Вечерен час?

  • 33 319
  • 183
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 3 634
Чета всичко да знаете!  Flutter
В понеделник ще обсъждаме точно това в "Часът на мама", надявам се да имам време да обобщя различните гледни точки.
Това, което не разбрах е следното "Забранява се също децата до 12-годишна възраст да бъдат оставяни без надзор и грижа, ако с това се създава опасност за тяхното физическо, психическо и нравствено развитие.". Тогава къде и на кого да бъдат оставяни? Не всички имат възможност за детегледачка, а в у-ще ВЕЧЕ занималнята е само за 1-ви клас.  Crossing Arms

# 76
  • София
  • Мнения: 62 595
Въпрос на пазарлък. Искат да го въведат, но едва ли някой ще го проверява. Как си представят, кое дете, което е самичко ще отвори вратата на жилището? В малките градове децата масово си стоят самички вкъщи.

Кои сте вие, които ще го обсъждате? Ти от екипа ли си или от гостите?

# 77
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
По въпроса за прибирането от училище - в последното училище, в което бях учител, директорката намаляше последните часове на втора смяна, за да не се прибират децата много късно. Особено зимните месеци почти всички часове и някои междучасия бяха намалени.

# 78
  • София
  • Мнения: 6 999
Но, за разлика от белите страни, твоите доходи едва ли ти позволяват да плащаш на някой да се грижи за децата ти. А това вече е лошо.

Мне е съвсем така... В така наречените 'бели страни' заплатите на помощния персонал: бавачки, чистачки и прочие... също е с необходимия стандарт и по мои наблюдения средната класа в много по-малка степен е в състояние да си 'плаща' за такива услуги отколкото в БГ.

.... Тогава къде и на кого да бъдат оставяни? Не всички имат възможност за детегледачка...

Предполагам, че ако ставаше въпрос за 3 годишно дете нямаше да се чудуш. Идеята е 12 годишните да са под същия надзор. Има държавни занимални, частни занимални, бавачки, баби и прочие...

Не е ли крайно време децата да станат деца, а не малки възрастни?  newsm78

# 79
  • Мнения: 2 708
Иса, тук май пропускаш малко, че това, за което аз коментирах, засягаше деца, които са на малко под 14 г. между 12 и 14. Моята малката, на 12 и половина, колкото и да ми се иска да е още дете, колкото и да си се гушкаме и да заспиваме с целувка, е с цици по-големи от моите и с мензис от преди 1 година. И според теб, тя не може да седи сама в къщи newsm78 , а за вечерното прибираме вече обясних всичките си съображения и притеснения, които са подсилени от факта, че е едно добре изглеждащо младо момиче. Но аз не виждам разлика съществена от това, че на 13 не може да се движи сама според закона и на 14 изведнъж да почне да може. Нещо не ми се връзват чак пък толкоз.

# 80
  • София
  • Мнения: 6 999
...И според теб, тя не може да седи сама в къщи newsm78 ...

В повечето 'бели' страни - не може. В повечето 'не бели' може и да се омъжи...

Но аз не виждам разлика съществена от това, че на 13 не може да се движи сама според закона и на 14 изведнъж да почне да може. Нещо не ми се връзват чак пък толкоз.

На 17 не можеш да шофираш - на 18 можеш. На 17 не можеш да си купуваш алкохол, на 18 можеш...  Това 'връзва' ли ти се?  newsm78

# 81
  • Мнения: 2 708
Никак не ми се спори. Въпрос на гледна точка. Нито ти ще ме убедиш в твоята, нито аз в моята. Peace И в нито един момент не съм казала, че не трябва да има ограничения. Само не ми стана ясно как ще се контролира спазването на тази мярка, която трябва да накаже такива безотговорни родители като мен.

