За 5-ти път - за Магриба като стане реч, има при

  • 30 854
  • 290
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 126
привет и от мен

Кате-...радвам се че си добре -пропуснала съм те на сКАЙП...извинявай   bouquet

Белбейчето -...мили читатели -за мен е много интересно всичко което тя разказва-Защото тя е Първата много скоро и мама  Hug  ,която е омъжена за алжирец и Живее там-в столицта.
Знам че има една друга кандидат -алжирка точно затам....така че ...да започваме с въпросите


Белбейче, горе-долу съм в час с най-интересния момент в сватбата....смяната на роклите .
Разкажи ни -..колко рокли са,какви са...как точно се сменят...ами,тоест-колко време стоиш с едната рокля ?
За кафтана от областта Константин...просто е уникален...разбира се -лични снимки не е уместно в нет пространството да се пускат..но  тази област в Алжир прави едни везани кафтани...има ги из нета  като модели. Много тежат обаче....Нали?
ще си позволя да ви покажа един сайт-на близък приятел-Ди Джей,който организира сватби тук-на алжирски двойки...Тук обаче се правят в ресторнт-..нормално -няма големи къщи като в Алжир.
Белбейче,откриваш ли сходство?!

http://www.anouar.fr/

виж например свабата на de Anissa & Michael...и тя така трите дни ..с три различно рокли...Подобно ли е?



# 46
  • Мнения: 126
Захар ли.......ама ти ме уби-!!!! Това пък защо и с какво идея.....
Наистина тук не съм видяла...ха! Предполагам има символика в това...както при нас Свекървата захранва младоженците със сладка пита с мед....или пък свърлят бонбони ...
А как така е дават захарта.-наистина това за пръв път го чувам!

# 47
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
кате, а добре заварила, що не звъннеш от мъжовия гсм да се 4уем, 4е то по комп доде се вредиш от женуря и гости! а през бг  е башка яко сму4ене! айде утре агънцето да колнете, една месшуи да уредите, я какво приготвяте на  аида, с подробности и рецепти, ок!зна4и те искам мара подробната в детайлите, 4е както казва една аверка от мароко марокитата  си крият рецептите и лъжат  по нета, за да не  им вземат ноу-хауто!аз уж в готварските форуми от мароко съм като у дома си, но знае ли 4овек де е тайната!да пуснеш снимки на  околния свят, брат4еда така се беше  вдъхновил,давай и сснимки от реалността, задния двор това за мене е 4овешкия свят на страната не лукса и показността!

# 48
  • Мнения: 169
Далче, аз лично смених 5 рокли като 5тата последната беше бялата. Започнах с кафтан- сари които идва от Мароко, след това сложих каракул от Константинл Той е толкова тежък че направо ми се откачиха раменете,след него сложих пакистански дрехи, след пакистанските дрехи сложих каракул от Алжир-град и накрая бялата рокля. Роклите се сменят през 15 минути( зависи от булката колко иска да стои с тях).Нормално някоя сестра или леля ти помага да ги сменяш и естествено те водят до един стол в средата на стаята на който седиш.Стига да имаш желание може и да танцуваш а също и гостите е те танцуват.
Да подчертая че всички тоалети си ги приготвя булката( т.е купува), а също  сватбения ден е за сметка на семейството на булката.Има резон в нещата тъй като както всички знаете преди време , а може би и сега още съществува се дават пари и злато за булката, но тъй като аз съм европейка нещата бяха поразлични.т.е сестрите ми подариха един кафтан- сари които е на цена 520 евро- ръчна изработка от Мароко, а другите дрехи ми бяха дадени на заем,тъй като е глупост да похарчиш сумати левчета за неща които ще си стоят в гардероба.Пък и аз да си призная хич не ги долюбвам този вид дрехи Simple Smile.
 По въпроса за захарта все още ясен отговор нямам, но е нещо като да не доидеш с празни ръце. Свеки не бе много очарована като го видя ама нищо не каза.

