Длъжна ли ми е държавата?!

  • 9 049
  • 267
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 502
    Холограма говореше преди малко за българските класици. Ми те са го казали:"Държавата е за едни майка,а за други-мащеха!". И стига с тези метафори:"Ние сме държавата!". Аз не се чувствам държава и не искам да  съм държава. Естественото ми чувство за самосъхранение ми подсказва,че трябва да нямам много взимане-даване с Държавата. И да,Андрешко ми е симпатичен,даже много!

# 241
  • Мнения: 54
  Взаимно сме  и длъжни. Както ние си плащаме данъците, така и държавата трябва да котнролира тези пари да отиват за благото на народа, а също да следи за спазването на законите в нея.

# 242
  • Мнения: 3 835
Едва ли това е мисълта на teo7777 .

Естествено, че нямам това предвид. Всичко, за което постоянно се говори по медии и т.н..., към което се стремим, по-висок стандарт, по-добър живот, ниска безработица, всичко..............малко трудно можем да постигнем с драстично застаряващо население. И то това е заплашително прогресираща тенденция, според официалните данни.

http://yaneff.eu/demografskiproblemi.htm


„През септември 2007г. авторитетният вестник International Herald Tribune предупреждава, че трудовите пазари в Източна Европа имат сериозен проблем -  недостигът на млади, добре образовани хора, които предпочитат да заминат на Запад заради по-високи заплати. Според икономическите експерти вследствие на това се задава и още по-сериозна криза – възрастта на онези, които остават, е доста висока и все по-малко от тях работят. А без работна ръка новите страни-членки на ЕС няма да успеят да поддържат високия икономически растеж, постигнат през последните години.”

„Демографските проблеми имат реални икономически измерения и за нашата страна. В своя прогноза за развитието на България до 2030г., направена през 2005г. "Икономист интелиджънс юнит" (EIU) твърди, че в следващите години демографската криза в България ще е основният фактор, спъващ икономическото й развитие, и въпреки усилията на правителствата безработицата ще остане относително висока, заплатите и потреблението - ниски, недостигът на висококвалифициран персонал - системен.
Известните и сега остри проблеми с корупцията, неефективната администрация и съдебна система пък не само ще спъват икономическия растеж, но и ще създават опасност страната да не може да се възползва достатъчно от фондовете на ЕС.”

Houston Chronicle – март 2007г.
 
„Българското население е намаляло с 1 милион, до 7.7 милиона души, след края на комунистическото управление през 1989, което е почти катастрофален спад за една толкова малка страна.
Балканската държава, която стана член на Европейския съюз през януари, има най-ниския прираст на населението в блока от 27 страни, според данни на Националния статистически институт, публикувани в петък. Ако тенденцията на емиграция и висока смъртност продължи, България може да изгуби една-трета от населението си след няколко десетилетия, казват експерти. „

"Масовата емиграция на млади жени засилва демографската криза. По официални данни между 1990 и 2004 години населението е намаляло с 1.2 милиона души до 7.76 милиона. Ако тази тенденция се задържи през 2050 година България ще има едва 5.5 милиона жители.
Страната е с една от най-ниската раждаемост в света -1.2 деца на жена в родилна възраст, детската смъртност е 12.3 смъртни случая на хиляда деца, докато средната за Европа е 4.5 смъртни случая на хиляда."

# 243
  • Мнения: 275
... Как искате да се гласува интелигентно примерно, кой, като интелигентните млади хора ги няма, как искате да има гражданско общество, това, за което все се пише и говори. Откъде да се вземе то, като пенсионерите у нас са повече от два милиона, при население от около седем и половина милиона души.

Много просто - да избием старците.


Едва ли това е мисълта на teo7777 .

Не, изводът е, че пенсионерите са ниско интелигентни... Thinking Интересно, какви са и наблюденията? Ако съдя по моите родители - ще съм точно на противното мнение.

п.п. не мога да повярвам, че се изписаха толкова глупости в тази тема.

# 244
  • Мнения: 54
 От тези 7.7 млн какъв процент са образованите хора, които могат да допринесат с нещо за тази държава? Защото само да се ходи на у-ще заради безплатните закуски, да се ражда, проси и краде не става. А иначе какви условия са създадени за отглеждане на деца? Колко са местата в дет. градини? Има ли достатъчно раб. места за жени редовна смяна, но не само в София. Какви са месечните издръжки за децата на разведени родители? Нека с тези пари живеят вишестоящите.

