Отговори
# 135
  • Мнения: 17 987
КОТЕ, и аз като теб го тълкувам, аз съм на 31, мъжо мина границата, така че...1-2 години, колкото откраднем, все ще си ги взема, аман, нищо не се прави за младите семейства. Помня как наши познати едно време доста се облажиха, що не се върне сега това?

# 136
  • Мнения: 5 160
Aбе аз не вярвам, че 20 години държавата ще ми връща 10% от платените лихви .. текста го знам, но знам и как се тълкува поне за сега

Няма още и 1-во приложение текста на практика - Държавата показа, че не иска да връща.

Къде се тълкува така този текст?

# 137
  • Мнения: 830
Aбе аз не вярвам, че 20 години държавата ще ми връща 10% от платените лихви ..
Напаво ще се върне комунизма Laughing Колкото толкова, все е от полза.

# 138
  • София
  • Мнения: 1 819
А има ли значение размера на кредита? И двамата ли подаваме декларация, или само единия от нас?

# 139
  • Мнения: 117
Ето какво са приели на второ четене:

При приемането на второ четене на законопроекта за държавния бюджет за 2010 г. депутатите записаха, че местните физически лица могат да ползват данъчни облекчения за млади семейства като приспадат от сумата от годишните данъчни основи, направените през годината лихвени плащания по ипотечен кредит за закупуване на жилище.

Условие за това е договорът за ипотечен кредит да е сключен от данъчно задълженото лице и/или от съпруга/та и да имат граждански брак.

Освен това данъчно задълженото лице и/или съпруга/та трябва да не са навършили 35 години към датата на сключване на договора за ипотечен кредит.

Третото условие е ипотекираното жилище да е единствено за семейството през данъчната година.

Когато размерът на ипотечния кредит е по-голям от 100 хил. лв., данъчното облекчение може да се ползва за направените през годината лихвени плащания по първите 100 хил. лв. от главницата, приеха депутатите.

# 140
  • София
  • Мнения: 14
КОТЕ, и аз като теб го тълкувам, аз съм на 31, мъжо мина границата, така че...1-2 години, колкото откраднем, все ще си ги взема, аман, нищо не се прави за младите семейства. Помня как наши познати едно време доста се облажиха, що не се върне сега това?
Трябва да сте под 35години,преди тегленето на ипотечния кредит.

# 141
  • София
  • Мнения: 18 679
На мене ми е по-любопитно как се изчисляват лихвите по главницата за първите сто хиляди при кредити за над сто хиляди Rolling Eyes Ей това, ако може някой икономист да ми го обясни, би било чудесно Laughing

# 142
  • Мнения: 5 178
На мене ми е по-любопитно как се изчисляват лихвите по главницата за първите сто хиляди при кредити за над сто хиляди Rolling Eyes Ей това, ако може някой икономист да ми го обясни, би било чудесно Laughing

Изключително лесно, за всеки лихвен период си имаш действаща лихва
действащата лихва я умножаваш, не по главницата, а по 100 хил

# 143
  • София
  • Мнения: 1 819
И какво правим, ако главницата през целия период не пада под 100 000 лева???? През цялата година си плащаш лихви на 100 000 лева? И ти ги признават?

А някой знае ли дали жилището се води единствено, ако един от съпрузите има идеални части от наследствен имот?

# 144
  • Мнения: 1 992
Нареждам се и аз на опашката за облекчения.
Свекър ми(Бог да го прости) имаше селска къща на негово име, съответно сега мъжът ми е наследник(но това не е уредено документално), това означава ли, че ипотекираното ни жилище не е единствено?

Последна редакция: чт, 03 дек 2009, 16:38 от криста

# 145
  • София
  • Мнения: 18 679
На мене ми е по-любопитно как се изчисляват лихвите по главницата за първите сто хиляди при кредити за над сто хиляди Rolling Eyes Ей това, ако може някой икономист да ми го обясни, би било чудесно Laughing

Изключително лесно, за всеки лихвен период си имаш действаща лихва
действащата лихва я умножаваш, не по главницата, а по 100 хил
И после? Извинявай за тъпите въпроси, сигурно ти е смешно, но аз наистина не мога да го сметна...Значи за 100 000 лв. при лихва примерно 8.5 годишна , като ги умножа, после на колко да деля, за да получа месечната сума на лихвите?

# 146
  • Мнения: 5 178
8.5% обявена от банката е на годишна база, за месеца си платила
8.5%/12*100 000, реално обаче отстъпката е за годината т.е 8.5%*100 000= 8 500 лв / година от тях държавата ще ти върне 10% т.е 850 лв ще имаш за възстановяване . 10% се връщат защото данъка върху доходите е плосък 10% и лесно може да се сметне

Мдаа тук го има и момента от къде ще смятат, че се е извършило погасяването от първите 100 хил или от вторите-третите, но мисля, че или за суми над 100 хил ще е плоско 100 хил, или ще разделят и погасяването межди първите 100 хил и следващите

# 147
  • Мнения: 81
Има ли значение кога е купено жилището? Нашето е от април 2008. Имаме брак. Аз съм но 30 , а към закупуване н жилището 28. Можем ли да искаме някакви облекчения? Какво е необходимо - документи. Голяма мъгла ми е всичко това
Благодара  предваритело.

# 148
  • Мнения: 5 178
Не няма, ще ползваш
Аз предлагам да ходим да подпитваме в банките, защото са доста мудни институции, а реално ако те не издадат уверение не можем да ползваме облекчението  Twisted Evil

# 149
  • София
  • Мнения: 18 679
Мдаа тук го има и момента от къде ще смятат, че се е извършило погасяването от първите 100 хил или от вторите-третите, но мисля, че или за суми над 100 хил ще е плоско 100 хил, или ще разделят и погасяването межди първите 100 хил и следващите
A, ето това ми беше питането, Коте. Какво значи първите сто, пък вторите сто...Не знам как е икономически коректно, но юридически коректно това няма как да се сметне, защото задълженията се погасяват отзад напред - разноски, лихви, главница, а ако главницата е на две части, би трябвало да е - втора, първа Laughing И реално няма как да сметнеш колко са лихвите върху сто, ако задължението ти е двеста и петдесет, понеже  всеки месец с плащането, се променя размерът на главницата...Разбираш ли що за качамак?
Според мен ще искат удостоверения от банките с разбивки по месеци. Онези пък ще се мотат сто години. Пък като официален документ, ще трябва да го разписват сто човека...И въобще...къмто април ги виждам аз нещата Laughing А паричките - наесен Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт