Мухъл

  • 32 503
  • 109
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 566
и ние сме със същият проблем,живеем в къща ,но само в нашата спалня се появява мухал,с какво ли не съм пробвала но той  се появява отново и отново.При положение че сме с парно и външна изолация незнам вече какво да правим,сега сме в очакване на второто си дете и в момента правим ремонт и ще слагаме хидроизолация на двете външни стени дано да е за добро. Thinking Успех на всички с борбата с мухала и ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ от нас!

# 16
  • Мнения: 4 187
Мухъл и плесени
 

 
Още в дълбока древност хората са забелязали, че наличието на влажност и плесени уврежда здравето. Новите изследвания показват пряка зависимост между влажността на дома и разпространението на алергични и респираторни заболявания. Списъкът на симптомите често включва оплаквания от горните дихателни пътища, главоболие, дразнене в очите, кръвотечение от носа, запушване на носа, кашлица, простудни симптоми и стомашно чревни оплаквания.

При непродължителна експозиция здравите хора са сравнително устойчиви спрямо болестотворния потенциал на плесените. Но при отслабена имунна система, както и при деца и възрастни хора е възможно плесените да причинят много тежко заболяване. При слаба, но продължителна експозиция може съвсем незабележимо да се достигне до злокачествени образувания, трайно увреждане на черния дроб, бъбреци и др. По тази причина мухълът, дори и най-слабите му проявления, нямат място в жилището.

Може би най-известното проявление на опасното действие на плесените е свързано с легендата за „проклятието на фараона”. Някои от участниците в изследването на гробницата на Тутанкамон починали от странно заболяване, което навремето било счетено за свръхестествено явление. Днес е известно, че причината е в плесента Aspergillus flavus, която може да се е развила по естествен път в гробницата или мицелът ѝ е бил поставен от жреците умишлено.

Болшинството плесенни гъби преживяват широк диапазон от температури и са устойчиви на химическо въздействие, но необходимо условие за растежа им е достатъчната влажност. Следва да се отбележи, че влажността сама по себе си е критичен фактор за възникване на „синдрома на болната къща” тъй като благоприятна среда за плесени влияе също на развитието на акарите и концентрацията на озона.

Особено тревожен е фактът, че в 80% от обследваните в проучвателни студии домове се наблюдават признаци за наличие на мухъл, свързан с влажността. В влажни помещения рядко се наблюдава само един вид плесен – обикновено се откриват три и повече видове, развиващи се съвместно. Най-често се срещат видовете Penicillium (96%), Cladosporium (89%), Ulocladium (62%), Geomyces pannorum (57%) и Sistronema brinkmannii (51%). За щастие една от най-опасните плесени – Stachybotrys spp. се среща сравнително по рядко – в 13% от жилищата.

Източниците на спори, които се вдишват от потърпевшите или попадат върху кожата и лигавиците, в повечето случаи се намират на трудно достъпни места – във фуги, под дюшемета, зад ламперии, в и зад мебели, в черчевета, в ъглите. Най-често засегнатите помещения са бани, кухни, килери и особено силно приземните етажи и мазета. Гъбите и в частност плесените предизвикват заболявания по няколко начина:

Директна инфекция. В този случай плесените се развиват в тялото на болния, например в носната кухина или алвеолите. Засегнати са най-често деца или хора с отслабена имунна система.
Алергия. Попадането на спори, микроскопични частички от хифите на мицела, включително и мъртви в дихателната система, върху очите или лигавиците може да предизвика разнообразни алергични реакции – от ринит и конюнктивит до тежка бронхиална астма и алергически алвеолит.
Отравяне. Гъбите произвеждат токсини, които предизвикват отравяния. Основния път за проникване в организма е през стомашно-чревния тракт, където проникват незабелязано с контаминирана храна. Някои микотоксини са изключително силни отрови.



От ТУК !

 

# 17
  • София
  • Мнения: 12 114
Без съмнение мухълът е една от най- токсичните субстанции в света /ако не се лъжа е на второ място след азбеста/. Лошото е, че плесените и мухъла живеят в помещенията много преди да станат видими и да могат да се помиришат. В други страни има възможност да дойдат и да вземат проба от въздуха в жилището, за да се установи какво и колко се съдържа. Може би и тук могат да го направят РИОКОЗ  newsm78

Влагата в помещенията обикновено се получава от конденз, а той се образува в най студената точка от сградата /например на северна стенна или такава граничеща със стени, които са с изолация/. Същото се получава често и при новопоставен стъклопакет без вентилационни отвори в сграда без изолация.

Наистина първо трябва да се отстрани причината за влагата, но дори и след това често се налага къртене на мазилка и ново измазване със специални мазилики. Саво и други подобни имат временен ефект, също са опасни за здравето и ни карат да се заблуждаваме, че вече няма мухъл докато той си живее и ни трови без да се вижда и да мирише.

Надявам се да съм била полезна. Весели празници на всички!

# 18
  • Мнения: 1 725
Ах, ужас, направо съм отчаяна! Нашето жилище отговаря точно на "изискванията" за "отглеждане" на тази напаст! По-щастлива си бях преди да прочета всичко това  Confused, за кой ли път се убеждавам, че от много "знаене" боли глава  ooooh! Е, поне вече ще имам вариант за отговор на въпроса защо все се разболявам от това или онова, или пък се лекувам, а така и не успявам да се доизлекувам  Sad

# 19
  • Мнения: 4 187
desi_sunshine, няма ли начин да подобрите положението?

# 20
  • Мнения: 1 732
баща ми имаше мухъл в спалнята и се дължеше на кондеза от алуминиевата дограма.тази есен смени дограмата с пвц и боядиса стаята с ене.ргоспестяваща боя-тази зима няма конденз,няма и мухъл.
вкъщи имам малко мухъл в банята и на терасата-пръскам с препарат на астониш за мухъл,изчезва и след време пак се появява. Thinking

# 21
  • Мнения: 353
Нямах време да изчета всички мнения по темата. Ще разкажа личната ни борба с мухъла вкъщи. Първата година - пръскане със САВО - доста често бих казала, може би 3 - 4 пъти годишно направо бяхме луднали. Лятото правихме ремонт и боядисахме с някакъв дишащ латекс - не си спомням от БРИКОлаж ли го купихме или от ПРАКТИКЕР - препоръчаха ни го и опитахме. При нас това беше спасението - от 2 години не сме пръскали. Hug

# 22
  • Мнения: 84
безспорно - мухълът е вреден, може да отключи алергия. Първо пръскам със Саво, и чак след като постои така известно време, тогава чистя с парцал,  въпреки че остават тъмни петна. Но мисълта ми беше, че преди третиране с препарат никога не трябва да се правят опити за чистене на мухъл - търкане, забърсване, понеже порите се разнасят във въздуха и става още по-лошо. Редовно проветряване , кутии за абсорбиране на влагата са много полезни.

# 23
  • Мнения: 17
Темата за мухъла за мен е болна тема - следя какво съветват по форумите, но досега май никой не е намерил решение на проблема. Аз лично опитах всичко - церезита /зрънцата/ имат временен ефект и ми излизат скъпо за цялата зима, влагоуловителя ми е шумен и ме дразни, това лято боядисахме почти целия апартамент с една скъпа боя /без ефект/. Да не забравя - имаме и външна изолация, и PVC дограма/от нея започна всичко -т.е. запечатването/. Мъжа ми се е заел сериозно да проучва проблема и е твърдо решен да намери решение. Не може в чужбина да нямат конденз и мухъл, а в България да имаме.

# 24
  • Мнения: 2 100
Айде да се изкажа и аз по болната тема.
От Варна сме и тук мухъла е нещо почти задължително. При нас имаше в изобилие - и в спалнята, където спим всички, и в дневната, където пък детето играе през деня. Мухълът се задържа при големи температурни разлики, най често на външни стени и ъгли, на места, където въздуха не може да циркулира (зад легла, дивани, секции и т.н.). Важна е добрата външна изолация, трябва да се следи влагата в помещенията и да се регулира при необходимост.
Ето как решихме проблема ние (да поясня, че сме на квартира и изолации и тем подобни екстремни мерки не можем да вземем)....
1. Отстранихме мухъла от всички възможни места с препарат. Активната съставка на Сафо е тризон. Тризон се продава на доста места, като най-лесно се намира в Практикер, Бриколаж и т.н. хипермаркети. Струва под 1 лев шишето и при всички случаи е много по добър вариант от Сафо, тъй като си е концентрат.
2. След проветряване и т.н. се сдобихме с влагоуловител, с който се регулира влагата в помещението. Няма да казвам как се пълни резервоара на това чудо и как се усеща как започваш да дишаш леко...Абе страхотно нещо е.
3. Редовно проветряване на помещенията.
4. Разполагане на мебелите на около 10-15см поне от външните стени на помещението (че и на останалите стени най-добре).
5. Сдобивате се с влагомер.
Има и още начини за надхитряване на мухъла, в нета може да се намери всичко. Peace

# 25
  • Мнения: 292
И при нас положението е плачевно...
Мухълът избива навсякъде,независимо колко често проветряваме и почистваме.Вече купуваме Саво колкото често купуваме веро...
Проблемът е в алуминиевата дограма,мисля че ако е ПВЦ е много по-добре-поне такъв ефект има в дома на родителите ми.Там имат и от двата вида дограма,е-само където е алуминиевата има непрестанен конденз.
Иначе в моят дом е страшно-образуват се гъби по тавана-отвратително  много е... Cry
Постоянно съпругът ми шпаклова стената,боядисваме със специален латекс(и с такъв за баня сме пробвали)...и размествания сме правили-отново идва точно там,където спим.Имеме и от влагоуловителите,които в момента много нашумяха.
Мухълът търси тъмно и избива там.
Детето започна да кашля много-опасявам се че е от него... Cry
Скоро се очертава отново да правим ремонти-поне отново боядисване...
Няма и няма оправяне тази гадост!!!
Вече не знам как да се справим... Sad

# 26
  • Мнения: 2 100
Eninka, какъв влагоуловител имате?

# 27
  • Мнения: 292
Обикновения на Цересит.Имаме 2 в стаята,която е не повече от 20 кв.Пълнят се много с вода,но ефект никакъв...

# 28
  • Мнения: 2 100
Незнам какъв е този на Церезит...че и 2 в тази малка стая  Rolling Eyes Ние сме с 1-Alaska, квадратурата, която "обслужва" е 40кв.м. и не събира много вода...В началото за няколко дни бачкане почти  без прекъсване събра каквоот имаше и после малко по малко.

# 29
  • Мнения: 138
Обикновения на Цересит.Имаме 2 в стаята,която е не повече от 20 кв.Пълнят се много с вода,но ефект никакъв...
Да не те отчайвам, но Церезита едва ли ще ви свърши работа. Не става за по- големи помещения, най-много за килер или гардероб. Само като се сетя за рекламата им "първите капки в рамките на 24 часа" Grinning. Нашия Budget от спалня 15 кв събира няколко литра за денонощие. В началото го изпразвах по 3 пъти, т.е. към 3,5 л, но все пак сме в Бургас.

Общи условия

Активация на акаунт