# 49
  • Мнения: 126
Белбейче, знаеш ли  ...като бях в Оран и една от първите братовчедки на моя другар ми показа видео от сватбата си.Показа ми и роклите си ,които Нейното семейство е купило за нея....Какво става обаче-след три години съвместен живот и вече две деца тази жена Не можеше да влезе в роклите си ..които бяха както пишеш точно в порядъка на 500 и нагоре евра-..тук дори ги гледам и по 1000.....Та-има ли смисъл?! Тя си ги държеше в гардероба-масивно дърво...знеш колко държат на  дървениите..и си ги гледаше... попитах я колко пъти кога ги е слагала...-отговорът-На Сватбата ми !
На мен ми подариха по стечение на обстоятелствата- две кафтанчета и една мунсория.Писала съм че  ги оставих там,само мунсорията донесох -тук при мен е тясно ,няма къде да ги съхранявам ,а и няма за къде да ги облека. Комшийката каза-..ами като ходите на сватба -добе ,ама като не се чувствам удобно ...Та напълно те разбирам защо не ги долюбваш...
И все -пак ....само за страничния читател ...ето какво представлява кафтан от град Константин...дебела рокля със ръчно  декорирани шивици


# 50
  • Мнения: 126


последното е каракул от Анаба , а там ,където са жените със инетресните шапчици е  традиционен каракул от столицата

Булбейче -ти вече доста враме си там...знам че ххич не ти понася сега храната,но все-пак...има ли нещо което обичаш -от сладките.
Аз обожавам Шамия...и се прабвах да правя ,но ...не ми се получи!

Знаеш ли ....чудя се -като се роди бебока-Живот и Здраве....какво ли ще направи родата?!?! На Раян му подаряваха традиционни дрехи-абая  и мароканско костюмче, везани възглавници....Но има време..живи и здрави да разказваш  Hug  bouquet




# 51
# 52
  • Мнения: 177
Здравейте момичета иЧестит празник на всички празнуващи.Не се включвам често ,но чета темата с огромен интерес,а и тук получавам новини и за много виртуални дружки.Катенце,много се радвам,че си пристигнала жива и здрава и си добре.Много хубаво и подробно разказваш и с нетърпение очаквам всеки твой пост.Ще се радвам и Светлетата да пишат как са,как са бебенцата им?
На всички Hug

Последна редакция: пн, 08 дек 2008, 23:18 от mmm3

# 53
  • София
  • Мнения: 3 789
Eid Mubarak  на всички празнуващи   bouquet
Надявам се този ден да е бил наистина прекрасен за вас и семействата ви.
Кате, сигурно е много вълнуващо всичко това, сега дни наред ще има да свикваш и ще е ново. Аз гледах в една къща тези прозорци във вътрешните стени и се чудех кой ги е измислил  Stop някак няма много възможност за лично пространство.
Къде гледате снимки, че и аз да ги видя  Rolling Eyes
Belbey Честито   bouquet вие правихте ли сватба в България или само в Алжир?
Тез` дни много не съм на кеф аз, моят момък депресията го е хванала, а то никак не е лесно това, нали далече от семейството, мрънка, врънка  newsm78 как се утешава тъжен мъж на километри разстояние не знам...

# 54
  • Мнения: 59
Здравейте мили момичета ,чета ви от доста време защото наистина темите ви са много интересни и човек обогатява личната си култура най-малко.
Най-накрая се реших и аз да разкажа моята история която има отношение към темата и най-малкото може да предпази някое момиче да не допуска моята грешка ,дори незнам дали правилната дума е грешка или просто все още вярвам че има доброта ,човещина,любов и доверие между хората.

Та,и моята история е за един младеж от Мароко,по-точно от Агадир и понеже видях че има още 2 момичета които имат любими оттам(простете ако бъркам и са повече).

Аз съм нормално и обикновено момиче на 25 години от София,казвам се Радостина,през май месец 2007г.
се запознах с това момче по интернет,казва се Салах също 25 годишен от Агадир както вече споменах по-горе.

