Рецепти за готвене на пара - нова тема

  • 64 168
  • 67
  •   1
Отговори
# 30
  • На брега на реката
  • Мнения: 1 540
Мерси за съветите. Сложих вода. Оризът вече не беше суров. Но остана много лепкав, като за суши, имах чувството че формички от него мога да правя...
Не се получи това, което очаквах, но машинката едва ли е виновна.
Това лято бяхме на почивка в Анталия и турците правеха страхотен ориз, чисто бял, но не се слепваше, зърната не бях разварени, а същевременно не бяха и сурови... адски вкусен.
Идея нямам как се прави това...

Ето тук има тайни -
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=347512.0 

 Laughing

# 31
  • София
  • Мнения: 98
Видях тази книга някой копувал ли си я е.И ако да къкво ви е мнението.
http://www.book.store.bg/c/p-p/m-505/id-24555/gotvene-na-para-di … a-velichkova.html


Аз си поръчах тази книга, чакам да ми я доставят до края на седмицата. Ще споделя като я прегледам...


Днес получих книгата. Прегледах я от тук от там и ми харесва. Има няколко глави : Какво ни дава готвенето на пара?, Кога се препоръчва храна, приготвена на пара?, В какво и как се готви на пара?, Плюсове на съда за готвене на пара?, Избор на съд за готвене на пара?, Какво можете да приготвите на пара? Думата на майсторите и Рецептурник /Разделен е на супи, ястия от зеленчуци, блюда с варива, месни блюда, рибни ястия, ястия с яйца, десерти и вместо  хляб/. 
Има доста интересни рецепти, общо рецептите в книгата са около 140. Ако ви интересува още нещо питайте  Hug

# 32
  • Мнения: 220
аз имам Цептерска сито чиния и не я ползвам защото не зная какво да правя с нея. Че как да сложа ориз той нали ще изпада от дупките- rotfImbo

# 33
  • Мнения: 351
А тази книга има ли я е по книжарниците newsm78

# 34
  • София
  • Мнения: 98
Мисля, че я има. Аз си я взех от Хеликон, в тяхните книжарници трябва да я има.

# 35
  • Мнения: 351
Мисля, че я има. Аз си я взех от Хеликон, в тяхните книжарници трябва да я има.
  bouquet Ще проверя

# 36
  • Мнения: 195
Записвам се и аз да следя за нови идеи и рецепти.
От около половин година имам уред за готвене на пара Braun и съм правила до сега задушени зеленчуци, ориз и тиква. Тиквата става страхотна, другите неща са ми леко безвкусни. Моят уред няма отделно място за подправки, пробвах да слагам в самите зеленчуци, но нещо не се получава.

# 37
  • Мнения: 82
побутвам и ще следя с интерес   chef

# 38
  • Мнения: 493
Искам да си купя такъв уред, но какво да гледам?  Моля, помогнете ми.

# 39
  • На брега на реката
  • Мнения: 1 540
Искам да си купя такъв уред, но какво да гледам?  Моля, помогнете ми.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=370097.0;topicseen

# 40
  • Мнения: 72
Супер тема, ще я следя,
преди 2 дни си поръчах този уред
http://www.amazon.co.uk/Morphy-Richards-48780-Intellisteam-Steam … 447256&sr=8-1

Надявам се да отговори на очакванията ми, но като ви чета май не е много лесно готвенето с такъв уред. Трябваше да поръчам  и книгата към него
http://www.amazon.co.uk/gp/product/0716022028/ref=sib_rdr_dp
Някой ако я има, ще сподели ли дали е приложима за БГ продуктите.

# 41
  • София
  • Мнения: 583
Линет, и аз го поръчах. Благодаря!  bouquet
Едни приятели се връщат в четвъртък от Англия и ще ми го донесат. Дано да сме направили добра покупка, че аз много се чудих него ли да взема или уреда на Чико за бебка.
Ако, намеря книга с рецепти ще пиша! Heart Eyes

# 42
  • Мнения: 221
Мислех си дали не може да се готви във пликче със подправките вътре,но то дали ще има някъква разлика защото и във фурната и на пара всичко все се запазва вътре.А и пликчето може да се разтопи на парата или не.Абе някой пробвал ли е.

# 43
  • Мнения: 195
От повече от месец се каня да пиша и все не ми остава време покрай малкия.
Тук четох, че има уреди със специално отделение за подправките, моя е Braun и няма такова, на 2 етажа е и има купа за ориз, която няма дупки. В него вече съм готвила какво ли не, включително и пилешки филенца със сметана и сирена. Стават невероятни! В началото всичко, сготвено в него, ми беше ужасно безвкусно, затова реших да експериментирам и да слагам подправките направо вътре. Ще напиша някои от нещата, които съм готвила и ставаха страхотни, не мога да дам рецепти с точни количества, правих ги на око.

