Новите промени в майчинството

  • 31 816
  • 489
  •   1
Отговори
# 450
  • Плевен
  • Мнения: 860
Моля обяснете ми 12 месеца осигурителен стаж означава ли че за обезщетението ще се смята 12 месеца назад средно аритметично или пак 6 както досега а просто тряабва да имаш 12 месеца осигуровки? Мерси!

# 451
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
anyto ти ще излизаш в майчинство 2009  год-това значи че освен 12 месеца стаж , майчинството ще ти бъде върху осиг доход за последните 12 месеца

# 452
  • Мнения: 4 070
anyto ти ще излизаш в майчинство 2009  год-това значи че освен 12 месеца стаж , майчинството ще ти бъде върху осиг доход за последните 12 месеца
И аз предполагам,че ще е така - това пак е заради умишлено завишените осиг. през последните 6 месеца от бременността, а и така е по-изгодно за държавата. Но това са само предположения-като излезе в държ. вестн . ще видим.

# 453
  • Мнения: 3
Благодаря за цитата и мнението.Много ми помогна това,защото се притеснявах дали се смята за осигурителен стаж времето на неплатеното майченство.И понеже съм частник и се самоосигуравям си плащах само здравните и нямам прекъснати права.Това ме успокои.Благодаря.Дано остане 6 месеца базата,че иначеееееееееее...трябва да знаем 2 години напред кога да забременяваме-акто по часовник.И как да стане! newsm78 Joy

# 454
  • Мнения: 4 070
svetlana_sim , май не си внимавала много оня ден приеха окончателно осигур. за 12 месеца назад.................

# 455
  • Мнения: 4 181
Момичета, поствам и тук подробности. Моля прочетете ги и ако има въпроси питайте
1) ако не са ви изтекли 315 дни, удължава ви се отуска за бременност и раждане до 410 дни без преизчисляване на дохода
2)  ако са ви изтекли 315 дни, но не са ви изтекли 410 дни, ползвате остатъка до 410 дни без преизчисляване на дохода
3) за тези, които излязат в болничен за бременност и раждане 45 преди термин след 01.01.2009г. това означава че ще ползват 410 дни, но на база 12 месеца осигурителен стаж като не се изисква той да е да непосредствено преди излизането в болничен и въобще да имаш 12 месеца и също така се гледа дохода 12 месеца назад.

За тези, които са с  деца с малка разлика
В случай, че излезете в отпуск за бременност и раждане за 2-ро дете докато още имате право на майчинство за 1-вото ви изчисляват обезщетението и го сравняват с това, което сте взимали за 1-вото дете, получавате по-високото от двете

Ако вече са ви изтекли 2-те години за 1-вото дете и излезете в отпуск за бременност и раждане за 2-рото ще ви вземат за база 12 месеца назад първо дохода върху който сте се осигурявали, а за периода в който сте получавали обезщетение за отглеждане на малко дете ще ви вземат минималната работна заплата.

# 456
  • Мнения: 1 102
МОЖЕ ли един въпрос и от мен:
От днес излизам в майчинство 45 дена преди раждането. От 6 месеца съм си увеличила осигурителния праг. Преди тези 6м. бех на ниска осигуровка.
За база колко месеца назад ще се вземат?
Мерси

# 457
  • Велико Търново
  • Мнения: 467
 
Момичета, поствам и тук подробности. Моля прочетете ги и ако има въпроси питайте
1) ако не са ви изтекли 315 дни, удължава ви се отуска за бременност и раждане до 410 дни без преизчисляване на дохода
2)  ако са ви изтекли 315 дни, но не са ви изтекли 410 дни, ползвате остатъка до 410 дни без преизчисляване на дохода
3) за тези, които излязат в болничен за бременност и раждане 45 преди термин след 01.01.2009г. това означава че ще ползват 410 дни, но на база 12 месеца осигурителен стаж като не се изисква той да е да непосредствено преди излизането в болничен и въобще да имаш 12 месеца и също така се гледа дохода 12 месеца назад.

За тези, които са с  деца с малка разлика
В случай, че излезете в отпуск за бременност и раждане за 2-ро дете докато още имате право на майчинство за 1-вото ви изчисляват обезщетението и го сравняват с това, което сте взимали за 1-вото дете, получавате по-високото от двете

Ако вече са ви изтекли 2-те години за 1-вото дете и излезете в отпуск за бременност и раждане за 2-рото ще ви вземат за база 12 месеца назад първо дохода върху който сте се осигурявали, а за периода в който сте получавали обезщетение за отглеждане на малко дете ще ви вземат минималната работна заплата.

