Лихви

  • 4 614
  • 125
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 17 546
Ясен си, Тони, още от първият си пост си ясен, дори и да ти се струва, че няма толкова схватливи тук,  но ти не допускаш възможността парите просто да се произведат. Защото някой е започнал да прави едни неща, които е нарекъл пари и може да си ги прави както и когато, и защото си поиска, нали? И тези първи направени пари са били 100 лв, но какво му пречи когато поиска да си направи още и още, и още? Та затова те пратих за правенето на парите при финикийците и за лихвите при евреите.

# 16
  • Мнения: 677
Във форума на финикийците или евреите може да мина за много тъп, не ми се ходи там.

А печатането на пари не ги ли обезценява? И накрая пак са си 100% и пак се губят тези за лихвата, тва се смята и със сметало.
Дори и този, който ги печата, пак ти ги дава с лихва, за да му върнеш онези с лихвата.

# 17
  • Мнения: 4 300
Тони, много искаш да го опростиш, а то не е толкова просто. Има някакъв минимален брой субекти ( банка, печелещ, губещ, купувач, продавач, производител и т.н.), които трябва да съществуват в модела ти, за да може поне да се доближи до реалността.
Иначе има нещо вярно, че трябва някой да загуби, за да може друг да спечели. Освен емитираните в повече пари.
Изобщо според мен проблемът на моделът ти е статичността. Ако нищо не се проивежда ( респ. количеството пари в света) не се увеличава няма начин да съществува такова нещо като лихва, защото няма да има кой да я плати.

Печатането на пари ги обезценява ако се печата по бързо отколкото се създава. Ако миналия век от едно дърво са правели една маса, днес благодарение на технологиите се правят три.

# 18
  • Мнения: 17 546
 Mr. GreenФорума на финикийците... Добре! thumbsup

Да, обезценява ги, само ако не са обезпечени със злато, а са напечатани просто без контрол. Но ти пък се затваряш в едни 100 лв и не допускаш никакви вариации, които ти бяха предложени. Ами сигурно притежателят на онези първи и единствени 100 лв, ги е дал на първият и единствен за времето си фалшификатор и той ги е удвоил. Освен това, задължително притежателят на 100-те лева е бил тъп и не му е минало въобще през ума от де онзи е взел още пари, за да му върне неговите 100 с лихва. И не съм съгласна, че е фантасмагория и не е станало така, както ти не допускаш да е станало иначе.

# 19
  • Мнения: 118
Хипербанка? Това е световен заговор !
Чета с интерес, но и на мен не ми е ясно ,защо възниква инфлацията?
Каква е причината?

# 20
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
при предложената схема от 100 лева, разчета е 20 в банката, 20 във фирмите, 20 в часни лица и 40 в държавата. така че когато банката даде 20 лв заем има от къде да дойде и лихвата.

а печалбата ... винаги идва от другите.

# 21
  • Мнения: 677
при предложената схема от 100 лева, разчета е 20 в банката, 20 във фирмите, 20 в часни лица и 40 в държавата. така че когато банката даде 20 лв заем има от къде да дойде и лихвата.

а печалбата ... винаги идва от другите.

Не стана ясно, дай пример. От къде идват печалбата и лихвите? Винаги остава неква сума за плащане, която я няма.
И кои са другите и те от къде имат пари и не дължат ли лихви за тях?

# 22
  • София
  • Мнения: 6 363
потърси за "принадена стойност".

Тва е ясно, но тя се плаща от някой, който също дължи пари на Хипербанката.

не, не ти е ясно. принадената стойност не се "плаща", а се създава чрез труда - основно при производството, вторично при услугите и именно тя води до увеличаване на парите, което те вълнува. затова те пращам да прочетеш за принадената стойност и образуването на паричната маса. от там идва печалбата. лихвите са печалбата (принадената стойност) на извършващия финансови услуги.

основни неща в икономиката са това, требва да се прочете.

# 23
  • Мнения: 5 710
Не е вярно, че всички пари са обезпечени с/у злато, парите са обезпечени и с разни активи, книжа и т.н.
Мисля, че банката никога  не дава всичките 100 в заеми, каквото е условието. Освен това в банката се и депозират пари, не само теглят. Общата маса пари не тече само в една посока.
След като вечерям мога да се сетя и нещо по-умно.

# 24
  • Мнения: 25 615
Тони, да не си гледал пак ZeitgeistLaughing
Ако не си - гледай го, май втората част даваше отговор на въпроса ти. Надявам се, че няма да се обидиш от предложението ми и ще бъдеш снизходителен - все пак филмът е правен за американци...  Mr. Green

# 25
  • Мнения: 677
потърси за "принадена стойност".

Тва е ясно, но тя се плаща от някой, който също дължи пари на Хипербанката.

не, не ти е ясно. принадената стойност не се "плаща", а се създава чрез труда - основно при производството, вторично при услугите и именно тя води до увеличаване на парите, което те вълнува. затова те пращам да прочетеш за принадената стойност и образуването на паричната маса. от там идва печалбата. лихвите са печалбата (принадената стойност) на извършващия финансови услуги.

основни неща в икономиката са това, требва да се прочете.

На производителите и услугващите, нали им се плаща с парите на банката? Е, лихвата от къде идва?

Не е вярно, че всички пари са обезпечени с/у злато, парите са обезпечени и с разни активи, книжа и т.н.
Мисля, че банката никога  не дава всичките 100 в заеми, каквото е условието. Освен това в банката се и депозират пари, не само теглят. Общата маса пари не тече само в една посока.
След като вечерям мога да се сетя и нещо по-умно.



Депозитите не са ли пак пари взети от банката? Или получени от някой, който ги дължи, но с по-висока лихва?

Сия, не ме обърквай допълнително.

# 26
  • Мнения: 25 615

Сия, не ме обърквай допълнително.[/color][/b]

Не те обърквам, бе. Хората са си го разказали - за парите, за лихвите и всичко останало...  Laughing
Някъде се мандахерцаше и бг-превод.

# 27
  • Мнения: 5 710
Не знам дали е по темата ( май не), обаче четох един текст преди време, който изрових от блоговете на Капитал, специално за темата  Mr. Green


Имало едно време едно племе, което живеело напълно изолирано в пустинята. То обитавало прекрасен и плодороден оазис и затова, макар и самотно, било богато. Туземците били умни и вече познавали удобството на парите и Централната пещерна банка (ЦПБ).

Един ден им хрумнало всички да станат по-богати, което щяло да е много приятно. Отишли в ЦПБ и с много песни, танци и веселие издялкали още много костени монети, които си поделили...Така племето се запознало с хиперинфлацията, финансовата криза и произлизащите от това глад и мизерия. За да се справи с кризата, племето поизхвърлило излишните пари. Тогава някой забелязал, че излишни били само тези монети, на които не отговаряли стоки. На стената на ЦПБ била издраскана с бронзов гвоздей първата глава от учебника по икономика за туземци.

Логично туземците стигнали до извода, че преди да станат богати трябва да увеличат предметите, с които търгували, за да имат покритие парите им. Съобразили, че могат да търгуват също и с услуги. И почнало едно мислене как се мислят още услуги и предмети...

# 28
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз питам, как така, ако всички пари са 100 и са дадени на заем, от къде идва горницата, която плащаш след една година?
Едва ли някоя банка ще рискува да ти даде всичките пари. Но нали сме в сферата на предположенията, то аз предполагам, че би трябвало да има някакво условие да плащаш само горницата и да си вечен длъжник. Това ми идва като идея, след като абсолютизираш по този начин.
Има и друг вариант - никога не връщаш цялата сума, а само част и след това отново взимаш заем и така си въртите с банката едни пари...

# 29
  • Мнения: 497
Тони, разсмя ме. Много свежарско хрумване да се запиташ откъде идва лихвата. Мисля, че въпросът ти е по-скоро философски, отколкото икономически. В този контекст може би отговора е във  въпроса  "защо" трябва изобщо да има лихва, а той е стар като света и пазара (не Женския) - страх и алчност.

Общи условия

Активация на акаунт