Шамар от г-жата в детската градина

  • 4 514
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 112
Вчера моят син, който е на 3г.10м. ми сподели, че г-жата го е плеснала по бузката  #Cussing out #Cussing out #Cussing out, защото не искал да си яде ябълката. Попитах го дали само с него се е държала така и той ми отговори, че с още две от момченцата се е отнесла по същия начин.
Преди известно време написах едно гневно писмо до директорката на градината по принцип за ежедневното безхаберие в градината (намирам го редовно с разменени пантофки, разгащен,случвало се е да отида в 17.50ч. и вече да е в дежурна група ). Незнам дали, това че някой им наруши спокойствието я е провокирало към подобно отношение  или просто има хора, на които тази професия не им се отдава, но да ви кажа честно май вече ми идва в повечко и този шамар.
Моля ви споделете как мислите - дали децета не са си играли с храната и тя се е отнесла прекалено строго. #2gunfire #2gunfire......или аз съм прекалено взискателна.......незнам,  изчерпах се вече с догатките....

# 1
  • Мнения: 299
Не,не си прекалено взискателна,според мен.Ами по тази логика днес го е плеснала,че не си яде ябълката,а утре как ще го плесне,като не иска да си прибере играчката,примерно.Добре,че детенцето ти е по-голямо и си казва,не че това е утешение за теб,де.Но след като веднъж си писала на директорката,сега направо отивай при нея и най-добре с въпросната г-жа,ударила сина ти.Сигурно и на тях им писва понякога от врявата и капризите на децата,но не смятам,че това ги оправдава-все пак те са там,за да ги гледат,а не да ги бият.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 10 353
Вече се ужасявам като чета.Вчера мисля имаше такава тема и днес пак.Какво става в тези детски заведения не знам.Като не им се занимава на тези жени с деца и не могат да си сдържат нервите да ходят да продават картофи на пазара.  #Cussing out

Въобще не мисля, че си прекалено взискателна.Съберете се с родителите на другите деца и говорете с директорката.Ако и това не помогне, в което съм почти убедена от разказа ти има инстанции и над нея.

# 3
  • Мнения: 3 506
Да, имаше вчера такава тема... Естествено, че не си прекалено взискателна... За съжаление това е действителността, затова като видя тема за плюсовете и минусите на градините, казвам, че е достатъчно да се погледнат първите 1-2 странички на Нашите деца...

# 4
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
А с госпожата първо говори ли?

# 5
  • Мнения: 3 146
Според новия закон, нямат право да удрят децата. Можеш да подадеш оплакване. Лошото е, че аз не мога да ти кажа точно как става, дано някоя мама, която знае, се включи. (Аз зная само за училище как става.)

Но, вярвай ми, заплаши ги, че ще пуснеш оплакване и ще видиш как ще омекнат.

# 6
  • Мнения: 3 506
Кажи как става за училище - вероятно е същото - нали все са към Инспектората към МОН.

# 7
  • Мнения: 112
Все още не съм говорила с г-жата,защото за случката разбрах вчера. Със сигурност ще разговарям най-напред с нея, за да чуя  мнението и, но оттам насетне вече незнам на кой да се жалвам. Ще стигна и до директорката, но дали с тези непрекъснати мои неодобрения от начинът им на работа, само не вредя на детето си.
И все пак смятам да предприема нещо. Омръзна ми от тази апатия, която е обхванала всички #Cussing out #Cussing out. Всеки мрънка, всеки недоволства, но никой нищо не прави.
Ако всеки един от нас не заеме ясна позиция и не защити себе си, кажете кой ще го направи.

# 8
  • Мнения: 112
Моля, ако някой може конкретно да цитира закон или наредба за подобни своеволия, да го направи.  Добре е ,когато човек се жалва от нещо да стъпва на някава нормативна база.

# 9
  • София, център
  • Мнения: 3 455

 но дали с тези непрекъснати мои неодобрения от начинът им на работа, само не вредя на детето си.


Вредиш на себе си със сигурност.

Детето ти разпознава ли си само пантофите, защото ако не си ги разпознава, бъди убедена, че учителката няма как да ги разпознае, ако не са надписани, а и едва ли ще й остане време, обгрижвайки още 29 деца, да се вторачи в пантофите на твоето.

Същото важи и за загащването. Те са учителки, а не възпитателки или помощен персонал. Опитай се да научиш детето да се загащва със сухи тренировки в къщи.

Подозирам, че не всяка вечер детето ти е оставено в дежурни групи. Ами я си представи, че на учителката й се е наложило да излезе от работа поради форсмажорни обстоятелства, или това е само наш приоритет?

