инсулинова резистентност

  • 44 009
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 700
satinelle , преполагам, че е инсулин на гладно това. Най добре е да си направиШ едно обременяване. Иzследва се инсулин и глюкоzа на гладно, после се пие глюкоzен сироп и се вzема пак кръв на 60, 120 и 180 минута. С теzи реzултати отиваШ при добър ендокринолог, който да ти наzначи подходяЩа zа теб терапия. Ние можем да ти кажем, че инсулина е zавиШен, ама кой медикамент и в каква доzа да пиеШ може да ти каже само ендокринолог. 

# 16
благодаря ти миле,
мисля да отида в бодимед и да си направя изследванията,
а от там при добър ендокринолог. както писах опотах да стигна при др тодорова но тя не може да ме приеме до средата на февруари, аз пък няма да съм в БГ тогава.
дали мога да си позволя да изчакам до края на март без да правя нищо ми е въпроса при тези резултати.
дали имаш идея за някои друг добър ендкринолог?
благодаря

# 17
  • Мнения: 4 700
satinelle , не мога да ти препоръчам никой в София. Знам двама в Пловдив. Иначе и аz не съм вече в БГ и всички иzследвания си правя тук. 

# 18
благодаря ви пак много,
ще пиша пак като си направя изследванията и се видя с лекар,
успех на всички

# 19
  • Мнения: 253
Здравейте
И аз да се присъединя към жените с ПКЯ. За забременяване попринцип е проблем, защото ПКЯ пречат на яйчниците да произвеждат нужните хормони в нужните количества и така пречат на нормалната овулация, т.е. обикновено има липса на овуляция. Въпреки това аз забременях, но в периода когато правехме опити цикъла ми беше сравнително "редовен" точно на 2 месеца веднъж и кистите бяха намаляли, което не съм очаквала изощо. Иначе съм пила Сиофор 9 месеца и след като нямаше никакъв напредък ми препоръчаха да почна и противозачатъчни, но аз отказах и напрактика прекратих всякакво лечение 8 месец по-късно бях бременна.
Не знам сега какво ми е положението с хормоните и яйчниците, аз съм и със силно окосмяване, освен това откакто родих взех да качвам много килограми. Момичетата тук правилно са те насочили към ендокринолог.

# 20
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Обременяването с глюкоза не е единственото изследване за инсулинова резистентност. Има кръвно изследване IGF-binding protein (ref. fasting - 10 -150; Random - 0 - 40 ng/mL) това са референтните стойности тук в САЩ в моята клиника. Метформин може да се назначи само на базата на това изследване. На мен ми го бяха назначили, но ми причиняваше такъв запек, че  Sick ooooh! Повечко движение също може да се справи с инсулиновата резистентност комбинирано с храна ниска на въглехидрати и захари. Ето и едно лекарство на билкова основа което също помага при инсулиновата резистентност: Diabetone


# 21
  • Мнения: 763
Метформин може да се назначи само на базата на това изследване. На мен ми го бяха назначили, но ми причиняваше такъв запек, че .....
по принцип метформина причинява точно обратното на запек  newsm78 А това изследване, за което пише Baby*  определено ме заинтригува, тук не съм чувала да го пускат.
За всички мацки пускам линк към тази тема
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=332919.msg10590438
там има много написано по въпроса за инсулиновата резистентност  Peace

# 22
  • Мнения: 253
Обременяването с глюкоза не е единственото изследване за инсулинова резистентност. Има кръвно изследване IGF-binding protein (ref. fasting - 10 -150; Random - 0 - 40 ng/mL) това са референтните стойности тук в САЩ в моята клиника.

