Проблеми с ученето или какво знаем за дислексията! - 2

  • 83 269
  • 741
  •   1
Отговори
# 60
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
me4ta22 не таткото, а съпругата пишеше, дори детето е малко и все още няма признаци. Просто майката се включи да разказва и е в сравнително в началото на предишната тема.


За справянето има в началото линк, че са страхотни компютърджии сега ще проверя къде беше http://www.legasthenie.com/pdf/bulgarisch.pdf

# 61
  • София
  • Мнения: 4 412
Таня и аз искам да взема.

Дороти, аз мисля да ходя към края на седмицата при Оля на консултация какво да взема и да ми разкаже за едни програми за слушане на музика. Бях миналата пролет на семинар за слуховата преработка и ми се видя доста интересно. Ето това е линка към програмата - www.thelisteningprogram.com , Оля е посочена като обучен представител за БГ. Струва ми се много важно децата да си тренират слуховото внимание комплексно. Ще водя и детето с мен, за да ми покажат как точно да я уча да държи това приспособление.

За Irlen синдром-а чудех се как може да се диагностицира, то си има цели институти и за сега в БГ не знам как става - http://irlen.com/ . Аз си мислех, че очните лекари могат да направят консултация, ама май не е така. Решила съм да заведа детето на очен лекар, че много и скачат буквите. 

Забравих да ви напиша, че през седмицата имаме час за консултация в Държавният логопедичен център и ще видим дали ще ни предложат терапия, а пък и дали на детето ще му понесе. Ето това е сайта им - http://www.logoped.hit.bg/

Последна редакция: пн, 09 фев 2009, 18:17 от TanyaMG

# 62
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Таня, аз съм го водила на очен, защото и аз виждам че като започваше да чете очите му скачаха. Лекар каза, че дори му били по-развити очите от наборите му. Нещо гледа вътре нещо си.

# 63
  • Варна
  • Мнения: 2 097
Здравейте!  Hug
И ние имаме час за Логопедичен център Варна, за утре - 14.00ч.
Днес се обадих в Русе на Г-жа Бонева и записах час и за там. В понеделник 16.02. сме на тест. Ще пиша после какво е станало.
Също така логопедката ни препоръча и преглед при очен лекар, защото Петьо си криви едното оченце като чете. Той го криви по същия начин като се сърди (само тогава) и аз си мислех, че го прави, понеже четенето не му е любимо... Иначе не си криви очите. Офтамолога, който ни препоръча (Доц. Контрова) ни даде час чак за 20.05.  ooooh! Чудя се дали да се обърнем към друг... Някакви препоръки? А преди година, когато имаше затруднения с цветовете го водихме на очен и всичко си беше наред според доктора тогава.  Rolling Eyes
Таня,  и на мен ми е много интересно за Irlen.

Последна редакция: пн, 09 фев 2009, 18:50 от mar4ela5

# 64
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Привет!!! Питах и в темата за хиперактивност,повечето пишем и там,но да попитам и тук.Някой знае ли каде във Варна работят по метода на Монтесори и имате ли впечатления от тази терапия?Благодаря!  bouquet

# 65
  • Мнения: 474
Йоанна ходи на занимална която работят по Монтесори терапия,при нея  тя и помогна за практически прилагане на социалните и умения,по отношение на обучаването също съм доволна.ние дерзаеме с четенето и писането под диктовка но засега зациклихме на буквуването.Ще прочете текст буква по буква и ще и диктувам текст за писане пак така Mr. Green

