Шамар от г-жата в детската градина

  • 4 508
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 112
Колкото и хора да се дразнят от такива тема, това е действителността, това е типична наша родна картинка. За голямо съжаление не съм единствената, която споделя подробен проблем и не бива да си заравяме главата в пясъка, все едно нищо не се случва.
Имам по-голяма дъщеря, която беше във същата градина, но при други госпожи. Никога не съм имала подобни случки, по простата причина, че хората си вършеха работата със желание   bouquet. В този занаят  има хора, които знаят какво правят там и други, които  само ходят на работа -  ден да мине, друг да дойде..... #Cussing out #Cussing out

# 16
# 17
  • Мнения: 304
Не съдете учителките прекалено строго. Случва се да си изпуснат нервите. Проблем ще е ако се повтори случката и се накърни трайно достойнството на дете.

# 18
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Между плясване и шамар има разлика от земята до небето!

Не се дразня от темата, защото е нормално всяка майка да защити детето си, а от заглавието й!

AllOfMe , няма какво толкова да се изумяваш, има деца, които не са никак малко, с които и собствените им родители не могат да се справят по отношение на възпитание и обноски, и методът им е или игнор и качване на глава, или бой.

Тук в никакъв, ама в никакъв случай не визирам детето на авторката. Самата тя не акцентира върху някакъв системен тормоз над детето й, което пък от своя страна означава, че самото дете не дава поводи за налагане на физически наказания.

Давам пример: Отивайки в детската градина, за да заведа дъщеря си една сутрин, заварвам следната картинка - учителката приема две деца, на които помага да се разъблекат и преобуят, още двама родители с деца звънят на вратата и децата напират да влизат, тя събличаки децата дава разяснения за някакви допълнителни занимания на родителите, една майка пита нещо за менюто, в този момент вътре в групата две момчета са успели да се качат на върха на секцията и се клатят отгоре. Моментално им налетя леличката, която до момента сервираше закуска и нямаше как да ги види и ги оплескундри и двамата. Ами сигурно и аз бих ги напляскала, защото ако тази допотопна секция се стовари, ще премаже освен тях, и поне още 2-3-ма от групата. Стана сконфузна ситуация, учителката разказа, как във всяка секунда нейно невнимание тези двамата се катерят по секцията, впрочем децата не отрекоха. Споделяла е с родителите, казали са й че на нея за това й се плаща, за да ги пази, да не се катерят. Ами не е точно така. Но най-вероятно майките им също са развявали молби, жалби и оплаквания !

AllOfMe , сега изясни ли ти се позицията ми ?

# 19
  • Мнения: 3 506
Много неприятно, но все пак не е причина да за физическа разправа с децата. Ако не могат по друг начин да разрешат въпроса, надали и шамарите ще имат ефект - децата ще продължават да го правят зад гърба на персонала.

Положението е тежко в големите групи, но децата не са виновни за това.

А заглавието на темата изцяло съответства на съдържанието и, не виждам нищо дразнещо аз.

# 20
  • Балчи-Варна
  • Мнения: 419
Не се ядосвай мила.първо разбери какво се е случило,как се е случило....Наистина децата понягога си и  преувеличават.Не тръгвай с рогата напред!Попитай госпожата какво е станало,поговори и с другите майки на деца от вашата група,поизчакай да видиш как е и по-нататък,и ако има повтарящи се подобни случаи тогава действай.Права си че някои педагози не са за детските градини,а за пазара,но само от тези думи на твоя малкия не ги слагай всички под един знаменател.Ако не събереш доказателства и не си оформиш всичко с подаването на молба,може доста да си навредиш.....Аз също съм категорична,че никойникой,няма право да удря моето дете.Затова ти казвам -разнищи случая и тогава действай без да ти пука,

# 21
  • Мнения: 112
Дали е шамар или шамарче в случая няма никакво значение.Самата аз не мога да съм сигурна какво точно се е случило, няма и да узная. Самият факт, че някой си позволява да наранява детето ми , заради не ядене на една ябълка е достатъяно основание да бъда гневна.
Да, синът ми  за мое съжаление не яде плодове. Надали този начин на принуда ще го накара да го направи.
Още имам спомени как ме караха в градината да ям кожата в пилешката супа, #Cussing out но никой не ми е посягал или дори плясвал и все пак е останало трайно в главата ми.
Така че, точно поради това, че се случва за първи път ще взема мерки.

