Австралийско-Новозеландска Коледа (2-ра поред тема)

  • 23 385
  • 288
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 494
Аз мисля да си ходим някъде края на май, началото на юни. Тогава Денис ще е на 6-7 месеца, ще сме направили имунизациите, а и в България ще се е позатоплило малко. Сега се сетих да ви питам, като пътуван сама с него трябват ли някакви документи, или нещо от таткото, че е съгласен детето да пътува само с мен? До колкото знам за да напуснем България трябва да имаме нотариално заверено пълномощно от таткото, че е съгласен, само че не знам това дали ни трябва ако пътуваме с Австралийски паспорт. А аз мисля да го правя и български гражданин, като се приберем. Знаете ли какви документи ще ни искът за това и въобще каква е процедурата?

# 61
  • Мнения: 54
Мили, Джъстин не яде нито яйца, нито сирене, поне мляко и натурално неподсладено кисело мляко пие като ламичка.

Алфи, какво прави младежа - яде ли добре, спинка ли много, радва ли ви?
По отношение на процедурата за регистриране на Денис в БГ:
-   трябва на австралийския му акт за раждане да бъде сложен апостил (в НЗ това се извършва в министерството на вътрешните работи).
-   акта за раждане се превежда в България и превода се заверява в българското министерство на външните работи (преводаческите фирми предлагат тази услуга). Не ти трябва легализация на превода, защото Австралия е подписала Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове
-   с преведения акт и брачното ви свидетелство (и за него ни трябваше апостил и превод,  защото сключихме брак в НЗ) отиваш в общината в БГ, в която ти си регистрирана, за да издадат акт за раждане на Денис. При мен стана готов след няколко дена, но много зависи от общината, в някои могат да ги издават и същия ден. Когато вземеш готовия български акт много внимателно провери всички данни.

Желая ти успех в неравната борба с българската бюрокрация bash Banghead newsm77

С по-положителна нотка, небето най-накрая се проясни и довечера май ще звездогледаме с телескопа, който дядо Коледа донесе на мъжете ми. Джъсти беше много смешен последния път, когато зяпахме небето – донесе си една възглавничка и любимото си одеялце, легна на пейката в двора (уж да е с нас и да гледа звездите) и след 5 минути вече беше отмъркал.   Laughing

Ритка, то не остана никакво време. Най-важно е всички документи да са готови. За другото, и да забравите нещо вашите ще ви го изпратят  Grinning Успешни последни приготовления!

# 62
  • Мнения: 5 183
Калина, Алфи, на мен пък не ми искаха брачното свидетелство.
Искаха само акта за раждане на Томи с апостил и пълномощно от татко му (това за паспорта).
Ние сме и двамата родители българи, но сме се женили в НЗ.
 

# 63
  • Мнения: 780
Nqmam kredor i nqma da wi tormozq s nebiwalici-pisanici Crossing Arms

Priqtni synishta!  Hug

# 64
  • Мнения: 5 183
Добро утро, банда!!!
Тук се о4ертава супер ден!
Два-три дни щяхме да изпукаме от жега и задух.
Вчера пък валя.
Днес е прохладно, но слънчево!

Мили, още ли си без Кредор?

# 65
  • Мнения: 494
Kalina V мерси за информацията, хич не ми се занимава с българската бюрокрация. Убедена съм, че все ще намерят най- малко едно нещо, което да не е както трябва и да ме върнат. Той мъжа ми ми вика да не се занимавам с глупости, че ако един ден му притрябва българско гражданство винаги може да го вземе, защото ние и двамата сме българи, ама аз съм ентусиаст Simple Smile
Денис наддава добре за сега, за седмица и половина е качил 500г, но много реве. Буди се на всеки час и иска да яде,та се притеснявам дали имам достатъчно кърма и какво става. То не мога и да си почина поне малко с тоя негов режим.
Майка, какво е това пълномощно дето са ти искали от таткото за паспорта?

# 66
  • Там някъде......
  • Мнения: 197
За много години на всички!Да сте живи,здрави,и много много късмет през новата 2009!Къде изкарахте празниците?Ние бяхме в Гърция на Халкидики.Времето също беше студено както в БГ.Иначе си изкарахме чудесно.

# 67
  • Мнения: 5 183
Майка, какво е това пълномощно дето са ти искали от таткото за паспорта?

Беше май пълномощно, което се разпечтва от някъде и попълва. Поне мтакова ни дадоха на нас от посолството. Но може и в свободен текст. Аз, долуподписания...., упълномощавам съпругата си..., с паспорт номер...., да подаде необходимите документи за бг гражданство на сина ни ..., роден на ... в град..., НЗ, както и да получи неговия паспорт. Нещо в тоя дух беше.

