Вечерен час?

  • 33 054
  • 183
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 9 814
Доста преди да се въведе вечерния час за децата.
Имаше гласуван закон за това, че нямаме право да оставяме деца до 14 годишна възраст сами вкъщи през деня.
Тогава родителите скочиха и негодуваха от това, че трябва ли да си седят у дома, докато децата им станат абитуриенти?
Та сега е същото- разни закони, разни правила и норми, които за съжаление /не на всички разбира се/ няма никога да бъдат изпълнявани.
За това дадох преди примера с оставянето сами у дома на 3-4 годишни деца и пускането на 13-14 годишни на дискотека- всеки има различно мнение относно възпитанието на децата си и техните "свободи".

# 61
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Подкрепям, но се съмнявам, че ще действа. Thinking

# 62
  • Мнения: 284
И аз подкрепям ограниченията - то повечето хора така или иначе си ги спазват. Само не съм сигурна, че от безхаберните ще могат да вземат и стотинка глоба - според мен родителското безхаберие трябва да се наказва не само с парични глоби, а и с обществено полезен труд - чистене и лъскане на тротоари, училища и т.н. Както се казва - да им дойде ума в главата.

# 63
  • Мнения: 2 708
Страшно много съм за тези неща. Но като всяко нещо измислено тук, нещо не е домислено. Голямата ми дъщеря сега е на 14 и половина, но до миналата година, когато беше под тази възраст от 14 навършени, последния й час приключваше в 19.20 (2 пъти седмично). Всички, които имат "удоволствието" да се движат из софийските улици, знаят за невероятните задръствания. Докато си събере нещата, докато излезе от училище 19.30. Има 1 час път от училище до в къщи. Какво правим с този час - 20 ч в къщи newsm78 Или трябва да спра да ходя на работа, за да мога да я прибирам??? Много съм за това да няма деца по дискотеките нощно време. Слава Богу , вече дори и в 8ми клас , все още не ми е мрънкала, че иска да ходи по дискотеки, та съм нямала проблеми от сорта. Но това за 20 ч ми е в повече.
За малката, понеже е по новата учебна програма, покрай патардията преди година 2 намалиха броя на часовете и при нея най-много имат часове до 18.30. От там, отива директо на плуване на баня Мадара басейна от 19.15. Тя много иска да ходи на плуване и няма как да я спра, все пак не вярвам някой да отрече, че спорта е важен. Сутрин няма плуване. Та то е до 20 ч. Докато се изкъпе, изсуши 20.30 .И ето ме пак в нарушение в графата родители, които не се грижат за децата си и трябва да платя глобата от хиляди лв. Между другото, вашите деца не играят ли лятото пред блока докато се стъмни??? А тогава се стъмва около 21 часа??? Или и за това сте много за, защото до тук не видях никой от писалите да споменава нещо за това.

Аз като бях дете, пеех в хор Бодра смяна. Вечерните ни репетиции почваха от 19.3 до 21 - 2 пъти седмично, а преди турнета, абсолютно всеки ден. Сигурно и моите родители са били от безотговорните. Защото съм ходела в 21.3 на улицата. Само дето в същото време на дискотека не бях ходила до завършване на училище....Нито на купон след 22 ч някога съм била. Както казвахме като деца - нося очила и пея в хора Simple SmileSimple SmileSimple Smile

Та мисълта ми е, че така написани, тези правила кого ще засегнат, каква превенция ще имат, и няма ли да се окаже, че наказана може да съм аз, а не тези, чиито деца са в подлеза на НДК в дискотеката, стъпващи върху употребявани вече игли и спринцовки, че няма къде другаде да се стъпи newsm78. Сигурно сега ще ме нападнете и ще ми кажете, че аз трябва да вися пред басейна или пред училище да си ги прибирам. Тогава обаче кой ще им осигури прехранат, пак питам аз. Щото нещо не ми се връзва. С баща им сме разведени и от1 г даже не е и в Б-я. Все пак съм любопитна да чуя мненията ви. Според мен е недомислица. Хубава идея, с лошо изпълнение и още по неясно приложение.

Последна редакция: сб, 29 ное 2008, 09:59 от Krische

# 64
  • Мнения: 533
Въвеждането на вечерен час не е решение на проблема,че има семейства и родители,които не знаят какво се случва с децата имденем и нощем.Няма да замени общуването вкъщи.Още повече,че от 15  годишния си опит на учител зная,че това са деца на много богати и нехайни родители,или другата крайност изпаднали до мизерност.За първите не е проблем да си платят-само и само  да не се занимават с институциите,а вторите ами те НЯМАТ,какво да им вземат.
Колкото до Правилник на вътрешния ред/индивидуален за вс.у-ще и дестващ 1 учебна година/ има го във всяко у-ще и всяка година той се изработва от комисия от педагози и представител на училищното настоятелство/родител/и представител на ученическия парламент.Гласува се и се приема на Педагогически съвет.На 1 род.среща се запознават вс.родители и се ПОДПИСВАТ,че са запознати.И след цялата тази сложна процедура,ако не се спазва в последствие Правилника...за какви порядки и правила в училището като институция да говорим.Виж за това съм твърдо-ЗА!Друг е въпроса да не се стига до крайности!