Клеопатра, ако в рамките на последните 12 месеца има 4 месеца, в които не сме ходили на работа, как се изчислява размера на майчинството? Благодаря Simple Smile

# 458
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
3) за тези, които излязат в болничен за бременност и раждане 45 преди термин след 01.01.2009г. това означава че ще ползват 410 дни, но на база 12 месеца осигурителен стаж като не се изисква той да е да непосредствено преди излизането в болничен и въобще да имаш 12 месеца и също така се гледа дохода 12 месеца назад.
gundie ,май съм права,ааааааааааааа?  smile3534

Не се изисква да са 12 последователни месеца,а изобщо да имаш 12 месеца стаж в живота си.В момента на излизане в 45 дневен също трябва да се работи на трудов договор

# 459
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
МОЖЕ ли един въпрос и от мен:
От днес излизам в майчинство 45 дена преди раждането. От 6 месеца съм си увеличила осигурителния праг. Преди тези 6м. бех на ниска осигуровка.
За база колко месеца назад ще се вземат?
Мерси

6 те месеца преди декември месец,ще ти се вземат за база.Т.е юни-ноември

# 460
  • Мнения: 1 102
един голям МЕРСАЖ, направо тото.   bouquet

# 461
  • Мнения: 187
Хайде стига трагедии. Стига мрънкане.
Истински недоволни от промените са майките на близнаци и имат право!
Погледнете нещата от другата страна.
Ние осигурените на реална заплата и от години внасящи високи осигуровки нямаме ли право на по-добре платено майчинство?
Ценете усилията положени от СНБМ, защото жените наистина постигнаха много!
Поздрави за тях   bouquet
искам да се присъединя. защото ми писна да мрънкат разни кифли, които НЕ плащат данъци и осигуровки ако не знаят, че са бременни. после имат претенции за парите, които години наред внасят останалите. аман от дребни тарикатлъци.
иначе, аз се радвам, че увеличиха срока на майчинството. даже смятам, че е по-добре да се взема 12-месечен осигурителен период.

Не е правилно да се нападат хора по този начин! Помисли, че не винаги работодателя плаща осигуровки на това което получават някой майки... Все пак по мое мнение този форум е едно от малкото места, където бременните трябва да се подкрепят и помагат и не мисля, че е необходимо да се използват подобни епитети! Аз също ще бъда ощитете от този закон, тъй като предишния ми работодател ме осигуряваше на една сума, а заплата ми беше в пъtи повече! Смених си местоработата и тук ме осигуряват на това което получавам! Разбрах, че съм бременна 2 седмици след като започнах работа на новото място... Е кажи аз ли съм виновна? Никога не съм отказвала да си плащам осигуровките и за мойте 28 години имам 13 години стаж+ 100% плащане на осигуровки, дори и като студентка съм плащала (два пъти!!!)! Не ти ли се струва супер нечесно да попаднеш в такава ситуация? И можеш ли да наречеш всяка бременна и oщетена от закона "кифла"? Аз не се чувствам такава...

Последна редакция: пн, 15 дек 2008, 12:44 от the1

# 462
  • Плевен
  • Мнения: 860
На мен също ми е обидно използването на такива епитети, но то е въпрос на възпитание и култура, които не всички имат.
На мен пък проблемът ми беше, че работех в елитна банка, но като разбраха, че съйм бременна набързо ми прекратиха договора. Постъпиха много подло и гаднярски и се наложи да се осигурявам в една фирма колкото да взимам някакво майчинство, което смятам съм заслужила с 8 г. стаж. А сега просто ми се застъпват днете майчинства, но не искам да продължа да взимам 220 лв. Просто промените ги направиха, без да се съобразят, че бременните вече горе-долу са си планирали семейния бйджет и без да ги интересува колко бременни ощетяват. поне да имаше някакъв преходен период.

# 463
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
[X]anyto ,ако двете ти майчинства се застъпват т.е ако в момента на излизане в 45дни преди болничен за второт дете,си все още по майчинство за първото дете,ще взимаш обезщетение 410 /за второто/ като за първото дете през време на 315 те дни,ако това е по-изгодно за теб.

# 464
  • София
  • Мнения: 591
Имам въпросче аз се осигорявам на висока заплата от както разбрах че съм бременна т.е. ноември месец. Очаква се да родя през август. Как ще се изчислява майчинството ако например след два месеца излеза в болнични т.е. като осигурителен доход ли ще се вземат дните в болничен или тези месеци няма да се включват в изчислението. Тогава от НАП ще получавом доста висок болничен. дано да ме разбирате.

Общи условия

Активация на акаунт