Пилешки филенца - осолявам си ги с подправките - според вкуса на всеки, аз слагам сол, черен пипер, слагам малко червен пипер, малко чеснова сол и босилек - мъжа ми ги обича така. Правила съм ги и с готова подправка за пиле Пикантина или на Маги и пак стават хубави. Нареждам ги едно до друго в купата с дупките, ако са повече правя и втори ред. Оставям ги за около 40 мин на парата и са готови. Пробвах след това да ги запека, но изсъхват.

Пилешки филенца със сметана и сирене - както си се правят по принцип. Аз ги осолявам се с черен пипер и малко сол и ги нареждам в купата за ориз. Отеделно разбърквам добре сметаната с натрушено сирене, синьо сирене или каквото имате и сметнете за добре. Филенцата ги заливам с тази смес и ги оставям пак за около 40 мин.

Телешки пържоли -  без да ги начуквам, първо ги осолих със сол и черен пипер, после ги залях с 2-3 лъжици соев сос, малко зехтин, за феновете може да се сложи и червено вино Simple Smile, всичко това в дълбока купа. Оставих ги в марината в хладилника за няколко часа, колкото повече стоят в маринатата - толкова по-добре. После ги наредих в купата с дупките и не си спомням колко време стояха на парата, може би около час. Станаха невероятно крехки и вкусни!

Задушени картофи - обелени и нарязани на кубчета, поръсвам ги с готовата подправка Пикантина за супи, после с копър и ги разбърквам. Понеже основните купи са ми бели, в комплекта има и черна купа с дупки, която влиза в бялата, за да не се боядисва бялата. Боядисват морковите например, червените чушки и тази подправка също Simple Smile Затова ги слагам в нея. За около 30-40 мин са готови. Обикновено на едното ниво правя картофите или ориз, на другото пилешки филенца и така за по-малко от час имам готова вечеря с гарнитурата, без да съм омазала цялата кухня Simple Smile))

Ориз - правила съм го чист бял ориз, с подправки и със зеленчуци. След няколко опита, накрая му намерих цаката Simple Smile Слагам го в купата за ориз и го заливам с вода колкото да го покрие. Понякога се налага да доливам, различните видиве ориз искат различно количество вода, така че си го проверявайте от време на време. Времето за варене зависи от количеството (не само за ориза, важи и за останалите неща).
*Ако го правя с подправки ги слагам направо вътре - малко сол, черен пипер, джоджен, задължително слагам зехтин (може и олио или масло, аз готвя със зехтин, затова пиша него) и съвсем малко кимьон - може да ви се струва странно за кимьона, но който иска да пробва. Тази хватка ми я каза майка, все се чудех защо нейния ориз става по-хубав от моя Wink
*Ориз със зеленчуци съм правила по 2 начина: 1. След като се посвари малко ориза слагам зеленчуците направо в него и до края се готвят заедно. Зависи какъв вид зеленуци се ползват може да се сложат още в началото. 2. Ориза в едната купа, зеленчуците се задушават отделно в другата. Към тях си слагам и подправки и малко масло, то изтича малко по малко през дупките в тавичката отдолу, но определено стават по-добре така. И по двата начина е добре.

Задушена тиква - става невероятно! Понеже имамх домашни тикви, които са си сладки и без да им се добадя допълнително захар, просто я нарязах и я наредих в купата на 2-3 реда. За 30 мин. на парата става страхотна. Сега така правя и пюренце за малкия, само че я измивам и обелвам предварително и я нарязвам на по-малки и по-тънки пърченца - сварява се по-бързо, после пасирам и само остава да го прояде Simple Smile))

За тези неща се сещам сега, а и стана доста дълго, надявам се да съм полезна   bouquet

За плика за печене... и мен малко ме съмнява, че може да се стопи от парата, а и не знам дали има смисъл от него.

Ще се радвам и ако някоя от вас също сподели - да обменим опит Simple Smile))

Последна редакция: пн, 11 яну 2010, 11:53 от bubulina

# 44
  • Русе
  • Мнения: 11 924
  bubulina, моят уред у същият. Много добри идеи. Аз досега не смеех да слагам подправките, защото така пишеше в указаниято, но вече смело ще експериментирам.
  Аз правя риба, гъби, картофи, зелен боб и моркови на пара.

Чувала съм, че правят и яйца, обаче не знам как ще стане.  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт