УВОЛНЕНИ БРЕМЕННИ

  • 66 438
  • 342
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 680
Искам да попитам следното: има някакви слухове, че евентуално нашата фирма ще се закрива към декември месец, а на мен точно тогава ми е термина на раждане на второто ми дете.  Все още съм в майчинство с първото, който ще изтече януари 2013.
Каква е процедурата, ако наистина се случи така. ще ме пратят на борсата ли, и какви пари ще вземам, ако така се случи?

# 316
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Искам да попитам следното: има някакви слухове, че евентуално нашата фирма ще се закрива към декември месец, а на мен точно тогава ми е термина на раждане на второто ми дете.  Все още съм в майчинство с първото, който ще изтече януари 2013.
Каква е процедурата, ако наистина се случи така. ще ме пратят на борсата ли, и какви пари ще вземам, ако така се случи?

Ако това стане след като излезеш в отпуск за бременност и раждане, който започва 45 дни преди термин, то ще имаш право на обезщетение от НОИ до изтичане на 410-те дни. След това, за да ползваш отпуск за гледане на дете трябва да сключиш трудов договор с друг работодател, дори само за един отработен ден и след това може да излезеш в отпуск.

# 317
  • Мнения: 680
Искам да попитам следното: има някакви слухове, че евентуално нашата фирма ще се закрива към декември месец, а на мен точно тогава ми е термина на раждане на второто ми дете.  Все още съм в майчинство с първото, който ще изтече януари 2013.
Каква е процедурата, ако наистина се случи така. ще ме пратят на борсата ли, и какви пари ще вземам, ако така се случи?

Ако това стане след като излезеш в отпуск за бременност и раждане, който започва 45 дни преди термин, то ще имаш право на обезщетение от НОИ до изтичане на 410-те дни. След това, за да ползваш отпуск за гледане на дете трябва да сключиш трудов договор с друг работодател, дори само за един отработен ден и след това може да излезеш в отпуск.

Много благодаря

# 318
  • Мнения: 680
Искам да попитам следното: има някакви слухове, че евентуално нашата фирма ще се закрива към декември месец, а на мен точно тогава ми е термина на раждане на второто ми дете.  Все още съм в майчинство с първото, който ще изтече януари 2013.
Каква е процедурата, ако наистина се случи така. ще ме пратят на борсата ли, и какви пари ще вземам, ако така се случи?

Ако това стане след като излезеш в отпуск за бременност и раждане, който започва 45 дни преди термин, то ще имаш право на обезщетение от НОИ до изтичане на 410-те дни. След това, за да ползваш отпуск за гледане на дете трябва да сключиш трудов договор с друг работодател, дори само за един отработен ден и след това може да излезеш в отпуск.

Много благодаря

А тези отпуски, които съм натрупала по време на майчинския - с тях какво ще стане-трябва да ми ги изплати ли... А през втората година дали ще има такъв работодател , дето ще се навие да ми плаща осигуровки, ей така на добра воля?

# 319
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Искам да попитам следното: има някакви слухове, че евентуално нашата фирма ще се закрива към декември месец, а на мен точно тогава ми е термина на раждане на второто ми дете.  Все още съм в майчинство с първото, който ще изтече януари 2013.
Каква е процедурата, ако наистина се случи така. ще ме пратят на борсата ли, и какви пари ще вземам, ако така се случи?

Ако това стане след като излезеш в отпуск за бременност и раждане, който започва 45 дни преди термин, то ще имаш право на обезщетение от НОИ до изтичане на 410-те дни. След това, за да ползваш отпуск за гледане на дете трябва да сключиш трудов договор с друг работодател, дори само за един отработен ден и след това може да излезеш в отпуск.

Много благодаря

А тези отпуски, които съм натрупала по време на майчинския - с тях какво ще стане-трябва да ми ги изплати ли... А през втората година дали ще има такъв работодател , дето ще се навие да ми плаща осигуровки, ей така на добра воля?

За неизползвания отпуск се изплаща обезщетение при прекратяване на трудовия договор - според размера на трудовото възнаграждение в последния месец, в който имаш отработени поне 10 дни.
През втората година - при ползване на отпуск за гледане на дете се дължи само здравна вноска, която в момента е 20.16 лв на месец и може спокойно сама да я покриваш. естествено трябва да намериш някой познат, който да ти свърши услуга, защото има и документи за подаване в НОИ, съответно за оформяне  от работодателя.

# 320
  • Мнения: 13
 Мами, имам нужда от помощ. От повече от 3 години работя на безсрочен трудов договор и преди няколко дни шефа ми сподели (неофициално), че може би ще ме уволни, защото бях назначена по един проект, който се оказа нерентабилен. Бременна съм във втория месец и още не съм му казала, чудех се ако сега му предоставя документ дали има право да ме уволни или да ме направи на 4 часов работен ден.

Много искам да задържа бебето, но ако ситуацията  много ще се усложни май е по-добре да го махна  Cry

# 321
  • Мнения: 780
Мами, имам нужда от помощ. От повече от 3 години работя на безсрочен трудов договор и преди няколко дни шефа ми сподели (неофициално), че може би ще ме уволни, защото бях назначена по един проект, който се оказа нерентабилен. Бременна съм във втория месец и още не съм му казала, чудех се ако сега му предоставя документ дали има право да ме уволни или да ме направи на 4 часов работен ден.

