Мами в Белгия-10

  • 14 464
  • 308
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 27 524
Блонди, радвам се че ви е харесало в Кидс Фактори. Ние го посещаваме от 2-3 години. Супер е за зимата.

Уф, то на нас хич не ни хареса Laughing , ама за детето е идеално  Peace

Аз не искам Криско да учи фламандски засега, дано има начин да го избегнем, но май в Брюксел е задължителен в училищата  Rolling Eyes  Thinking

# 16
  • Мнения: 1 572
Аз не искам Криско да учи фламандски засега, дано има начин да го избегнем, но май в Брюксел е задължителен в училищата  Rolling Eyes  Thinking
Блонди защо не искаш?

# 17
  • Мнения: 12
аз преди малко говорих с приятеля си и той е 100% убеден че трябва да ни измъкне от тук и,че там ще сме добре.Ако нямах неговата подкрепа нямаше никога да се наема да напусна България.И той ме увери ,че ще се справим.Той е бил преди в германия,но от 1 год.е белгия и не е ходил на никакви курсове а се опитва да се сравя само с немския който горе-долу добре говори ,но не пише правилно.Аз се опитвам да подготвя дъщеря си психически.За да дойда  там ми трябва само подписа на бившия ми съпруг.Благодаря Ви за помощта.

# 18
  • Мнения: 1 572
Мима извинявай за любопитството но приятелят ти с какво се занимава тук ?

# 19
  • Мнения: 12
той работи в стройтелна фирма.слага фаянс и теракот

# 20
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Just, къде намерихте това двуезично училище? Ние се убихме да търсим и не се справихме. Намерихме частно такова, но много ни беше неудобно да пътуваме до там. Сега уж е в доста реномирано училище, но нито смятат, нито пишат. Каквото знае, то е от вкъщи. Направо съм учудена на това което разказваш  newsm78


Ние сме във Валония, но се водим в Brussels area-та, която е двуезична и май затова учат и нидерландски 2 пъти седмично. Но не съм много сигурна дали е затова или училището така е решило. В интерес на истината като пътувах до Seraing, предградие на Лиеж, имаше билборд на начално училище, в което от 2-рата година (т.е. за дечица на 4 години), започват уроците по нидерландски.
Аз се радвам, че Мартин се "облъчва" с толкова езици едновременно. Едно от най-добрите му приятелчета говори френски, немски и испански, а нидерландски разбира малко (колкото Марти), а е само на 4 години. Не мисля, че се е претоварило като го гледам как сменя езиците  Peace

# 21
  • Мнения: 27 524
Блонди защо не искаш?

Защото е дете. Искам да има време за игри, за детство, а не да зубри като побъркам три езика и какво ли не още още на 4 годинки, затова  Simple Smile Аз лично го въприемам като прекалено и на този етап - ненужно. За нас говоря, разбира се, не принципно  Simple Smile - ние сме в Брюксел, не знаем, нито ползваме фламандски, нямаме познати фламандци, нито контакти, нито нужда на този етап от този език. Държа синът ми да научи прекрасно говоримо и писмено български и френски, разбира се. Да сложим в това число отсега и фламандския - не. По натам, ако ще има реална нужда и полза от този език, винаги може да го научи до определено ниво. Ако ще му трябва. Но в никакъв случай не съм съгласна да го започва на 3 или 4, при положение, че и френски не знае. Уф, че дълго стана, сори  Blush Знам, че децата учат лесно езици, но все пак когато са прекалено много, то дефакто нито един не го научават перфектно  Simple Smile Това е нашето виждане за нещата.  Simple Smile

# 22
  • Мнения: 1 121
Да, знаят, но не искат да говорят, нали са обидени на франкофоните. Уф, не им е лесно, много е тъпо държава с два-три официални езика и това разделение, пфууй  ooooh!