# 245
  • Страната на приказките
  • Мнения: 369
Не успях да прочета цялата тема. Онзи ден гледах предаване, имаше деца инвалиди, това е ужасно, имаше интервю с една майка, много ми стана мъчно, гледах и ми беше мъчно до момента, в който майката злобно изсъска-ми що не го земе Масларова тва дете, да го зима и да си го носи, да я вида аз нея...Ами какво да ви кажа, направо се изумих защо Масларова трябва да й взима детето, че пък и  да го носи, къде да го носи и защо? Това е голямо нещастие, но не разбрах в случая какъв е личния ангажимент на министърката по "взимането" на детето. Дано не бъда разбрана погрешно.

# 246
  • Мнения: 3 835
Ама разбира се, че Масларова не й е длъжна, и изобщо държавата, нали е осигурила домове като Могилино за тия деца, да ги оставят там, за какво си провалят живота и се мъчат да ги гледат. Те и лекарите това са им казали, когато са родили децата си. ooooh!
Не, не, не, спирам, няма да пиша повече по тоя въпрос. Ако искаш да научиш нещо повече за исканията им и защо са казали това, отвори първия линк в подписа ми.

# 247
  • Мнения: 3 098
Тео 7777,такава е действителността.
Беше ми много интересно да нау4авам как живеят по света.
При нас в България цари един мит,4е вси4ко в 4ужбина е екстра и там хората биват ухажвани от държавата си.Разбира се,на каква цена имат определен ред хората там,не се и споменава.А и медиите  много оби4ат да пускат репортажи да  дезинформират населението.
Полиция,администрация,,община си вършат работата.Ако се 4увстваш ощетен,си търсиш правата с адвокат в съда.Каквото реши съдията,това е.
Представяш ли си какво беше изумлението ми оба4е,след като разбрах какво представлява здравната система тук?Плащаш купища пари всеки месец задължително,нищо 4е и задължително имаш и 4астна застраховка.Защо?Защото в спешно отделение 4акаш минимум 6_8 4аса.И защото там работят студенти или най_некадърните доктори.Защото за вси4ко ти изписват Парацетамол.Защото за операция 4акаш по година две.Защото няма профилактика.Защото децата не са с приоритет.
Зъболе4ение няма.И там си плащаш.Хората вземат заеми,за да си правят зъбите.
Дори децата нямат право на зъболе4ение.
За резултати от кръвни изледвания се 4ака 15 дни.
Ако е спешно 8 дни.

Като не ти харесва_взимай заем и се оперирай.

С какво изумление посрещнах новината по радиото,4е 2006 година имали ве4е покритие над цялата страна с поликлиники и болници!!!4е това нещо ние в България си го имахме от 60_те години и което с пълна пара разсипваме,за да сме по европейски стандарт.Ама въздишаме по 4уждото,па било то пълна скръб.

За соц.подпомагане при тука.Да,отпускат се помощи на многодетни семейства,но не разбирай кой знае колко големи.Поемат се 4аст от у4ебниците,4аст от обяда и то само ако семейството е крайно бедно.Условията за тези помощи за нормално семейство за неизпълними.
Детски градини има 4астни.Ако можеш да поемеш тарифата,върви и работи,ако не можеш_да не си раждала.

Детски се полагат по 100€ ако майката работи,ина4е не.Долу горе с тия пари за 1 седмица осигуряваш храната.

Май4инство 16 седмици.

У4ебниците се поемат изцяло от родителите,както и такси на у4илища и т.н.
Тази година подготовката на едно дете за у4илище според официално проу4ване излизаше между 600 и 1100€.
Няма достатъ4но места по у4илищата,но те дават на съд ако не запишеш детето си на у4илище.Нищо,4е ти предлагат най_мизерното такова.Длъжно е да ходи при гамените и то4ка.

За многодетни семейства,живеещи в мизерия дават репортажи.Не съм 4ула някой да се е засилил да им осигурява жилище,да им го плаща.Или добри хора да събират дрехи за децата им.Не,полицията ги прибира и ги дават за осиновяване.Щом не могат да се справят,децата им се отнемат от държавата.Домове за сираци няма.

Курсовете за преквалификации са с цел ако си безработен да не тежиш на държавата,като ти плаща обещетения.Пращат те на курс,от бюрото по труда ти дават каквото място свободно има,ако откажеш 3 пъти,те изритват от системата.