Момиче от провинцията, ние посрещнахме Нова Година в преобладаващо българска компания - около 200 души, БГ химн, БГ знаме, БГ музика, даже и хора, фойерверки и много веелба.

# 68
  • Мнения: 780
Вече си имам кредор   Mr. Green
Как сте момичета-кокичета? Наслаждавате ли се на топло лято?
При нас най-после се стопли и вече се усеща, че е лято. НО така ще е до сряда. После пак ще се разхлаждаме.  Grinning Ей това много му харесвам на Мелбърн. Днес може да е 40, а утре - 20. Иначе много трудно понасям горещините, когато са продължителни и не може да се спи.

Да се похваля, че си имам нова занимавка: ходя на джим. А тези дни мисля да пробвам и някои от груповите часове по фитнес. Разнообразие си е, а и по-важно е, че е време да направя и нещо за себе си  Grinning. Дано не ми се изпари бързо ентусиазма.

АЛФИ, помоли някой близък да отиде в общината ти по местоживеене в БГ и да попита какви точно докумнети са ти нужни и в какъв вид. После да отидат да питат и в полицията за паспорта. Аз например зная, че паспорт на дете се издава само при присъствието и на двамата родители при подаване на заявлението. Но виж, че МАЙКА е извадила паспорт с пълномощно от бащата. Така че най-добре да провери някой на място.
За излизането от БГ на детето само с единия родител (когато пътува с български паспорт) също не съм сигурна как става. Мисля, че когато родителите са чужди граждани, не се изисква такова пълномощно. Но това пък означава, че трябва да доказваш чуждото гражданство пред граничните. Много объркана работа  newsm78. МАЙКА, на вас искаха ли ви пълномощно миналата година?

АЛФИ, днес ли ви е първи ден без татито? Как мина денят? За кърменето не мога да дам съвет, защото аз малко кърмих. Но си мсиля, че щом бебо наддава и пълни памперсите, значи си хапва достатъчно.

рикк, ти как си? Готово ли е всичко за раждането? Само ти и мъжът ли ще присъствате? Стискам палци всичко да мине добре и скоро да гушкате здраво бебче!  Hug

МАЙКА, успявате ли с Томи да измисляте разнообразни занимания? На мен ми се изправя косата вечер Кейт като ми зададе дежурния въпрос: "Where are we going tomorrow???".

Калина, Джъсти кога започва градина отново? Ти работиш ли? (извинявай, ако си споменала преди).

Да видим утре дали ще мога да се движа след днешната тренировка   261uu  Joy

# 69
  • Мнения: 1 593
аз пак да се включа  Embarassed (много се извинявам че все така)

Момичета от НЗ - вярно ли е, че митническите порядки на влизане в НЗ са странни? (да си декларираме обувките и прочие такива порядки?) Нещо ще ме посъветвате ли?

А в Австралия?

  bouquet

# 70
  • Мнения: 494
Здравейте мами, днес ни е втори ден без татко, ама мисля, че се справяме. Само да не беше такава жега, направо ще загинем. Вчера Денис плака към 2 часа, не знам колики ли са, от горещото ли, днес спи, ама много често се буди. Пуснала съм климатика, ама той горкия не може да смогне, пак ни е горещо. Вие как се справяте в горещите дни?

Мили, това да пратя някой да провери в България е много добра идея. Ще дам тази бойна задача на бабите и дядовците да има с какво да се по занимаят, не само да ми звънят всички всеки ден да ме питат как сме.

Лени, в Австралия митническите порядки са изключително строги, предполагам, че е същото и за НЗ. В самолета ще ви дадат да попълните едно картонче с неща за деклариране, прочетете го много внимателно и много внимателно отговорете на въпросите, защото ако намерят нещо недекларирано ще ви глобят. Като цяло трябва да декларирате всичко, което е от животински продукти ( кожи, рога, черупки от миди и тем подобни, перли, месо, сирене, и т.н.), всякакви дървени предмети, семена, растения, плодове, зеленчуци, всякакви неща за ядене, включително шоколади и бонбони, дори ако сте ги взели от самолета, лекарства. Ако имате нещо такова трябва да го декларирате, и гледай да го сложиш някъде, от където можеш да го извадиш лесно. Те ще го проверят на влизане. Аз редовно внасям разни неща и до сега не съм имала проблеми. Като го декларираш, те проверяват какво е и те пускат. Ако не може да го внесеш, ще го вземат, но няма да те глобят. Ако внасяш храни гледай да са с оригиналната си опаковка, че да могат да ги познаят, иначе най- вероятно ще ги хвърлят. До колкото знам не дават да се внася нищо от Южна Америка и са много внимателни с неща от Азия и Индия. Аз съм носила неща от България и Европа и никога не са ми взимали нещо. Само не забравяй да декларираш каквото имаш, защото те ще го видят на скенера и ще те глобят за това, че не е декларирано, а и ще влезеш в черния им списък и всеки път като идваш ще те скъсат от проверяване.

# 71
  • Мнения: 5 183
АЛФИ, помоли някой близък да отиде в общината ти по местоживеене в БГ и да попита какви точно докумнети са ти нужни и в какъв вид. После да отидат да питат и в полицията за паспорта. Аз например зная, че паспорт на дете се издава само при присъствието и на двамата родители при подаване на заявлението. Но виж, че МАЙКА е извадила паспорт с пълномощно от бащата. Така че най-добре да провери някой на място.

Аз никой никъде не пращах, но е добра идея май. Ние просто питахме жената в Консулския ден - няколко пъти годишно идева представител на консулството ни в Австралия. тя ни обясни, че ще ми трябва пълномощно от мъжа ми да подам за паспорт и да го получа. Тя лично на място ми го завери. Тя също ми завери и пълномощно от татито ни да извеждам детето от страната и т.н. Но дефакто, ако детето пътува с чужд паспорт, никой не търси такова пълномощно. То явно е нужно само тогава, когато единият родител извежда Български гражданин от страната.

Мили, програмата на Томи от 5/01/09 насам не я мисля аз  Confused Работим и двамата с татко му. В понеделнуик една приятелка се грижеше за него и двете си деца. А от днес го водя при една жена (майка на негов приятел от градината), на която плащам да го гледа. Тя има три момчета. С Томи стават 4  Crazy Днес ги водила на кино да гледат Мадагаскар 2. Томи го беше гледал, има и Плейстейшън играта Мадагаскар 2, но пак се кефил.

Лени, митническите порядки тук са точно такива, каквито ги описва Алфи в Австралия. Помня как ни караха да показваме сертификат за една дървена статуетка, която си донесохме от Фиджи. даже в лаборатория я гледаха нещо, но накрая ни я дадоха  Grinning

Рик, как си, мила?  Hug

# 72
  • Мнения: 329
Лени, ето тук можеш да прочетеш за митническите порядки (наричани карантина): http://www.daffa.gov.au/aqis

Доколкото ми е известно, в Нова Зенландия са по-строги. Но като цяло ако не носиш нищо органично (включително пръст по обувките), си ок. Всякакви храни за изпът се изяждат  Grinning или изхвърлят при слизане от самолета. Дървени неща по-добре избягвай.

Принципно като ги декларираш, може да те пуснат да ги внесеш (аз си внесох семена от чубрица), но ще те мотаят на митницита, тоест - отнема време.

Ние с бебчо сме добре, вчера бяхме на ултразвук, всичко е нормално, бебчо се е обърнал надолу с главата, която даже не е толкова голяма (обиколка 30см, което според моите скромни познания означава диаметър около 10-тина сантиметра, което е една съвсем скромна бебчова главичка, колкото и да расте през идния месец).

Странно как и защо, но теглото ми е спаднало с 2кг (личното ми тегло само, бебчо си расте). Днес ми пристигна надуваемият басеин за раждането, ама още не сме го напомпили... Потресните жеги попреминаха, ходя на работа и така...

# 73
  • Мнения: 780
rikk, казваш вече си готова за раждането Simple Smile пробвахте ли басейна? А защо така си отслабнала? Да не би да е от жегите? Все пак, щом се чувстваш добре, не би трябвало да има място за притеснение.

МАЙКА, Томи целият месец ли ще е с тази жена? С 3 момчета още сигурно добре се забавляват през деня.

ALFI, бягайте по търговските центрове на хладно. По-често хладна вана или душ за теб, топла вана за бебо и така. Спасение друго няма.

Лени, както са те посъветвали момичетата декларирайте си всичко на влизане. Абсолютно всички минават митническа проверка, отварят багажа и глобите са много високи. Последният път като се връщахме от БГ (ноември) бях взела с мен луканка във вакуум опаковка. Показах я, но ми я взеха (все разказвам тук за нашите деликатеси, но явно ще си останат хората само с разказите ми Simple Smile ). Месо в какъвто и да е вид е забранено. А за обувките е важно да са чисти - да няма пръст по тях поради опасност от внасяне на органична материя. Голяма част от флората и фауната на Австралия (и НЗ) е уникална и се прави всичко възможно да бъде запазена в този и вид.

# 74
  • Мнения: 1 593
  bouquet
много благодаря момичета

Общи условия

Активация на акаунт