# 82
  • София
  • Мнения: 1 433
Принципно гласувах За, но въпроса е много спорен и много общо и неясно формулиран.

# 83
  • Мнения: 2 444
Въобще не ме интересува правно регламентирания вечерен час. Нито в БГ, нито където и да е.
За моите деца важи моят вечере час. Ако искам - ще бъде 20,00, ако искам 18,00 - като почнат сами да се издържат - сами ще си определят правилата.
Ама другите деца, че били навън по клубове и частни партита /последен писък на модата/ не ме вълнува и не е аргумент за мен да разреша присъствие на купона.
Що се отнася до телефона - дъщеря ми е втори клас и не носи ГСМ на училище. Аз я водя, аз я вземам, 4 астрономически часа можем да минем една без друга. Ако не дай боже се стигне до звънене, координатите ми ги има в дневника. Седмокласникъта най-много да се забави в тъмното да рита, но е достатъчно да чуе "Би ли се прибрал?", за да си дойде веднага.

# 84
  • Мнения: 4 380
Не ми е ясен подхода към тийнейджъри като към деца. Те са достатъчно зряли сами да се определят. Да не говорим пък за контролиране от страна на държавата. Абсурд. На тази възраст детето ми само се издържа и е абсолютно нелепо държавата да определя в кой час трябва да си е в къщи.
Абсолютно не мога да разбера позицията на родители които подкрепят подобна лудост. Разчитат че държавата ще им контролира отрочето което сами не са възпитали?

# 85
  • Мнения: 4 380
Ами, идеята, Krische, е да станем като белите страни. Няма лошо.
Щом не можеш лично да прибираш децата си, трябва да наемеш човек да го върши. Така правят в белите страни. Пак няма лошо.
Но, за разлика от белите страни, твоите доходи едва ли ти позволяват да плащаш на някой да се грижи за децата ти. А това вече е лошо.

Моля? За кои по-точно "бели страни" говориш? Къде го има това, вечерен час за тийнейджъри? Shocked В "бяла" страна дъщеря ми от 16-годишна е с шофьорска книжка, собствен автомобил и работа, от която се прибира понякога и след полунощ.

# 86
  • Мнения: 25 892
Разчитат че държавата ще им контролира отрочето което сами не са възпитали?

Да, нещо такова се получава на практика.
Но да не забравяме, че това всъщност е и контрол спрямо възпитанието на родителите.  Wink

ПП Е, в нашата страна не само нямат книжка, още учат и разчитат на мама и тати, но и има един куп ограничения относно възможността им да работят (и да се издържат съответно).
А нима при вас е разрешено да се оставят малки деца сами вкъщи?  newsm78

# 87
  • Мнения: 22 535
xenia, смяташ за голямо геройство, че дъщеря ти на 16години се прибира след 00ч, има собствен автомобил и книжка? Ако същата тази твоя дъщеря се пребие с колата, някой я изнасили или нещо от сорта тя ли ще носи отговорност за себе си на тези години, или ти???
Не мисля, че има нужда от такива изхвърляния чак.
А това, че държавата е решила да се намеси във възпитанието на децата, ами бих казала, че има нужда и то голяма. Когато родителите не си вършат работата като такива, то явно някой друг трябва да наложи малко правила.

# 88
  • София
  • Мнения: 6 999
Абсолютно не мога да разбера позицията на родители които подкрепят подобна лудост. Разчитат че държавата ще им контролира отрочето което сами не са възпитали?

По-скоро, че държавата ще контролира децата на тези, които не могат да ги контролират. За сега нямам проблем с контрола на моето.


# 89
  • София
  • Мнения: 62 595
За 16-годишните вече е малко странно. На 16 години по Кодекса на труда имат право да работят, макар и да се ползват с особен статут. Щом имат право да работят, а и в допълнение доколкото зная и образованието е задължително до осми клас, значи могат да се грижат за себе си. Те са непълнолетни, но не са съвсем деца. МИсля, че имат право и да изкарат книжка за мотопед, а в селскостопанските техникуми и за категория Т.

Общи условия

Активация на акаунт