УВОЛНЕНИ БРЕМЕННИ

  • 66 468
  • 342
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 12
да ама какво е ПИК?някакво съкращение?

# 301
  • Мнения: 12
моляяя? пускат договори на които не се разписват служителите?но това вече си е за съд!

# 302
  • Мнения: 820
да ама какво е ПИК?някакво съкращение?

Персонален идентификационен код
дава достъп за проверка в Е-услуги на НОИ - подадени документи, изплатени болнични, социални осигуровки и т.н.

# 303
  • Мнения: 820
но все пак имаш договор,щом ти вървят осигуровки.този договор е представен в НАП с нечии подпис.явно не твоя
в предната ми фирма процедираха така.пускат дагавори и се разписват вместо служителите


няма как без твоите подписи на трудов договор, уведомление, книга за инструктаж и т.н. ...

може,може-подписва се друг,което разбира се не е редно

именно ... може да се потърси отговорност на фирмата от страна на Инспукцията, после може лицето да си потърси правата в съда.

# 304
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Наистина се обърни към адвокат.Само за уточнение - дори да си вземеш болничен , той ще се води за общо заболяване и пак мога те махнат в тези 6 месеца.
Чл. 70. (4) (Доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г. , предишна ал. 3, бр. 25 от 2001 г.) В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът.

За съжаление дискриминация или не , работодателите тук изобщо не им пука...ще изкара д-ри, ведомости и вс. необходимо с подписи, ще твърди че твоите екземпляри си изгубила и ходи доказвай че подписа не е твой.

# 305
  • Мнения: 820
Наистина се обърни към адвокат.Само за уточнение - дори да си вземеш болничен , той ще се води за общо заболяване и пак мога те махнат в тези 6 месеца.
Чл. 70. (4) (Доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г. , предишна ал. 3, бр. 25 от 2001 г.) В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът.

За съжаление дискриминация или не , работодателите тук изобщо не им пука...ще изкара д-ри, ведомости и вс. необходимо с подписи, ще твърди че твоите екземпляри си изгубила и ходи доказвай че подписа не е твой.


НЕ могат!
цитираното означава, че срокът на изпитване се удължава с времето, в което лицето е било в законоустановен отпуск, т.е. може на практика договорът да продължи повече от 2 години и 8 месеца, колкото трае болничен + майчинство и жената да се върне и едва тогава да и бъде прекратен ...

Както писах по-горе по време на болничен може да бъде прекратен само срочен договор и то поради изтичане на срока му.

# 306
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Правихме го преди месец...Инспекцията и дума не обели...Каза в изпитателен срок е вие си решавате.
Лицето си е подписало договор с изпитателен срок в полза на работодателя ,мога да го прекратя когато реша в тези 6 месеца.Не ми е представен болничен - съответно прекратявам.

# 307
  • Мнения: 820
Правихме го преди месец...Инспекцията и дума не обели...Каза в изпитателен срок е вие си решавате.
Лицето си е подписало договор с изпитателен срок в полза на работодателя ,мога да го прекратя когато реша в тези 6 месеца.Не ми е представен болничен - съответно прекратявам.

именно - говорим, че ако има болничен не може да се прекрати ... иначе няма проблем ...
Наистина се обърни към адвокат.Само за уточнение - дори да си вземеш болничен , той ще се води за общо заболяване и пак мога те махнат в тези 6 месеца. това не е вярно!

За съжаление дискриминация или не , работодателите тук изобщо не им пука...ще изкара д-ри, ведомости и вс. необходимо с подписи, ще твърди че твоите екземпляри си изгубила и ходи доказвай че подписа не е твой.


има как да се докаже дали подписа е нейн или не!

# 308
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Мда още може да поспорим,но нямам такива намерения.Нека се консултира и с Инспекцията.Мислиш ле че и работодателя за да го направи не се е консултирал тук-там.
Колкото до графологията и подписа...хайде да не задълбаваме, че дотогава може и да роди момичето като знам българската съдебна система..Успех с бременноста  Peace


http://www.trz.bg/blog/?p=1771
http://www.odit.info/?s=6&i=120480&f=668

Последна редакция: ср, 04 апр 2012, 23:40 от pantera666

# 309
  • Мнения: 1
Здравейте, нова съм и не знам дали тук трябва да пиша точно. Моля да ме посъветвате. От 16.04.12г./другата седмица/ излизам в 45 дни преди раждане. В момента съм в болничен до 15.04/ от декември я карам на болнични/ Предприятието в което работя от 6 години обаче се закрива. Миналата седмица са връчили предизвестия на всички работници. Доколкото разбрах фирмата ще съществува, но няма да извършва дейност. утре ще ме извикат да ми връчат и на мен предизвестие. Имат ли право. ще ми попречи ли това на майчинството. Моля помогнете бързо:)

