Отговори
# 45
  • Мнения: 3
може ли мъжът ми да ги получава по служебен път имам в предвит от службата в коиато работи да му ги превеждат с эаплатата вместо да се подават в социални грижи от мое име получих информациа че се подава ниакаква
 молба че аэ му предоставиам правото той да ги получава

# 46
  • Мнения: 34
Запис за да следя темата

# 47
  • Мнения: 2
Здравейте!!! информацията тук е много полезна!
не ми стана много ясно как стоят нещата с болничните.
Трябва да подам декларация за детските от януари до декември, но съм била в болничен, мъжа ми също, и в бележката за доходите от работодателя е написан брутният доход. трябва ли да взема бележка и за болничните които сме получавали през 2008г и ако трябва от къде да я взема - от НОИ ли?  newsm78


Честит празник на всички именици!!!  bouquet

# 48
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте,
аз имам един такъв въпрос: понеже ме осигуряват на две места едновременно,а от едното място миналата година не ми изготвиха правилно документите за детските и заради тях ми ги отказаха, възможно ли е да подам документ за доход само от другото място на което ме осигуряват или няма как да стане...
Благодаря предварително
В молба се декларират всички брутни доходи на семейството.

# 49
  • София
  • Мнения: 1 352
може ли мъжът ми да ги получава по служебен път имам в предвит от службата в коиато работи да му ги превеждат с эаплатата вместо да се подават в социални грижи от мое име получих информациа че се подава ниакаква
 молба че аэ му предоставиам правото той да ги получава
По принцип молбата се подава от майката, но бащата може да получава месечните помощи за дете до завършване на средно образование в случаите, когато е изрично и писмено упълномощен от майката.
До 1 януари 2004 г. детските се получаваха чрез работодателя, като ако майката е безработна молбата се подаваше от бащата.
От 2004 г. молбите се подават в Дирекция "Социално подпомагане", както и всички плащания по Закона за семейните помощи за деца се поемат от тях.

# 50
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте!!! информацията тук е много полезна!
не ми стана много ясно как стоят нещата с болничните.
Трябва да подам декларация за детските от януари до декември, но съм била в болничен, мъжа ми също, и в бележката за доходите от работодателя е написан брутният доход. трябва ли да взема бележка и за болничните които сме получавали през 2008г и ако трябва от къде да я взема - от НОИ ли?  newsm78


Честит празник на всички именици!!!  bouquet
Дирекция "СП" получава служебно информация за изплатените болнични и обезщетения от НОИ. Добре е в удостоверението да пише, че за периода имате ползвани болнични.

# 51
  • Мнения: 2
Много  благодаря за бързия отговор!!!   bouquet   bouquet   bouquet

# 52
  • Мнения: 218
Как ще тълкувате промените относно  12м. изискван стаж ?
1.Ако бъдещата майка няма 12 м. общо трудов стаж и да предположем ,че няма др.  доходи ,а съпруга получава над 350лв. заплата  , а предстои раждане ,обаче първия болничен поради раждане тепърва ще бъде получен . ИМА ЛИ ПРАВО НА 100 лв месечна помощ?
Според мен не и се полага.А според вас?
2.И ДА КАЖЕМ ,че вече имат 1 дете ,бащата има над 350 лв. доход от заплата ,нямат др. доходи,а майката няма стаж , а единствено майчинството ,което се брои за стаж,предстои раждане на второ дете? Какво ще получава тя?
 Т. е. Какво ще получава тя, при първия и при втория случай?

