УСМИХНИ СЕ С МЕН!

  • 135 587
  • 1 874
  •   1
Отговори
# 1 230
  • Plovdiv
  • Мнения: 554
 Hug от мен.

# 1 231
  • Мнения: 0
Ще се опитам накратко да обясня , защо майките на близнаци с увреждания или не на децата , трябва да излязат от закона за помощите , и защо  тая сравнително малка група трябва да има СПЕЦИФИЧНО , не специално отношение . Ще ви кажа ,когато се разболеят близнаци какво става .Разболява се единия близнак , приемаме ,че тои е с увреждане АВТОМАТИЧНО , СВЕТКАВИЧНО , само след 3 дни се разболява и здравия близнак . Тук няма значение дали близнака е с увреждане или здрав , погледнете от гледна точка на физиологията на тия деца , те са свързани по един или друг начин и тялом и духом независимо какви са еднояйчни

и или разнояйчни . Майката получава общо 485 лв месечно , това са парите от заплатата и като ЛА , двоини детски за увредения близнак , чл. 43 , детски за здравия близнак , интеграциони добавки , това е . Ако си направите една простичка сметка , кажете с тия "МНОГО" пари кои по напред ще лекувате , увредения или здравия близнак . Още по зле е картинката при родители на близнаци здрави , където го няма чл. 43 , и маиката е само на детски и е безработна например . Парите , които получава болния близнак , не стигат до никъде за него , а камоли за здравия близнак , които задължително ще се разболее малко след това . ФИзиката на тия деца не позволява да бъдат отделяни , така ,че да се предотврати разболяването на единия. Ами , ако се разболеят в началото на месеца и не са дошли парите ?
СПецИАЛНОТО ТУк , трябва да е да не се делят децата на първи или втори близнак , увреден или здрав ,а родителят на близнаци да получава едно добро заплащане , което да му позволява да ги гледа еднакво. , защото и здравото дете , като е близнак не е толкова здраво .Ами , ако в семейството има и трети близнак или пък четвърти ? Тези семейства трябва да бъдат извадени от общия куп , да бъдат насърчавани . Не искам да ви казвам и когато маиката е студентка с близнаци едното от който е с увреждане .Познаите с кой пари отивам на очни и си плащам семестъра - срам ме е да кажа .Ако живеех другаде не в БГ ви гарантирам , че децата ми щяха да бъдат отнети . Питаите и майката на близнаци  и двете с увреждания от БТВ, там пък адът е още по голям . Питаите майка с близнаци от ,който има увреждане и бащата е безработен или пък въобще липсва. Трябва да разберете , че тия деца имат специфични потребности , по други са . , както и да звучи това .Не са специални , по различни са . ТЕО , благодаря ти   bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

# 1 232
  • Мнения: 838
Пак ще питам,защото явно никой не разбира за какво иде реч:
Къде в исканията посочихме ,да отпадне ограничението откъм доход за получаване на детски?
Този бил казал онзи бил казал-в закона има точка-ДОХОДА НА СЕМЕЙСТВОТО ЗА 12 МЕСЕЦА НАЗАД-да питам ли защо искат тази справка щом нямало значение колко ти е дохода?
#Cussing out
Тео,не се цупи,а слушай когато казваме(не говоря само от свое име)нещо:

Не съм се вкопчила в нищо,ето какво пише в правилника за прилагане на закона за семейните помощи за деца:


ПРАВИЛНИК за прилагане на Закона за семейни помощи за деца

Приет с ПМС № 139 от 5.07.2002 г., обн., ДВ, бр. 67 от 12.07.2002 г., изм. и доп., бр. 93 от 19.10.2004 г., попр., бр. 97 от 2.11.2004 г., изм., бр. 115 от 30.12.2004 г., в сила от 30.12.2004 г., изм. и доп., бр. 71 от 1.09.2006 г.
Сборник закони - АПИС, кн. 8/2002 г., стр. 304; кн. 11/2004 г., стр. 427; кн. 1/2005, стр. 479
Библиотека закони - АПИС, т. 11, р. 2, № 471



Глава трета

МЕСЕЧНИ ПОМОЩИ ЗА ДЕТЕ ДО ЗАВЪРШВАНЕ НА СРЕДНО ОБРАЗОВАНИЕ, НО НЕ ПОВЕЧЕ ОТ 20-ГОДИШНА ВЪЗРАСТ

(Загл. изм. - ДВ, бр. 93 от 2004 г.)
Чл. 17. (1) (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2004 г.) Месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, се отпускат въз основа на подадена молба-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика.

(3) Към молба-декларацията се прилагат следните документи:

1. (изм. - ДВ, бр. 93 от 2004 г., бр. 71 от 2006 г.) удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадена молба-декларацията - за лицата, работещи по трудови и/или по служебни правоотношения;


Като ще променяме нещо да го направим както трябва  bouquet
Красотинке,пусни исканията в новия им вид.