За шамара по бузата - не отричам, че може й да го е плеснала, но съдейки по дъщеря си, която е точно на възрастта на твоето дете, отговорно мога да кажа, че не всяка нейна дума вземам за чиста монета. Има случаи, в които при докосване по лицето й, тя заявява, че съм й ударила шамар. Докосването може да е и по-груба ласка. Осмвен това, много лесно в детската уста могат да се сложат чужди думи, па макар и твоите собствени. Това вече, от опит би трябвало да го знаеш.

Дразнят ме такива заглавия на теми.

Последна редакция: чт, 27 ное 2008, 12:27 от Nansen

# 10
  • Мнения: 1 883
Лошото в случая ,че  е думата на дъщеря ти срещу госпожата.И е много трудно доказуемо.И аз се дразня на много неща.В нашата градина помага само това:отива нашия тати който е 120 кг. и спретва един луд скандал   #Cussing outи нещата се оправят.После госпожите си имат едно на ум.Аз този начин не го одобрявам ,но те от добра дума и разговор не разбират.И на директорката сме се оплаквали и нищо.Само те гледа и ти обещава с едни мазни думи и поглед.Вчера например сина ми се прибра с изваден ластик от панталоните( тези ластици които са за корекци)закопчали му криво ляво панталона,абе ужас.Най- ме дразни това ,че всичко разбирам у дома.Госпожите никога нищо не казват,когато си взимаш детето.А аз искам да знам кога е слушал,кога не е,кога е бил наказван и ей такива неща.А не да ми го издават като някакво вещ.Имаше една госпожа Маринова ,която винаги казваше как е минал деня.Но за съжаление напусна. Не се отказвай да разбереш какво е станало.

# 11
  • Мнения: 207
.

Последна редакция: чт, 27 ное 2008, 21:06 от joly24

# 12
  • Мнения: 3 506
Не би трябвало да има 2 страни, когато става дума за физическо наказание.

# 13
Nansen, опитвам се да разбера позицията ти, но ми е трудно. Да, детето може и да попреувеличава, но дали лъже? Съгласна съм, че госпожите не са помощен персонал, но е редно да помагат на децата. Моят син умее да се загащва, но и аз го намирам редовно с извадени извън панталона потник и тениска. Не съм правила проблем от това. Знам, че не се загащва не защото не може, а защото бърза да се върне при другарчетата си и да си доиграе играта. Но и на госпожата няма нищо да й стане, ако поне го подсети да си прибере потника. Що се отнася до твоето "може и да го е плеснала", направо ме изумява! Каквото и да е направило детето, има начин да бъде наказано, НО НЕ И С ШАМАР!
Galiakm, не мисля, че вредиш на детето си, нито на себе си. Аз при подобна ситуация първо бих говорила с госпожата и то в присъствието на детето, и най-вероятно бих се оплакала писмено на директора на градината, с копие до Министерството. Ако това действително се е случило, не го оставяй без последствия, защото в противен случай ще решат, че може и така. Съжалявам, че нямам възможност в момента да търся нормативни документи в подкрепа на думите си, но физическата разправа с децата е недопустима. Успех в търсенето на истината!

# 14
  • Мнения: 1 134
Закон за закрила на детето:

"Чл. 11. (1) Всяко дете има право на закрила срещу въвличане в дейности, неблагоприятни за неговото физическо, психическо, нравствено и образователно развитие.

(2) Всяко дете има право на закрила срещу нарушаващите неговото достойнство методи на възпитание, физическо, психическо или друго насилие и форми на въздействие, противоречащи на неговите интереси."

Това е законът, на който можеш да се позовеш. Жалба може да се адресира до МОН и ДАЗД.

# 15
  • Мнения: 112
Колкото и хора да се дразнят от такива тема, това е действителността, това е типична наша родна картинка. За голямо съжаление не съм единствената, която споделя подробен проблем и не бива да си заравяме главата в пясъка, все едно нищо не се случва.
Имам по-голяма дъщеря, която беше във същата градина, но при други госпожи. Никога не съм имала подобни случки, по простата причина, че хората си вършеха работата със желание   bouquet. В този занаят  има хора, които знаят какво правят там и други, които  само ходят на работа -  ден да мине, друг да дойде..... #Cussing out #Cussing out

# 16
# 17
  • Мнения: 304
Не съдете учителките прекалено строго. Случва се да си изпуснат нервите. Проблем ще е ако се повтори случката и се накърни трайно достойнството на дете.

# 18
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Между плясване и шамар има разлика от земята до небето!

Не се дразня от темата, защото е нормално всяка майка да защити детето си, а от заглавието й!

AllOfMe , няма какво толкова да се изумяваш, има деца, които не са никак малко, с които и собствените им родители не могат да се справят по отношение на възпитание и обноски, и методът им е или игнор и качване на глава, или бой.

