Платеното майчинство става една година

  • 3 625
  • 93
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 070
2009та моето дете ще е все още в периода 7-9 месец, тоест - заварено положение   Peace

# 16
  • Мнения: 27
Коментира ли се "завареното" положение ?
 
Наистина не разбирам какво си честитите! Това увеличаване на 1 год. а не 6 месеца както беше досега направо ни разказа играта! По-добре да си беше останало както си беше за да можем да отреагираме с осигуровките! Ще спечелят само мами които по принцип ги осигуряват на много високи суми, но колко са те??? Мнооого малко.
   
Дори и така пак е по - добре от колкото да взимаш 240 лв... зависи на колко си се осигурявала все пак и след като си разбрала...  Така или иначе с новият закон за осигуряването нямаш много варианти... или поне работодателя ти... Вече всичко ще е върху реалната заплата... за добро или зло...

# 17
  • Мнения: 76
Логично е да вдигнат прага на 1 година осигуряване преди придобиването на право на обезщетение, защото масово се осигуряват на минималната работна заплата и като разберат, че са бременни изведнъж започват да се осигурават на максималния осигурителен праг - а така се източва системата.

# 18
  • Мнения: 2 131
Извинете, ама мен ми звучи точно като начукване /извинявам се/. На ви сега, като сте толкова отворени да искате 1 година платено майчинство. От цялата работа излиза, че държавата не отпуска допълнително средства - удължаването на платеното майчинство от финансова гледна точка просто ще се компенсира от скромните 240 лв, които ще взимат голяма част от майките в този едногодишен период. И съответно - след това.
И голяма част от тези дето реваха, че държаваха трябвало да им осигури не знам какво и им била длъжна, сега ще си подвият опашките, щото новото положение не ги устройва, ама хич.
Особено в по-малките градове осигуряването на минимална заплата в частния сектор си е преобладаващо. И в общи линии алтернатива почти няма.
И да подчертая - принципно нямам нищо против тази една година платено майчинство, както и да се гледат доходите една година назад, защо не. Но в нашата скапана и счупена система просто не става.

# 19
  • Мнения: 25 620
Логично е да вдигнат прага на 1 година осигуряване преди придобиването на право на обезщетение, защото масово се осигуряват на минималната работна заплата и като разберат, че са бременни изведнъж започват да се осигурават на максималния осигурителен праг - а така се източва системата.


Тежко и горко на тази система, която раждането на нови данъкоплатци я източва!

# 20
  • Мнения: 4 068
Аз лично също съжалявам, че подписах петицията, въпреки че бях от защитниците и ще се се обоснова защо. Кой печели от това положение? Шепа майки, които се осигуряват на реалния си доход. Такива обаче са едивици и то не по собствено желание. Повечето жени работят и работодателите им ги осигуряват на минималната заплата без да им искат мнението. Ако не им изнася просто на тяхно място идва друг работник и това е. В по-голямата част на страната това е масова практика. И тези майки като открият, че са бременни обикновено започват да се осигуряват на голяма сума от собствения си джоб в името на това да получават прилично майчинство, защото всъщност това е единствения възможен начин. Сега обаче този начин им е отнет, защото бременността трае 9 месеца и просто няма начин 3 месеца преди това да си прозрял, че ще забременееш и да започнеш да си внасяш осигуровки сам, защото на работодателя ти не му пука. Държавата просто ни прецака яко и няма на какво да се радвате. Ншщж ни и пжстшгнотж. Направихме крачка напред и сега с новите примени крачките станаха две назад. Абсолтна недомислица като почти всичко в нашата китна родина. Яд ме е много!

# 21
  • София
  • Мнения: 2 430
СТРАХОТНА НОВИНА!
Вярно,че са три месеца,но пак е нещо!Честито мамчета newsm44

# 22
  • Мнения: 14 490
абе аз ли пак не съм в час или все съм си на терсене?

преди получаваш 9 месеца след като си се осигурявал 6 - т.е. получаваш за по-голям период от колкото периода през който си внасял осигуровките.
сега за 1 година платено майчинство ти искат 1 година да си се осигурявал, какво толкова?

и наистина не мисля, че е редно да се защитават тези, които нарочно са си внасяли по-високи осигуровки като са разбрали, че са бременни.

# 23
  • Мнения: 2 131
Проблемът е, че, ако живееш в малко населено място и професията ти е такава, че не можеш да се реализираш в държавната или общинската администрация, се ориентираш към частния сектор. А в частния сектор масово осигуровките са на минимална заплата. Друг е въпросът, че управниците трябва да мислят именно в тази насока. Защото разните там минимални прагове и т.н. си стоят на хартийка  никой не го интересува. Нужни са строг контрол и санкции към работодателите.

