Отговори
# 480
  • Мнения: 463
Прочетох цялата тема, но като нашия казус не видях, а той е следният: Отговаряме на абсолютно всички условия, обаче кредита ни не е за закупуване на жилище, а е потребителски кредит с учредена ипотека на единствения ни имот, свързан с довършителни ремонтни работи в жилището........ Та, може ли или не да ползваме облекченията. От банката, казаха, че не влизаме в графата на облагодетелстваните, от НАП казаха, /познайте....../, че не знаят естествено, да ходя на среща на методолизите и така? Ако някой има отговор на моя въпрос, Моля да сподели?

# 481
  • Мнения: 224
Прочетох цялата тема, но като нашия казус не видях, а той е следният: Отговаряме на абсолютно всички условия, обаче кредита ни не е за закупуване на жилище, а е потребителски кредит с учредена ипотека на единствения ни имот, свързан с довършителни ремонтни работи в жилището........ Та, може ли или не да ползваме облекченията. От банката, казаха, че не влизаме в графата на облагодетелстваните, от НАП казаха, /познайте....../, че не знаят естествено, да ходя на среща на методолизите и така? Ако някой има отговор на моя въпрос, Моля да сподели?
Ето тълкуване на твоя казус:
 
Цитат
Следователно, данъчното облекчение за млади семейства по чл. 22а от ЗДДФЛ не може да се ползва за всеки кредит, обезпечен с ипотека върху недвижим имот, а само за кредит, който цели придобиване на жилище, като същевременно придобиваното жилище служи и за обезпечение по предоставения кредит.

# 482
  • Мнения: 16
Здравейте!И аз се вълнувам по този въпрос и да ви питам някой извадил ли си е справка за имотно състояние от София? Не мога да се свържа със службата (нито един от посочените телефони не ми отговаря вече 3-ти ден), за да разбера работното им време, та ако някой го знае да сподели. Имам съмнения, че няма да се отговаряме на "единствено " жилище, защото съм наследник на баща си с 1/6 от къща в провинцията. Но се надявам да не е отразено в справката от агенцията.
Попаднах на това: http://www.account-bg.info/e107/e107_plugins/vypross_menu/vypross.php?0.view.65.0

# 483
  • Sofia
  • Мнения: 1 747
dany_d, не може - виж в това, което сама си цитирала - т. 3.3

"...Следователно, разпоредбата на чл. 22а, т. 3 от ЗДДФЛ се отнася както за жилища в режим на семейна имуществена общност (общо имущество), така и за такива, които са лично имущество на един от двамата съпрузи или на ненавършилите пълнолетие техни деца, които не са встъпили в брак. Тази разпоредба се отнася и за случаите на собственост върху идеални части от жилища, независимо от размера на тези части."

# 484
  • Мнения: 1 981
Здравейте!И аз се вълнувам по този въпрос и да ви питам някой извадил ли си е справка за имотно състояние от София? Не мога да се свържа със службата (нито един от посочените телефони не ми отговаря вече 3-ти ден), за да разбера работното им време, та ако някой го знае да сподели.
Миналата седмица се опитахме да си извадим такава справка, но се оказа, че имотният регистър работи до 14ч., така че ще трябва да се бяга от работа! Сутрин не знам от колко са, но този час като край за работа с клиенти ми хареса! Close

# 485
  • Мнения: 215
При нас казуса е следния: Отговаряме на всички условия, но сме ипотекирали друго мое жилище, което ми е дарение от преди 10 г., тъй като новото го купихме на "зелено" и все оше нямаме док. за собственост. Т.е. имаме предварителен договор и фактура за платената цена.
Смятам да подам декларация. Вие как мислите?

# 486
  • Sofia
  • Мнения: 1 747
При нас казуса е следния: Отговаряме на всички условия, но сме ипотекирали друго мое жилище, което ми е дарение от преди 10 г., тъй като новото го купихме на "зелено" и все оше нямаме док. за собственост. Т.е. имаме предварителен договор и фактура за платената цена.
Смятам да подам декларация. Вие как мислите?

По-нагоре в темата става въпрос за същото - трябва да е ипотекирано жилището, за което е кредита, а не друго жилище. Освен това ти имаш друго жилище, независимо дали е дарено или не, а според изискванията - трябва да е единствено жилище на семейството.

# 487
  • Мнения: 157
dany_d, и моята ситуация е същата. Sad  Засега спрях да се занимавам с документи, но дълбоко в себе си не мога да се примиря и ми се иска да се намери вратичка за случаи като нашите. Ако разбереш нещо - казвай.  Praynig

# 488
  • София
  • Мнения: 110
Здравейте!И аз се вълнувам по този въпрос и да ви питам някой извадил ли си е справка за имотно състояние от София? Не мога да се свържа със службата (нито един от посочените телефони не ми отговаря вече 3-ти ден), за да разбера работното им време, та ако някой го знае да сподели.
Работното време на имотния регистър е от 9:00-14:00ч. Връщам се от агенцията с готови удостоверения, но справките са така неясно (за мен)описани,дано в НАП си знаят работата и разберат за какво става дума.

# 489
  • Мнения: 16
astra какво имаш предвид под "неясно" ? ти на всички условия ли отговаряш?

# 490
  • Мнения: 162
Не разбирам защо и идеалната част от жилище е влючена, нали изискването е ипотекираното да е единствено, не разбирам как така идеалната част също е сметната за жилище. Тя е частот такова !!! Не можеш да се нанесеш да живееш в нея!` #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 491
  • София
  • Мнения: 110
astra какво имаш предвид под "неясно" ? ти на всички условия ли отговаряш?
Дааа, но не ми става ясно защо в удостоверението от агенцията пише продажба, а не покупка на имот .

# 492
  • Мнения: 157

sofii4eto, и когато тази идеална част е всичко на всичко 10 кв.м.?  #Cussing out  #2gunfire  Как да не се ядосва човек?

# 493
  • Мнения: 2 891
Е, поне е собственост. Аз имам идеална част от имот, ама са си запазили правото на ползване, та гол собственик се водя даже  Laughing Освен това е на майната си.

# 494
  • Мнения: 165
Този коментар на закона,хич не ми харесва #Cussing out Какво да правим, оженихме се след кредита, нали това беше първоначалната идея - да стимулират младите хора да сключват граждански брак, с това бяха свързани и промените в Семейния кодекс, но какво да се прави искат да орежат колкото се може повече хора и да платят по малко.


И на мен изобщо не ми харесва този коментар! Ние пък дори си мислехме дали да не се оженим, за да се възползваме от облекчението, но явно няма смисъл...

Според вас това НЕ Е ЛИ ДИСКРИМИНАЦИЯ? Много ми напомня за т. нар. Ергенски данък от едно време - ако не си женен, плащаш повече... Ами тогава да ни третират като самотни родители, всеки от които плаща по половин жилище примерно - в този случай не заслужаваме ли помощ???... Или по някакъв друг параграф, а не само да си пишат активи, а реално единици да могат да се възползват от тези закони...

Последна редакция: пт, 05 фев 2010, 10:30 от antena

Общи условия

Активация на акаунт