Тук в никакъв, ама в никакъв случай не визирам детето на авторката. Самата тя не акцентира върху някакъв системен тормоз над детето й, което пък от своя страна означава, че самото дете не дава поводи за налагане на физически наказания.

Давам пример: Отивайки в детската градина, за да заведа дъщеря си една сутрин, заварвам следната картинка - учителката приема две деца, на които помага да се разъблекат и преобуят, още двама родители с деца звънят на вратата и децата напират да влизат, тя събличаки децата дава разяснения за някакви допълнителни занимания на родителите, една майка пита нещо за менюто, в този момент вътре в групата две момчета са успели да се качат на върха на секцията и се клатят отгоре. Моментално им налетя леличката, която до момента сервираше закуска и нямаше как да ги види и ги оплескундри и двамата. Ами сигурно и аз бих ги напляскала, защото ако тази допотопна секция се стовари, ще премаже освен тях, и поне още 2-3-ма от групата. Стана сконфузна ситуация, учителката разказа, как във всяка секунда нейно невнимание тези двамата се катерят по секцията, впрочем децата не отрекоха. Споделяла е с родителите, казали са й че на нея за това й се плаща, за да ги пази, да не се катерят. Ами не е точно така. Но най-вероятно майките им също са развявали молби, жалби и оплаквания !

AllOfMe , сега изясни ли ти се позицията ми ?

# 19
  • Мнения: 3 506
Много неприятно, но все пак не е причина да за физическа разправа с децата. Ако не могат по друг начин да разрешат въпроса, надали и шамарите ще имат ефект - децата ще продължават да го правят зад гърба на персонала.

Положението е тежко в големите групи, но децата не са виновни за това.

А заглавието на темата изцяло съответства на съдържанието и, не виждам нищо дразнещо аз.

# 20
  • Балчи-Варна
  • Мнения: 419
Не се ядосвай мила.първо разбери какво се е случило,как се е случило....Наистина децата понягога си и  преувеличават.Не тръгвай с рогата напред!Попитай госпожата какво е станало,поговори и с другите майки на деца от вашата група,поизчакай да видиш как е и по-нататък,и ако има повтарящи се подобни случаи тогава действай.Права си че някои педагози не са за детските градини,а за пазара,но само от тези думи на твоя малкия не ги слагай всички под един знаменател.Ако не събереш доказателства и не си оформиш всичко с подаването на молба,може доста да си навредиш.....Аз също съм категорична,че никойникой,няма право да удря моето дете.Затова ти казвам -разнищи случая и тогава действай без да ти пука,

# 21
  • Мнения: 112
Дали е шамар или шамарче в случая няма никакво значение.Самата аз не мога да съм сигурна какво точно се е случило, няма и да узная. Самият факт, че някой си позволява да наранява детето ми , заради не ядене на една ябълка е достатъяно основание да бъда гневна.
Да, синът ми  за мое съжаление не яде плодове. Надали този начин на принуда ще го накара да го направи.
Още имам спомени как ме караха в градината да ям кожата в пилешката супа, #Cussing out но никой не ми е посягал или дори плясвал и все пак е останало трайно в главата ми.
Така че, точно поради това, че се случва за първи път ще взема мерки.

# 22
  • Мнения: 149
Galiakm,
дано намериш сили да се бориш! Искрено ти желая успех, за да може детенцето ти да расте спокойно и щастливо!

Едно допълнение: Към всяка община има отдел/дирекция по образование, те също контролират детските заведения - ясли и градини. Освен към инспектората, там също би могла да адресираш жалбата си.

В крайна сметка децата прекарват повече време в тези детски заведения, отколкото в къщи и е много важно да растат в спокойна атмосфера. Някои, може би знаят колко е неприятно да работиш в напрегната атмосфера. ... и пак нещата са несравними, защото нас поне не ни шамаросват в службата.

 master333,

би ли ми обяснила какво означава термина "трайно накърняване на достойнството"? Ако твоят началник ти удари шамар, в присъствието на колегите ти, трайно или нетрайно ще те е унижил?!
За бога, ТЕ СА САМО ДЕЦА!!! ДОРИ НЕ МОГАТ ДА СЕ ЗАЩИТЯТ! Един голям човек в тази ситуация би се сетил да се отдръпне, да каже нещо, за да се защити, а едно дете дали би се сетило?!

Моето дете беше на 1,5 г. когато тръгна на ясла и са го шамарили. Незнам дали трайно или нетрайно са накърнили достойнството му, но 4 мес. след това все още лекуваме страхова невроза, за щастие вече има ефект. НО аз го спрях от ясла, а дали всички родители на шамарени деца могат да си останат в къщи?!

