Не искам да зарибяват детето ми с кафе

  • 18 939
  • 212
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 3 268
Бабино кафе и аз съм пила,само дето няма нищо общо с кафето.Ама си е кеф да го пиеш.

# 166
  • София
  • Мнения: 62 595
Дори имах привилегията да го правя и сервирам на баба и гостенките й! Голям кеф беше, защото и на мен ми даваха да седна с тях и да пия кафе (ръж и леблебия, разбира се) със сладките, които са донесли.

# 167
  • Мнения: 617
Представям си дивия ми 10 год. син ако вземе да жули и по 1 кафенце за разкош ...най- вероятно вече ще ходи по стените щото с друго се е изчерпал.
Аз говоря за наркотици и алкохолища, ама за кафе не съм се сетила...пък то и времето за цигарка наближило... doh

# 168
  • Мнения: 854
Имам и онлайн отговор, от ДАЗД - от техния сайт:
Цитат
Здравейте,

Разбирам притесненията Ви за липсата на контрол от страна на ръководството на училищата за достъпа на децата до автоматите за топли напитки, монтирани в училищата във Вашия град. От тези автомати освен чай, мляко, горещ шоколад или бульони децата свободно могат да си закупят и кафе, а кафето води до пристрастяване и вреди на здравето на подрастващите. 
Директорът на училището е отговорен за всичко, което се случва на територията на повереното му учебно заведение. Той има задължение да създаде условия за опазване на живота и укрепване здравето на децата и учениците по време на обучението и възпитанието им, както и да осигури безопасна средата за развитието на децата на територията на училището. Това е посочено в чл. 14. на Закона за народната просвета и в чл. 25, ал.3, т.2 на Правилника за прилагането на Закона за народната просвета.
Контролът върху дейността на всички видове училища се упражнява от министъра на образованието и науката, както и от регионалните инспекторати по образованието, които са териториални администрации към Министерството на образованието. В тази връзка Ви предлагам да се обърнете официално /молба, жалба/ към началника на регионалния инспекторат по образование или министъра на образованието, в чиито компетенции е предприемането на необходимите законови мерки по случващото се в училищата.

Невена Илиева

# 169
  • Мнения: 93
Според мен трябва възпитанието на децата да започне още от вкъщи и да им обясним защо не трябва да пият кафе. Пък решението е тяхно. Нека видят и двете страни на монетата и сами решат какво е най-добре. Аз никога не бих забранявала на детето си да пие кафе, но ще му обясня какви са ползите и вредите и ще се радвам да стигнем до приемливо споразумение.  Thinking ... И нали знаете, че забраненият плод е най-сладък.  ooooh!

# 170
  • Мнения: 2 176
Според мен трябва възпитанието на децата да започне още от вкъщи и да им обясним защо не трябва да пият кафе. Пък решението е тяхно. Нека видят и двете страни на монетата и сами решат какво е най-добре. Аз никога не бих забранявала на детето си да пие кафе, но ще му обясня какви са ползите и вредите и ще се радвам да стигнем до приемливо споразумение.  Thinking ... И нали знаете, че забраненият плод е най-сладък.  ooooh!
Дали едно дете на 10 е в състояние да прецени кое е добре за него?
И няма да се повлияе от съученици и приятели, които пият..?
Кое гарантира, че домашното възпитание е достатъчно?

Като станат на 16 да решават сами, на по-малка въраст просто не бива да бъдат изкушавани.
Надявам се, че няма да се обидиш, но.. като допреш лично до този проблем, ще ти се изясни защо родителите се бунтуват срещу подобни безумия.

