Вечерен час?

  • 33 282
  • 183
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 407
Аз друго не мога да разбера...Нима целокупният български народ в лицето на родителският състав който гласува "за" подобни неща е толкова прост че да си вкарва сам автогол по такъв начин?

Ясно е като бял ден че подобни мерки няма да променят абсолютно нищо. Дъщеря ми се засмя и каза "Ми то в България от край време има  вечерен час и никой не го спазва. То има ли там изобщо нещо което да се спазва?".
Законът е за хартийка, а не като някакви реални мерки за нарастващата малолетна престъпност и хулиганство. Ако такива мерки се целяха изобщо, на всеки му е ясно като бял ден, че не това е начина.

А какво се постига реално погледнато с такъв един закон? Това е просто една допълнителна законова вратичка за смучене на пари от българина тогава, когато на някой му изнася. Има си пълното законно основание да направи мръсно на когото поиска и когато поиска. Не е нужно да си извършил нещо лошо, достатъчно просто да си на неподходящата възраст в неподходящо време. Колко лесно и просто.
Ако родителите бяха заинтересовани децата им да не излизат след 22 ч., не са им нужни закони за да упражнят контрол спрямо децата си. В случая, те просто наивно предполагат че тази мярка ще спре хулигански нощни прояви, което изобщо не е така. Не просто наивно е да си го помисляш, но глупаво до ента степен.
Полицаи не могат да озаптят хулигански прояви пред очите им, да глобят продавачи на алкохол които продават пред очите им, какво остава да излавят всеки един непълнолетен за да пращат глоби на родителите му.

Ако родителите както казваш са загрижени държавата да упражни контрол там където липсва родителски, те биха настоявали за спазването на реда и на това просто полицията да си върши работата. Защото да си навън след 22 ч. -това НЕ Е липса на родителски контрол. Да пиянстваш по улиците, да се дрогираш, да проституираш или да громиш де що ти падне пред очите, това е вече друго нещо и БИ ТРЯБВАЛО да се преследва от блюстителите на реда.

Май не си съвсем права, че казваш на толкова хора, че са прости, само защото не са на твоето мнение, на всичко отгоре са доста повече. Ако мислиш, че си права, убеди ни по някакъв начин, но не със фрази от сорта на 'ясно е като бял ден', 'наивно е да си го помисляш','глупаво до ента степен' и др. такива.
Един вечерен час е просто механизъм за постигане на нещо конкретно и естествено трябва да е свързан с глоба за родителите, за да има евентуално някакъв успех. То е като  правилника за движение - и там има ограничения и текстове, които не ни изнасят, ама са факт и подлежат на глоба. Има едно просто правило, което е доста нашироко разпространено и в така наречените нормални държави - като ти бъркат често и надълбоко в джоба, се замисляш как това да престане и дали не е по-добре да започнеш да спазваш правилата.
 Hug Peace

# 151
  • София
  • Мнения: 395
Напълно съм съгласна с това ,че трябва да ти бръкнат в джоба за да го разбереш или усетиш.Не става въпрос само за родителите.Трябва да има проверки по заведенията и да се глобяват собствениците,трябва да се глобят магазините които продават алкохол и цигари на малолетни и т.н.Ако ги глобят един,два пъти дали ще му даде на третия път?

# 152
  • вкъщи
  • Мнения: 704
крайно време е да се въведе вечерния час. то сега няма никакъв ред

# 153
  • Мнения: 39
крайно време е да се въведе вечерния час. то сега няма никакъв ред
Дано ако го въдедат няма никой да го спазва и е пълна простотия  #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 154
  • Мнения: 41
Няма да го бъде това хора, като има закон за коланите в колите колко хора го спазват

# 155
  • София
  • Мнения: 6 999
Няма да го бъде това хора, като има закон за коланите в колите колко хора го спазват

В София всички са с колан. Аз си го слагам и за да преместя колата дори.  Stop

А във Варна като сложиха камери на светофарите - колко коли застъпват забранената ивица? Wink  Whistling

# 156
  • Мнения: 14 654
Няма да го бъде това хора, като има закон за коланите в колите колко хора го спазват
По мое наблюдение - всички Simple Smile И децата са в столчета.

# 157
  • Мнения: 2 708
И според мен се спазва. Въпрос на санкции и самовъзпитание. То не стана веднага. Стана постепенно и сега хората масово са с колани. На мен самата ми е неестествено да съм без колан и машинално си го слагам още със сядането, независимо дали се возя в мойта кола или такси. Да не говорим, че в по-новите коли, така започва да ти пищи вътре пищялката, за това че не си си сложил колана, че щеш не щеш си го слагаш, дори и да не искаш Peace
Просто трябва да се почне от някъде и да има ясно съзнание на обществото за това, кое е правилно и кое не.
Мен мнението на Ксения в случая ме накара да се замисля, и бих казала че съм много съгласна с нея, още повече че обясних в началото моето притеснение затова, че ще изляза аз безхаберната, защото детето ми се прибира в 20.30 от плуване или защото има задръстване в София. По-скоро институциите, отговорни за спазването и на сегашните правила и закони, трябва да си влязат в ролята - да не се продава алкохол на деца, да не висят по нощните заведения и т.н. Ето снощи пък даваха, как без проблем 12 годишни деца могат да си купят едно лекарство, не му запомних името, с цел да получават "странни" изживявания, особено съчетани с алкохол - халюцинират и т.н гадости. А уж се продавало с рецепта - дрън дрън. Абе толкова ли са дребни тия душици, че са готови за едната бутилка алкохол или блистер друга отрова да продават на деца??? Толкова ли е важна тая печалба от "кървави" стотинки, че се борят за нея ooooh! ooooh! ooooh!

# 158
  • София
  • Мнения: 62 595
Не са дребни душици, а търговци. Щом никой не ги пляска през ръцете като продават алкохол и лекарства на малолетни те продават. Не мисля, че трябва да се разчита на съвестта на хората, за да спазват един закон. Законът затова е закон - има норми и наказания и съответните отговорни за прилагането му. Няма смисъл да се обръща откъм морал, защото си има законови норми, които решават въпроса. Както се казва, парите не миришат.

# 159
  • Мнения: 24 467
Ако се разчиташе на съвестта на хората то и от закони и контролни органи нямаше да има нужда.  Laughing
Не, че всички хора са безсъвестни, просто понятията на всички нас за редно и нередно са доста различни. Необходим е общ усреднен критерий, който се въвежда по съответния начин, както и последици при несъблюдаване на реда. Това е нормално за всяко общество по цялата земя, не само за нас.

# 160
  • Мнения: 2 708
Морала го намесих в частта за аптекарите, които като представители на една по-хуманна професия, би трябвало, поне според мен би трябвало да имат и морал. Но явно и те са просто търгаши. А то закон уж има, ама контролните органи пак не са си на мястото. Peace

# 161
  • София
  • Мнения: 395
Морала го намесих в частта за аптекарите, които като представители на една по-хуманна професия, би трябвало, поне според мен би трябвало да имат и морал. Но явно и те са просто търгаши. А то закон уж има, ама контролните органи пак не са си на мястото. Peace

По този повод искам да кажа колко съм възмутена.Надценките по аптеките са повече от 20% ,а има и лекарства жизненоважни,които са и на повече.Абсурдно е.

# 162
  • София
  • Мнения: 1 282
"ЗА" съм! Мога да контролирам собственото си дете, макар за неговата възраст (17 г.) думата контрол да е неподходяща. Имаме правила в семейството и приоритети. Но....всеки от нас е отговорен и за "чистотата" на обществената среда, в която се движат децата ни! Поздравления за Isa - съгласна съм с тезите, които я изложила в постовете си - няма да я повтарям  Hug

# 163
  • Мнения: 80
Със смесени чувства съм. Имам аргументи и за двете тези. Убедила съм се обаче, че с тропане по масата и забрани при тинейджърите не става. Живеем в малък град- относително спокоен. Децата/ сега 12-14 годишно/ играят пред блока и как лятото да ги прибереш в 20 часа. Веднага ще седнат пред компютрите. Е, хич не съм съгласна. Предпочитам да играят и да се движат, да се срещат с реални хора. Освен майките да седнем с плетките пред блока Joy/ не че мога да плета, ама ако трябва ще се науча/

# 164
  • Мнения: 24 467
20.00 е не смешно, тъпо е направо. Ако ще се въвеждат ограничения, то нека последните да са съобразени и с възрастта и сезона. Един 15 годишен тийн вкъщи, в 20.00 часа за "Сънчо"- смехота! И ние живеем на спокойно място- така сме си преценили, защо да висва детето у нас, когато навън е още светло, а има и спокойно място за игра?
Когато се въвеждат ограничения следва да се диференцират групите- децата са толкова различни в различната си възраст.

Общи условия

Активация на акаунт