Отговори
# 405
  • Sofia
  • Мнения: 1 747
Аз мисля че не е отпаднало, или поне за 2010 мисля че със сигурнос пак ще се ползва Peace
Ще ви разочаровам, но влезте в сайта на НАП и прочетете закона за облагане доходите на физическите лица. Не мога да дам линк, защото документа е в Word. Облекчението беше по чл.22а, който е отменен с ДВ бр. 95 от 2009, в сила от 01.01.2010.

# 406
  • Стара Загора
  • Мнения: 90
Не само,че не е отменен за 2010г но са вкарали и промени /някой оточнения/

# 407
  • Мнения: 157

Ето ви актуална извадка от точния текст на ЗДДФЛ. Ако се уповавам на това, тук не пише нищо за "идеална част от имот"...


Данъчно облекчение за млади семейства
Чл. 22а. (Нов - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г., отм., бр. 95 от 2009 г., в сила от 1.01.2010 г., нов, бр. 99 от 2009 г., в сила от 1.01.2010 г.) (1) Местните физически лица могат да ползват данъчно облекчение за млади семейства, като приспадат от сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 направените през годината лихвени плащания по ипотечен кредит за закупуване на жилище, когато едновременно са налице следните условия:

1. договорът за ипотечния кредит е сключен от данъчно задълженото лице и/или от съпруг/а, с който/която имат сключен граждански брак;

2. данъчно задълженото лице и/или съпругът/ата не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит;

3. ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година.

(2) Когато размерът на ипотечния кредит е по-голям от 100 000 лв., данъчното облекчение по ал. 1 може да се ползва за направени през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата.

(3) Данъчното облекчение се ползва до размера на сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 и при условие, че данъчно задълженото лице представи писмена декларация от съпруга/та, че няма да ползва данъчното облекчение за съответната данъчна година.

(4) Обстоятелствата и условията по ал. 1 - 3 се декларират от лицето в годишната данъчна декларация по чл. 50.

# 408
  • Мнения: 44
Нашият случай:

Договорът за заем е изтеглен през 2005г. като двамата сме кредитоискатели.
Бракът между двамата е сключен през 2006г.

Преди 10 мин. говорих със служителка на НАП на тел. 0700 18 700, която ми каза, че при това положение не можем да използваме данъчното облекчение, "защото жилището е ипотекирано преди брака" (цитирам дословно).

Преди мен имаше написани мнения, че в случай като нашия може да се използва облекчението. На какво се основавате? На отговор от НАП?
Опитвам се за себе си да установя дали има смисъл да продължавам да ровя или не?

# 409
  • Мнения: 3 869
От обаждания в НАП няма смисъл, тъй като казаното от служителите по телефона по никакъв начин не обвързва агенцията и не може да се счита за достоверно. Има смисъл от писмени въпроси, но както се видя по-горе, в писмените си отговори НАП избягва да тълукува на този етап, и винаги се връща не вече публикуваните си указания, посочени 2 поста по-горе.
Вариантите са два - човек си подава декларацията със попълнена таблиза 5  приложени документи според сегашните изисквания и чака; или чака първо дасе конкретизират изискванията и после подава декларация... Рискът е в рамките на 40-50-60 лв., колко струва изваждането на всички небходими справки и заверки. Всеки сам преценява дали иска да го поеме и да подаде декларация сега, или предпочита да чака до март НАП да си изясни как да тълкува чл. 22а от ЗДДФЛ....

# 410
  • Мнения: 157

Meg!, 40-50-60 лв.? Че то тогава не си струва да подавам декларация изобщо. Аз изчислих, че по-малко от 200 лв. ще ни върнат ако изобщо стане... Да не стане "танто за кукуриго"?  Tired

# 411
  • Мнения: 515
Нашият случай:

Договорът за заем е изтеглен през 2005г. като двамата сме кредитоискатели.
Бракът между двамата е сключен през 2006г.

Преди 10 мин. говорих със служителка на НАП на тел. 0700 18 700, която ми каза, че при това положение не можем да използваме данъчното облекчение, "защото жилището е ипотекирано преди брака" (цитирам дословно).

Преди мен имаше написани мнения, че в случай като нашия може да се използва облекчението. На какво се основавате? На отговор от НАП?
Опитвам се за себе си да установя дали има смисъл да продължавам да ровя или не?


и мен това много ме касае в момента, но отговор конкретен май няма...

# 412
  • Мнения: 3 869

Meg!, 40-50-60 лв.? Че то тогава не си струва да подавам декларация изобщо. Аз изчислих, че по-малко от 200 лв. ще ни върнат ако изобщо стане... Да не стане "танто за кукуриго"?  Tired


Да, човек трябва да си направи сметка като плати разните такси за удостоверения и заверки и имаки идея колко очаква да му върнат, има или изобко смисъл от упражнението.

В общия случай, при наскоро взет заем (2-3 години) и равни погасителни вноски, лихвете все още ще са около 3/4 от вноската, т.е. има смисъл, особено пък ако вноската е над 400-500 лв.

Добре е човек да си погледне погасителния план, да види колоко лихви е платил за миналата година и колко прави 10% от общата им сума. Ако отговорът е 200 лв. може и да няма смисъл цялото упражнение с губене на време и средства по институции...

# 413
  • Мнения: 157

Някой беше споменал, че от Уникредит са му взели 12 лв за справката?! На мен не ми взеха нито стотинка, ама явно не знаеха какво точно да ми издадат и ми дадоха справка без подпис и печат, което явно няма да мине пред Данъчното... Изобщо - има ли смисъл, като няма значение?  newsm78

# 414
  • Мнения: 3 869
Справките от банката трябва да са с подпис и печат, иначе няма да послужат в НАП. Всяка банка има различна такса за издаване на подобни документи, така че трябва всеки да си провери в банката, която му е отпуснала кредита.

# 415
  • Мнения: 5 178
Aз говорих с кредитния инспектор в Уникредит, да имат формуляр, който струва 12 лв и е официалния документ, който издават за пред НАП.
Без подпис и печат не важат пред данъчните определено, защото нямат силата на официален документ,, със същия успех можеше да си ги напишеш на твоя компютър  Rolling Eyes

# 416
  • Мнения: 85
Здравейте!Взех си документа от Агенцията по вписвания.Нашето жилище има акт 15.На вашите удостоверения има ли някакъв партиден номер или нещо такова?Чудя се дали да подавам документи в НАП-а или ние сме в клауза неставащи.Трябва ли да вадя и удостоверение за мъжа ми. newsm78

# 417
  • Мнения: 291
Колко ти взеха за удостоверението за имотно състояние.

# 418
  • Мнения: 3 869
Колко ти взеха за удостоверението за имотно състояние.
10 лв. е цената за перид до 10 г. назад, за повече години е повече... Само че НАП никъде не посочват за колко години назад го искат...

# 419
  • Мнения: 5 178
е как да не посочват след като се казва,
3. ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година.

Общи условия

Активация на акаунт