# 66
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Здравейте момичета,току що получих от сайта за помощни материали държачите за химикал.От фирмата вчера ми звъняха два пъти,за да уточним какви модели и цветове точно искам.Не вярвах,че ще пристигнат толкова бързо.Относно линийката за четене ме попитаха какъв е цвета на детето,а аз казах,че не знам и търся тест по който да определим.Отговориха ми,че те също не знаят за такъв тест,а децата сами казвали с кой цвят им е добре.Жената беше много мила и дори предложи да смени линийката с друг цвят ако има проблеми.В наличност имат 5 цвята и ми препоръчаха синьо-лилаво като най-предпочитан.А относно държачите този с триъгалната форма е точно такъв какъвто сме ползвали.Най-скъпите анатомични също ми се струват добри,много е мек и странна форма.А за първия модел на който пише подсилен държач,снимката е много подвеждаща.Голям е почти колкото химикала и невероятно дебел,освен това не е гумен,а дунапрен,но малко по-твърд,има вълнообразна форма и невероятно,но на мен ми е много удобен.Ако успея ще приложа снимки,че не знам как точно става  Blush (първо ще направя малко проби) Simple Smile         П.С. Благодаря на svetla bogeva и veselcheto за мнението им за Монтесори терапията.                М/удругото към пратката имаше и писмо,в което пише,че 10% от всички покупки отиват във Фонд в подкрепа на деца със специални образователни нужди и в началото на март,Фондът ще издаде "Дислексия"-първа книга-наръчник за родители и специалисти,които работят и живееят с деца с дислексия.Книгата е дело на Д-р Йоан Смайт,един от водещите международни специалист в областта на дислексията при деца.   Надявам се да можем да се снабдим с нея...

Последна редакция: ср, 11 фев 2009, 13:16 от me4ta22

# 67
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Мисля,че успях,ето тук са снимките.Не са много ясни,но поне за големия държач се вижда добре.

# 68
  • Мнения: 465
Мечта,да ги ползвате със здраве и успехи всички помагала .И да пишеш подробно за наблюденията си.  Hug
Таня много хубаво повдигна въпроса за Ирлен синдрома и тестовете.
Ето тук описват за него и връзката му с Д-ята.Да, трябва да се разбере на кой цвят като бекграунд детето "вижда" най-лесно написания тест.
http://www.dyslexia-test.com/color.html
Ето тук дават примери за различните цветове-(Аз за себе си- чета най-лесно на розовия) Embarassed
Отидох на сайта на Ирлен и искам и вие да разгледате различните ефекти.(blurry,halo,rivers,seesaw,shaky,swirl,washout)Ако натиснете на тях с мишката.
http://irlen.com/distortioneffects.php
Ако този Ирлен е част от проблема-явно се коригира.(поне така пише в сайта)
Дали пък за това Макс ходеше на училище почти непрекъснато със шапка с козирка(бейзболна)... newsm78
Таня-чудесна информация   bouquet

# 69
  • Варна
  • Мнения: 148
И аз да попитам мамите на по- големите.
Как се справяте с чуждите езици? При нас е пълен ужас. С другите предмети се сборваме успешно- не е отличник, но разбира за какво учи и си заслужава 3ки, 4ки и 5ци, но този Английски ще ме довърши. Просто му е невъзможно да свърже произношението с писането, че и превод. Това за него е просто невъзможно. Чудя се дали да не взема да пропускам примерно произношението и да учи думите само как се пишат- няма да може да чете, но евентуално ще разбира текста, упражнението и контролните.
Някой да даде практически съвети.... Praynig

А смятам да пробвам идеята за аудио уроци- примерно по Човекът и обществото ще запиша урока да видим дали ще е по- лесно да го възприеме. После ще коментирам резултатите.

# 70
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
rintinty аз казах на нашата госпожа по английски, че моят сега за сега не може да пише и предпочитам българския да успее. Та чете и частично преписва само това което се изисква в тетрадката.

# 71
  • Варна
  • Мнения: 148
Проблеми слава богу нямаме с госпожата, проявява разбиране и ще му остави 3ка за годината.
На този етап се опитвам да го ориентирам в търсенето на думите в речника и превода на урока- писмено за да може да свикне с английските букви.
Като си помисля, че още не е усвоил българските, как да го тормозя с английските?!! newsm78
Според мен това, че примерно английското "p" той го е приел за звука- р (български) и когато срещне този символ е напълно объркан и не може да запомни, че се чете "Пе". Сега ще пробвам буквите да ги изрязваме от хартия- дано му помогне.

# 72
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
О не не - какъв речник не. Думички и устен превод, Това е. Касетка за четенето и следение и се свиква.