Започнахме да комуникираме почти всеки ден ,първо в сайта в който се срещнахме ,после си разменихме месинджърите и така се започна ,всяка вечер среща ,разменихме си телефоните,тои ми изпращаше смси кога ще бъде на линия защото по това време още беше студент и имаше и доста задължения към голямото си семейство и беше зает през по-голямата част от деня,а на мен отделяше вечерите.И така се започна една луда любов...

Чувахме се поне през ден то телефона,смс-и летяха нон стоп между България и Мароко ,и вечер в емесен-а ,като започнем да говорим и поне до сутринта до 9 или 10ч. а и не рядко тои оставаше до обяд и направо неспал изобщо отиваше на училище.Сега пиша за това и се разплаках колко беше хубаво и колко много емоции преживяхме двамата с него.

Бяхме лудо влюбени,тои беше нетърпелив да каже на родителите си ,една вечер ме попита дали съм 100% сигурна че искам да споделя живота си с него и ако да ,да сподели със семеиството си,и така и стана,той им каза и всички бяха много щастливи от този факт ,той е най-малкият и единственият неженен и всички го обожават,както по-късно видях това и на живо Simple Smile

Започнахме да правим планове за среща ,но и двамата сме бедни и беше трудно ,финансите ни спираха ,след това аз не можех да отсъствам от работа и така отлагахме няколко пъти,всеки път когато срещата се проваляше той го изживяваше много болезнено,аз също и дори плака ,плаках и аз защото наистина имаше толкова силни чувства между нас ,тези дни и нощи с него бяха все едно живеехме заедно,знаехме всеки къде е и какво прави във всеки един момент си пишехме смс-и,родителите му ми изпращаха поздрави и всички ме чакаха да отида със статут на негова бъдеща жена.Той ме наричаше марати през цялото време.

Искам само да отворя една скоба и да напиша че аз имам много опит в интернет и всякакви чатове .чатила съм си с много момчета от цял свят включително с много мароканци,египтяни,имам много добър приятел от Алжир вече 3 години,и в никакъв случай не съм болна романтичка или наивна,наясно съм каква е целта на повечето както по-горе прочетох кола ,жена и паспорт за Европа.Попадала съм на много такива момъци и лесно се разбираше какво целят,някои дори си признаваха директно.

Но моят Салах не изглеждаше такъв ,аз се съмнявах много а той ми доказваше че греша за моя най-голяма радост по това време.А и знаеше че финансовия ми статус също не беше блестящ ,все казваше че съм жената за която е мечтал .Настояваше да отида дори без една стотинка ,той щял да намери начин да не ни липсва нищо въпреки че не работеше по това време ,но това разстояние ни убиваше и двамата,искахме само да сме заедно най-накрая,другото беше без значение.И така през цялото това време от май 2007 до 09 октомври тази година след когато най-накрая заминах за Мароко.

Полетът ми беше през Рим С Алиталия,трябваше да съм на летището в Казабланка в полунощ и това беше най-вълнуващата среща в живота ми,по време на полетите сърцето ми щеше да изхвръкне от радост че най-накрая ще прегърна човека когото обичам и с когото бях по близка от който и да е тук,познавахме се толкова добре че както си говорехме когато се видим ще бъде просто все едно не сме се виждали дълго време а не както среща с непознат и така и стана.

Пристигнах,той ме чакаше усмихнат и летящ от щастие ,прегърна ме силно ,охх като се сетя колко вълнуващо беше само...
След това седнахме в колата и най-накрая можехме да се целунем,поговорихме малко и наистина беше все едно сме били заедно винаги,само се оглеждахме любопитно как изглежда другият защото колкото и да е едно е камера едно е на живо.

Първата вечер спахме при сестра му която е омъжена и живее в Каза ,на другият ден потеглихме за Агадир с колата която беше помолил баща му да му даде за да ме вземе .Минахме и прекарахме деня в Маракеш ,до там пътя беше добър но после от Маракеш до Агадир беше ужасен както Катето каза дълъг ,неосветен и изморителен и за двамата.
Пристигнахме в Агадир,забравих да кажа че майка му и баща му бяха предложили да отседна у тях ,след като разбраха какви луди пари ще дадем за наем а пък те можеха да останат през това време в едната от сестрите му за да бъдем сами и да не ни притесняват за този 1 месец в който щях да съм там.