При закупуване на имот,плащаш на държавата 7% от стойността на имота,на общината 4е живееш на нейна територия.Ежегодните данъци отделно.При продаване плащаш отново на държавата данък пе4алба 18%,на общината 1%,два допълнителни данъка.
Задължен си държавата какъвто и закон да въведе за благоустройство на жилището да го изпълняваш,независимо дали имаш средствата.Задължен си да си плащаш за поддръжка на фасади,вход,ако не плащаш ти вземат жилището.Докато в България и стени да падат върху минува4ите,вси4ки комшии крещят"Общината е длъжна да ни оправи блока".


При покупка на кола,плащаш 4% от стойността й такса за държавата.

Е,в България не са ли хората облек4ени и непритиснати от такива задължения?
И все още тарифите на лекарите в България са поносими и достъпни.
4есто 4ета теми как някоя майка се оплаква"Педиатърът не вдигна телефона си,когато му се обадих посреднощ".Хм,тука ще е 4удо да му знаеш телефона.
Но вси4ки искат европейски стандарт,без да имат представа какво озна4ава това и как се отразява на доходите и живота им.

Ако искаш про4ети има доста писано в Родители в 4ужбина на тази тематика или пусни твоя тема.Предполагам,4е освен описаните от теб по_горе скандинавски държави,отникъде другаде няма да ти се похвалят със социалната политика на държавите си.


Направи ми впе4атление,4е в България не се плащат високи данъци,глобите си не желаят да платят,крият се данъци,не се осигуряват на пълната си работна заплата.Не ми се мисли когато запо4нат да въвеждат вси4ко останало какво ще стане.

 На нашите политици лошото им е,4е така и не се нау4иха да не режат клона,на който стоят.Навсякъде по света има корупция и хората не са равни,но поне полагат старание да  замазват о4ите на населението.

Холограма,аз също нямам мои спомени от онзи период.Но винаги ми е било интересно да събирам информация за него от хора о4евидци и книги,тъй като исках да разбера защо България е това,което е в момента.И защо се променил толкова българина по време на комунизма.Любимите ми книги,описващи този период са "Неспокоен летопис" и "Иван Кондарев".Много добра представа се добива що за тулупи са взели властта и защо България е окрадена от свои,ако се 4ете между редовете.У4удвам се даже,4е и книгите са били допуснати да се издават.

Колкото до класиците,много историята си не познават,ти искаш да могат да разберат Пелин или Йовков.





# 248
  • Мнения: 4 586
Еех, Марица. то и аз предпочитам да платя 4% на държавата при покупка на кола, но да я карам по пътища като Валенските.
А не като платя еко такса при покупка на гуми, после децата да ги изгорят на заговезни. Или безпрепятствено да внесат стари гуми от Гърция и да ги изгорят в България.

# 249
  • Мнения: 3 835
Марица, и ти си права.

При нас в България цари един мит,4е вси4ко в 4ужбина е екстра и там хората биват ухажвани от държавата си.Разбира се,на каква цена имат определен ред хората там,не се и споменава.

И за това съм много, ама много съгласна с теб, така е, въпреки, че много хора са си променили вече това мислене. Да, цената, която плащат е много висока, но получават срещу нея нещо. Тука също цената е висока, но срещу нея нищо, затова и голяма част от хората не искат да плащат. Специално за Германия много са ми разказвали подробно, имам близки там, немски граждани, много плащат за здравеопазването си, но и получават високо обслужване срещу тия пари, системата просто работи. И за други места съм слушала доста от хора живеещи отдавна там. На никой и през ум не му минава да нарушава така както ние тук нарушаваме законите, реда и т.н...., просто защото няма шанс да му се размине, ще му излезе от скъпо, по-прескъпо. Да не правим паралел с тук, за какво ги плащаме тия данъци изобщо.

"Или добри хора да събират дрехи за децата им.Не,полицията ги прибира и ги дават за осиновяване.Щом не могат да се справят,децата им се отнемат от държавата.Домове за сираци няма."

Виж това не вярвам да е баш така, не може да им отнемат децата, понеже не успяват да им осигурят дрехи. Предполагам, че им ги отнемат, ако систематично не полагат необходимите грижи за тях. И това не никак лошо, тук също ги отнемат, но ги пращат в дом. Щом там няма домове за сираци, значи имат ефективни закони и детето веднага се вписва за осиновяване, процедурата вероятно е кратка и бива осиновено. Ако и тук стане така, доста неща ще се променят, откъм безотговорното раждане.

"Задължен си да си плащаш за поддръжка на фасади,вход,ако не плащаш ти вземат жилището."

А, и тук така трябва да стане и ще престанат вечните войни м/у хората. Ами решили са си го хората, ясно и разбрано, ако искаш, а не като тук, всеки си прави каквото иска.

И тук се плащат данъци при закупуването на имот, кола.................

За курсовете, преквалификацията и изритването, също е много добре, тя масларова май го въведе и това е едно от малкото неща, с които може да се гордее.

Много сходни неща има, и много неща, които ги представяш за лоши, а всъщност аз си мисля, че са много правилни, спирам, че ще стане много дълго.

# 250
  • Мнения: 1 371
Не смятам, че държавата ми е длъжна с нещо, относно поколението ми. Родила съм си детето, ще си го гледам. Но е длъжна да налага законите и наредбите на тази държава, да оправи пътищата и улиците, да почисти и освети навсякъде, да.... Изобщо да осигури нашето нормално съществуване, когато излезнем от вкъщи.

За въпросното семейство - хем не ги разбирам, хем ми става тъжно, защото те от кой друг да искат, освен от държавата. Родили са бъдещи данъкоплатци, ще помага държавата. И не за друго, защото ако откаже, обрича невинните деца на мизерстване. Жал ми е за дечицата, не за родителите.

# 251
  • Мнения: 3 098
Тео,не им отнемат родителските права затова,4е не им осигуряват дрехи.Не съм се изразила правилно.Отнемат ги,когато родителите не полагат адекватни грижи и някой подаде жалба срещу тях.Например оставят ги без храна,без надзор,без дом... много са факторите.За малтретиране да не говорим.Но в слу4ая на родителите с 9_те деца със сигурност щяха да им отнемат правата.
Домове тук са имали преди,но е имало толкова тъмни и неясни истории покрай осиновяванията,4е са сметнали за необходимо да ги закрият.
По принцип осиновяват много 4ужденци,казват 4е става по_бързо и е по_евтино.Не съм запозната и не искам и да разбирам какви са процедурите.

Не,аз тези примери не ги дадох като лоши,напротив.Те бяха за сравнение.

А какви данъци се плащат в България при покупка на жилище?На нотариуса,евентуално агенцията и ежегодните данъци?Да не са въвели като тукашните такси?


# 252
  • Мнения: 489
Марица,   bouquet  Peace  Искаше ми се да напиша това, което ти написа, но ме домързя. А и гледам да не се ядосвам сега.

teo7777, за немското здравеопазване мога мноооого да пиша. Първо, че за да има по-добра техника и условия в болниците и кабинетите, хората си плащат яко. И друг път съм го писала това. В България се плаща 2.4% здр. осигуровка и то от МРЗ, както са регистрирани повечето хора. Това са много малко пари. В Г-я минималният процент е 7.2, като от 2009 скача с още почти 1%. Още толкова плаща и работодотелят. При добра заплата това са към 240 евро по 2.  Студентите плащат 60 евро месечно, в Б-я не плащат.
Мисълта ми е, че трябва а се наливат пари, за да се върти колелото.
За кадърни лекари и зъболекари не искам да говоря въобще. Платих 90 евро за почистване на зъбите, от бременноста много ми се възпалиха венците и беше наложително, ама не се пое от касата. Направиха ми провизорна пломба на един зъб, която трябваше да издържи поне да след раждането - издържа 2 седмици и се изтърка отгоре и сега ме боли.
И друго.... ходех при прехвалена гинеколожка. Една сутрин в 8 получих леко прокървяване и тъй като кабинетът отваря в 9, но има човек от 8, звънях за консултация. Никой не вдигна. Отидох направо там - на 10 мин от нас. В 8.40ч лекарката беше там, разбра за какво става въпрос, но чаках да и почне раб. време. Да, ама не. Първо прие една 70годишна баба за профилактичен преглед! Като се скарах как може такова нещо ми се караха на мен, че бабата имала запазен час, а аз - не! Докато ми дойде ред да вляза, кървенето се  усили...Загубих първото си бебе в чакалнята на лекарката. Успокоителните думи бяха, че поне се видяло, че мога да забременявам.   Tired  Sick
Това са прехвалените немски лекари и тяхното човешко отношение. Амин.