на Nansen искам да кажа следното:
децата нямат нашия опит и не могат да предвидят последствията от своите действия, ЗАТОВА, ние възрастните сме длъжни да им обясним, простичко, достъпно, за да ни разберат. Не разбирам защо си изненадана, че децата се качват редовно на секцията?
             Причината е, че няма кой да им обясни последствията от действията им, никой не си е направил този труд - нито учителката, нито родителите.
             Децата са любопитни по природа, сега изучават света, понякога съвсен съзнателно ни провокират, въпреки, че знаят каква ще е реакцията, но затова сме ние до тях, да ги пазим, а това не означава само да командваме по цял ден "НЕ, НЕ НЕ!!!", а да обясним защо "НЕ" и така да обясним, че детето да разбере колко е опасно действието му.

Само един пример ще дам: Имаше период в който синът ми /тогава на 1 г.  и 2, 3 мес./ се забавляваше от реакцията ми, когато внезапно изтичваше на улицата. Няколко пъти, в момент на паника и ужас, си изпуснах нервите и се разкрещях. След няколко подобни ситуации си дадох сметка, че детето ме провокира, за да види реакцията ми и това го забавлява. Затова седнахме заедно, взех една от неговите коли, взех едно гумено бебе и разиграх пред него какво се случва, когато децата бягат на улицата. Олитах да обясня простичко, че после няма да го има детенцето, а мама много ще плаче. Когато видях страха в очите му, аз се успокоих.   Е, това даде резултат. Отне ми само 5 мин.
Та, случая със секцията и палавите деца е подобен.
Нима е толкова трудно да обясним на децата?! 
Липсва комуникация между деца и възрастни, това е основния проблем.
И понеже сме възрастни, големи, защо да си правим труда да говорим, като може да забием един шамар на едно малко, беззащитно дете?!  Вероятно някой възпитатели така освобождават напрежението си ...
И простете невежеството ми, но аз не намирам разлика между шамар и плясване.... това е все посегателство върху дете!

# 23
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Galiakm, недей да се разгневяваш.

Гневът е лош съветник.

Вслушай се и в думите на gul4i, заслужава си!

vishna, изказването ти е чудесно, толкова много истина има в него, че чак плаши. И плащещото не е това, че сам трябва да изградиш пътя до разума на детето си, а това че е толкова просто, че чак не се забелязва от много хора.

Мразя насилие под каквато и да било форма и над когото и да било. Но мразя и да се преувеличава.

А относно секцията - обяснявала е учителката, впрочем жената е разкошна, лошото идва от това, че когато е потърсила опора и в родителите, тя й е била отказана, под предлог, че й се плаща, за да ги пази. Е да де, ама тя не е персонална учителка на невъзпитаните им деца. А родителите ги познавам, те са от жалбописците!

За това, пак казвам, авторке, не се гневи, естествено, че ще потърсиш истината, но не и априори да заклеймяваш учителката като биеща шамари.

Майката на приятелка на дъщеря ми ги беше шамаросала и двете, защото й се изскубнали и скочили пресичат и да бягат в някакъв тъмен подлез. Еми не съм го забравила, не съм го и преглътнала, още повече, че моето дете не е бито, и беше втрещено. Но й обясних защо е отнесла пердаха, и тя осъзна неправилността на постъпката си. На майката нищо не съм казала, жената е обезумяла от това какво може да им се случи на двете пикли - пресичайки Патриарха и шмугвайки се сами из подлезите. Още повече носи отговорност и за чуждо дете.

Но наистина пък за неизяждане на ябълката да се бие - не знам. Сигурно боят е бил за нещо друго, лошото е, че вероятно авторката няма да разбере подробности.

# 24
  • Мнения: 9 814
Все учителките са виновни, все невинните дечица нищо не са направили....Все започвали да заекват от градината, все ги биели и тормозели.
Е, като тези въпросни учители са такива чудовища защо си давате децата на ДГ?
Понякога наистина децата прекаляват, не казвам, че заслужават да ядат шамари, но едно яко каране им е нужно.
Ето един пример с едно момченце от групата на дъщеря ми.
Отивам да взема детето си и в двора на ДГ виждам учителката й да тича разплакана.
Логично, че си помислих, че се е случило нещо лошо с някое от децата.
Оказа се, че един момък взел, че избягал.
Цялата градина се вдигна на крак да търсят въпросният, децата в групите са оставени сами, за да могат учителките да помогнат на колежката си. Аз пазя децата в групата на дъщеря ми. Другарчетата му и те го търсят в гардероби и шкафчета......
Е, познайте къде беше "избягало" сладурчето- в спалното помещение, под най-крайното легло............. Лежеше си кротко там и си се подхилкваше Mr. Green
А сега кажете това въпросно дете, да го потупаш по рамото ли и да му купиш близалка за награда?
Това го разказвам по повод на това, че на учителите наистина понякога им идва в повече от децата.
Не защитавам удрянето на децата разбира се, нито от родителите им, най-малко пък от някой извън семейството.
Но знаете ли и колко пъти собственото ми дете е лъгало- "тати ме бие с чук по главата" /това след като погледа 2-3 епизода от Том и Джери/, мама ме оставя сама вкъщи /след като гледа Сам вкъщи/.
Децата си измислят и то доста често.

А пък я си помислете, ако вие сте учителки в ДГ ще ударите ли дете на 3-4-5 години, което вече говори добре и е логично да се оплаче на родителите си?!

# 25
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Франческаnewsm10  за това иде реч!

# 26
  • Мнения: 2 331
Сещам се, като ходих веднъж да вземам сина ми от градина, видях през прозореца как една от госпожите му го побутна настрани, защото и пречеше да овладее едно от другите деца.Стана ми страшно неприятно.След време се замислих как аз бих реагирала в ситуацията...Не оправдавам шамарите, но трябва да се поставяме и от другата страна.Има няколко теми с анкети за шамаренето на децата.Резултатите са -повече от 50 % от майките не одобряват пляскането, но са го прилагали в извънредни ситуации.Е, неяденето на ябълка по моите критерии не е сред тези ситуации........но, кой знае какво точно се е случило...

# 27
  • Мнения: 3 506
............. Лежеше си кротко там и си се подхилкваше Mr. Green
... Децата си измислят и то доста често.
А пък я си помислете, ако вие сте учителки в ДГ ще ударите ли дете на 3-4-5 години, което вече говори добре и е логично да се оплаче на родителите си?!

Хайде стига, удрянето от учителка не е оправдано и толкоз Stop Особено когато е системно, особено когато не се случва, защото детето е направило нещо кой знае какво, а защото не си изяло ябълката.
Описаната от теб ситуация, макар и толкова драматична за учителките, не е нищо повече от игра на криеница за детето. Та не знам за близалка, но на първо време не би следвало да има никакви други последствия, освен едно разяснение на ситуацията от гледната точка на персонала.
Да, трудно е, когато си сам срещу 30. Но защо си там тогава? Детегледачки се търсят под път и над път срещу доста по-добро заплащане. Щом си се хванал на хорото, няма да биеш децата.


пп А последният ти аргумент просто... нали сама казваш, че децата си измислят. При положение, че е думата на детето срещу думата на учителката, що да не удари, ако така е свикнала да си решава педагогическите проблеми. Ей затова съм ЗА камери в градините.

# 28
  • Мнения: 149
Все учителките са виновни, все невинните дечица нищо не са направили....
Е, като тези въпросни учители са такива чудовища защо си давате децата на ДГ?
А пък я си помислете, ако вие сте учителки в ДГ ще ударите ли дете на 3-4-5 години, което вече говори добре и е логично да се оплаче на родителите си?!
         Никой не е използвал думата "чудовище". Обикновено на хората, които имат склонност към насилие, не им го пише на челото. Има и родители, и учители, които са конфликтни личности.
Обаче, когато си оставям детето в детско заведение очаквам то да бъде обгрижено и възпитавано, а не шамаросвано. Редно е всеки да си върши работата, за която взема заплата /друг е въпроса, че там заплащането е изключително ниско/, но всички знаем, че във всички области има и хора, на които не им се отдава.
          Може би има учители, които ще се замислят ....... и не биха ударили, НО повярвай ми, със сигурност има и такива, които без да се замислят удрят, независимо, че са наясно, че детето би могло да се оплаче. И основната причина е, че родителя, дори да знае, не би могъл да го докаже.
           Жалко, наистина, че в такива ситуации не може да се установи истината ...
           Я, си помислете, ако бяха монтирани камери ... Нещата толкова се опростяват: подава се жалба, прави се проверка от контролните органи и се установява истината.
           И от тук има два варианта: майката се извинява официално на учителката или се наказва учителката.
И тогава изобщо нямаше да ни се налага да търсиме съвет във форума.

Nansen,
това, че учителката е обяснила е чудесно, жалко за родителите и по-точно за децата им. Много важно е да има разбирателство и единство при възпитанието и от двете страни - и учители и родители, активно да участват в този процес, като подчертавам, че родителите са длъжни да са  активната страна. Но това е една друга тема...

# 29
  • Мнения: 352
Ами и моят днес ми каза ,че лекичко са го плеснали по врата, но не отивам да се разправям. Защото съм от другата страна. Преди да изляза в болничен стана страшен скандал с една майка на второкласник и моя колежка, която го дръпнала лекичко за якето,че тича по коридора.То не беха заплахи, лъжи,  всеки ден в училище родителите, повиквания при директора за изясняване на случая и от двете страни...И какво...Сега се държи като простак съвсем. И никоя учителка не смее да каже нищо, а и другите деца си позволяват повече,че "видите ли коя е тя?" Далеч вече от системата-това е решението.

