Отново за проговарянето?

  • 23 608
  • 222
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 9 913
Чета с интерес темата,но започвам да си мисля,че някой жени тук са от онези които се паникъосват от най-малкото.Мисля да спирам защото се усещам,че ми се предава и започвам да се изнервям в нас.Детето ми не може да приказва.Казва няколко думи ,но много ясно и много отчетливо.Тази психоза която насаждате тук,че едно дете на 2 години щом не говори значи му има нещо малко не ми се нрави.
така е.
Тук също не се притесняват, че някое дете не говори на такава възраст, не бързат да ги пращат по психолози. Гледа се общото поведение на детето.
Аз притеснена заведох сина си на логопед, когато наближаваше да навърши 3 години. Не бяха открити отклонения  Mr. Green тогава той започна да проговаря, прави го активно в момента, но не като възрастен  Mr. Green и със сложни изречения, а по бебешки. Отделно ходи в англо- и арабскоезична градина от месец и никой не очаква от децата в групата му да преразказват приказки.
Но в една съседна тема забелязвам, че много майки на къснопроговарящи деца смятат, че децата им са кристални, или че поне "не са като другите деца". то е много ясно, че не са като другите, но това с кристалните деца  е някаква нова мода  ooooh!

а цитираното съдържа много странни моменти, трябва да го пусна в отчетната да шашна мамите.

# 166
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 996
Тази психоза която насаждате тук,че едно дете на 2 години щом не говори значи му има нещо малко не ми се нрави.
Тук също не се притесняват, че някое дете не говори на такава възраст, не бързат да ги пращат по психолози. Гледа се общото поведение на детето.

Аз също живея в чужбина и тук е така. Гледа се общото състояние на детето от педиатър, и ако единственият "проблем" на едно 2 годишно дете е неговоренето, никъде не го препращат. Работа с логопеди и специалисти - след 3-тата година. Големият ми син проговори на български на 2г. и 10 мес. на бебешки, но вече е доста напреднал. На исландски обаче почти не говори и заради това преди няколко месеца се  срещнахме със специалист, който се занимава  специално с деца, които растат в дву- и повече езична среда.

# 167
  • Мнения: 660
За съжаление и мен почва бавно,но постепенно да ме обзема паниката,че детето ми не иска да говори,казва само мама,ня-ня,ам-ам,бау,баба и това е,на 1 година и 8 месеца е.Слуха му смятам е наред,защото реагира и разбира всичко,което му се казва почти на 100 процента,изпълнява молби ,когато го накарш да донесе  или направи нещо.По-мои наблюдения обаче е с по-лабилна нервна система и много емоционален,тревожа се доста,защото чета и наблюдавам други деца,които на неговата възраст вече правят някакви прости изречения а той основно предпочита да си ъъъъъ-ка,контактувам с него мисля нормално и тоест го уча да говори,както и майка ми,когато е при нея.Когато го накарме да каже някоя думичка и му показваме предмета,той започва с някакъв звук и после почва да се смее и се отказва Shocked
Незнам колко е нормално това за възрастта му,но така се шашкам на моменти и се изнервям,когато ме убеждават,че трябвало да говори повече и,че изостава в това,чак си поплаквам понякога от такива коментари,Мисля да го заведа на логопед или психолог,според вас рано ли е или мога да посетя специалист
Tired Rolling Eyes

# 168
  • Мнения: 1 817
анаморф  Hug, защо се притесняваш от такива неща ? Детето ти си е наред, на 1г 8мес. е все пак. Някои деца проговарят на 1, други на 2 , други на 3.
Съвсем рано е да се притесняваш. Всяка майка иска най-доброто за детето си. Ти си навила обаче, че това е' голям проблем'. А хората са толкова злобни по някога. Чудя се направо. ooooh! Не ни стига и другия стрес, а и допълнителни страхове ни вменяват. Не падай на това ниво. Радвай се на детето си. Heart Eyes
Недей да го водиш по лекари разни само заради проговарянето. Изчакай, и ще видиш , че всичко ще си дойде на място. И после ще се чудиш на притесненията си.
 Hug

# 169
  • Мнения: 798
Гледам, че спорите тук... Да ви кажа мнението си като препатила...Наистина не е добре да се паникьосвате и да искате на 2 г. дете да разказва приказки. Не се гледа само факта , че детето закъснява с  проговарянето. Гледат се много неща. Например дали маха с ръчичка, дали сочи с пръстче, дали има правилни гълтателни и сукателни рефлекси, дали дъвче добре , дали има стабилен очен контакт...и много други маркери, които на пръв поглед изглеждат несвързани с говоренето. Ако вече има няколко маркера, които липсват , вече човек може малко да се притесни и да се консултира с необходимите специалисти.Най-притеснителен според мен / и то, защото съм го наблюдавала/ е всякаква форма на регрес, т.е детето е правило нещо до скоро, а от един момент нататък спира да го прави, загубва се нещо, което е било научено.
 Паниката вреди както на вас, така и на децата ви. Една консултация е по-добре да бъде излишна, отколкото закъсняла или ненаправена.