Наистина много толеранти хора и мили,тяхната къща е на 3 етажа,на 1ят живееха брат му и една от сестрите със семеиствата си,на 2ят беше спалнята на техните + 3 салона за гости и 2 бани,на 3ят беше кухнята и неговата стая която стана наша Simple Smile
Дори беше предупредил сестра му ако иска да ползва пералнята да се качва когато ние двамата сме излезнали и всичко това само за да ми осигури спокойствие и да се чувствам като у дома си,каза ми също че и неговите родители са религиозни,но са съвременни хора и само искат той да бъде щастлив,това във връзка че се изнесоха за да ни оставят сами имам предвид,и ми разказа случаи за негов приятел на когото
гаджето дошла да го посети но ненадейно се върнал бащата по това време въпреки че бил уж на работа през деня  и тя точно пристигнала и обядвали в тях,майката знаела но криели от бащата и като видял,
повеснял и ги изгонил и се получила много грозна гледка.Това ме накара да оценя повече жеста който направиха за нас.Баща му е бил учител по френски цял живот ,той е арабин,майка му е берберка,много скромни,интелигентни и приятни хора бяха всички.

Момичета ,постът ми стана много дълъг,исках да разкажа всичко по-накратко но явно не се получи за което много се извинявам,трябва да тръгвам за работа сега и не мога да напиша останалото че закъснявам ,но привечер като се върна обещавам да продължа.

Извинете ме пак и Adha moubarak на всички ,ще пиша довечера пак!

# 55
  • Мнения: 206
Bella111 Благодаря ти за хубавото начало на деня, дано и вечерта бъде толкова хубава Simple Smile Лек и спокоен ден

 newsm51 smile3525 newsm51

# 56
  • Мнения: 3 804
Катя радвам се 4е се разписа Hug

белла добре дошла Hug

# 57
  • Мнения: 126
  БЕЛЛА

какво ти направи най-силно впечатление в Мароко? Разказвай....с инетрес очакваме

Момичета -днес ще съм леко заета...с моя малчо.Но довечера ще съм на линия
Къде сте -мента ,пете ,Невена-оздравя ли ?
Ето и Катето стана ясно че чете вече от Мароко.....  bouquet
Белбейче-да се пазищ че вас ни пипна някакъв вирус-...и антибиотика нещо не помага  #Crazy

# 58
  • Мнения: 169
Добро утро и от мен
далче бързам да ти отговоря- манджите не им харесвам определено, но има едно две неща които ям и това е така наречения ргак( червен сос със месо и зеленчуци които се сервира върху нещо подобно на накъсани кори за баница).В последствие лелята която ни беше на гости го приготви соса само домат вода и нахут т.е без зеленчуците, респективно граничеше с помия, но както и да е.Споменавам това за да покажа че както ив БГ така и тук отделните райони готвят по различен начин.
 По въпроса за бебето знам че правят неща като празник на 7 мия ден от раждането и тогава приготвят някакво плато със сомул, мед и канела.Мъжът ми ми приготвя един път такова, но определено аз само си натопих пръста,( явно голям каприз ще да изляза  Grinning )
Не сме правили сватба в Бг, дори мъжът ми не е ходил още там, причинити за това са че той работи един месец и един месец почива(т.е един месец не е в къщи), като се прибере започва да оправя нещата по етажа който приготвяме за нас и естествено великите приготовления сватбата.По техните думи нямаше как да минем без празненство ама малко закъсняло, че сестрата беше болна- 2 операции и неможеше да се движи, сега е добре почти възстановена 100%, но нещо като че ли психически хич я няма.

# 59
  • Мнения: 169
За който не знае какво е кафтан- сари моля изнамерих нещо
http://www.indiamart.com/ramavatexports/pcat-gifs/products-small/kaftan.jpg
 това на следващата снемка е каракул от столицата
http://img.alibaba.com/photo/52070195/tang_clothes.jpg
за съжаление не можах да намеря снимка на целия костюм който включва и панталон

Общи условия

Активация на акаунт