам."  

Последна редакция: пт, 21 ное 2008, 00:07 от Pixie

# 155
  • Мнения: 115
Да, предполагам, че има разлики. За кой щат говориш, Pixie? Като се замисля, всички окичени офиси, които виждам са
 на жени. Бих очаквала още повече отявлена религиозност в т.нар. bible belt...но не съм била там.

Друго нещо, което ме забавлява е (свръх)употребата на американския флаг. Пред всяка 4-5 къща сe кипри голям флаг, пред всяка кооперация, цветните лехи често са отделени от тревата посредством множесто мини знаменца, автокъщите целите са оградени със знамена, по задните стъкла на колите има цели колекции от патриотичности, много пенсионери имат закачени развяващи се знаменца на покривите на колите (избелели и окъсани от вятъра)... случайно да не забравя, къде се намирам  Crazy

Още нещо, което се набива в очите е любовта им към кича (липса на естетическо възпитание в ранна възраст?), специално - изкуствените цветя.

# 156
  • Германия
  • Мнения: 8 104
Хех, това кичене с нац. знаме поне тук е навик на бразилските студентчета. Навремето германската ми съквратирантка каза, че ако тя си окачи немския флаг ще я обяват за националистка. Покрай футболните първенства се отпуснаха, бяха накичили всевъзможни движими и недвижими имоти Crazy  Най-смешни бяха турците, собственици на пицарии, колите им закичени с турски и немско знаменце.

# 157
  • USA
  • Мнения: 559
Аз не познавам бразилец, който да няма бразилското знаме някъде из къщи. Simple Smile Виждала съм го във всякакви форми.
Американците наистина много си падат по кичове. Статуетки, украси на къщите според съответния празник (не само за Коледа), джунджурии, снимки в рамки, изкуствени цветя в тоалетната, украсителни възглавници. Още не ми е ясно защо толкова обичат да си слагат сватбени снимки в офиса. Също много е разпространено мъжът да изпрати букет с цветя на жена си в офиса по случай РД, Св. Валентин етц. Имам чувството, че е с цел да видят колегите и да завиждат  Mr. Green, иначе не знам защо просто не и ги даде вкъщи. 

# 158
  • usa
  • Мнения: 2 113
Това последното показва колко са различни хората дори в една и съща държава, Щатите.  В моите среди е безкрайно неприемливо да има религиозно-свързани постери,  икони или текстове в офисите. На работа темата за религията е до голяма степен табу освен между близки приятели, които биха коментирали кога са ходили на църква със семействата.  (Например, "Ще ти се обадя в неделя като се приберем от църква.") 

в нашия офис се говори за религия, някои си курдисват и иконки на бюрата  Rolling Eyes. за това и аз с цел противодействие току си декларирам атеистичните възгледи  Whistling.
в държавните училища няма часове по религия, но това не пречи отвреме навреме някой учител да пусне някой коментар против еволюцията или да разкаже как любимата му книга била библията. освен това за мен беше безкрайно удивление да науча, че въпреки, че държавата и религията по закон не трябва да имат допирни точки, било напълно допустимо религиозни организации да наемат стаи в училищата след учебно време и да организират кръжоци за учениците...

американските знамена по къщите съм им свикнала и не се впечатлявам, но все още изпадам в шок като ми развеят пред входната си врата знаме на marine corps-а...

# 159
  • Мнения: 2 563
На мен цялата истерия по Св. Валентин ми е ужасно противна. Покриват всичко в розово, още от 1 януари и всички жени чакат с какво ще ги изненадат, а мъжете се чудят. Аз абсолютно отказвам да участвам, затова мъжът ми носи цветя на 8 март, като истински руснак.  Grinning

Не мога да приема и идеята за годежния пръстен с диамант, дето задължително е от $5000 нагоре и трябва да бъде връчен по някакъв невероятен начин, та да може после историята да се разправя на приятелки и всичките да ахкат и да охкат. И всичките пръстени изглеждат еднакво.

Да не си помислите, че завиждам!  Naughty

# 160
  • Мнения: 868
Да, предполагам, че има разлики. За кой щат говориш, Pixie? Като се замисля, всички окичени офиси, които виждам са
 на жени. Бих очаквала още повече отявлена религиозност в т.нар. bible belt...но не съм била там.



Мисля, че става дума за различни сфери, не толкова щати точно в тоя аспект Peace   Тези наблюдения, които споделих, са от 4 различни щата.   

За кича: Спомням си, че в мид-уеста кичат дворовете отпред с едни изкуствени дебели гъски, НО главно в т.нар. lower-middle class или мидъл-клас квартали. В ъппер-клас кварталите това не се наблюдава.  С други думи, има директна връзка между кича и социо-икономиката в различните квартали. Просто моите два цента...

# 161
  • USA
  • Мнения: 559
Не мога да приема и идеята за годежния пръстен с диамант, дето задължително е от $5000 нагоре и трябва да бъде връчен по някакъв невероятен начин, та да може после историята да се разправя на приятелки и всичките да ахкат и да охкат.
И върха на романтиката е да ти го връчат на коленце на върха на Айфеловата кула.  Laughing

Пикси, аз не говоря за Бевърли Хилс.

# 162
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Обяснявам много малко - по-скоро, защото ми се наложи да обясня защо папагалът на баща и го няма вече. Rolling Eyes

Съчетаването на различните празници с малко обяснения ми покрива идеята за християнско ограмотяване на едно 3 г. дете - що е то бебето Исус и майка му, ангелите каква функция имат, кой е св. Николай, св. Георги и св. Мартин.
 Толкова за момента.

обяснявам дотолкова, доколкото опровергавам, бидейки не религиозна  Rolling Eyes

# 163
  • Мнения: 7 605
Не мога да приема и идеята за годежния пръстен с диамант, дето задължително е от $5000 нагоре и трябва да бъде връчен по някакъв невероятен начин, та да може после историята да се разправя на приятелки и всичките да ахкат и да охкат.
И върха на романтиката е да ти го връчат на коленце на върха на Айфеловата кула.  Laughing

И после на меден месец на Ниагарските водопади  Laughing

Вяра, в православна църква (във Варна)  Wink

# 164
  • Мнения: 4 399

Вяра, в православна църква (във Варна)  Wink

Браво на вас!  Grinning Честито ви християнче!

Не те ли притеснява че на практика няма православан среда около себе си и много трудно може да иzрастне с теzи ценности. Мен ме притеснява, zащото аz определено не съм zапоzната с религията, още по малко с правословната и не съм сигурна че мога да и предам нещо.  Thinking

Иzвинявам се zа спамаEmbarassed

Общи условия

Активация на акаунт