# 22
  • Мнения: 149
Galiakm,
дано намериш сили да се бориш! Искрено ти желая успех, за да може детенцето ти да расте спокойно и щастливо!

Едно допълнение: Към всяка община има отдел/дирекция по образование, те също контролират детските заведения - ясли и градини. Освен към инспектората, там също би могла да адресираш жалбата си.

В крайна сметка децата прекарват повече време в тези детски заведения, отколкото в къщи и е много важно да растат в спокойна атмосфера. Някои, може би знаят колко е неприятно да работиш в напрегната атмосфера. ... и пак нещата са несравними, защото нас поне не ни шамаросват в службата.

 master333,

би ли ми обяснила какво означава термина "трайно накърняване на достойнството"? Ако твоят началник ти удари шамар, в присъствието на колегите ти, трайно или нетрайно ще те е унижил?!
За бога, ТЕ СА САМО ДЕЦА!!! ДОРИ НЕ МОГАТ ДА СЕ ЗАЩИТЯТ! Един голям човек в тази ситуация би се сетил да се отдръпне, да каже нещо, за да се защити, а едно дете дали би се сетило?!

Моето дете беше на 1,5 г. когато тръгна на ясла и са го шамарили. Незнам дали трайно или нетрайно са накърнили достойнството му, но 4 мес. след това все още лекуваме страхова невроза, за щастие вече има ефект. НО аз го спрях от ясла, а дали всички родители на шамарени деца могат да си останат в къщи?!

на Nansen искам да кажа следното:
децата нямат нашия опит и не могат да предвидят последствията от своите действия, ЗАТОВА, ние възрастните сме длъжни да им обясним, простичко, достъпно, за да ни разберат. Не разбирам защо си изненадана, че децата се качват редовно на секцията?
             Причината е, че няма кой да им обясни последствията от действията им, никой не си е направил този труд - нито учителката, нито родителите.
             Децата са любопитни по природа, сега изучават света, понякога съвсен съзнателно ни провокират, въпреки, че знаят каква ще е реакцията, но затова сме ние до тях, да ги пазим, а това не означава само да командваме по цял ден "НЕ, НЕ НЕ!!!", а да обясним защо "НЕ" и така да обясним, че детето да разбере колко е опасно действието му.

Само един пример ще дам: Имаше период в който синът ми /тогава на 1 г.  и 2, 3 мес./ се забавляваше от реакцията ми, когато внезапно изтичваше на улицата. Няколко пъти, в момент на паника и ужас, си изпуснах нервите и се разкрещях. След няколко подобни ситуации си дадох сметка, че детето ме провокира, за да види реакцията ми и това го забавлява. Затова седнахме заедно, взех една от неговите коли, взех едно гумено бебе и разиграх пред него какво се случва, когато децата бягат на улицата. Олитах да обясня простичко, че после няма да го има детенцето, а мама много ще плаче. Когато видях страха в очите му, аз се успокоих.   Е, това даде резултат. Отне ми само 5 мин.
Та, случая със секцията и палавите деца е подобен.
Нима е толкова трудно да обясним на децата?! 
Липсва комуникация между деца и възрастни, това е основния проблем.
И понеже сме възрастни, големи, защо да си правим труда да говорим, като може да забием един шамар на едно малко, беззащитно дете?!  Вероятно някой възпитатели така освобождават напрежението си ...
И простете невежеството ми, но аз не намирам разлика между шамар и плясване.... това е все посегателство върху дете!