Последна редакция: пт, 13 фев 2009, 12:44 от pogar

# 1 233
  • Мнения: 3 835
Айде ако можем да мислим малко по-сложно, съвсем мъничко. Пожар, за какво си си загубила времето да вадиш текстове от Закона за семейни помощи, нали именно сега обсъждаме внесените предложения за промени по този Закон, за тях говорим, само за тях, не за целия текст на Закона. Именно тези внесени предложения за промени засягат майките студентки и майките на близнаци, и именно за тях няма да има ограничения по доходи. Това е "новото и реформаторско мислене" на вносителите на промените, което се прие много добре на заседанието на Комисията по труда и социалната политика, на което присъствах. По тази тема споровете са приключени, тъй като нито време имаме, да се чака да се вдене за какво става дума, нито пък виждам причина майките на близнаци с увреждания и студентките майки на деца с увреждания, да искат разрешение за настояването си да бъдат включени с подобаващо отношение и уважение във внесените промени по този Закон.

# 1 234
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Теоя не мислиш ли, че трябва да се премахне искането за доход изобщо за детските надбавки. Те трябва да са стимул за това, че си се навил да родиш деца на тази държава и не трябва да се дават според дохода.

# 1 235
  • Мнения: 167
N i y a какви маймунки бе, мила, те са ти направо бонбони, юнаците! Благодаря за подкрепата!

Дано не съм права, но явно не се четем достатъчно старателно!

milena d    права си с една корекция-"Т.е. подпомагането на деца с увреждания и семейства на деца с увреждания да си се формулира в Закона за семейните помощи"- формулировката не бива да "подпомагане"- просто с философията на този закон държавата  разграничава  родителите, които  имат, от родителите които нямат деца
Респективно ИМАНЕТО на дете е свързано с някакъв финансов бонус/НЕ ПОМОЩ !!!!!!!/,КОЙТО В ТОЗИ ЗАКОН Е ПРОСТО БОНУС, НИЩО, ЧЕ Е КРЪСТЕН ОТ НЯКОЙ МАЛОУМНИК" ПОМОЩ"
И още по-респективно-след като имаш дете/деца/ още повече едно или две от които с увреждане, още повече, ако са .???..знаци-този закон те легитимира като семейство с определен статут, според току що изредените семейни  показатели на база  ИМАНЕ НА ДЕТЕ!
И този определен статут според изброените показатели се оценява чрез въпросния финансов бонус.
Всички останали дефицити на семейството и децата ще се регламентират от другите закони според естеството на дефицита-ако е увреждане-от ЗИХУ, ако е мързел и лентяйство -от ЗСП.  bouquet
Да не забравя-ограничението на база ДОХОД за да получаваш детски надбавки е дискриминативно, не зная как досега някой засегнат не се е сетил да заведе дело, че си съдира з...ка от бачкане на пет места  и с данъците си плаща детските надбавки на мързеливите/примерно, де/, да не вземе някой да се засегне.  bouquet  bouquet  bouquet

# 1 236
  • Мнения: 3 835
Теоя не мислиш ли, че трябва да се премахне искането за доход изобщо за детските надбавки. Те трябва да са стимул за това, че си се навил да родиш деца на тази държава и не трябва да се дават според дохода.

Ooooo, аз колко неща мисля, само ако знаеш. Laughing Мен, ако питате, семействата и децата с увреждания трябва да си минат основно към Закона за семейни помощи, чийто "помощи" Mr. Green, са ей тия. (без никакви ограничения в дохода)

1. еднократна помощ при бременност;
2. еднократна помощ при раждане на дете;
3. месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст;
4. месечни помощи за отглеждане на дете до навършване на една година;
5. целеви помощи за ученици.

Значи в случая с тия внесени предложения за промени, засягащи само една малка част майки (студентки и на близнаци (изобщо многоплодна бременност де)), се засягат само и единствено средствата по точка 4-та. Месечните пари дето им дават за дете през първата година след раждането, да им ги дадат наведнъж за цялата година, плюс еднократнта помощ при раждане. Като при тия две групи майки да няма ограничения за дохода. Аз тук не съм наясно какви са точно ограниченията за дохода, точно по тая точка, до навършване на една година за парите. примерно за другите майки, изобщо.

Та, мен ако ме питате какво мисля, смятам, че семействата на деца с увреждания трябва да си минат основно и изрично тук, с едни съвсем различни цифри като подпомагане към тях, в значителна степен по-високи от на останалите семейства, предвид обективните обстоятелства и предвид това, че ужким социалната ни политика се е устремила с всички сили и воля да намалява децата в институциите, а вече в ЗИХУ да се дават допълнителни интеграционни добавки, именно свързани с интегрирането, приобщаването и т.н.. В ЗСП работа нямате.

