Вечерен час?

  • 33 324
  • 183
  •   2
Отговори
# 135
  • Мнения: 14 654
В случая съм съгласна с теб - родителите искат някой друг да родителства реално, а те да се водят само формално родители.
Пък аз оставам с впечатлението, че някои, които са за такъв закон, така и така нямат проблеми да контролират децата, но ги е грижа за тези, които остават без контрол. В смисъл - като не се грижи майката, да се погрижи държавата. Това е идеята на закона, не някой да ни вземе функциите. Друг въпрос е, че е недомислен и че няма да се спазва.

# 136
  • София
  • Мнения: 62 595
А, за (не)спазването е ясно още отсега. Всяко чудо за 3 дни.

# 137
  • Мнения: 4 380
Аз друго не мога да разбера...Нима целокупният български народ в лицето на родителският състав който гласува "за" подобни неща е толкова прост че да си вкарва сам автогол по такъв начин?

Ясно е като бял ден че подобни мерки няма да променят абсолютно нищо. Дъщеря ми се засмя и каза "Ми то в България от край време има  вечерен час и никой не го спазва. То има ли там изобщо нещо което да се спазва?".
Законът е за хартийка, а не като някакви реални мерки за нарастващата малолетна престъпност и хулиганство. Ако такива мерки се целяха изобщо, на всеки му е ясно като бял ден, че не това е начина.

А какво се постига реално погледнато с такъв един закон? Това е просто една допълнителна законова вратичка за смучене на пари от българина тогава, когато на някой му изнася. Има си пълното законно основание да направи мръсно на когото поиска и когато поиска. Не е нужно да си извършил нещо лошо, достатъчно просто да си на неподходящата възраст в неподходящо време. Колко лесно и просто.
Ако родителите бяха заинтересовани децата им да не излизат след 22 ч., не са им нужни закони за да упражнят контрол спрямо децата си. В случая, те просто наивно предполагат че тази мярка ще спре хулигански нощни прояви, което изобщо не е така. Не просто наивно е да си го помисляш, но глупаво до ента степен.
Полицаи не могат да озаптят хулигански прояви пред очите им, да глобят продавачи на алкохол които продават пред очите им, какво остава да излавят всеки един непълнолетен за да пращат глоби на родителите му.

Ако родителите както казваш са загрижени държавата да упражни контрол там където липсва родителски, те биха настоявали за спазването на реда и на това просто полицията да си върши работата. Защото да си навън след 22 ч. -това НЕ Е липса на родителски контрол. Да пиянстваш по улиците, да се дрогираш, да проституираш или да громиш де що ти падне пред очите, това е вече друго нещо и БИ ТРЯБВАЛО да се преследва от блюстителите на реда.

# 138
  • София
  • Мнения: 62 595
Не е задължително представите и желанията на родителите да съвпаднат с практическото положение и прилагане на един закон.

# 139
  • Мнения: 4 380
Не аз, въпреки невероятната нелепост на този закон много съжалявам че няма да се приложи масово. Да вземат да глобяват всички родители подред, чийто деца по съвсем уважителни причини са се оказали навън след 22 ч., та белкем разберат колко са прости. Хулиганите пак ще си ходят ненаказани. И пак ще си намират алкохол и дрога.

# 140
  • София
  • Мнения: 958
Ксения - разсъждаваш логически правилно и доста трезво. Харесва ми да те чета........Но в нашата държава логиката до голяма степен не работи, правилата напомнят тези от правилата през 30-те години на 20 век в Америка, например. Бързо забогатяващи престъпници, хаос и вакуум, в който всеки оцелява "на парче", капсулирайки се в своя кръг от семейство и приятели. Започнало е изграждането на някакво общество, но много бавно.........Ще е нужно още много време, още няколко поколения....

# 141
  • Мнения: 4 380
Ксения - разсъждаваш логически правилно и доста трезво. Харесва ми да те чета........Но в нашата държава логиката до голяма степен не работи, правилата напомнят тези от правилата през 30-те години на 20 век в Америка, например. Бързо забогатяващи престъпници, хаос и вакуум, в който всеки оцелява "на парче", капсулирайки се в своя кръг от семейство и приятели. Започнало е изграждането на някакво общество, но много бавно.........Ще е нужно още много време, още няколко поколения....

Началото на законова държава не се поставя със закони които са "антизаконни" по своята същност. Аз не проумявам как в страна от ЕС е възможно гласуване на закон който нарушава елементарно човешко право като правото на свободно придвижване. Това е АБСУРД. Антиконституционно и въобще държавата може да бъде съдена в Страсбург за подобен маразъм. Sick
Изграждането на правилното общество с правилен ред в него започва от правилни закони.

Последна редакция: пн, 01 дек 2008, 22:39 от xenia

# 142
  • София
  • Мнения: 958
Това е вярно. Понякога се чудя как уж има закони за всичко, а редът така и не идва............На моменти се отчайвам, но в моя тесен обсег на работа и влияние правя всичко, което мога, за да има промяна..........
И се надявам поредният закон да не е прах в очите, зад неговото прокарване да стои нечие истинско желание за промяна, нечия вяра и решителност за нещо ново и резултатно. И всеки път приемам новото с вярата, че този път ще стане.....Може би звучи наивно, но може би това е начина.

# 143
  • Мнения: 2 700
В случая съм съгласна с теб - родителите искат някой друг да родителства реално, а те да се водят само формално родители.
Пък аз оставам с впечатлението, че някои, които са за такъв закон, така и така нямат проблеми да контролират децата, но ги е грижа за тези, които остават без контрол. В смисъл - като не се грижи майката, да се погрижи държавата. Това е идеята на закона, не някой да ни вземе функциите. Друг въпрос е, че е недомислен и че няма да се спазва.

Аз съм от простите, които подкрепят такъв закон точно с мотивите на Янечек, защото АЗ знам как трябва да възпитавам (обгрижвам) дъщеря ми, но понастоящем трябва да избера дали да я  в своегорода аутсайдер, комуто е забранено всичко, което е разрешено на другите, или трябва да си плюя на разбиранията и да кажа "да става каквото ще". Един малък пример. Съучениците на дъщеря ми, голяма част от които са оставени без надзор през деня (между другото деца на заети предприемачи, собственици на някакъв бизнес и т.н., т.е. не на лузъри), се събират ежедневно 1 час преди училище и се разхождат в МОЛ-а. Дотук нищо лошо. Аз не искам тя да си губи времето по този безсмислен начин и дълго време я възпирах, но се оказа, че вече започват да я отхвърлят от групата. Наложи се да й разреша, за да се впише отново. Ако същите тези безнадзорни деца след година-две се мотаят нощно време по улиците (а може и сега да е така, не знам) как ли трябва да постъпя? Предпочитам да има някакви правила, които дори и да не се спазват повсеместно, да съществуват, отколкото да няма никакви. Така поне ще мога да се мотивирам чрез закона.

# 144
  • София
  • Мнения: 62 595
разбирам те, но това е пак нещо, което зависи от нас. Има голяма разлика между това да отиде един час преди училище в мола и онова с разходките посреднощ. Границата я поставяме ние, родителите. Така излиза, че ти искаш някой друг да е лошият само и само да не ти се налага да влизаш в конфликт със своите принципи или с детето си.

# 145
  • Мнения: 2 700
Естествено, че има разлика. Разходките в Мола-а са безобидни. Но с течение на времето те няма да са само в Мола и няма да са само преди училище.
Защо някой трябва да е лош? Казано е, че деца не седят на предните седалки на колите и това се спазва, независимо колко дъщеря ми иска да седне отпред. Ако се каже, че децата нямат работа по улиците след Х часа и това ще се спазва в една или друга форма. Що се отнася до тези в единадесети/дванадесети клас, при тях надали системата ще проработи - аз самата съм от Андроповото поколение, бяхме точно единадесети клас, когато се въведе вечерния час и аз самата не съм го спазвала тогава, но за по-малките от мен забраната важеше с пълна сила.

# 146
  • София
  • Мнения: 958
Външният авторитет - Закона, полицая........е от изключително значение за децата от най-ранна възраст. Спомага за поставянето и приемането на границите, а също така показва, че дори и родителите се подчиняват на някой външен и, че никой не е независим и вездесъщ. Това е изключително добра основа, която се изгражда от най-ранна детска възраст и чиято липса за съжаление виждаме в обществото ни.

# 147
  • София
  • Мнения: 395
Да се запиша и аз.
Преди време децата в Индиго пострадаха.Дълго време се говореше за това,обвиняваха се институции ,всяка година на Коледа палим свещичка на прозорците си и какво?Какво се промени?
Гледахте ли снощния репортаж в новините.Тинейджъри нападат репортери на БТВ,говорят пред камерата "....Леле колко съм се надрусал...",13 - 14 год.момиченца полуголи си купуват бира като свободна консумация от близката будка.Това нормално ли е?Дали в утрешния ден няма да разпознаем в подобен репортаж нашите деца.
Твърдо ДА за вечерен час.Всички трябва да сме отговорни( както за собствените така и за всички други деца)как и къде са децата ни.Виновни сме НИЕ родителите,виновни сме НИЕ-обществото,виновни са и институциите.
Вярно е ,че всеки си носи последствията,но не можем да стоим безпристрастни

# 148
  • Мнения: 448
По принцип одобрявам,но не мисля,че може реално да се осъществи.Според мен основната грижа трябва да е наша-на родителите,а такъв закон няма да ни пречи,може да ни е само  от полза.Все пак при нас  ще е трудно да се спазва съвсем,защото малката (11 год.)  два пъти седмично е на балет-до  20 часа,а и училище свършва понякога в 19,20 часа и не може да се прибере по-рано от 20 часа.За кака и да не говорим-гони влакове и има по 7 часа,а през лятото и през почивните дни-работи в заведение до 24 часа.По-важно  е да се следи къде са децата,неспазващи вечерния час-на балет,или на дискотека!? newsm78

# 149
  • Мнения: 132
С две ръце гласувах ЗА !Крайно време е родителите да си възпитават децата както трябва,а и полицията да си върши работата.Не може един ученик да посещава дискотеките до ранни зори.Във всички нормални държави е така.А законите са за да се спазват,стига това да не е за три дни.

Общи условия

Активация на акаунт