Новите промени в майчинството

  • 31 831
  • 489
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 93
descreet, счетоводителят ти не е объркал. Така е за съжаление. Единственият начин да направиш нещо по въпроса е да си вдигнеш осигурителния доход. Разбира се това се прави със срок и съответно вече най-вероятно е късно. Аз така си вдигнах осиг. доход като разбрах, че съм бременна, за да стане 6 месеца назад висок и въпреки, че на изравняването пак ще плащам отгоре и сега като гледам от цялото упражнение не е имало почти никакъв смисъл, само съм си дала на държавата авансово парите, които тя ще ми дава после. И после как да си внасям високи осигуровки - ще си стоя на минимална и точка по въпроса. Според тези умници горе, това, че нямаме шеф директно ни слага в графа прецакани и "подлежащи на прецаквация по всички възможни поводи (колкото повече толкова по-добре)".

# 271
  • София
  • Мнения: 748
macro ,от къде е този нетен доход без осигуровси?

Осигуровките са няколко вида-който няма за майчинство и болничен,няма обезщетение.Най-често на не пълен процент се осигуряват самоосигуряващите се и собствениците на фирми.А при тях процента се променя веднъж годишно.И като забременеят се почва драмата в три действия.
Не споря , защото не съм компетентна, но аз осигуровките ги доплащам всеки януари и са си доста голяма сума, имам осигуровка и за майчинство и болнични. А счетоводителката ми знае, че съм бременна едва ли не по- рано и от мъжа ми. Да му се не види, кой е виновен и за какво?

# 272
  • Мнения: 93
macro ,от къде е този нетен доход без осигуровси?


Ами при свободна професия има определен минимален праг за професията, на който можеш да се осигуряваш минимално. Като цяло можеш да се осигуряваш на колкото си искаш над този праг, като ако мислиш, че можеш да си "предскажеш" дохода като достатъчен, няма лошо да се осигуряваш и на максимално. Проблемът обаче при много от хората по свободни професии е, че един мосец може да изкарат примерно 1000 лв., но следващият може да изкарат 100 лв. Аз не мога да знам дали този месец ще ми дадат някаква работа и въобще колко ще бъде тя и затова си се осигурявам на минималния праг, а следващата година приравнявам и си плащам данъка ако има такъв, но това не се взима за осигурителен доходо, въпреки че си го декларирам и плащам данък. И както сега сме в криза, от 1 месец нямам почти никаква работа и вече сериозно се притеснявам. Но това си е мой проблем. Мисълта ми беше, че от там идва този нетен доход без осигуровки.

# 273
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
macro ,ти си разбрала,че си бременна някъде юни месец или най-много началото на юли.Винаги ли се осигурявала за майчинство и болничен?Не можеше да вдигнеш осигуровките юли и сега януари искаш да довнесеш,нали?Не съм сигурна,но знам че това довнасяне януари няма да ти помогне.Има ли вероятност нещо счетоводителката да не е направила както трябва?

Дано да имаш свестен лекар,за да ти издаде по-късно болничния.Че повечето отказват,а и дните са много-не е за 1-2 дни разлика.

# 274
  • Мнения: 65
Ji_Ji_Ji -  Същите са и моите причини, просто не мога да знам дали тази година ще изкарвам по 1000лв. или 2000лв. , а данъците и осигур. не са малко върху тях. Но в същото време нямам против и считам за редно да си довнеса, не съм правила опити да скрия дохода си, но не знаех, а и не мисля , че е редно в тези, които довнасяме в края на годината да няма за майчинство/процентът за ОЗ и майчинство е много малък на фона на това , което плащаме/.
И все пак- къде го пише/че не влизат % за майчинство/?

# 275
  • Мнения: 835
Гласувах ЗА !
макар, че няма да ме огрее, защото съм заварено положение съм доволна.

# 276
  • София
  • Мнения: 748
Плащам осигуровки за майчинство и болнични от години. Като самоосигуряващо се лице, данъкът , който плащам в края на годината не ми е много голям, защото го плащам и авансово през годината, но доплащането ми накуп  за осигуровките е убиец.  И сега ми казвате, че това доплащане няма да ми повлияе на майчинството?  Е, кажете ми, държавата не си ли проси да бъде мамена?
Мисля да спра да се ядосвам, каквото стане, това ще е. По-добре е нищо да не очакваме от държавата, за да не останем разочаровани.

Последна редакция: вт, 09 дек 2008, 11:58 от macro

# 277
  • Мнения: 93
Всъщност macro, descreet, да си призная не съм чела нищо по въпроса - дали това го пише въобще не знам. Моята свекърва работи в НАП и от нея си набирам информацията. Също така тя ми предложи да направя това с вдигането на осиг. доход. Така че вие ме навеждате на мисълта, че може и да не съм права (дано да е така) ... трябва да се разровя из дебрите на нета, но днес няма да ми остане време.