# 1 237
  • Мнения: 838
 Тео,щом си решила да се заяждаш ето ти :
Точно тази точка е с ограничение откъм доход за здравите деца:

3. месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст;


И,ако случайно не си "чела по диагонал"-тези всичките помощи и СЕГА  са без ограничения в дохода за децата с увреждания.
Аз говоря за друго,но явно е ,че не желаеш да чуеш.
Не споря и няма да споря с теб-стига ми,че споря с разни малоумници в социални грижи,които и в момента орязват тези помощи(КОИТО УЖ САМО НА ДУМИ СА ПОМОЩИ) на здравите деца в нашите семейства,а и не само в нашите-важи за всички деца.
Но ти не ми обръщай внимание-аз само така си говоря и чета законите заради спорта hahaha

Последна редакция: пт, 13 фев 2009, 18:08 от pogar

# 1 238
  • Мнения: 1 037
явно не се четем достатъчно старателно!
И как точно стигна до този дълбокосмислен извод?
Явно аз не умея да мисля сложно, но все пак се опитвам да разбера от къде тръгнахме и до къде стигнахме в исканията си?
Нищо против нямам да има промени, облагодетелстващи родителите на близнаци, родителите-студенти и т.н, макар да смятам, че някой се опитва да ни вмени, че мислим само за нас си.
Ще ви кажа ,когато се разболеят близнаци какво става .Разболява се единия близнак , приемаме ,че тои е с увреждане АВТОМАТИЧНО , СВЕТКАВИЧНО , само след 3 дни се разболява и здравия близнак .
kalpre, това в голяма степен важи и за породените деца, за тях какво ще направим?
Уж говорите за равнопоставеност, а ...

# 1 239
  • Мнения: 838
Тео,щом си решила да се заяждаш ето ти :
Точно тази точка е с ограничение откъм доход за здравите деца:

3. месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст;


И,ако случайно не си "чела по диагонал"-тези всичките помощи и СЕГА  са без ограничения в дохода за децата с увреждания.
Аз говоря за друго,но явно е ,че не желаеш да чуеш.
Не споря и няма да споря с теб-стига ми,че споря с разни малоумници в социални грижи,които и в момента орязват тези помощи(КОИТО УЖ САМО НА ДУМИ СА ПОМОЩИ) на здравите деца в нашите семейства,а и не само в нашите-важи за всички деца.
Но ти не ми обръщай внимание-аз само така си говоря и чета законите заради спорта hahaha
И пак по същата точка,която ХИЧ АМА ХИЧ  не е обвързана с доходите:

 "Достъпът до семейните помощи е увеличен с вдигането на базовия доход на член от семейството.
     Той вече е 350 лв.
     срещу 300
     миналата година
     и едва 200 през 2005 г.
Детските надбавки вече са 35 вместо 25 лв. на месец. Те се вземат от семействата с доход до 350 лв. на човек. Миналата година прагът за достъп бе 300. Условието е детето да учи в средно училище и да е на възраст до 20 г. "

Повече четете тук-

http://www.24chasa.bg/Default.asp?statid=106879&rubr=0&i … id=26&iy=2009

# 1 240
  • Мнения: 3 835

kalpre, това в голяма степен важи и за породените деца, за тях какво ще направим?
Уж говорите за равнопоставеност, а ...

Естествено, че важи, не само за породените деца, изобщо закона по някакъв начин дискриминира многодетните семейства. Техни представители бяха на срещата, КНСБ също са против този закон, именно и заради тези причини, че се противопоставят семейства с равен брой деца, само на принципа, че едните са близнаци. Много се надявам многодетните семейства да успеят да излязнат с техни конкретни предложения по този закон, говорихме и обсъждахме надълго и широко какво и как биха могли да направят. Не е въпроса просто да тропнеш и да кажеш "искам", а така да го направиш, че да стане възможно да го дадат. Друг е въпроса, че те трябва да измислят и намерят начина да могат да го направят. Целия проблем са ромските семейства, заради тях са се ограничили само до тези майки. Мислихме с многодетните да поискат рязко увеличение за трето и четвърто дете, но какъв ще е механизма, за да отидат тези пари наистина при отговорните и добри родители, при работещите, които плащат данъци, които съвестно гледат и образоват децата си? Може би да се представя декларация от данъчното, за платените данъци от семейството (така може да се стимулира и излизането от сивата икономика), както и подробен документ (не само една бележка), че детето редовно посещава училище, нема неоснователни отсъствия, посещава детска градина или ясли. Тоест за него се грижат добре и не е на улицата да проси примерно.

# 1 241
  • Мнения: 0
Права си ажелия разбира се ,че и за породените деца важи , но както каза ТЕО НЕКА ДА ИЗЛЯЗАТ С ИСКАНИЯ , като нас и на срещата с КНСБ са били Просто трябва да ни стане на всички ясно ,че дискреминационния момент при който и да е момент и точка в закона е налице и за сажаление  ,когато там горе са се правили законите е трябвало да се предположи ,че някъде в БГ ще има случаи , като моя например където са събрани всички ама възможно всички кусури и парадокси на закона. И ако тия умници, тръгнат из народа и видят какво става и как им деистват законите друга песен ще запеят . И понеже знам ,че те няма да доидат най- хубавото което се случи до момента е ,че се появиха майки като ТЕО като ПОЖАР като всички вас , които се вдигнаха и решиха да направят нещоНяма закон мили момичета , който може да ни реши проблемите, законите трябва да се доушият , дооправят . Нащта задачка в случая е наи тежка щот нали ние сме хората с големите ножици............?

# 1 242
  • София
  • Мнения: 1 333
аз нищо че не пиша редовно, Но ви чета редовно ....

само да вмъкна нещо, че на последната работна среща на която присъствах една служителка от определена дирекция към МТСП се обърна и каза че не исакт да работят с безброй много документи, бланки, фактури и тем подобни... били заринати от документи и се превръщали в "падари" - това им било неприятно (отговора й беше свързан с въпроса на Красотинка за представянето на касова бележка или фактура за изразходвано гориво за пътуване на човек с увреждане с лично превозно средство, а не с автобус) ..... та викам аз ... да не мислите че ще се съгласят да им се носят бележки за платени данъци, безброй бележки от училище и още и оше ... те и сега едвам ни понасят защото се налага при тях да се обработват мног одокументи .... нали именно затова не получаваме така отпуснатата ни интеграциоона добавка за обучение - ЗАЩОТО нямат точно определени правила за разчитане на Фактури от курсове, логопеди и др обучение....

Трудно им е, и надали ще се съгласят да им става по-трудно....

И др да припомня на забравилите .... зам. мйнистърката каза : "Вие нали сте наясно че сега нищо не може да се направи, защото е остават само 4 месеца до края на мандата ни."

Тези кардинални промени с които сте се захванали да предлагате - за абсолютна промяна на законите трябва многооооооооооо обстойно да се обмислят защото иначе може да бъде съдена държавата ни за дискриминация на ромите 9именно те имат безброй много деца и биха били потенциални ползватели на облекченията за които говорите) но ако се сложат исканите от нас ограничения без да ги изчистим от всички дребни недостатъчци ще стане страшно ....... в европа много се говори за техните права - така си ги защитават, а аз няма кой ... но трябва да си намерим подкрепа и там, да има лоби което д амисли и за нас - семсйтвата на деца с увреждания

Трябва да се предлага нещо абсолютно обмислено от нас .... да не се бърза щото сега ще се реши проблема на 200-2000 семейства но може да се ограничат правата на 300-3000 семейства ....

Не искам някой да ме определи за ПРЕДАТЕЛ, за СТРАХЛИВА или нещо подобно 9 аз ще си отстоявам винаги правата на нашите деца и на семействата ни).... просто нещата не трябва да се правят кампанийно (щото ще станем като управляващите), а да се мисли за дълъг период от време и да се обхванат много граждани на страната ни ....


# 1 243
  • Мнения: 167
kalpre споко, мила,-няма да е все така! Само дето, както сме тръгнали,  скоро няма да е и по-добре.

ajeliya  дано се съгласиш, че породените деца/да са живи и здрави всекиму!!!/ са въпрос на късмет и избор  или на добра сексуална култура и контрацепция. И за да не ме законтрите- да обясня, че големите ми деца са с година разлика. И близнаците и породените деца се гледат почти еднакво трудно в началото, но в единия случай нямаш избор , а в другия имаш някакъв.
   bouquet nandy, в момента  сигурно действаме кампанийно, но пък сега  имаме някакъв шанс да направим нещо мъничко, но важно.
Защо целия този напън не го направихме преди две години, за да не е "кампаниен"?
Защото сме българи- много ни бива в приказките, но като започне да се работи, все ще се намери някой да ти каже как не може да стане.
Спирам да пиша в темата, струва ми се, че тя вече не е моя. Който иска да ми пише на лични.
Благодаря на всички!
  bouquet

# 1 244
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
nandy, в момента  сигурно действаме кампанийно, но пък сега  имаме някакъв шанс да направим нещо мъничко, но важно.


Важно за кого? За определена група хора, но не и за семействата на децата с увреждане и за семействата на възрастните с увреждане. С риск да се повторя ще кажа, че трябва да работим заесно с  големите ХУ, защото нашите деца са бъдещото попълнение там и тогава ние няма да можем да ги представляваме, а при тях кашата не е по-малка. Напротив точно обратното е.

Общи условия

Активация на акаунт