# 65
  • Мнения: 25 753
Ами, идеята, Krische, е да станем като белите страни. Няма лошо.
Щом не можеш лично да прибираш децата си, трябва да наемеш човек да го върши. Така правят в белите страни. Пак няма лошо.
Но, за разлика от белите страни, твоите доходи едва ли ти позволяват да плащаш на някой да се грижи за децата ти. А това вече е лошо.

# 66
  • Мнения: 2 708
Ааааааа, как Сийке Wink веднага ме схвана. Право в десетката. И на мен не ми е приятно да ходи детето по улиците в този час, особено когато е тъмно. Чуваме ме се през има няма 5 мин - Излязох от басейна на спирката съм" - защото спирката е пред басейна, " качих се на тролея", това вече леко ме успокоява, и знаейки за колко време до къде стига пак звъня "Къде си сега - отговор - прим не университета" и така до момента докато натисне дръжката на входната врата. Естествено, че съм луда полудяла докато си дойде, но нямам друг избор. Дори съм толкова луда, че когато не ми вдигат дълго телефона си, не го чуват, заплеснали са се и т.н, поради наличие на лични познаства в мобилните оператори звъня да ми кажат коя е клетката, която прихваща сигнала, за да знам в коя част на града са, демек дали в очакваната от мед и предполагащата се, или не..... ooooh! толкова съм откачена. Затова казвам, че съм много за тези правила, но не съм сигурно коя им таргет групата, защото тези, които не се интересуват къде са им децата, те от това няма да се трогнат, те дори няма и да знаят, че има такива правила и ако случайно някой им потърси отговорност, те ще ореват орталъка как така някой ще им каже къде да е детето му посред нощ.... ама нейсе, може пък и да ги стигнем белите държави как Сийке някой ден, ама аз няма да съм сред живите да го видя Peace

# 67
  • Мнения: 25 753
И аз няма да съм...  Tired
Няма да доживея да видя и как всички деца учат само първа смяна и няма да са принудени да се прибират от училище посред нощите. И спокойствието на нашите родители няма никога да изпитам, че и аз съм от лудите майки, които след 10-минутно закъснение се хващат за телефона...  Blush

# 68
  • Мнения: 3 209
Krische, Как`Сийка, успокоихте малко майчината ми психика.  Hug
Вече си мислех, че съм най-откачената - шашната - досадна майка на света.
А ме беше срам да питам има ли други, на които телефона им се е срастнал с ръката.   Joy

# 69
  • Мнения: 8 999
Krische, много си права. За мен 8 часа е немислимо ранен час. Повечето ученици, които ходят на извънкласни занимания, започват тези занимания точно тогава. По-логично е деца до 12 г. да не се движат след 20.30 часа без придружител, а останалите до 18 г. да припкат към дома преди да е ударил десетия час. За времето на ваканциите тези часове да бъдат удължени за всички.
По-добре да има контрол в дискотеките и баровете, където да не се допускат младежи под 18 г., а по останалите заведения /кафенета, ресторанти и пр./ да гонят непълнолетните в 20 часа.
Ох, много объркано стана. За да съществува такава система, то по улиците трябва да обикалят пълчища от полицаи, които да се занимават само с проверка на лични карти и нищо друго.

# 70
  • Мнения: 7 821
Слях темите.

# 71
  • Мнения: 533
Ами всички сме с телефона сраснали,а и какъв психически тормоз нанасяме на децата си   НЕ Е ИСТИНА.Гледам ученик 2-3 клас ще се пребие на стълбите ама бърза да вдигне на мама тел.,че и тя е истерясала от притеснение вс. ли е ОК.Много е напрегнато за всички.Шаш и паника навсякъде.Вкъщи не са в безопасност,на у-ще също,за улицата да не говорим...е на Марс ли ще има спокойствие за нас и децата ни?!

# 72
  • Мнения: 377
А ме беше срам да питам има ли други, на които телефона им се е срастнал с ръката.   Joy

Има, има!  Grinning И аз съм от лудите майки! Даже 10-те минути на Крисче са ми много. Mr. Green Моите са 5 минути. А като не си чува телефона звъня на приятелчетата.  Embarassed

Иначе за вечерния час: 20 ч. е наистина рано (Крисче добре го е обяснила). Но наистина има деца, които са без всякакъв контрол. Лично познавам такива. Налагало ми се е да крещя от балкона в 12 часа посред нощ, защото двама сладури на по 12 години са навън и вършат дивотии. За такива "изоставени" деца вечерен час си трябва. А за родителите им строги санкции.  Naughty
В къщи вечерният час е "щом започне да се стъмва".

# 73
  • Мнения: 550
Гласувах с "да".Аз съм за въвеждането на вечерен час.Надявам се да проработи.

# 74
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119

  bouquet Мерси!


... И спокойствието на нашите родители няма никога да изпитам, че и аз съм от лудите майки, които след 10-минутно закъснение се хващат за телефона...  Blush

Само те си знаят, колко са били спокойни  Wink
Аз се ползвах с доста голяма свобода като ученичка, но спазвах твръдо въведените уговорки - до 23 часа например, значи поне пет мин.по - рано вкъщи и никога, ама никога закъснение без предупреждение. Сега като си помисля къде съм обикаляла и ме хваща страх...

Общи условия

Активация на акаунт