Ако дискова херния имаш ти, на купон с нас бъди!

  • 189 398
  • 1 210
  •   1
Отговори
# 855
  • София
  • Мнения: 2 020
Текс, в Кюстендил бях по клинична пътека.
Но, пациентите по НОИ имаха много процедури. Бях се учудила, защото сравнявах с Велинград, където съм ходила по НОИ.
Сега като отида от 01.04. ще дам прясна информация.  Hug
Иначе на нас наистина ни е близко, санаториумът се оказа в самия център на града, а Кюстендил ми хареса - спокоен и чист град.
Условията в стаите на са на нивото на един балнеохотел, например, но не са и толкова лоши.

# 856
  • Мнения: 222
Здравейте,
надявам се да помогнете с опита си.

Моя много близка роднина след много силни болки в горната част на гърба м-у гръбнака и рамото.
В Пирогов след рентген  и сложиха яка  /навяхване на шията С6- С7 или нещо такова / . Няма никакви травми, поне които да помни.  След слагане на яката  се подбри почти изцяло. Пила е обезболяващи няколко дни.

Проблемът е че невроложката от поликлиниката, от която се очкваше да й оформи болничния,  отрече диагнозата на Пирогов и й изписа диклак и физиотерапия, както и да свали яката. Тя не направи нищо от това и следва предписанията  на Пирогов.

Два дни след като свали яката се чувства ОК,  ако не броим лек дискомфорт от продължителното обездвижване.

За жалост от вчера започнаха да й изтърпват  ръцете - тя го обяснява, като когато си удариш лакътя /на времето като деца му викахме дървен ток/

Аз се надявам това да няма връзка,но  сме много притеснени все  пак.


Благодаря ви предварително!

Здравейте !

Моля ви отново за мнение и за съвет,  като се самоцитирам за да изясня за какво става дума.

От вчера сестра ми е на физиотерапия, но за мой ужас са й правили нагревки с инфрачервена светлина
 //топлина/ и после нещо пак топло,катокомпрес  в областта на горната част на гръбнака , комбинирано с някакви токове  - имала е чувството, че я боцкат иглички и лек масаж.

Днес просто не я закарах на тези процедури, защото от това, което изчетохме и което ми писа Елпида  не бива да се нагрява ако  има възпаление.

Няма влошаване на състоянието й от вчера   след нагревките.

Въпросът ми е - освен от интуицията на невролога,

 има ли ка да се разбере дали става дума за плексит иизобщо завъзпаление на нерв /и тогава - никаква топлина/ или е нещо друго, което би се облекчило от тези процедури?

В момента пие  мидокалм, милгама и алфамил.

/и уреждаме преглед на скенер вероятно за около 25-ти  март - но дотогава  искахме да синаправи курса с физиотерапията/

# 857
  • Мнения: 223


      s+chris,Според мен (без да съм компетентен), щом има изтръпване , значи има засегнат нерв.А за физиотерапията, най- добре да прецени специалист.В момента и аз съм с болки, но ми назначиха физ. тер.Попитах невроложката не са ли противопоказни такива процедури при остри състояния,а тя ми каза, че моето не е остро състояние.Не знам как преценяват.В интерес на истината, имам подобрение.
    Ако нещата са сериозни при вас и ако можете да си го позволите-направете скенер на частно- мисля, че струва около 60-70 лв.И потърсете мнение от втори невролог.


# 858
  • София
  • Мнения: 2 020
s+chris, aз също без да съм специалист, мисля, че не е трябвало да спирате физиотерапията, щом не е получила болки сестра ти.
Нека не се притеснява за боцкането - нормално е да имаш това усещане, нормално е също да ти сложат леко затоплена и навлажнена възглавничка. Аз съм питала - тя е навлажнена със специален разтвор и играе ролята на проводник. Лошо би било ако не усеща боцкането. Не го приемайте за вредно затопляне. Под затопляне се има предвид да не се слагат топли неща, например електрическа възглавничка, загревающи компреси и т.н. За инфрачервената светлина не знам, но за другия вид нагревки /такави възглавнички слагат при йонофорезата, при диадинамичния ток, при интерферентния ток/ действат много добре. При някои от изброените процедури част от импулсите са обезболяващи. Усещането по време на процедурата трябва да е точно такова - леко боцкане, но не и парене. Hug

# 859
  • Мнения: 803
      s+chris,Според мен (без да съм компетентен), щом има изтръпване , значи има засегнат нерв.А за физиотерапията, най- добре да прецени специалист.В момента и аз съм с болки, но ми назначиха физ. тер.Попитах невроложката не са ли противопоказни такива процедури при остри състояния,а тя ми каза, че моето не е остро състояние.Не знам как преценяват.В интерес на истината, имам подобрение.
    Ако нещата са сериозни при вас и ако можете да си го позволите-направете скенер на частно- мисля, че струва около 60-70 лв.И потърсете мнение от втори невролог.