Да допълня, че тогава не можах да си взема изследванията, пуснати преди 10 дни. Исках да ги покажа на друг лекар, но не били готови. На следващия ден били готови, но в лабораторията нямали хартия и не можели да ги пуснат по факс, щели да ги пуснат по пощата. Поисках името и адреса на лабораторията, за да отида лично да си ги взема от там. Не можело така, намало да ми ги дадат на мен! Въпреки че ми пише името на тях!  Rolling Eyes

Последна редакция: нд, 16 ное 2008, 00:37 от Mисис T.

# 253
  • Мнения: 3 835
Домове тук са имали преди,но е имало толкова тъмни и неясни истории покрай осиновяванията,4е са сметнали за необходимо да ги закрият.
По принцип осиновяват много 4ужденци,казват 4е става по_бързо и е по_евтино.Не съм запозната и не искам и да разбирам какви са процедурите.

Марица, точно това имах предвид и аз. Тука не само, че е тъмно и неясно, направо си е страшно, става дума за деца. Много дълго и  широко е, но в края на краищата и тук вече идеята е да се закриват домовете, но засега сме мнооооооого далеч от реализацията й, безумно далеч. Чужденци осиновяват при вас, пак защото имат съкратена и работеща процедура, работещи закони в интерес на децата, тук те си израстват по домовете и излизайки оттам се озовават на улицата. Проституция, наркотици, престъпления, следва друго държавно заведение. А кандидат осиновителите надвишават в пъти бройката на децата по институциите.

Мисълта ми е, че трябва а се наливат пари, за да се върти колелото.
За кадърни лекари и зъболекари не искам да говоря въобще. Платих 90 евро за почистване на зъбите......

Именно това искаме и ние, нека плащаме, но да получаваме насреща.
И ние толкова плащаме за зъболекарски услуги, само дето я ги съпостави със заплатите там. За лекарските услуги също, ако въобще искаме да получим качествени такива.
Случаят, който си разказала надали е практика, ти потърси ли си правата и съответната отговорност от тази лекарка? Тука и да си ги потърсиш, все тая, само ще си загубиш времето. Подобни случаи тук колкото искаш, с лопата да ги ринеш, и аз съм имала и то в много реномирана болница. Моите сведения са от братовчедите ми живеещи в Берлин. Пример, единия беше тук и се разболя много тежко, вкараха го в някаква болница, държавна. Не помня коя, условията хич да не ти ги разказвам, какво, що, подробности не помня, но от от немското представителство му бяха предложили транспорт да си го закарат в Германия, той предпочете тук в частна клиника, и те си му поеха целия престой и лечение там.

# 254
  • Мнения: 489
teo7777 ,
отговорност не мога да и търся. До 12г.с. е прието, че е Божа работа, дали ще се задържи плода.  Измиват си ръцете с оправданието, че нищо не е можело да се направи и толкова. Може и така да е било, но поне малко човещина да беше проявила въпросната, поне да беше опитала...
За цените на платените услуги мога да кажа, че мъжът ми за същото почистване плати във Варна 40лв. Разликата не е малка, все пак.
А за транспорта, предложен на братовчед ти, мисля, че се поема само от някои частни застраховки, в зависимост от пакета, който си плащаш. Не се поема по принцип.
Изобщо, това за правата и отговорността е силно преувеличено като цяло.
А за случайте на лекарски грешки - 700 000 годишно са по статистически данни. Даваха репортаж преди време за малко дете, което след успешна лека операция починало в болницата, понеже сестра объркала количството лекарство в системата му с една нула и го предозилала. Но какво се случва по-нататък никой не разбра. Има много такива случаи и тук и ми прави впечатление, че хич не ги отразяват по новините и не се търси отговорност публично. Имаше и случай за мъж, карал пиян на НГ и убил 23годишна жена в ПТП. Беше осъден на 8 месеца затвор, което той обжалваше. Журналистът не обвини съда за малката присъда, а наблягаше на недоволството на родителите на момичето.  Thinking
Та, такива неща явно има навсякъде. Дай, Боже, да са по-малко за в бъдеще. Перфектно никъде не е, както и да изглежда отстрани. Но човек винаги трябва да се стреми към по-добро!

По принцип съм съгласна с повечето ти мнения. Както тук, така и в други теми и инициативи.  Hug

Общи условия

Активация на акаунт