Проблеми с ученето или какво знаем за дислексията! - 2

  • 83 220
  • 741
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 1 252
Много е грешно да слагаме децата под знаменател! Дори и дислектици , нека не забравяме , че те са индивидулни човешки същества!
Аз , моя не можех да го отлепя от книгите, за ваше сведение и сега чете автори, които не са за неговата възраст.
Но дете да знае цветовете на 3 години е смешно.

Аз имам две момчета , голямото е без проблеми завърши СМГ , но до шести клас сричаше, не проявяваше интерес към книгите
Така , че това е грешно да се мисли дали някой е с проблем, относно интересите които проявява.

Всичко е индивидуално, строго индивидуално!
И аз се възхищавам , че обръщат внимание , това е задължение,
Ако искаш да си истински родител, но  да  не смев крайнив безпокойствата.

# 706
  • София
  • Мнения: 754
Аз съм ваш'та леля - абсолютно те поддържам.
Моето дете като малко обожаваше книжките, в детската градина не говореше добре но познаваше буквите.
Не си правете заключения от единични прояви. Наистина е малко детето, а и всички деца са различни, развиват се различно. Какво ще прави с логопед на 3 години. Рано е. Ако ще и на бебешка възраст да започнеш работа.дислектика си е дислектик. Не можеш да го предотвратиш. Това не е настинка, да я спреш.
Спокойно antineq, детенцето ти сигурно е добре. Не сравнявай двете си деца (макар че е неминуемо). Хубаво е че си отговорна майка, но недей излишно да се тормозиш. Пък и дислексията не е заразно заболяване, напротив според някой тя е дар божи, защото прави децата уникални, макар и различни!

# 707
  • София
  • Мнения: 1 942
Наистина, ние много се изкушаваме да си сравняваме децата, но е излишно. Моите са толкова различни, че чак се чудя как са мои и двамата. И пак се улавям, че без да искам ги съпоставям.

Истината е, че всяко дете е такъв уникат, че трябва да се наслаждаваме на техните таланти докато са малки, че когато пораснат и отлетят да има какво да си спомняме и да ни топли...

# 708
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Цитат
Не си правете заключения от единични прояви. Наистина е малко детето, а и всички деца са различни, развиват се различно. Какво ще прави с логопед на 3 години. Рано е.

Не казвам,че трябва да се правят заключения.Да всяко дете е уникално и само по себе си това,че дете на 3г. не познава цветовете не означава нищо.Но едва ли майката е започнала да води детето си на логопед само защото не знае едни цветове.
От няколко години в Бг вече има специалисти-логопеди и специални педагози работещи с много малки деца.Не смятам,че на 3г. дете да ходи на логопед е рано.Дори напротив.И това,че дислектика си остава дислектик е така,но на 3г. никой не може да заключи,че дете има дислексия.Освен това има и други затруднения в обучението,които не са дислексия.И дори и само при няколко обезпокояващи неща,колкото и незначителни да изглеждат на пръв поглед,то е добре детето да посещава известно време специалист,за да може да ги преодолее и да не се задълбочат.
Най-вероятно детето няма сериозен проблем и това,че ходи на логопед не означава,че майката мисли,че има дислексия.Притеснена е,че детето показва някаква симптоматика и може да има трудности в обучението след време.И това,че са започнали рано работа със специалист е само един плюс.А и логопеда знаем не е лекар и на децата им е забавно на занятията.
Междудругото само да спомена,че в другите страни  деца показващи някакви симптоми на каквото и да е разстройство(разбира се не ги диагностицират толкова рано) ако се започне работа с тях на невръстна възраст 1-2-3г.,то те напълно догонват връстниците си.

# 709
  • Бургас
  • Мнения: 289
Виждам, че съм успяла да внеса яснота в нашата ситуация и съм благодарна на всички които проявих разбиране Hug. Сега разбрах и че е рано да се определи наистина има ли или не дислексия - явно това е проблем който се проявява при ученето и по-рано е птрудно да се определи - правилно ли съм разбрала newsm78 Щом при някои деца се е разбрало във втори- трети клас.
Логопеда не препоръча да се занимава с него - препоръките бяха ако искаме да е добре после като ученик - да му се четат книги, защото повечето гледане на ТВ пречи после в обучението - накратко така я разбрах. Упрека й беше - защо още не е научил цветовете - на тази възраст вече трябва да ги знае. Той ги различава - значи не е далтонист Laughing
Заведох го на логопед не заради цветовете - дори не знам има ли възраст в която е редно вече да ги познава - как само звучи. По-скоро защото разменя сричките в няколко думи.
Знам и виждам - децата ми са различни. Той например е по-упорит - иска ли нещо трудно се баламосва и разсейва с друго. В това отношение с кака му ми беше по-лесно. Wink Ревно за едно - аз й покажа нещо - и готово. А с него не става така - погледне другото - и пак си реве за неговото.

# 710
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
antineq дете може да се диагностицира за дислексия, чак когато стане грамотно. Но може да проявява такива признаци от малко.

# 711
  • София
  • Мнения: 754
Логопедите - не са нито лекари, нито педагози. Те са между тях, свързващо звено. И затова са толкова важни.
Не съм против да ходи детето от малко. Моето дете е с логопед от 3,5 години до 4 клас (късно проговори и много трудно). Изглежда не попаднахме да правилните специалисти, и освен с говора с друго не се справиха. Има големи образователни проблеми.
Но ако наистина ранната работа с логопед помага да догонят децата в училищна възраст - браво. При нас не се получи.

Последна редакция: пн, 28 юни 2010, 00:19 от margaritavass

# 712
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Нали споделях, че говорим по англ, но не чете и пише. Е вчера открих, че чете и непознати текстове. До сега мислех, че по касетката от уроците успява да ги зазубри. Е това забелязах. Лелее това дете, как ми къса нервите. Трябва им и амбиция малко. Да вярват в себе си.

# 713
  • София
  • Мнения: 1 942
Dorothy, моето за амбиция не знам, но самочувствие никак не му липсва. Пък ние изглежда грешим, че се държим с него като с голям, обсъждаме заедно проблемите и сега човекът вече почна да се оправдава за мързела с дислексията (то аз не мога да направя точно разлика между двете...)

# 714
  • София
  • Мнения: 754
Dorothy, моето за амбиция не знам, но самочувствие никак не му липсва. Пък ние изглежда грешим, че се държим с него като с голям, обсъждаме заедно проблемите и сега човекът вече почна да се оправдава за мързела с дислексията (то аз не мога да направя точно разлика между двете...)
1+

Дороти трябва да ми разкажеш за ученето с касети, някой път.

# 715
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Към всеки учебник, дори и българските има касетки или дискове. Та гледа в учебника и му се чете урока, а той следи. И така като се отплесне минава целия учебник  Joy  и му е интересно, някой да му ги чете и той да следи.

# 716
  • София
  • Мнения: 754
Искаш да кажеш че всички учебници, например за 9 клас имат и касети и дискове. Не може да съм толкова смотана и чак сега да разбера ooooh!
Дороти ... казвала ли съм ти колко си готина и колко много си ми помогнала, от както те познавам... и колко много съм ти благодарна...Благодаря!

# 717
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Аз да поздравя един младеж на Флора1, записан е вече в новото училище. Да му е честито и все така напред. Най-малкото е нещо болен и тя затова не пише тези дни.

# 718
  • София
  • Мнения: 633
Добър вечер на всички!Първо се извинявам,че нахълтвам така в темата.Но в момента в главата ми стана абсолютна каша и бих искала да Ви помоля за съвет.Голямата ми дъщеря завърши втори клас,но все още не може да чете.Чете,но срича,понякога бърка сричките,изпуска редовете.Много е разсеяна,трудно си задържа вниманието.При нея  проблема е в четенето.Въпреки,че четем всеки ден не виждам напредък.Започнах да чета за дислексията.Колкото повече четях,толкова повече се убеждавах че някои от нещата се отнасят за моето момиче.Затова искам да я заведа при специалист да знам за това ли става въпрос.Обадих се в Логопедичен център София/този на Екзарх Йосиф/,но сега логопедите са в лятна почивка.Бяха много любезни и се уговорихме септември месец да запиша час,но не ми се чака дотогава.Цял ден въртях на логопедичен център Логос АБВ,но от там никой не се обади.
Затова Ви моля, ако може да ми помогнете и да ме насочите къде да я заведа.Темата все още не съм я прочела цялата и може и някъде да сте писали, но да не съм видяла за което се извинявам.

# 719
  • Мнения: 1 252
Добре дошла , suan Hug
в началот на темата Дороти е сложила материали.
ето тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=362822.705

Но аз четох една статия в "Аз жената". ком , когато се уверих за моето дете.
Сега ще я потърся.
А само с четенето ли е проблема.
Цветове , разкази, изобщо всичко , което връстниците й правят , прави ли го и тя или й е трудно?

Общи условия

Активация на акаунт