Оф това и на мен винаги ми е било най-тъпо
Случвало ми се фламандец и франкофон да си говорят на английски - голям срам .А Валските министри като се резнат по телевизията и почнат да заекват на фламандски ми е любимо , как може , тъпи ли са , не се ли усещат колко са смешни , аз от третия свят мога да говоря двата им езика а те министри се излагат  ooooh!
И миналата година като избраха Мис Белгия която не говореше нл и изядоха ушите , горкото момиче ,никой не каза колко е красива / а тя красива щото със славянска жилка  Mr. Green /.То голяма новина беше.
Фламандците пак говорят френски,английски, немски , но валонците просто нямам думи , ако има някой неразбрал или загубен все е валонец , ама на стачките са първи  ooooh! ooooh! ooooh!

 Laughing Laughing Laughing Аз живея в Южна Белгия и освен колежките ми още не съм срещнла човек, който да говори английски Laughing Но определено съм забелязала, че фламандците и валонците не се долюбват особено. Като пътувахме от САЩ за Белгия в самолета се запознахме с един белгиец (фламандец) и той като чу, че ще живеем на юг живи ни ожали Laughing каза, че никой не говори английски понеже на юг "всички са бедни селяни" Shocked (но е факт, че дори в Монс и сервитьорите не говорят английски, а в Бруж и Гент всички говорят). После започна да ни разказва вицове за валонците Laughing тогава мъжът ми ме дръпна настрани и каза: "нещо не е наред в тая държава" Laughing А колежките ми все разправят колко са неблагодарни фламандците, понеже в миналото на юг е имало много мини и парите са идвали от тук Laughing даже веднъж разправяха колко ще е хубаво, ако се разделят със Севера и се присъединят към Франция Shocked

# 23
  • Мнения: 0
Здравейте момичета,
чак сега  влизам в нета и виждам колко много сте писали. Цял ден кръстосвахме южното черноморие един вид като за последно, че скоро се връщаме в София. Морето беше толкова красиво и носталгично. Сигурно много ще ни липсва SadКак се справяте с носталгията?

Блонди,благодаря за окуражителните думи. Стискам палци за градината. Знам какво е да няма къде да дадеш детето си на детска градина ние в София кандидатствахме (в прочутата надпревара в нета), но уви след найстото класиране нямаме никакъв шанс.

Благодаря на всички за хубавата дискусия, вече горе-долу добих представа как стоят нещата с езиците Mr. Green, но няма как ще дерзаем.Чета вашата тема редовно пък като стане и наша Wink(живот и здраве като дойдем) ще ми е приятно да се запознаем Party

# 24
  • Мнения: 27 524
каза, че никой не говори английски понеже на юг "всички са бедни селяни" Shocked (но е факт, че дори в Монс и сервитьорите не говорят английски, а в Бруж и Гент всички говорят).

А колежките ми все разправят колко са неблагодарни фламандците, понеже в миналото на юг е имало много мини и парите са идвали от тук Laughing даже веднъж разправяха колко ще е хубаво, ако се разделят със Севера и се присъединят към Франция Shocked

Е, Райли, Брюж и Гент са основни туристически центрове, оставаше и там да не се оправя човек с английски  Simple Smile Но с френски, на шега, на майтап, не става или не искат да става - ходихме миналата година с една приятелка двете в Гент, там билетите за транспорта са организирани по различен начин, има автомати на самите спирки, ама ние не знаем, качаваме се и искаме от шофьора. Той обяснява мило и любезно, ама на фламандски, аз освен хуй дах  Joy друго не знам на този език. Пак опитваме - не става. Накрая човека слезе, заведе ни, показа, та се оправихме. Любезни са, де. В Центъра питаме по магазините това онова на френски - нъц, не става.Нито дума. И се сетих аз, превключихме на английски, ела да видиш, всичко е тип-топ.  Grinning
Няма да забравя първото ми гостуване тук за две седмици, преди  (уф, вече станаха 8-9 години) и отиваме млади и влюбени в Остенде, искахме да си купим гофрети, поръчва Себастиян на френски, продавачката се врътна, обърна ни гръб и си прави нещо си там, ние постояхме, постояхме, пък Себ се сети, поръча пак две гофрети на английски, жената се обърна обратно, усмихна се и ни ги подаде  Rolling Eyes

Фламандците са горди и си искат самоличността; франккофоните - не им пука; Франция се подиграва на френския на белгийците, пък Холандия умира от смях от фламандския на фламандците (нещо както на нас ни звучи македонския) и изобщо - циркът им е пълен. Помня, че гледах сватбата на краля и как отговаряше дали е съгласен - уи, я, я  Laughing

# 25
  • Мнения: 1 572
 Joy Joy Joy Блонди не е хуй дах ами е хуен дах още по-смешно  Joy Joy Joy
това беше първото което научих , че денят е хуен и си викам леле ако и нощта беше х..на  Joy Joy
Извинете ме  Embarassed

# 26
  • Мнения: 1 121
 Joy Joy Joy

ще ми докарате контракции от толкова смях Laughing

Jeje, все се каня да те питам как научи фламандски в България?