# 170
  • Мнения: 660
Венера,аз осъзнавам,,че е рано и ,че си права,но постоянното изтъкване на други майки децата им как говорилили,колко изречения правилии нейсе е шашкащо,като гледаш,че твоето дете не го прави.И допълнителнит екоментари,ама той още ли не е проговорил,мойте на 1,4 месеца казваха повечко неща и така нататък,как човек да не се ядоса и разстрои,а и аз съм си по-чувствителна на такива теми изглежда Outta Joint
Мерси за успокоителните думи  Hug

# 171
  • Мнения: 377
 Hug
Момичета, не се шашкайте излишно! Всяко дете си има свой път на развитие.
Моите деца вече са големи, но да ви кажа - дъщеря ми на годинка и половина говореше с цели изречения, а синът ми на 2 години каза първата си дума, различна от бебешко бърборене. Подчертавам - първата! Що не дойде някой сега да му затвори устата!

Така че, радвайте се на децата си! Водете си тетрадка със смешните думи и случки! След време ще я четете заедно с удоволствие!   bouquet

# 172
  • Мнения: 1 817
Такава тетрадка си водя и аз за двамата. Много е ценна , да знаете. Laughing
С баткото сега много се смеем. Пък и после всичко се забравя, така че е добра идея.

# 173
  • Мнения: 50
Здравейте!
Прочетох почти цялата тема,но не успях да се успокоя!
Възможно ли е момче на 3 год. и половина да не му се разбира какво говори?
Не ходи на детска градина и вече ни омръзна да се чудим какво иска да каже!
Моля за вашето мнение и съвет!

# 174
  • Мнения: 7 821
Здравейте!
Прочетох почти цялата тема,но не успях да се успокоя!
Възможно ли е момче на 3 год. и половина да не му се разбира какво говори?
Не ходи на детска градина и вече ни омръзна да се чудим какво иска да каже!
Моля за вашето мнение и съвет!
Според мен, би трябвало да се успокоиш след консултация с логопед и евентуално с невролог. Или поне след консултация с личния лекар на детето, а не след като четеш теми по форумите.  Peace
Успех в избора!

# 175
  • София
  • Мнения: 2 030
Здравейте!
Прочетох почти цялата тема,но не успях да се успокоя!
Възможно ли е момче на 3 год. и половина да не му се разбира какво говори?
Не ходи на детска градина и вече ни омръзна да се чудим какво иска да каже!
Моля за вашето мнение и съвет!

Здравей,
Не търси успокоение тук, а направете консултация с логопед.  Hug
Погрешно е сххващането, че едно дете на 3г. и половина е малко и има време на проговори.

# 176
  • Мнения: 1 817
На 3 г. и половина е съвсем друго./не като на 1г8м. мисля имаше притеснения една майка/
 Разбира се, че на тази възраст трябва да се консултирате със специалист. Да наблюдава детето. Тук не е място за успокоения, можеш да срещнеш какви ли не мнения.

# 177
  • Мнения: 21
  bouquet Момичета ,щастлива съм моята малка принцеса,вече казва "Р". Супер е! Толкова е сладко!В началото на думата ,ако има "Р"тя казва "Л",ако после има пак "Р" в думата,си го казва правилно.
Така ,че момичета няма страшно всички деца ще проговорят  и то правилно,та после може и за им се кара ме за да спрат да бъбрят. Joy

# 178
  • Мнения: 919
Така ,че момичета няма страшно всички деца ще проговорят  и то правилно,та после може и за им се кара ме за да спрат да бъбрят. Joy
В много от случаите, точно заради такива успокоения родителите не търсят логопед навреме,а трябва.Така че ако има място за притеснение,една консултация няма да навреди. Peace
Иначе честито за буквичката Р ! Simple SmileИ аз така се радвах,когато я чух за пръв път да я изговаря.Вече не бях мама Класа. Laughing

За dari_dari :На три години и половина ,за да не му се разбира какво говори,непременно се обърнете към логопед.А защо не ходи на градина?При голямата ми дъщеря освен логопед,ме посъветваха да я запиша непременно на градина.Беше на същата възраст.Успех ви желая! Hug

# 179
  • Мнения: 3 479
Така ,че момичета няма страшно всички деца ще проговорят  и то правилно,та после може и за им се кара ме за да спрат да бъбрят. Joy

За съжаление това не е вярно  Sad При някои деца проговарянето е бавен и много труден процес и включва задължително работа със специалист. При това става дума за деца без родови травми, без проблеми във физическото развитие или някакви други увреждания.

Общи условия

Активация на акаунт