# 171
  • Мнения: 93
multimodal,

Права си. Не че бих казала ОК на детето си относно консумацията на вредни храни и напитки, но по такъв начин ще му дам съвет, че все едно съм му забранила. Имах предвид, че не трябва да казваме на децата си "Няма и точка!". Според мен това е най-грешното поведение от страна на родителя. Или може би е най-крайният вариант. Винаги съм казвала, че бих възпитала детето си да се съобразява със съветите ми, а не да се плаши от забраните ми. Но наистина, като ми дойде на главата може би ще ми дойде друг акъл. Но и аз съм за акциите по забрана на определен вид реклами. Не стига, че нас ни облъчват с реклами да купуваме боклуци, а вече и към децата посегнаха.  #Cussing out

# 172
  • Мнения: 60
Само да споделя какво се случи вчера.
Сядаме с моя приятелка да пием кафе, а до нашата стоят деца, горе-долу 6-7 клас. Едното си поръча кафе+кола. Детето си ги изпи спокойно. Докато си стоеше се свлече от стола  ooooh!

# 173
  • Мнения: 93
Е, това вече е отвратително  #Cussing out Явно родителите му не са си направили труда да му обяснят някои неща.   #2gunfire

# 174
  • Мнения: 60
Е, това вече е отвратително  #Cussing out Явно родителите му не са си направили труда да му обяснят някои неща.   #2gunfire
Аз също съм прекалявала с кафето, но това се е случвало много рядко. Имам проблеми със сърцето, макар че съм на 18 /другата седмица навършвам 19  Crazy/ и вече не пия кафе .

# 175
  • София
  • Мнения: 12 451
До две от градинки, в които разхождам сина си има училища. Често децата идват в голямото междучасие и всички пият нещо с кафе- 3 в 1, капучино в кутийка, някакво друго, което сега рекламират. Става въпрос за деца от 3- 4 клас, които все още се люлеят на люлки и затова идват в градинката. Не съм ги виждала да припадат, но идват към 10 сутринта, а ако до вечерта изпият по още две- три кафета е вероятно да им стане и лошо. Явно работата е сериозна, но трябва да забранят реклами с деца и тинейджъри, когато става въпрос за подобни продукти. Да не говорим за полезните корнфлейксове, киндер- незнам- какво- ки, в който има повече млякото, отколкото в самото мляко и Маги с ужасно много зеленчуци и мононатриев глутамат.
За това към кого да се обърнем?

# 176
  • Мнения: 854

За това към кого да се обърнем?

Борба с рекламите не знам дали ще има успех, много сила, много пари има там. Предполагам трябва да се контактува директно с фирмата, която поръчва подобни реклами. От СЕМ ми отговориха, че според тях няма нарушения... Но и не съм копала много там. Ако някой издири някакви изисквания за рекалмите, да се търси възрастова група,която не може де е целевата група на рекламите - нещо со в тази насока,но да е конкретно.

От Комислията за защита на конкуренцията също казаха, че не е за тях.
От там към Агенцията за закрила на детето. Отговора е по-горе. Чакам и още отговори от други места.
Но като цяло, ако има някой инициативен, да издири законовите оснвания, които да доказват, че да рекламираш на деца кафе и енергийни напитки е нердно и да се напише един протест както си трябва, с "нарушаване на чл. ... и чл....", +да речем ообосноваване на мнение на медицинско лице, че това е вредно за децата - физически, психически и т.н. -  ще е страхотно. Мисля, че подкрепа ще има.

# 177
  • Мнения: 644
Bushkata  намери книгата" Глобалната кофеинизация", българска е и разбива митовете около кафето.
В общи линии се обяснява колко е вредно кафето, като се сравнява с леките наркотици.

# 178
  • Мнения: 854
В общи линии се обяснява колко е вредно кафето, като се сравнява с леките наркотици.
Би ли дала на дете до 8-ми клас леки наркотици?  Peace

Не знам дали са леки или тежки, аз пия по едно кофе на ден, ако изпия три - ми става лошо. А децата?
Освен това става дума за принцип и прекрачване на граници. Не анатемосвам кафето, не искам да съм крайна.

# 179
  • Мнения: 4 586


Днес в училището, в което отидох да гласувам, срещу входа имаше автомат. Освен снаксовете и бонбони в мобилно телефонче, имаше и Редбул. Може да си първолаче, може да имаш 1.20 и да
имаш крилаааа.

Общи условия

Активация на акаунт