# 73
  • Мнения: 216
mar4ela5, днес се замислих над това което пишеш.
Аз от много време чета за дислексията и като всеки човек, на който му е дошло до главата, вече съм почти специалист.  Whistling Напоследък пък се интересувам от проблеми на очите, по скоро кривогледството, защото най-малкия ми син си криви от време на време очите. Вчера си поговорихме доста с една приятелка, чието дете също има подобен проблем с очите. Оказа се, че ако не се обърне внимание, и то колкото се може в по-ранна възраст, може да се получат проблеми.
Кривогледството на нейното дете е защото има диоптър - далекогледство, и ако с едното око вижда по -добре от другото, то може да гледа само с него, а другото да не използва. Тогава болното око става мързеливо. Мозъка получава образ от него, но не го регистрира, то е все едно че не вижда с него.  Няма да пиша какво се прави, докторите знаят по -добре, само ще ви разкажа какво е ставало с тях. Детето и е имало проблеми в детската градина с писането, рисуването (то сега е на 5 и половина). Рисунките му са били неясни, бил е много нервен и раздразнителен (явно нещо го е измъчвало и му е било трудно като не вижда добре, но не е можело да обясни, защото не знае какво е да виждаш добре). След като му сложили очила имало рязка промяна в него - рисунките му станали много по -добри, станал по-спокоен.
Замислих се, че ако едно дете е имало подобен проблем като много малко, дори сега да няма диоптър, защото при малките деца развитието е много динамично - да му е останал навика да не използва едното око, въпреки, че вече няма причина да го прави.
Сега с майка си ходи на "вижън-терапия" (те живеят в Америка, незнам тука дали се правят такива неща, както и много други - в България) Оказа се, че това си е цяла наука и е много интересно - правят се някакви упражнения. Напр. отначало са вързвали топка на конец, на топката се залепя нещо контрастно - калинка, ягодка и се държи пред детето като се върти. Детето следи картинката, и се гледа дали я следи и с двете очи. Слагат на детето очила с различен цвят стъкло -  син и червен. Ако гледа и с двете очи се виждат обемни картини, които не би могъл да види само с едното или само с другото око - това е като очилата в 3Д - филм на кино. Или му се дава картинка да оцветява, пак с очилата и със син и червен молив. През червеното стъкло може да види само синия молив, а през синьото - какво прави със червения. Така, че гледа първо с едното, после с другото  око.

Съветвам ви - преди да давате лекарства, като Концерна, да отхвърлите проблем с очите, но ако може да намерите доктор, който не само да те пита дали виждаш това или онова на таблицата, ами да обърне внимание на повече неща. Дислексията с ХАДВ е много по - тежка диагноза според мен. А това, че сина ти е палав, на мен ми говори по-скоро в положителен смисъл - особено ако белите му са целенасочени и с мисъл. Има и по-палави деца, а  на някои хора не им изнася и бързат да слагат диагноза ХАДВ. Доколкото имам представа, ако едно дете е с ХАДВ, то трудно се концентрира за дълго върху едно занимание и е по-скоро невнимателно, когато прави бели. Но ако младежа просто кипи от енергия - то просто трябва да му се предостави възможност да си я изразходва, като я насочвате към полезни дейности като спорт например - това е много градивно.

Пожелавам ви да намерите решението и всички проблеми да останат зад гърба ви!

А как мина тестването в Русе?

Последна редакция: пн, 16 фев 2009, 23:51 от Flora1

# 74
  • София
  • Мнения: 4 412
Flora1, много е интересен твоят разказ за очите. Според мен е много вероятно дислексията да се получава от недобър синхрон между основните сетива на човека, така разбра и обясненията на проф. Матанова в едно интервю преди време.

mar4ela5, а на вас какво ви казаха от Логопедичният център във Варна? На нас никазаха по едно занимание на седмица, евентуално от следващата учебна година, а ако имаме късмет до края на тази, те ще ни потърсят.

Бях да разгледам държачите и да се запозная с музикалната програма. Много се въодушевих за програмата за слушане, сега обработвам таткото да се включим. За да успеем финансово, много ми се иска да си осигурим добър логопед по държавна програма, иначе не знам... Ако имаме след време лични впечатления от музикалната програма ще ви пишем. Утре ще ви покажа, кои държачи за моливи бяха удобни на моето дете.

Можете ли да ми кажете къде да направя на детето енцефалограма и добър невролог. Тези прегледи ни ги поискаха от Логопедичниат център, а предполагам и в РИО ще ни ги искат.

Общи условия

Активация на акаунт