Да не би да става дума за изследването на белтъка свързващ тестостерона, мисля че нещо такова се казва на български. На мен ми правиха такова в ендокринологията преди 2 години, но беше по някаква специална програма и изследванията се изпращаха някъде в чужбина, а в БГ май не го правят

# 23
  • Мнения: 4 700
И аz мисля, че посоченото от Baby* иzследване не се прави в България и единственият начин да се установи инсулинова реzистентност в БГ е обременяването, колкото и натоварваЩо да е то.  Rolling Eyes

# 24
  • Мнения: 110
Здравейте, момичета! И аз се присъединявам към вас. Имам ПКЯ и януари месец моят ендокринолог ми назначи изследвания и следователно многооооо завишен инсулин. Предписа ми диане35 + сиофор...с този завишен инсулин обаче свалянето на килограми е повече от огромна борба! От него постоянно ми се яде...единственото, което ендокринолога ми каза е да огранича приема на мазнини и въглехидрати /предимно прости/ и това и се опитвам да правя. Много често ми се вие свят и се чувствам ужасно отпаднала, особено когато ям плодове, при вас има ли го това нещо?
Вие с какво се храните, каква диета са ви предписали вашите лекари?

Поздрави на всички!

# 25
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
И плодовете трябва да ограничиш. Въглехидрати можеш да приемаш основно чрез пълнозърнест хляб, кафяв ориз и подобни храни.

# 26
  • София
  • Мнения: 2 132
triksinity, на мен би беше дадена определена диета след малко ще я издиря  и пусна тук. Не е нищо особено- нисковъглехидратна е, но се чувствах много добре от нея. Пиех сиофор изписан от ендокриноложката ми, а от гинеколожката- диане35, но с ендокриноложката решихме да не го звимам и не съжалявам. Диането го изписват при ПКЯ някак стандартно.

# 27
  • София
  • Мнения: 2 132
Балансираща диета


Закуска:
1 чаша обезмаслени кисело мляко, 1 чаша обезмаслена извара, 1 чаша овесени ядки с ½ чаша прясно мялко ( без каймак)
Кафе, чай (позволява се 1к.л.захар или мед)

Пауза 4 часа

Обяд:
Богата зелена саата от маруля, краставици, гъби , целина, репички, чушки, домати и лук ( комбинация по избор)
1ч.л. подправка за салатата
Избор между:1/2 чаша цвекло, моркови, карфиол, грах, хрян, тиква или тиквички.
Избор между:1 чаша кисело мляко, 1 чаша обезмаслена извара, или друг вид нискомаслено сирене , например Моцарела; 130гр. Риба
Избор между: 1 1ябълка, две праскови, ½  банан, 1 ч.ч. капини, ¼ пъпеш, 10 череши, 1 ч.ч. ягоди, 1 кайсия, 2 сливи...
Кафе, чай или чай от магданоз.

Пауза 6 часа

Вечеря:

Избор между:10гр. Пилешко, 130гр. Пуешко, 130гр. Риба или две яйца.
Задушени или сурови зеленчуци (количество по избор) ии зеленчукова супа.
1 ч.ч. прясно мляко ( без каймак)
или малък десерт до 180 кал.
Чай от магданоз.

Чаят от магданоз действа пречистващо и освежаващо на надбъбречните жлези, които са отговорни за производстовто на хормона, на който се дължи образуването на стрии и затова го има и в диетата.

Последна редакция: чт, 26 мар 2009, 21:01 от Geraldine

# 28
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Диане 35 подобрява състоянието при завишен тестостерон, това ми беше обяснено от моята ендокриноложка навремето. Но приема му беше придружен с 15 инжекции алое вера и 3 месеца последващ прием на геритамин. Само така за идеята не са ми го изписвали.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 132
KayRenn, аз не исках да пия хормонални медикаменти и затова се дърпах да пия и Диането, но всеки случай е различен Peace
Виждам, че имаш детенце, пък и второ на път (разликата в лентичките ни е една седмица  Grinning ), да са ти живи и здрави. Та искам да питам, понеже съм чувала, че всъщност само раждане оправя проблемите с ПКЯ , при теб така ли стана?

Общи условия

Активация на акаунт