# 23
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Galiakm, недей да се разгневяваш.

Гневът е лош съветник.

Вслушай се и в думите на gul4i, заслужава си!

vishna, изказването ти е чудесно, толкова много истина има в него, че чак плаши. И плащещото не е това, че сам трябва да изградиш пътя до разума на детето си, а това че е толкова просто, че чак не се забелязва от много хора.

Мразя насилие под каквато и да било форма и над когото и да било. Но мразя и да се преувеличава.

А относно секцията - обяснявала е учителката, впрочем жената е разкошна, лошото идва от това, че когато е потърсила опора и в родителите, тя й е била отказана, под предлог, че й се плаща, за да ги пази. Е да де, ама тя не е персонална учителка на невъзпитаните им деца. А родителите ги познавам, те са от жалбописците!

За това, пак казвам, авторке, не се гневи, естествено, че ще потърсиш истината, но не и априори да заклеймяваш учителката като биеща шамари.

Майката на приятелка на дъщеря ми ги беше шамаросала и двете, защото й се изскубнали и скочили пресичат и да бягат в някакъв тъмен подлез. Еми не съм го забравила, не съм го и преглътнала, още повече, че моето дете не е бито, и беше втрещено. Но й обясних защо е отнесла пердаха, и тя осъзна неправилността на постъпката си. На майката нищо не съм казала, жената е обезумяла от това какво може да им се случи на двете пикли - пресичайки Патриарха и шмугвайки се сами из подлезите. Още повече носи отговорност и за чуждо дете.

Но наистина пък за неизяждане на ябълката да се бие - не знам. Сигурно боят е бил за нещо друго, лошото е, че вероятно авторката няма да разбере подробности.

# 24
  • Мнения: 9 814
Все учителките са виновни, все невинните дечица нищо не са направили....Все започвали да заекват от градината, все ги биели и тормозели.
Е, като тези въпросни учители са такива чудовища защо си давате децата на ДГ?
Понякога наистина децата прекаляват, не казвам, че заслужават да ядат шамари, но едно яко каране им е нужно.
Ето един пример с едно момченце от групата на дъщеря ми.
Отивам да взема детето си и в двора на ДГ виждам учителката й да тича разплакана.
Логично, че си помислих, че се е случило нещо лошо с някое от децата.
Оказа се, че един момък взел, че избягал.
Цялата градина се вдигна на крак да търсят въпросният, децата в групите са оставени сами, за да могат учителките да помогнат на колежката си. Аз пазя децата в групата на дъщеря ми. Другарчетата му и те го търсят в гардероби и шкафчета......
Е, познайте къде беше "избягало" сладурчето- в спалното помещение, под най-крайното легло............. Лежеше си кротко там и си се подхилкваше Mr. Green
А сега кажете това въпросно дете, да го потупаш по рамото ли и да му купиш близалка за награда?
Това го разказвам по повод на това, че на учителите наистина понякога им идва в повече от децата.
Не защитавам удрянето на децата разбира се, нито от родителите им, най-малко пък от някой извън семейството.
Но знаете ли и колко пъти собственото ми дете е лъгало- "тати ме бие с чук по главата" /това след като погледа 2-3 епизода от Том и Джери/, мама ме оставя сама вкъщи /след като гледа Сам вкъщи/.
Децата си измислят и то доста често.

А пък я си помислете, ако вие сте учителки в ДГ ще ударите ли дете на 3-4-5 години, което вече говори добре и е логично да се оплаче на родителите си?!

# 25
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Франческаnewsm10  за това иде реч!

# 26
  • Мнения: 2 331
Сещам се, като ходих веднъж да вземам сина ми от градина, видях през прозореца как една от госпожите му го побутна настрани, защото и пречеше да овладее едно от другите деца.Стана ми страшно неприятно.След време се замислих как аз бих реагирала в ситуацията...Не оправдавам шамарите, но трябва да се поставяме и от другата страна.Има няколко теми с анкети за шамаренето на децата.Резултатите са -повече от 50 % от майките не одобряват пляскането, но са го прилагали в извънредни ситуации.Е, неяденето на ябълка по моите критерии не е сред тези ситуации........но, кой знае какво точно се е случило...