# 30
Здравейте! Ще се включа в темата, защото е много близка до моята от преде два дни.
Никой няма право да удря, докосва по особен начин, пляска и потупва никое дете! И това трябва да го обясним на децата си - какво е допустимо като поведение към тях и какво не. Според мен ако видиш, че не можеш да справяш с група деца с авторитет, което изключва всичко описано горе, значи просто трябва да се откажеш от прилагането на тази професия, защото всъщност тя е призвание. Не приемам детето ми всяка вечер вкъщи да крещи по въображаеми другарчета, да ги наказва за щяло и нещяло и да ги удря, защото не изпълняват това, което "той им бил наредил". Това поведение и отношение той го е видял от някъде и уверявам ви не е от семейството. Относно обгрижването на децата смятам следното - децата в първа група със сигурност не могат да се самообслужват абсолютно сами, да преценяват достатъчно добре кога вече се поти или измръзва. Именно затова и ангажиментите на въпросните госпожи в първа група са им помогнат да добият навици за самообслужване. В първа група ангажиментите не са предимно образователни.

# 31
  • Мнения: 9 814
За първа група съм съгласна.
Това казват и учителките на дъщеря ми, че най-трудоемко се работи с 3-4 годишните деца, на които именно те трябва да помогнат да изградят елементарни навици.

Това, което не ми харесва в теми като тази е, че нещата се приемат в два цвята, най-вече в черни окраски.
Учителите в ДГ не са безкрайно лоши хора, които искат само да напакостят на децата ни.
Както и нека бъдем честни не винаги децата ни са ангелчета.

И пак казвам не съм съгласна с шамарите- боят не решава нещата.
Но никога не съм била против, когато детето ми е виновно да бъде смъмрено или наказано.

# 32
Против авторитетно поставяне на правила на поведение и граници и аз нямам нищо против, напротив то е много важно за възпитанието и израстването на всички деца, но не и използването на комплексарски методи за въздействие. В крайна сметка детските градини са създадени като услуга и в помощ на родителите - те не са просто някаква институция за ежедневно наблюдаване на децата, а в голяма част би трябвало да са заместваща грижа, все пак пребиваването на децата в тях би трябвало да е съобразено и с индивидуалните им потребности и възможтости. В никакъв случай не говоря за разлигавяне на децата, а за израстването им като стойностни и достойни хора, а това се получава ако за пример имат такива хора пред себе си, а не истерични жени, наречени госпожи и прости лелки, които само се карат и крещят. Това е един наистина много сериозен ангажимент, а не просто осем часов работен ден.

# 33
  • Мнения: 2 448
Разбира се, че ще вдигна голяма олелия, ако разбера подобно нещо. Толкова ми е било притеснено , когато записах малкия на ясла и след това в градината, защото той много късно проговори и каквото и да му направят , нямаше как да разбера. Налагало се е да разпитвам дъщерята на една приятелка, която е заедно с него и говори добре , как минава денят им. дали са му се карали или нещо друго. Защото беше проблемен с това, че не ги разбира и госпожите направо го насилваха за разни дейности.
Беше получил такъв стрес от едната госпожа в началото, още като я видеше и я "стреляше" и ревеше. След много разпитване и нахалстване от моя страна, разбрах какъв е проблема. Не искал да си изяде боба и с голям рев и насилствено са му го натикали в устата!!!  #Crazy Бил избирателен, не харесвал храната. Казах, че още веднъж , ако го насилват да яде нещо, което не иска ще се стигне до саморазправа с въпросната госпожа и ще и се види малък света. След скандала го оставиха на мира и сега яде почти само хляб, но никой не го засилва за храната.

# 34
  • Мнения: 922
Първо да отбележа че аз съм против насилието под каквато и да е форма  Naughty
Второ нито госпожите в детската градина, нито учителите нито МАЙКИТЕ И БАЩИТЕ имат право да си удрят децата. За съжаление родителите си мислят, че могат да се карат на децата, да ги наказват и удрят, но когато някои друг направи това скачат и започват с едни жалби и разправии.

Моето дете за мен е центъра на вселената, но когато го заведа на градината там той се сблъсква с други центрове ...и те всички са еднакво важни. Там има правила които трябва да се спазват, изграждат се различни навици. Има госпожи които да им помагат, да следят да не се наранят, но те не обичат така както мама и татко, а и не са длъжни. Затова и първите една, две години са много трудни за нашите деца.
А отговорността за възпитанието и поведението на нашите деца си остава основно наше задължение.
Когато ние самите се научим да уважаваме учителите на децата си, да разговаряме с тях, да си съдействаме и да търсим помощта им, да бъдем активни. Тогава просто такива теми ще станат рядкост.