Аз също смятам, че трябва ако не ЯМР то поне скенер да се направи. При мен например и двете физиотерапии усложниха ситуацията. Явно на всички тя действа по различен начин и ако не знаете какво е породило изтръпването то поне разберете точно какво и има на жената.

Как сте днес? Тук при нас е отвратителен дъжд и имам чувството, че костите ми изгниха. Вчера направих по-дълга разходка в Морската градина и днес имам мускулна треска. И това време ме скапва, нямам работа и настроението е просто дълбоко под нулата! Само аз ли съм толкова скапана или и вие сте депресирани?

# 860
  • София
  • Мнения: 2 020
Спокойно, Лили, не си сама!  Simple Smile Hug
Мен вчера цял ден ми беше много некомфортно, боля ме кръста и за мой ужас този път левият крак!
Днес като станах сутринта и погледнах през прозореца си обясних защо е било така. Валеше сняг! Направо беше виелица!
Трябва да ви кажа, че снежните гледки изобщо не ми понасят вече.  Sick

s+chris, и аз подкрепям мненията, че трябва или скенер, или още по-добре ЯМР.

# 861
  • Мнения: 309
Спокойно,и аз съм така цял ден.От времето е .Една физиотерапевтка ми каза,че за херниите били от значение птоцедурите който ти правят,а водата нямала нищо общо-не помагала по никакъв начин ThinkingВие какво мислите дъли помага водата? Значи от Кюстендил сте доволни-в кои санаториум?

# 862
  • Мнения: 669
Maniadikay,най-вероятно става въпрос за старозагорския Ян Кабаков.В ст з е известен като майстор на дх.За него съм чувала добри отзиви.Не знаех ,че в Сливен оперират дх.Обикновенно от Сливен и Ямбол идват в Ст З.

# 863
  • Мнения: 661
 s+chris , не  спирайте физиотерапията . Боцкането е нормално , защото все пак й пускат ток ( предполагам ,че става въпрос за електрофореза с НИвалин ; купувахте ли НИвалин ) . Рехабилитатора пита пациента , кога боцкането става нетърпимо и намаля силата на тока . Нали и аз минах през това  Hug Ако са й правили Нивалин трябва да поставят елекктодите на краката . Ако е само в областта на кръста - това по мое мнение е ултразвук , който се прави , след като кръста се намаже обилно с накакъв обезболяваш мехлем , например Фастум Гел и се правят масажни движения . Инфрачервената светлина също не е противопоказана . Такива процедури обаче се назначват след консултация със специалист физиотерапевт . Така ли постъпихте ?

Ако няма реакция на процедурите лично за мен сестра ти би следвало да продължи с тях . Интересувайте се , питайте какво й  правят , нужно е да сте информирани  !

# 864
  • Мнения: 98
s+chris, ако сте прекъснали нагревките, ще трябва да ги започнете пак и да ходите всеки ден. Нормално слагат от леко затоплени до парещи поставки. Предполагам е така за да не ти лепнат нещо студено, но може и така да излизат от пещта за дезинфекция.

Упражненията които правихме са 80% тези до които бях стигнал по пътя на логиката и вече си правих сам, но освен тях, тези които правихме бяха доста по-смели. Аз например не смеех да се усуквам, както и спирах в момента когато се появи болка, а при ЛФК-то с инструктор направо се гърчих като йога Mr. Green
  • започвахме от лег по гръб да движим пръстите на краката нагоре-надолу (шпиц и обратно)
  • кръгове в глезените и в двете посоки.
  • събираме пръстите и ги раздалечаваме като махало
  • после свиваме единия крак до гърдите и го притискаме с ръцете към тях, после и другия
  • кракът нагоре, после поставяме стъпалото отвън на другото коляно
  • каране на колело напред и назад
  • ножици с максимално изпънати крака
  • свиваме колената, поставяме глезена върху коляното и с пружиниращи движения се опитваме да отдалечим свободното коляно
  • събираме петите както сме със свити колене и се опитваме да разделечим коленете едно от друго
  • отдалечавате стъпалата и се опитвате да достигнете с коляно до земята
  • и последно от лег по гръб, както сте със свити колена се опитвате да вдигате таза максимално нагоре
  • обръщате се на една страна, ръката подпира главата като "голата Маха" Mr. Green
  • повдигате единия крак настрани и се опитвате да го пипнете със свободната ръка
  • свивате единия крак така, че да доближите стъпалото до задната част на коляното (хммм, не намерих дума за това място newsm78), после го повдигате високо и го връщате, но пред коляното
  • свободната ръка напред, горния крак назад. С махообразни движения им сменяте местата, яко пукане на кокали става с това упражнение
  • същото, но вече кракът се свива към гърдите
  • поставяте горния крак свит в коляното пред другия, свободната ръка пред гърдите служи за опора, и се опитвате да повдигнете долния крак към тавана
  • ръката пак служи за опора, свивате и двата крака едновременно към гърдите
  • заставате в колянна опора, главата нагоре, корема надолу, после главата нодолу, гърбът извит като на котка нагоре
  • ляво коляно докосва дясната длан
  • повдигате единия крак назад и нагоре и с пружиниращи движения опитвате да се разтегнете максимално
  • същото нещо с крака на страни (както кучето припикава) Embarassed
  • изправяте се на колена, ръцете максимално нагоре при което вдишвате, после се свивате, ръцете минават отпред и отиват назад и леко нагоре - издишвате
  • лягате по корем, ръцете под брадичката
  • таза на земята пръстите долу, и се опитвате да отделите колената от пода
  • кракът нагоре с пружиниращо движение
  • отлепяте гърдите от земята и се извивате високо колкото можете
  • и последно (разгеле Mr. Green) гърчене наляво и надясно като змия
Никак не ме бива в описването на каквото и да е, но се надявам, че сте разбрали голяма част от упражненията. Ако някое ви е непонятно ще се опитам да го обясня по друг начин.

Поздрави и лека тренировка Joy

# 865
  • София
  • Мнения: 2 020
Една физиотерапевтка ми каза,че за херниите били от значение птоцедурите който ти правят,а водата нямала нищо общо-не помагала по никакъв начин ThinkingВие какво мислите дъли помага водата? Значи от Кюстендил сте доволни-в кои санаториум?

Аз за себе си съм убедена, че минералната вода от определени извори помага.
В Кюстендил в момента работи само един санаториум, наричат го Миньорския. Peace

# 866
  • София
  • Мнения: 2 020
  • същото нещо с крака на страни (както кучето припикава) Embarassed

А, Марчони, супер си ги обяснил упражненията!  newsm10

От мен само едно леко допълнение - упражнението, което си обяснил, е така известното "куче на дърво"newsm47

# 867
  • Мнения: 803
Марчони, добре си ги описал. Даже съм ги сейфнала на файл като дойде времето да си ги чета. Мерси!
Вас ви боли, но мен не трябва да ме боли. Аз че си докарах мускулна треска вчера - това е ясно. Че в момента отново съм подтисната-и това сме коментирали като причина за болки. Но дискомфортът, който изпитвам днес в прасците е за първи път след операцията.
Беше много странно днес - до 12 ч. до обяд беше 12 градуса и три часа по-късно шуртеше от небето и беше вече 3 градуса. При нас сняг няма, но водата е ужасна.
 Дано се оправя времето вече, Софи, и аз копнея за лятото!

# 868
  • София
  • Мнения: 1 311
Maniadikay,най-вероятно става въпрос за старозагорския Ян Кабаков.В ст з е известен като майстор на дх.За него съм чувала добри отзиви.Не знаех ,че в Сливен оперират дх.Обикновенно от Сливен и Ямбол идват в Ст З.
Той е от Стара Загора,но оперира и в Сливен,и в София.

# 869
  • Мнения: 222
Благодаря ви Марчони ,elpida, sophsan, Текс!!!  Hug
Ще се вслушаме в съветите ви. 
Елпида, да, физиотерапвет й назначи процедурите, но знам, че се случва от небрежност или невнимание или просто от некомпетентност да се сгреши.

Толкова съм притеснена  от това което чета в мрежата , а не мога и не искам да коментирам с нея...
Но непрекъснато  чета темата ви и постепенно се настройвам по-спокойно.



Днес случайно си измислих начин за разтоварване от черните мисли - Да го препоръчам на  всички депресирани  Sad
Шопингтерапия -

Зарових се в няколко интернет книжарници
и разсипнически си поръчах две от любимите си книги (любими и на сестра ми )

Полет над кукувиче гнездо    и  Лявата ръка на мрака .
 Списъкът с харесаните и непоръчани  стана също  доста внушителен. И то предимно книги, които сме имали , но при многобройните ни местения се попиляха .

Не помня от кога не съм си купувала книга..?

А докато траеше изборът  си припомнихме десетки прекрасни книги, смяхме се или подсмърчахме или се питахме за имена или за автори....изобщо отидоха няколко часа, през които си мислехме за всичко друго но не и  за болести...

Сега пък ще чакам доставката, и ще се караме кой коя книга да вземе....пък и  не сме само ние на опашката - и  други дебнат наоколо  Laughing
изобщо раздвижи се малко атмосферата.

Общи условия

Активация на акаунт