# 27
  • Мнения: 3 506
............. Лежеше си кротко там и си се подхилкваше Mr. Green
... Децата си измислят и то доста често.
А пък я си помислете, ако вие сте учителки в ДГ ще ударите ли дете на 3-4-5 години, което вече говори добре и е логично да се оплаче на родителите си?!

Хайде стига, удрянето от учителка не е оправдано и толкоз Stop Особено когато е системно, особено когато не се случва, защото детето е направило нещо кой знае какво, а защото не си изяло ябълката.
Описаната от теб ситуация, макар и толкова драматична за учителките, не е нищо повече от игра на криеница за детето. Та не знам за близалка, но на първо време не би следвало да има никакви други последствия, освен едно разяснение на ситуацията от гледната точка на персонала.
Да, трудно е, когато си сам срещу 30. Но защо си там тогава? Детегледачки се търсят под път и над път срещу доста по-добро заплащане. Щом си се хванал на хорото, няма да биеш децата.


пп А последният ти аргумент просто... нали сама казваш, че децата си измислят. При положение, че е думата на детето срещу думата на учителката, що да не удари, ако така е свикнала да си решава педагогическите проблеми. Ей затова съм ЗА камери в градините.

# 28
  • Мнения: 149
Все учителките са виновни, все невинните дечица нищо не са направили....
Е, като тези въпросни учители са такива чудовища защо си давате децата на ДГ?
А пък я си помислете, ако вие сте учителки в ДГ ще ударите ли дете на 3-4-5 години, което вече говори добре и е логично да се оплаче на родителите си?!
         Никой не е използвал думата "чудовище". Обикновено на хората, които имат склонност към насилие, не им го пише на челото. Има и родители, и учители, които са конфликтни личности.
Обаче, когато си оставям детето в детско заведение очаквам то да бъде обгрижено и възпитавано, а не шамаросвано. Редно е всеки да си върши работата, за която взема заплата /друг е въпроса, че там заплащането е изключително ниско/, но всички знаем, че във всички области има и хора, на които не им се отдава.
          Може би има учители, които ще се замислят ....... и не биха ударили, НО повярвай ми, със сигурност има и такива, които без да се замислят удрят, независимо, че са наясно, че детето би могло да се оплаче. И основната причина е, че родителя, дори да знае, не би могъл да го докаже.
           Жалко, наистина, че в такива ситуации не може да се установи истината ...
           Я, си помислете, ако бяха монтирани камери ... Нещата толкова се опростяват: подава се жалба, прави се проверка от контролните органи и се установява истината.
           И от тук има два варианта: майката се извинява официално на учителката или се наказва учителката.
И тогава изобщо нямаше да ни се налага да търсиме съвет във форума.

Nansen,
това, че учителката е обяснила е чудесно, жалко за родителите и по-точно за децата им. Много важно е да има разбирателство и единство при възпитанието и от двете страни - и учители и родители, активно да участват в този процес, като подчертавам, че родителите са длъжни да са  активната страна. Но това е една друга тема...

# 29
  • Мнения: 352
Ами и моят днес ми каза ,че лекичко са го плеснали по врата, но не отивам да се разправям. Защото съм от другата страна. Преди да изляза в болничен стана страшен скандал с една майка на второкласник и моя колежка, която го дръпнала лекичко за якето,че тича по коридора.То не беха заплахи, лъжи,  всеки ден в училище родителите, повиквания при директора за изясняване на случая и от двете страни...И какво...Сега се държи като простак съвсем. И никоя учителка не смее да каже нищо, а и другите деца си позволяват повече,че "видите ли коя е тя?" Далеч вече от системата-това е решението.

Общи условия

Активация на акаунт