Отговори
# 1 125
  • Мнения: 33
Аз имам следния проблем: Чудя се как да интерпретирам "до първите 100 000 лв". Нашия кредит е повече. Това означава ли, че ни смятат лихвите, все едно сме взели 100 000 лв или можем да ползваме облекчението докато изплатим 100 000 от главницата?

Нещо не мога да се ориентирам. Миналата година удостоверението от банката съвпадаше с моите сметки, тази година - не. Сумирам си лихвите по погасителния план, но на удостоверението пише много по малко  newsm78

# 1 126
  • Мнения: 179
vesi792007 при кредит, по-голям от 100 000 лв. се смятат лихвите все едно е взет кредит за 100 000 лв. - това означава първите 100 000 лв. Peace

# 1 127
  • Мнения: 1 267
Ами не е точно с четене на форуми. Има си тълкуване на закона. НАП си го бяха направили официално миналата година. Сега зависи какви са им инструкциите. След като приемат само документо от банката и не искат договора и нотариалния акт, явно са приели една по проста схема, която едва ли променила значително разходите за това облекчение... Остава и въпросът с тълкуването от другата страна: да, определени причини е кредитът е разписан в две части, но се усвоява накуп и с една цел...
Независамо как тълкуват нещата в НАП, не можем нищо да направим, освен да се събразим...

да питам, Мег, че не ми стана ясно.
Ако кредитът е взет за закупуване и обзавеждане,
банката издава документ, включващ само сумата за закупуване?
От друга страна НАП се "доверява" на този документ?

# 1 128
  • Мнения: 224
Да ама неееееееее...за съжалеие нещата явно ще си останат като миналата година...В НАП Овча купел, ми искаха документ от АВ, и с 300 убеждения, че тази година не фигурира като изискван документ не ми изискаха да се разкарвам и до там...Бележката от банката не им свърши работа и ми се обадиха за  копие договора за кредит - издаден от банката, тъй като от бележката не било личало какъв е точно кредита...взеха ми и копие на акта за граждански брак и общо взето и те не знаеха какво да искат и какво правят...
Още повече че споеред мен ме накраха да попълня декларация с невярно съдържание, тъй като ме накараха да пиша в сума на кредита само сумата за закупуване на апартамента, без тази, която е за довършителни работи, а дефакто сумата за кредита е цялата сума. Не виждам логика в това да ме накрат да я попълвам така след като в бележката от банката си пише коя сума за какво е т.е колко за жилище и колко за довършителни работи, да си сметнат те...Сега дефакто съм попълнила дан.декларация със сума на кредита, която не отговаря на истината...
тъжно , но факт...

Последна редакция: чт, 17 фев 2011, 15:01 от Лейди М

# 1 129
  • Мнения: 33
Lady Julie мерси много. Аз имах такова усещане, но не бях много сигурна  Hug

# 1 130
  • София
  • Мнения: 1 735
Мочичета,кажете,че нямам спомен от миналата година Embarassed
Трябва ли да има сниман договора за ипотечния кредит с банката?
Днес мъжа ми е взел бележката от банката и там само са написали "сума по главница.....","сума платени лихви".... и никъде няма колко е стойността на ипотечния кредит.

# 1 131
  • Sofia
  • Мнения: 1 747
Аз подадох всички документи като миналата година с изключение на справката от АП, за да се подсигуря предварително и да не ме разкарват за допълнителни документи (достатъчно си имам работа с НАП и ми е ясно, че искат допълнително, въпреки че не е упоменато). Вчера разписах и акта за възстновяване, така че всичко си е ок. Моят съвет е да си подадете всички документи, доказващи условията в закона, вероятността да ги поискат на по-късен етап е почти сигурна.

# 1 132
  • Мнения: 3 869
Весана, колко време след подаването те извикаха да подпишеш акта?
Аз нарочно не си подадох другите документи освен изискваните в декларацията, защото банката ми е дала справка за планетине лихви върху целия размер на кредита до 100000 лв, а в договора кредитът е разделен на две части. Имам някакви малки надежди, че може и да мине номера... Засега обаче са минали две седмици и още никой не ми се е обадил... Знам, че срокът е 1 месец...

Последна редакция: чт, 24 фев 2011, 12:19 от Meg!

# 1 133
  • Мнения: 270
Meg, миналата година ни възстановиха данъка без да ни викат да подписваме акт за възстановяване  Peace

# 1 134
  • Sofia
  • Мнения: 1 747
Мег, След 19 дни - календарни. И ние миналата година не сме подписвали акт за възстановяване, но по закон си е редно - над 500 лева се подписва такъв. Миналата година бяха малко неориентирани по това облекчение, явно са поизпуснали някои хора.
Всеки си преценява, бях чела твоите съображения за докумените, за мен е друго.

# 1 135
  • Мнения: 3 869
Meg, миналата година ни възстановиха данъка без да ни викат да подписваме акт за възстановяване  Peace
Зависи от сумата... Доколкото знам при над 300 лв. се прави Акт за възстановяване, който трябва да се подпише.

Благодаря за отговора, Весана   bouquet

При нас миналата година, след кота видяха в документите разделението на кредата, поискаха още едни документ от банката за частта от лихвите, която се пада на частта от кредита, описана като кредит за закупуване. Тази година банката ми даде един документ, където всичко е описано като кредит за закупуване... Ще видим дали НАП ще си направят труда да ровят и търсят...

# 1 136
  • Мнения: 722
Не при над 300, а при над 500 лв.

# 1 137
  • Мнения: 3 869
Не при над 300, а при над 500 лв.

Възможно е.
Миналата година ме викаха да подпиша за над 300 лв, някъде към 400 ги бях докарала тогава да ми връщат...

# 1 138
  • Мнения: 822
Много бързо работят тази година. Миналата си спазиха точно 30 работни дни, за да ни се обадят по телефона, че са направили превода по сметката.

# 1 139
  • Мнения: 452
Аз още не съм я подала моята декларация, но от банката ми издадоха месец по месец з аплатени лихви,главница и общо вноска в евро и аз ги превалутирам по 1.95583 -курса, мисля да рискувам и да подам само с тази бележса, без миналогодишните документи.В бележката пише договор за  кредит обезпечен с ипотека  №..... между еди кой си и еди кой си е предоставен кредит в размер на 35000 евро за закупуване на жилище, така че мисля че ще свърши работа. Аз също миналата година не съм подписвала акт за въствановяване на данъка, а беше 450 лв. и ги възстановиха за 2 седмици

Общи условия

Активация на акаунт