Блонди, ами знам, че са туристически центрове, но даже и обикновенните хора по улиците говорят много повече английски. А в Монс не съм срещнала сервитьор и то на централния площад, дето има най-много клиенти да говори английски. Пък и тука има военна база, пълно е с такива като нас англоговорящи Laughing но както и да е. Аз по принцип Белгия я харесвам, просто не ми харесва тая част, в която живея Rolling Eyes

# 27
  • Мнения: 1 572
Jeje, все се каня да те питам как научи фламандски в България?
Започнах частни уроци при единствената преподавателка във Варна-рускиня завършила Холандска филология в Ст.Петербург , която после ми стана една от най-добрите приятелки.След това започнах работа за Томас Кук и Некерман където фламандския беше основно изискване и тъй като са малко хората които говорят фл и френски и са добре платени, се напънах много яко и започнах да го уча сама, купувах си книги , пращаха ми от Белгия , след това идвах на няколко курса тук до момента в който се запознах с мъжа ми и на него дължа всичко останало т.е забраних му да ми говори на английски ;но аз научих много покрай работата , а тук с телевизията , списания , с общуване и така.Не мога да кажа че ми беше труден , напротив това е един от най-лесните езици които съм учила , след френски , руски , английски и немски , фламандския ми се стори песен , проблемът в България е че този език не е популярен и няма информация никаква.А аз имах сериозна мотивация - добре платена работа и бях влюбена  Wink

# 28
  • Мнения: 27 524
Не знам какво тече от вашите чешми, но от нашите - ето  ooooh!



А имаме познати, които я пият тази вода, ужас, надявам се, че каната Брита маха всички тези гадории  Close


проблемът в България е че този език не е популярен и няма информация никаква.

То обикновено е така с език, който се говори само в една държава  Laughing Много езици знаеш, поздравления, аз едвам се оправям с моя калпав френски  Crazy Като се приберем ще се запиша пак на курс някакъв  Blush


Хуен взех    superuu

# 29
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Да се намеся и аз в дискусията за валонци и фламандци Wink Моите колеги са само фламандци - говорят задължително английски и френски, а 3-тия им допълнителен език е все някаква изгъзица - я японски, я испански (не че е странно, ама не им трябва толкова де Wink) Бях 1 година на проект във Валония - ами само хората на ръководни позиции и с висше образование говориха английски, а фламандския беше направо изключение.
Доколкото знам от колегите ми, на фламандците им се удържа данък за развитие на Валония. Ами как няма да ги е яд! Но пък моите колеги винаги говорят френски, когато са с френскоговорящ - според тях така си упражняват езика Simple Smile
Иначе дали фламандския е излишен за децата, живеещи във Валония (по повод на това, че МАрти го учи) - ами и аз си мислих, че с един прост английски ще се справя и затова учих малко испански в бг, ей така, за 2-ри западен език. Френският не го броях, че изобщо ще ми трябва! Ама ей на, сега в понеделник вечер вместо да си почивам блъскам по 3 часа курс, а останалите дни сама се занимавам з апо 45-60 минути, което е нищо, но за мен след като съм работила 10 часа и съм карала 2, си е направо убийствено! Та откъде да го знам това малкото какво ще реши да порастне - може да иска да живее във Фландрия или в Холандия  и ли пък, недай си Боже Wink, в ЮАР Simple Smile (не за друго, ами много далече). А и като гледам как бързо се справи с френския (според наши приятели белгийци, по говорът му не може да се разбере, че е чужденец) без да се впечатлява много много, се надявам и с дъч и английски да се сбори Wink

Общи условия

Активация на акаунт