Сменяй куката с две,шал и шапка ще ПЛЕТЕМ

  • 55 660
  • 305
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 3 550
Арт мама, според Православието идеята на неработенето по празниците е да се насочи вниманието към Господ, Пресвета Богородица или светията, който се чества. Да се прекара времето в мисъл за тях, молитва и други богуугодни занимания. Не знам как е според "народните вярвания".
Щом съм тук, то е ясно, че плетенето и за мен е хоби, а не работа. Но то би ме отделило от гореописаното.

# 241
  • Мнения: 9 908
сигурно чак средата на януари ще видя свободно време за плетене  Sad намислила съм едно шарено одеялце за пикник, че тук има тревичка по която да се сяда, а за децата уж трябват пуловери, ама то ще се стопли отново, докато им дойде реда.....и за мен жилетка трябва, а от март нататък ще се отдам на сетове, покривки и играчки, някоя чанта.....

# 242
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Steisi и аз това знам. И затова  на практика, май е въпрос на мислене. Дали си щастлив и благодарен докато плетеш да кажем Wink или пък не се чувсваш комфортно да плетеш на празника.

За народните забрани и аз не знам, там е сложно, но пък може някой да каже...
Помня една година имаше да довършвам риза за подарък, и кой какво ми обяснява не знам, но май заради мъките на Богородица, дошивах копчетата на 25ти Simple Smile
А сега искам да плета на 25, и най-вече 26 и 27, та май ще ...

# 243
  • Мнения: 440
Това са народни обичаи и поверия за плетенето и други неща по празниците. За определени празници има изрични забрани какво не бива да се прави, не винаги се включва и плетенето, с цел да се предпази реколта, семейство и т.н. Плетенето обикновено е включено като забрана в най-големите църковни празници, в които също е указано - да не се върши никаква женска работа.  Всичко е въпрос на собствен избор, според мен! Peace
http://www.minchanka.by/julia/Snowman.html

# 244
  • София
  • Мнения: 17 595
Предпочитам в "Хоби", където има останали прежди, 20 лв за килограм, в кашони на земята и си ровя на воля Laughing

Край! Решено! Идвам в Пловдив...  Mr. Green Laughing


ПП
Това с неработенето на празник не е свързано с народни поверия, а с разширено тълкуване на една (за мой срам в момента не се сещам коя подред, а ме мързи да стана) Заповед (Почитай Съботния ден, ...) и обясненията към нея в Левит. Събота е най- големия празник. Всяка една. Това е ден за Бог - не за почивка, не за гуляй, не за себеоценка, но за отдаване на Господ. И е подробно описано какво не трябва да се прави (включва почти всичко, без ... ами, естествени нужди) и от кого (от всички в домакинството или просто пребиваващи в дома). В последствие забраните за работа са прехвърлени - частично! - и към други празници. Християните вземат - също частично - този принцип. Нищо общо няма нито с реколтата, нито с други езически разбирания.

За протокола, плета, шия, чета и изобщо правя всякакви неща в Събота.


Най- сетне свърших един уникален пуловер, дето го бях почнала преди... абе, бая години. Снимах го, ама снимката си седи във фотоапарата. А, да, и го сефтосах още с висящите конци  Mr. Green - че закъснявах тотално.

Последна редакция: нд, 21 дек 2008, 01:04 от katiABV

# 245
  • Мнения: 3
Вчера от Хоби си купих две ефектни прежди и сътворих това, някакво подобие на шал.Дайте мнение бива ли го.



# 246
  • Мнения: 402
На мен ми харесва! Аз също ги загледах тези прежди, даже на манекена имаше оплетен  такъв шал, само че някак си хоризонтално ми изглеждаха подредени топченцата и беше рехав. Този ми харесва повече, въпрос на вкус Peace

# 247
  • Мнения: 78
dionisii шала е страхотен, на мен ми харесва, каква плетка си го плела?

# 248
  • Мнения: 3
Ето и другото ми творение.Плетох го на вилка.

# 249
  • Мнения: 2 199
Аз съм плела шал с такава прежда, купих си я от Турция.

http://img87.imageshack.us/my.php?image=p9221013mj1.jpg

http://img530.imageshack.us/my.php?image=p9221014vt2.jpg

# 250
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Това с неработенето на празник не е свързано с народни поверия, а с разширено тълкуване на една (за мой срам в момента не се сещам коя подред, а ме мързи да стана) Заповед (Почитай Съботния ден, ...) и обясненията към нея в Левит.

това не се ли отнася за седмия ден, т.е. за неделя?
Бог е сътворил Земята за 6 дена и на седмия си е почивал, затова не се работи в неделя...

тук в неделя не работи нито един магазин, само някои заведения.
1 месец преди Коледа е забранено магазините да отварят за половин ден в неделя, защото хората трябва да се посветят на Бог.
през годината е позволено общо 4 пъти за половин ден в неделя да се отворят магазините и то не всяки - хранителните не работят Mr. Green

аз още си плета мини чантичка, е не готова, имам много други неща да правя ooooh!

dionisii , много ти е хубава шала.
от тази прежда стават ефектни шалове направени с мрежа...
не се плете, само се промушва
нещо подобно...

# 251
  • Мнения: 26
Моля да ме извините ,че вметвам нещо друго в тази указана тема за шал и шапка.
Отскоро съм мама и отскоро се научих да плета-засега съм сътворила само едни терлички з амоето съкровище,а искам до нова година да направя и нещо повече.Харесала съм едно моделче на жилетка,но като начинаеща не мога да го разбера-ако можете да ми помогнете с превода и обясненията-на едно и също място пише 73(83)п.(може би означава бримки,но защо толкова голяма разлика в числата)?
Това е моделчето:
http://asu.mich.ru/Uv/v10.htm

# 252
  • Мнения: 3 810
заради това:
Размеры: 68/74
Зависи кой размер плетеш.
п(петля)= бримки

и после да се отчетеш Wink

# 253
  • София
  • Мнения: 17 595

Това с неработенето на празник не е свързано с народни поверия, а с разширено тълкуване на една (за мой срам в момента не се сещам коя подред, а ме мързи да стана) Заповед (Почитай Съботния ден, ...) и обясненията към нея в Левит.

това не се ли отнася за седмия ден, т.е. за неделя?
Бог е сътворил Земята за 6 дена и на седмия си е почивал, затова не се работи в неделя...

тук в неделя не работи нито един магазин, само някои заведения.
1 месец преди Коледа е забранено магазините да отварят за половин ден в неделя, защото хората трябва да се посветят на Бог.
през годината е позволено общо 4 пъти за половин ден в неделя да се отворят магазините и то не всяки - хранителните не работят Mr. Green


В оригиналът седмицата започва от неделя. И така, седмият ден, в който Господ почивал, бил Събота - или Шабат.

dionisii , шалът е супер, какво означава да се плете на вилка?

# 254
  • Пловдив
  • Мнения: 127
Да се запиша в темата да ви следя,че съвсем ви испуснах края.Не съм писала от доста време.Плета едно пуловерче без ръкави вече цял месец и днес го завърших.  http://media.snimka.bg/1632/009518914-big.jpg
dionisii ,на мен ми харесват шаловече,много ефектно изглеждат.Не съм я виждала тази прежда.

Последна редакция: нд, 21 дек 2008, 19:22 от ivanka1979

Общи условия

Активация на акаунт