# 310
  • Plovdiv
  • Мнения: 4
Здравейте момичета,
Може ли да ми кажете със сигурност колко време трябва да е работила жената преди да забременее за да има майчинство както си е по закон?Или поне от къде мога да прочета какви са актуалните изисквания?Разбрах нещо за 1 година но това за периода преди раждането ли е или забременяването?Съжалявам ако се отдалечавам много от темата но въпроса силно ме вълнува.
Благодаря на всички отзовали се.

# 311
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 536
Здравейте момичета,
Може ли да ми кажете със сигурност колко време трябва да е работила жената преди да забременее за да има майчинство както си е по закон?Или поне от къде мога да прочета какви са актуалните изисквания?Разбрах нещо за 1 година но това за периода преди раждането ли е или забременяването?Съжалявам ако се отдалечавам много от темата но въпроса силно ме вълнува.
Благодаря на всички отзовали се.

Може да прочетеш КСО. По спомен чл.47 е за 12-те изискуеми за право, чл.49 за 24-те, въз основа на които се изчислява размерът на обезщетението.
Има др теми за това в този подфорум и в тях има доста иф.

# 312
  • Мнения: 3
Здравейте и от мен,да разкажа моя случай от днес. Вече съм в 6-тия месец от бременността си,работя в магазин БИЛЛА в Шумен,имам дископатия от доста години насам има моменти в които съм трудно подвижна. В студените месеци ми се наложи да взимам болнични,сега ще взимам от лкк-комисия.Тук идва проблема,в неделя ми свърши болничния, в понеделник бях на комисия,там ми казаха ,че в  четвъртък ще ми го дадат  с  дата от 14 май,а в четвъртък ще е вече 17 май.Обадих се в офиса където работя, казах ,че ще ми продължат болничния , но ще ми го дадат в четвъртък. Днес към обяд ми се обади управителя, каза ми,че:,, законодателството изисква  болничния да се даде в 3 дневен срок, в противен случай щял да ме уволни дисциплинарно.,, Той беше първият човек ,с който  споделих радостната новина. Бях в отдел храни,където не е лека работата,затова казах още в началото. Не бях наясно,че трябва да представя  медицинско удостоверение за бременност.Според него трябва да ходя да се карам с комисията,те нямали право да ми издадат болничен със задна дата. Ако искал още сега щял да ме уволни,че не съм представила болничният лист. Удавих се в сълзи,ядосах се, той беше този който ми казваше да не се притеснявам.Отидох в клиниката при аг-то ми, разказах му и той ми издаде удостоверение, което да послужи в случай,че решат  наистина да ме уволнят. Според вас може ли вече и с това удостоверение  да ме уволнят?

# 313
  • Мнения: 820
Комисия може да издаде болничен със задна дата, като срока за представяне е 3 дни от издаването!
Не могат да те уволнят, защото имаш документи.
Вземай си болнични до раждането и след това ще си в майчинство.
В случай, че си позволят да направят опит за уволнение, то ти имаш право да поискаш заповедта да бъде счетена за неправомерна, това може юрист да ти го подготви и да поканиш работодателя да си я оттегли сам, за да не стигате до инспекции и съд.
Много често болничните са антидатирани, това се допуска и не трябва да те притеснява, въпроса е да имаш издаден болничен за съответния период. Работодателят ти е длъжен да го представи в НОИ в следващия месец. Той на практика не плаща нищо освен здравните ти осигуровки, защото това да продължения.
Изобщо не плачи и не се ядосвай за тези дребни неща  Hug
Просто им кажи, че си в болничен и го занеси навреме.

# 314
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Успокой се.Не могат да те уволнят заради това.Ти не си нарушение-няма как да представиш нещо,което нямаш,нали така?Броят се дните от датата на издаване разбира се.Шефът ти или го знае и се прави на ударен,или не знае,но ще му кажат.Освен това дисциплинарно не се уволнява толкова лесно.Трябва да имаш три регистрирани нарушение и предупреждения.

Гледаш си бременността и здравето,и изобщо не го мисли шефа

Общи условия

Активация на акаунт