Авторката на темата съветвам да разговаря с госпожата, да попита какво се е случило, да каже че е обидена от това, не харесва шамарите. И да каже как реагира тя на такава ситуация в къщи.
Говорете пред децата си с уважение към госпожите.



 

# 35
  • София
  • Мнения: 13 209
Така като чета, с изключение на шамара си прекалено взискателна.. Ти какво очакваш?! Госпожата да загащва 25 деца и да им обува пантофите правилно ли. Че моята щерка на 3 г. сама си обуваше пантофите правилно. Загащваше се и си бършеше криво-ляво дупето.

Виж за шамара се изисват вече мерки, стига обаче да си сигурна, че е имало шамар. Изпадала съм 2 пъти в подобна ситуация да разследвам и искам да ти кажа, че никак не е лесно. Но преди да набия госпожата (не визирам нашите госпожи в детската градина, защото тях няма за какво да ги разследвам). .. та преди да бия госпожата и да се оплаквам на директорката много щателно проучвам какво е станало. И искам да ти кажа, че и в двата случая и досега не съм 100% убедена какво се е случило.

# 36
  • Мнения: 70
Това е недопустимо!!!!

# 37
  • Мнения: 961
Никой, а ма никой няма право да удря детето ти!!!
Това не само тази г-жа трябва да го научи, но и да си отнесе последствията! Освен да запозная директор, ако е нужно инспекторат, бих направила така, че да се извини публично на детето ми. Така поне детето ми ще знае, че тази госпожа е постъпила лошо и нищо не може да оправдае действията й!

# 38
  • Мнения: 1 817
Разбира се, че никой не трябва да удря децата ни!!! Тази не за там!

Нашата беше по-'хитра' и ги щипеше  със злобно стиснати устни. #Cussing out Бях неволна свидетелка Sad

Еххх ама едни изказвания се заформили тука. Детската градина НЕ е казарма.

# 39
  • Мнения: 148
Galiakm,ако моят син сподели такова нещо с мен,направо ще я причакам и ще я смачкам от бой тая,честно казано.Много се разстроих от думите ти и много съжалявам за случилото се с детенце  bouquet

# 40
  • Мнения: 277
От това което прочетох до тук не ми стана ясно дали госпожата наистина е ударила детенцето. Бих те посъветвала да поговориш (и по принцип да общуваш) с майките на няколко дечица от групата - от опит мога да ти кажа, че такива приятелства са много полезни. Защо? Защото така ще имаш още няколко различни и безпристрастни мнения за случващото се в групата и сама ще можеш да разбереш какво в действителност се е случило, ако възникне някакъв проблем!
Ако е така както ти казва детенцето - със сигурност ще има недоволни майки и оплакали се деца (освен това самите деца в групата ще ти разкажат какво е стаНАЛО)!
Всяко насилие над децата е неоправдано и наказуемо! И от манталитета си трябва да изкореним неправилното ни отношение :"Един шамар-какво толкова!? Те са неконтролируеми!"


Имам и предложение - всички недоволни от начина на отглеждане на децата майки за по 1 седмица (мисля, че ще е напълно достатъчно за да добият представа) да заместят госпожите в групата! Сигурна съм, че тогава ще ни заринат с друг вид теми за неуправляеми деца!



Последна редакция: чт, 04 дек 2008, 14:37 от hi-mama

# 41
  • Мнения: 149
Galiakm,

информирай ни какво се случи след инцидента ........

# 42
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Първо да отбележа че аз съм против насилието под каквато и да е форма  Naughty
Второ нито госпожите в детската градина, нито учителите нито МАЙКИТЕ И БАЩИТЕ имат право да си удрят децата.
Не сравнявай шамара на госпожата с шамара на родителя. Госпожата наистина няма право и може да й се търси отговорност.

# 43
  • Мнения: 112
Госпожата може би е в отпуск, тъй като оттогава има други госпожи, които заместват.
В момента правят ремонт в градината ни и е голяма олелия - сменят се дограми, балатуми, мивки, тоалетни чинии, какво да ви разправям. Някой умник се сетил, че останали там някакви пари и ако не се оползотворят до края на годината прото ги губим.
Та поради това, в една група са обединени децата от две, досещате се за какво става въпрос.
Въртят се госпожите от нашата и от другата група и може би заради това, някои са излезли в принудителен отпуск.
Надявам се, по-бързо да приключат с тези ремонти по никое време и да се видя с госпожата, за да поговорим.
Най-важното е ,че детето е спокойно и ходи на детска със същото настроение, както и преди.