# 24
  • София
  • Мнения: 2 430
Именно Алегра!Не слагам под общ знаменател всички,но до сега имаше доста спекулации с майчинските.Имам позната,която веднага щом разбра,че е бременна започна да си внася максималните(мисля ,че бяха 2000лв),за съжаление бременността й приключи неуспешно в третият месец,и тя веднага спря да се осигурява на тази сума.За информация тя сама на себе си е работодател,т.е. самоосигурява се!
 Има и други по-тежки случаи теглене на кредити и излизане в отпуск по майчинство

# 25
  • Мнения: 4
Изключително съм възмутена от решението! Как не ги е срам да посягат на и без това сложното положение на майките с малки деца. Аз разбирам каква им е идеята, но да можеш да се върнеш на работа след година, без да мислиш че си дала детето на ясла и че всичко ще бъде наред.
Да се осигуряваш една година на висок доход, две години преди да решиш да станеш майка трябва да си го записал за ясла, детска градина  и училище. Как е възможно да има толкова тъпи и нагли управници. Те не живеят ли в тази държава?

# 26
  • Мнения: 4 068
Абе вие наистина ли не схващате за какво иде реч а? Почти всяка читава шивачка вече взима над 600 лв. заплата и за тия 600 лв. работи като изоглавена и си избожда очите, но никой не я осигурява на тях, а на 225 примерно. И такава една жена каква вина има, че цялата ни държава е калпава и няма кой да натисне работодателите да и внасят осигуровки на пълната сума години наред а? Та такава една жена разбирайки, че е бременна, започва да си внася сама остатъчните осигуровки от джоба, за да може да получава поне 9 месеца прилична сума като майчинство и сега и го слагат четвъртит в г.за с извинение, защото видиш ли трябвало да се осигурява една година назад. И какво според вас трябва да направи тази жена, за да накара шефа си да и плаща реални осигуровки? Ако само си отвори устата и веднага ще я заменят с друга. Това е истината за жалост. Малко са тия късметлийки жени издигнати в кариерата в читави частни фирми или пък със частен бизнес дето редовно си се осигуряват на 2000 лв. и не им пука на жилетката дали 1 или 5 години назад се взимат предвид при изчисляване на майчинството. Освен това какво значи, че след като държавата щяла да ми дава 1 година високо платено майчинство аз трябвало да съм и дала 1 година също? Аз само 1 година от живота си ли работя а? И дали ще излизам в майчинство равно количество години на трудовия си стаж а? На тая държава и е дадено в пъти повече отколкото тя отпуска на клетите майки да си гледат децата. И сега с тая идиотска промяна ще си вземе всичките парички дето ги отпусна на майките при платеното майчинство от 9 месеца през последните около 2 години. И докато вие тука си честитите господата политици сигурно ужасно се забавляват на това как са ни прецакали. Лично аз от утре спирам да внасям осигуровки на пълна сума, защото за мен вече е безмислено. Ще се осигурявам на минималния праг, а останалите ще си ги кътам в банка с прилична лихва и като родя второ живот и здраве ще си ги ползвам.

# 27
  • Мнения: 76
Добре де, какво очаквате - хем да мамите държавата като не си плащате данъците и осигуровките, хем тя после да ви е благодарна и да ви дава обезтетения многократно надвишаваща заплатата ви (в края на краищата никой не го интересува колко всъщност получаваш, а на колко се осигуряваш)
аз подкрепям подобен подход, защото само тогава самите работници ще си търсят правата като искат да ги осигуряват на по-висок доход

# 28
  • Мнения: 2 131
renci, точно казано.
Ей там е проблемът, че държавата вместо да извива ръцете на майките, по-добре да натисне фирмите. Ама как да стане - нали онзи еди-кой си депутат, дето има голяма фирма с много работници, трябва да ги осигурява на мин. заплата. Те нямат интерес да взимат подобни решения просто.

аз подкрепям подобен подход, защото само тогава самите работници ще си търсят правата като искат да ги осигуряват на по-висок доход
Това звучи чудесно на теория, но в нашите условия е адски трудно постижимо.

# 29
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 575
абе аз ли пак не съм в час или все съм си на терсене?

преди получаваш 9 месеца след като си се осигурявал 6 - т.е. получаваш за по-голям период от колкото периода през който си внасял осигуровките.
сега за 1 година платено майчинство ти искат 1 година да си се осигурявал, какво толкова?

и наистина не мисля, че е редно да се защитават тези, които нарочно са си внасяли по-високи осигуровки като са разбрали, че са бременни.

Подкрепям Peace  
Винаги съм осигурявана на реалната ми заплата, така, че намирам за положително това решение. Не говоря за себе си, тъй като моите деца са над тази възраст, а по принцип.

Общи условия

Активация на акаунт