# 53
  • София
  • Мнения: 1 352
Как ще тълкувате промените относно  12м. изискван стаж ?
1.Ако бъдещата майка няма 12 м. общо трудов стаж и да предположем ,че няма др.  доходи ,а съпруга получава над 350лв. заплата  , а предстои раждане ,обаче първия болничен поради раждане тепърва ще бъде получен . ИМА ЛИ ПРАВО НА 100 лв месечна помощ?
Според мен не и се полага.А според вас?
Ако няма 12 месечен стаж, но към момента на излизане в отпуск за бременност и раждане е осигурена т.е работи тя ще може да ползва този отпуск, но обезщетение няма да получава до навършване на необходимия осигурителен стаж /за осигурителен стаж без да се правят осигурителни вноски се зачита и времето на платените и неплатените отпуски за бременност и раждане/. Примерно ако има 6 месечен осигурителен стаж преди излизане в болничен, обезщетение ще започне да и се изплаща когато направи 12 м. осиг.стаж т.е след около 6 месеца.
Относно семейните помощи за деца, докато не получава обезщетение за бременност и раждане от НОИ, може да получава еднократна помощ за бременност и месечна до навършване на 1 година на детето. Ако тя няма доход, то за първата помощ доходът на мъжа и трябва да е по - малък или равен на 700 лв., а за втората след като се роди детето трябва да е по малък или равен на 1050 лв.
Ако все пак доходът им е над 700 лв и след това над 1050, тя няма да получава помощи по ЗСПД, а когато направи 12 мес.стаж ще започне да получава обезщетение за бременност и раждане.


2.И ДА КАЖЕМ ,че вече имат 1 дете ,бащата има над 350 лв. доход от заплата ,нямат др. доходи,а майката няма стаж , а единствено майчинството ,което се брои за стаж,предстои раждане на второ дете? Какво ще получава тя?
 Т. е. Какво ще получава тя, при първия и при втория случай? -
1. Да предположим първо, че майката е от горния случай, тогава тя има вече 12 месечен стаж и ще получава обезщетение за бременност и раждане от НОИ.
2. Ако майката обаче не е получавала обезщетение за бременност и раждане за първото дете и няма стаж, но е осигурена към момента на излизане в отпуск за бременност и раждане случая е същия както в т.1, но за да получава помощи по ЗСПД общия доход на семейството трябва вече доходът да е по малък или равен за еднократната помощ за бременност от 1050 лв., а месечна до навършване на 1 година на детето по малък или равен от 1400 лв.

# 54
  • Мнения: 520
И аз да попитам, дали съм разбрала правилно - детските надбавки за 2008 г , които съм получила няма да ги включвам в брутния доход за изчисляване на новите детски з а 2009-та така ли ? В това число не трябва да включвам и еднократната помощ за живо родено дете, така ли?
Благодаря предварително!

# 55
  • София
  • Мнения: 1 352
И аз да попитам, дали съм разбрала правилно - детските надбавки за 2008 г , които съм получила няма да ги включвам в брутния доход за изчисляване на новите детски з а 2009-та така ли ? В това число не трябва да включвам и еднократната помощ за живо родено дете, така ли?
Благодаря предварително!
Така е да. Детските и еднократната помощ не се включват в брутните доходи, както и останалите помощите, получени по Закона за семейни помощи за деца.

# 56
Здравейте на всички!
Всеки с въпроса си и аз с моя.
Всеки месец към заплатата получаваме СБОК (пари за храна) около 25-27 лв. Интересувам се тази сума за СБОК-то трябва ли да се вписва към месечната заплата, при подаване на декларацията за получаване на детски надбавки?

# 57
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте на всички!
Всеки с въпроса си и аз с моя.
Всеки месец към заплатата получаваме СБОК (пари за храна) около 25-27 лв. Интересувам се тази сума за СБОК-то трябва ли да се вписва към месечната заплата, при подаване на декларацията за получаване на детски надбавки?
Социалните разходи, какъвто е СБКО то, които са предоставени в пари, се облагат при условията и по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица така, че се включват в брутните доходи.

# 58
 Simple Smile
Много благодаря  за експедитивния и точен отговор.

# 59
  • Мнения: 21
Здравейте, моят въпрос е имам ли право на сем. помощи, след като дохода начлен от семейството ни е точно 350 лева!  Получените извънредни плащания през месец декември надхвърлят този минимум и сигурно ще ми откажат, има ли смисъл да подавам документи?

Общи условия

Активация на акаунт