# 278
  • Мнения: 192
macro, не съм от хората, които разчитат на измами и др. подобни, но в случая си напълно права. Честно казано ако в държавните институции имаше начин да укриват доходи и да спестяват от плащания за данъци и осигуровки щяха да го правят.

Никой не спори за това, че е много хубаво, че се прие платеното майчинство да бъде 12 месеца, но съгласете се, че все още болшинството от работодателите осигуряват служителите си на по нисък доход, отколкото е действителния, а в много от случаите дори на минимален доход. Едва след като се разбере, че дадена служителка е бременна, ако работодателя все пак има някаква съвест, може да и вдигнат осигуровките на толкова колкото би трябвало да бъдат (или на повече, за да компенсират това, че са я ощетявали до момента). В моя случай дори ми одържат от заплатата, за да се доосигурявам на малко по-висока сума и то едва в продължение на 4 месеца. И след всичко това не знам защо някой се чуди, че хората са недоволни на новия законопроект, как да съм доволна и щастлива? Бих била доволна, ако са ме осигурявали на толкова, колкото съм вземала, а не на по-малко, ама уви!!!
 Ако всички получавахме нормални заплати и ни осигуряваха както си трябва никой нямаше да е сърдит и едва ли някой щеше да се принуждава да се моли на шефа си да му вдига осигуровките или да си допщата сам или да се хваща на допълнителна работа, за да взема накрая едно прилично майчинство!
 Но ситуацията в нашата мила родина е такава. Можем да се сърдим на работодателите си , защото си спестяват пари за наша сметка като ни осигуряват на по-нисък доход  или да вземем да се оплачена на Арменския поп!!!

# 279
  • Мнения: 3 861
Поправете ме ако греша, но...
нали майчинството ще се изчислява на база доходите през последната 1 година преди раждането???
Ако не влязат осигуровките платени накуп през този януари, знаачи ще влязат тези от миналия...поне така ми изглежда логично...т.е не се губят тези пари... Thinking

# 280
  • Мнения: 9 973
Поправете ме ако греша, но...
нали майчинството ще се изчислява на база доходите през последната 1 година преди раждането???
Ако не влязат осигуровките платени накуп през този януари, знаачи ще влязат тези от миналия...поне така ми изглежда логично...т.е не се губят тези пари... Thinking

да,ако имаш 1г. трудов стаж.
Много мацки имат по 6м.  Mr. Green

# 281
  • София
  • Мнения: 748
Поправете ме ако греша, но...
нали майчинството ще се изчислява на база доходите през последната 1 година преди раждането???
Ако не влязат осигуровките платени накуп през този януари, знаачи ще влязат тези от миналия...поне така ми изглежда логично...т.е не се губят тези пари... Thinking

Осигуровките са ми разход, не доход, освен това са за предходната година. Така че няма къде да влязат в изчисленията, направо си се губят да ти кажа. Днес говорих със счетоводителката и тя ме успокои, че болнични така или иначе няма да ми изплатят преди да съм си заверила осигурителната книжка, а това ще стане след изравняването, така че тревогите ми са били напразни. То си е направо жив късмет, че ще раждам в началото на годината, а не например по средата, когато годината не може да се приключи и би се взимал в предвид минималният доход на който се осигурявам за месеците от януари до юли, например. Голяма объркация честно казано, дано счетоводителите ни си знаят работата.
Поздрави на всички  и дано имаме все по-малко поводи да се ядосваме!

Последна редакция: вт, 09 дек 2008, 21:08 от macro

# 282
  • Мнения: 1 544
Не е проблемът в нашия телевизор, а във високите осигуровки, които сумарно са голяма тежест за работодателя. А и вината не е в работодателите, които не осигуряват на цялата заплата, а на тези които са съгласни да работят по този начин. За работодателя нещата стоят така: Х пари мога да си позволя за У човек, а вече в тези Х пари каква част е за данъци, осигуровки и чисто за получаване не е от значение. Ходът на правителството е много умен - под предлог, че вдигат на 1 година, правят базата 1 год назад, за да си на практика НАМАЛЯТ разходите за догодина, тъй като повечето "мацки" вдигат осигуровките 6 месеца преди раждането, а доодина пак ще смъкнат на 9 месеца, под предлог, че никъде не е толкова в ЕС. А от друга страна, тези които са си вдигнали осигуровките изкуствено, на практика кредитират държавата, защото ги получават с 6 до 15 месеца по-късно...

# 283
  • Мнения: 4 070
Я ми кажете, а когато излезеш по майчинство (за въпросните 45 дни, които се полагат) и родиш на 15 ден, после започват да ти плащат 9-тте или 12-тте месеца майчинство и спират 45 дни, така ли е????

# 284
  • Мнения: 212
Я ми кажете, а когато излезеш по майчинство (за въпросните 45 дни, които се полагат) и родиш на 15 ден, после започват да ти плащат 9-тте или 12-тте месеца майчинство и спират 45 дни, така ли е????
........ами, да така е, едното автоматично замества другото

Общи условия

Активация на акаунт