Много искам да задържа бебето, но ако ситуацията  много ще се усложни май е по-добре да го махна  Cry
Ако представиш документ не може да те уволни. За да те премести на 4 часа трябва да въведе тази мярка за всички в отдела/звеното/предприятието.

# 322
  • Мнения: 820
Мами, имам нужда от помощ. От повече от 3 години работя на безсрочен трудов договор и преди няколко дни шефа ми сподели (неофициално), че може би ще ме уволни, защото бях назначена по един проект, който се оказа нерентабилен. Бременна съм във втория месец и още не съм му казала, чудех се ако сега му предоставя документ дали има право да ме уволни или да ме направи на 4 часов работен ден.

Много искам да задържа бебето, но ако ситуацията  много ще се усложни май е по-добре да го махна  Cry

Просто си вземи болничен и си карай така до раждането, после ще си в майчинство и след това каквото стане ... как така ще махнеш бебето????

# 323
  • Мнения: 66
Здравейте,
Моят син е на година и 10 месеца, но тръгна на ясла и аз прекратих майчинството си и се върнах на работа. Сега получавам 50 % обещетение ,което ми се полага до навършване на 2 год. на детето ми, т.е. до октомври месец. Обаче ми предстои да започна работа във друга фирма и ще наапусна тази, към която ми се е водило майчинството. Въпросът ми е : ще си получавам ли още 2 месеца 50% общетение или не? И още един въпрос: при положение, че съм в нова фирма важи ли закона , че не може да бъде уволнена майка с дете до 3 год. възраст?
Благодаря ви предварително !

# 324
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте,
Моят син е на година и 10 месеца, но тръгна на ясла и аз прекратих майчинството си и се върнах на работа. Сега получавам 50 % обещетение ,което ми се полага до навършване на 2 год. на детето ми, т.е. до октомври месец. Обаче ми предстои да започна работа във друга фирма и ще наапусна тази, към която ми се е водило майчинството. Въпросът ми е : ще си получавам ли още 2 месеца 50% общетение или не? Ще го получавате И още един въпрос: при положение, че съм в нова фирма важи ли закона , че не може да бъде уволнена майка с дете до 3 год. възраст?
Благодаря ви предварително !

Ако в новата фирма сте на изпитателен срок или на срочен договор - законът не ви пази от уволнение.

# 325
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
ще си получавам ли още 2 месеца 50% общетение или не?

да,ще получаваш,ако попълниш  и подадеш при новния работодател прил 4

# 326
  • Мнения: 66
Благодаря ви много за отговора !  bouquet

# 327
  • Мнения: 1 569
Здравейте, подновявам темата, тъй като не знам към кого да се обърна. Когато започнах работа и вече ми бяха задвижили документите, разбрах, че съм бременна. За да бъда с чиста съвест казах веднага и им дадох опция да решат как да постъпят. Неочаквано за мен все пак ме наеха! На15-ти ноември трябва да изляза по майчинство, а на 1ви ноември ми изтича 6-месечния изпитателен срок. Аз също знам, че при изпитателен срок законът НЕ пази бременните. Имам няколко молби и въпроса:
1. Къде мога да проверя тази точка в закона?
2. Кой ми плаща майчинството през първата година - работодателят или държавата?
3. Тъй като мисля, че 1вата г. се изплаща от работодателя, съответно те няма да имат интерес да ми направят д-ра постоянен, се чудя кога да изляза в непрекъснат болничен ПРЕДИ 1-ви ноември, тъй като само така ще бъда защитена?! Има ли значение дали е примерно от средата на октомври или е добре да е от 1-ви число?

Предварително ви благдаря!   bouquet

# 328
  • Мнения: 1 127
http://www.gli.government.bg/page.php?c=69&d=213

Обезщетенията се плащат от НОИ, работодателят плаща здравната осигуровка на майката.

# 329
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте, подновявам темата, тъй като не знам към кого да се обърна. Когато започнах работа и вече ми бяха задвижили документите, разбрах, че съм бременна. За да бъда с чиста съвест казах веднага и им дадох опция да решат как да постъпят. Неочаквано за мен все пак ме наеха! На15-ти ноември трябва да изляза по майчинство, а на 1ви ноември ми изтича 6-месечния изпитателен срок. Аз също знам, че при изпитателен срок законът НЕ пази бременните. Имам няколко молби и въпроса:
1. Къде мога да проверя тази точка в закона?
2. Кой ми плаща майчинството през първата година - работодателят или държавата?
3. Тъй като мисля, че 1вата г. се изплаща от работодателя, съответно те няма да имат интерес да ми направят д-ра постоянен, се чудя кога да изляза в непрекъснат болничен ПРЕДИ 1-ви ноември, тъй като само така ще бъда защитена?! Има ли значение дали е примерно от средата на октомври или е добре да е от 1-ви число?

Предварително ви благдаря!   bouquet

По време на изпитателния срок договора може да бъде прекратен по всяко време от този, в чиято ползва е уговорен без предизвестие. Чл.71 ал.1 от КТ...
Майчинството и двете години се плаща от държавата, като работодателя дължи здравни осигуровки всеки месец - 20,16лв.
Дори и да излезеш в болничен могат да те прекратят преди изтичане на срока за предизвестие - правили сме го...ИТ нищо не можа да ни каже...

Общи условия

Активация на акаунт