# 44
  • Мнения: 3 506
Имам и предложение - всички недоволни от начина на отглеждане на децата майки за по 1 седмица (мисля, че ще е напълно достатъчно за да добият представа) да заместят госпожите в групата! Сигурна съм, че тогава ще ни заринат с друг вид теми за неуправляеми деца!

Ако исках да стана детска учителка, щях да стана детска учителка. След като е учила и избрала да работи това, трябва да си върши работата както трябва. Точка. Както сама си отбелязала, няма никакво приемливо оправдание за насилието, особено ако е подход в работата на педагог. В този ред на мисли това е една изключително неподходяща тема за подобни реплики - ако я беше хвърлила (репликата) в някоя тема "Взимам си детето незагащено" по- щях да те разбера, но тук е изцяло не на мястото си.

# 45
  • Мнения: 7 404
Първо да отбележа че аз съм против насилието под каквато и да е форма  Naughty
Второ нито госпожите в детската градина, нито учителите нито МАЙКИТЕ И БАЩИТЕ имат право да си удрят децата.
Не сравнявай шамара на госпожата с шамара на родителя. Госпожата наистина няма право и може да й се търси отговорност.
              А КАКВА  е разликата между двата шамара? По Закона за защита на детето ВСЕКИ носи отговорност когато наранява или малтретира дете.Никъде НЕ пише,че на родителите е разрешено.

Galiakm,ако моят син сподели такова нещо с мен,направо ще я причакам и ще я смачкам от бой тая,честно казано.Много се разстроих от думите ти и много съжалявам за случилото се с детенце  bouquet
               А това вече е върхът  Sick като мнение на родител.И на какво мислиш ще научиш сина си по този начин???

# 46
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Разликата е, че детето не е нейно- тя е просто възпитател и й забранено да посяга на децата. Не говорим за "нараняване" или "малтретиране", а за шамар.

# 47
  • Мнения: 7 404
Разликата е, че детето не е нейно- тя е просто възпитател и й забранено да посяга на децата. Не говорим за "нараняване" или "малтретиране", а за шамар.
За ЗАКОНА няма разлика и ако живеем в нормална държава и когато РОДИТЕЛЯ удари детето си  НОСИ СЪОТВЕТНАТА ОТГОВОРНОСТ.Никъде НЕ  пише,че можеш да шляпаш шамари на детето си САМО защото е ТВОЕ. Справка си направи в Закона за защита на детето.То за това сме на тоя хал  Mr. Green агресията на родителите се предава и усвоява от децата .Така,че ПЪРВО в семейството децата научават що  е то агресивно поведение и след това във всички други инстанции.Онемях като прочетох за "възпитателните мерки" на една мама по-нагоре в темата...дето се успокоила когато видяла СТРАХ в очите на детето.Този начин на възпитание нанася повече и по-страшни вреди и травми у детето отколкото други методи.Психическия тормоз / наплашването в случая/ довело до страх НЕ Е ВЪЗПИТАНИЕ И ОБЯСНЕНИЕ НА СИТУАЦИЯТА  с бягането през улицата.Така ,че според мен мамата не е изградила нищо ЗА 5 МИНУТИ като навик , а е наплашила собственото си дете.
              Как бихте се почувствали ,ако учителката в ДГ по същия начин "обясни" как се пресича улица и вие видите СТРАХ в очите на децата си??? Или за вас може,а за другите -НЕ!!! Я се позамислете  точно КАКЪВ стандарт предлагате. Децата НЕ трябва да се подлагат на тормоз какъвто и да е той без значение ЧИИ са! И не се хващайте за думата тормоз  Mr. Green може да сложите там и думата шамар  Mr. Green И родителя НЯМА право да шамаросва по същия закон и той важи за всички,а не само за голи приказки и клюки.
             

# 48
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Редно или не факт е, че в почти всяко семейство децата отнасят по някой шамар. Какво се случва в семейството си е лична работа (в случай, че няма системен тормоз). Може би има и родители, които нямат против детето им да изяжда някой и друг шамар от госпожата в детската "когато е заслужило". Но госпожата е длъжна да не посяга на децата. Отделен въпрос е, че тя може да използва други начини за тормоз.

# 49
  • Мнения: 7 404
Редно или не факт е, че в почти всяко семейство децата отнасят по някой шамар. Какво се случва в семейството си е лична работа (в случай, че няма системен тормоз). Може би има и родители, които нямат против детето им да изяжда някой и друг шамар от госпожата в детската "когато е заслужило". Но госпожата е длъжна да не посяга на децата. Отделен въпрос е, че тя може да използва други начини за тормоз.
     Без да се обиждаш,но докато има разсъждаващи като теб никъде,нищо няма да се случи и ще кретаме след цивилизованите общества.

# 50
  • BG
  • Мнения: 1 900
После сигурно аз ще трябва да  я ударя нея #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт