НГДЕК

  • 127 130
  • 788
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 976
   Да споделя и то не само за да подбутна темата... Днес с една приятелка, чието дете проявява интерес към това училище , решихме да отидем до там и да го видим "на живо". Мислхме да опитаме с градския транспорт, но отидохме с кола. /Поне може да се паркира свободно, не като в центъра Mr. Green/ Общото ни впечатление беше много добро. Пропусквателен режим - като в метрото, пазач - адекватен... Като разбра, че сме за разузнаване, ни прати при заместник-директора, който се оказа отскоро и не по учебната част, но беше много любезен, информира се и ни информира за подготвителния курс. Беше светло, топло, сравнително тихо като за междучасие - гимназия е, все пак, няма пето-шестокласници... 4-5 ученици пушеха на улицата /в сравнение с кварталното - нищожна работа/. Голям инат, Лейди, кажете нещо "отвътре"!

# 76
  • Мнения: 64
Извинявай, но чак сега видях поста ти. Училището е добро, но трябва детето да го избере, а не родителят. Моята дъщеря още от самото начало каза, че иска там и аз не съм й се бъркала, нищо че изучават малко математика, което за нас с баща й е голям проблем. Тъй като тя сама си го избра, с удоволствие посещава часовете по история и латински, които са от основните предмети в училището и никак не се лесни. Иначе простотията, която я има навсякъде - цигари, алкохол, чалга, я има и тук, но може би в по-малки размери. Лошо впечатление ми прави, че дъщеря ми почти не учи, когато се прибере у дома. Но иначе носи добри оценки по предметите, които й харесват. По история учат по много интересен начин. Нямат учебник, а се купува една дебела книга, в която има отпечатани исторически извори. В час ги четат и ги обсъждат. За домашно им дава някакво разсъждение по някой извор. Ако на детето историята му е любим предмет, ще посещава тези часове с много желание. С латинския е същото, ако му харесва на детето, няма да му тежи. Иначе и на мен ми харесва като цяло. Сутрин са от 8 часа, което е добре, като се има предвид колко много пътуват и са до 14 часа. С една дума - пътуват по светло през цялата година. Лошото е, че се прибират вкъщи много късно и няма време за четене /въпреки, че по мое наблюдение и желание нямат, не само време/. Водят ги много често по разни църкви, манастири. Културни мероприятия, колко щеш. Ако имаш някакви въпроси, питай, но може да мине време докато вляза да видя писаното и съответно - да ти отговоря. Основното тук е да питаш детето какво иска то, защото в НГДЕК децата са с по-особено мислене и ако на него не му хареса, ще бъде истинска мъка като среда и изучавани предмети.

# 77
  • Мнения: 976
    Благодаря за отговора! Hug Естествено, че детето трябва да избира, а не родителят. Но ми се искаше да зная как е в училището след миналата бурна учебна година. Явно са се поуталожили нещата. Радвам се, че сте си попаднали на мястото. Дано и сегашните седмокласници намерят своето...   book
    А, трябва да се редактирам - отново влизат в медийното пространство!  http://fro-spam156-/news_103885/Izkliuchiha-uchenitsi-ot-Klasich … -signal-za-bomba/

Последна редакция: нд, 20 дек 2015, 22:54 от Мари дьо ла Фер

# 78
  • my own world....
  • Мнения: 1 076
http://novanews.novatv.bg/news/view/2015/12/18/133805/%D0%B1%D0% … 0%B8%D1%89%D0%B5/   чуйте сами, и съвет: Не слушайте ръководството, а чуйте децата и родителите.

# 79
  • Мнения: 976
    Лейди А, и без твоя съвет вярвам повече на децата - то си личи, че не са лъжци, нито са неискрени в момента. И момчето, и момичето нямат вид на нагли, неразкаяни и т.под. Много жалко, наистина, напълно разбирам родителите - как с лека ръка, без мнение на разследващите органи, те вече изключват децата - абе нали децата са важните в едно училище, или вече не е така? И какъв е тоя младок - подмазвач в ролята на зам.директор?
    Колко лесно се съсипва едно училище - и колко много станаха такива - слагаш един негоден човек за директор, той си реди своите хора, и готово!

# 80
  • София
  • Мнения: 5 960
Здравейте, записвам се в темата, че тия дни шестокласникът у дома ме сюрпризира с питанки за Класическата гимназия. По принцип нямам против, обаче след сътресенията в последните години, се питам Струва ли си? Детето ми се интересува от историята по принцип, но не съм сигурна как ще се справи с древните езици. Въобще езиците са му трудни. Местоположението не е маловажно, според бгмапс от нас до гимназията е час и дванайсет минути с едно прекачване и това пет години всеки ден.
Ако може някой да даде по-актуални насоки за подготовката - кога започнахте, с учител или курс /въобще има ли такива курсове/, кои са най-големите препъни камъни? Колко струват частните уроци и ако може на лични добри частни учители? А самостоятелно възможно ли е да се подготви детето?
Като се сетя за друго ще питам пак. Ще се радвам на всеки коментар За или Против на родители, чийто деца учат сега в гимназията.

# 81
  • София
  • Мнения: 6 094
Синът ми изкара доста висока оценка само със знанията си от училище и около седмица преговор преди изпита.

# 82
  • София
  • Мнения: 571
!Yellow,
на сайта на гимназията има примерен тест, който изглежда доста лесен (стига човек да може да помни дати), така че няма нужда от уроци. Струва ми се, че е достатъчно редовно учене по история и накрая наизустяване на години и имена. Дори, ако не са променили нещо междувременно, материалът за изпита не включва праисторията, Египет и Месопотамия.
Но, ако са му трудни езиците, помислете - учат се латински, старогръцки, старобългарски и един/два западни езика.

Последна редакция: пт, 22 яну 2016, 11:40 от мюмла

# 83
  • София
  • Мнения: 14 708
Мое близко дете завърши миналата година. Такъв тормоз и толкова съсипани нерви за тези пет години....И всичко от страна на ръководството и панаирите, които сътвориха там.
Иначе, влезе без учители, с помощта на родителите подготвиха материалите за кандидатстване и влезе. Много езици се учат, ходи се на практика в Турция,Гърция, Италия - и това си е перо.
Много добра хуманитарна подготовка се дава, детето влезе от първо класиране право, но според тях не си е заслужавало.

# 84
  • Мнения: 561
Няма да обръщам внимание на писанията по-горе от типа ЕЖК, на мои близки, на братовчедката детето и т.н. и накрая не си заслужавало, чак нерви и тормоз. Първо да кажа, че така наречените "практики" не са изобщо задължителни, да, повечето деца се записват, защото програмата е уникална, изключително интересна и богата, но това си е една екскурзия. Екскурзия с образовани и културни гидове, елитни преподаватели по латински, старогръцки, които познават в детайли античната култура, ренесанса, барока. Оттам децата се връщат пораснали и с много емоции, впечатления и спомени. Толкоз за екскурзиите. В 8-ми клас общо взето ги дондуркат, не казвам, че не учат, но е по-леко, подготвят ги за по-натам, учи се само латински и западен език, в 9-ти влиза старогръцкия, в 10-ти старобългарския, който пък е основа на руския. 11-и и 12-и клас са профилирани, профили най-различни, има ги на сайта им, мисля. Моят син е невероятно доволен, досега ми благодари, че съм му подсказала да се яви на изпит.  Не е отличник, но се върти около 5 по основните предмети, това го казвам за да не си помислите, че е някой гений или чете от сутрин до вечер, нормално дете, знаещо английски. Нарочно го записах на друг западен език + лат., ами не се оплаква, справя се повече от добре, историята му стана страст. С математиката и физиката е зле, но има ултиматум да се стяга.
Ако беше толкова зле училището, както постоянно се говори, щяха ли родители с по-големи деца там да си записват и малките, и то отличници, приети в 1-ва английска!
Оценки не се подаряват в това училище, като си за 2, си за 2 и ходиш на поправки, редовно, точка.
Относно изключените ученици, изцяло подкрепям действията на ръководството в този случай, извинете, те не са малки, знаели са добре какво вършат, буквално след атентатите в Париж, организират обаждане в уч-щето от човек с арабски акцент. Не е нужно предполагам да описвам паниката, евакуацията на цялото училище! Сега дали Иван или Петкан бил участвал, а Марийка не, нямам представа, имаше следствие, те са установявали кой крив, кой прав, повярвайте ми нито един директор не би си изключил ученици без нужда с тези делегирани бюджети, напротив училището се опитва да си възвърне старата слава на качествено училище, а не на разграден двор.
Пътуването: и на мен ми се струваше страшно и далече, ами има метро, не е чак толкова страшно, пък и са големи хора вече, да не ги жалим толкова. Моят син пътува 40 мин., като отива до лъвов мост с автобус и оттам метро или орлов мост, както му дойде, е не е готино да сменяш 2 превозни средства, ама няма пълно щастие.
Ако някой се интересува от по-специфични неща, на лични ще отговарям.

# 85
  • София
  • Мнения: 4 253
Оценки може и да не се подаряват, но предварително се знаят отговорите, както казва момичето от линка по горе /след 2. минута/. И това не прави впечатление на никого, сякаш е в реда на нещата. Sad
Аз мисля, че един по-критичен поглед върху ситуацията ще е от полза за това уникално училище, както за учениците, така и за учителския колектив.

# 86
  • София
  • Мнения: 14 708
Няма да обръщам внимание на писанията по-горе от типа ЕЖК, на мои близки, на братовчедката детето и т.н. и накрая не си заслужавало, чак нерви и тормоз. Първо да кажа, че така наречените "практики" не са изобщо задължителни, да, повечето деца се записват, защото програмата е уникална, изключително интересна и богата, но това си е една екскурзия. Екскурзия с образовани и културни гидове, елитни преподаватели по латински, старогръцки, които познават в детайли античната култура, ренесанса, барока. Оттам децата се връщат пораснали и с много емоции, впечатления и спомени. Толкоз за екскурзиите. В 8-ми клас общо взето ги дондуркат, не казвам, че не учат, но е по-леко, подготвят ги за по-натам, учи се само латински и западен език, в 9-ти влиза старогръцкия, в 10-ти старобългарския, който пък е основа на руския. 11-и и 12-и клас са профилирани, профили най-различни, има ги на сайта им, мисля. Моят син е невероятно доволен, досега ми благодари, че съм му подсказала да се яви на изпит.  Не е отличник, но се върти около 5 по основните предмети, това го казвам за да не си помислите, че е някой гений или чете от сутрин до вечер, нормално дете, знаещо английски. Нарочно го записах на друг западен език + лат., ами не се оплаква, справя се повече от добре, историята му стана страст. С математиката и физиката е зле, но има ултиматум да се стяга.
Ако беше толкова зле училището, както постоянно се говори, щяха ли родители с по-големи деца там да си записват и малките, и то отличници, приети в 1-ва английска!
Оценки не се подаряват в това училище, като си за 2, си за 2 и ходиш на поправки, редовно, точка.
Относно изключените ученици, изцяло подкрепям действията на ръководството в този случай, извинете, те не са малки, знаели са добре какво вършат, буквално след атентатите в Париж, организират обаждане в уч-щето от човек с арабски акцент. Не е нужно предполагам да описвам паниката, евакуацията на цялото училище! Сега дали Иван или Петкан бил участвал, а Марийка не, нямам представа, имаше следствие, те са установявали кой крив, кой прав, повярвайте ми нито един директор не би си изключил ученици без нужда с тези делегирани бюджети, напротив училището се опитва да си възвърне старата слава на качествено училище, а не на разграден двор.
Пътуването: и на мен ми се струваше страшно и далече, ами има метро, не е чак толкова страшно, пък и са големи хора вече, да не ги жалим толкова. Моят син пътува 40 мин., като отива до лъвов мост с автобус и оттам метро или орлов мост, както му дойде, е не е готино да сменяш 2 превозни средства, ама няма пълно щастие.
Ако някой се интересува от по-специфични неща, на лични ще отговарям.
Е, явно не всички са взели присърце съсипването на училището от Папазова.

# 87
  • Мнения: 976
     Сайтът на гимназията е под всяка критика. Може ли да стои информация от 2007 г. и най-прясната - за кандидатската кампания през 2013 г.?
     Интересуват ме датите на изпита по история - толкова ли е трудно да се актуализира, един ученик може да направи това! Ако някой има инфо - моля да сподели тук!

# 88
  • my own world....
  • Мнения: 1 076
Много е тъжно, когато си незапознат, но имАш твърдо мнение по тема. Тормоз и нерви има и сега. Просто Папазова не обръща внимание на 8 клас в момента. Сега се е заела до отмъщава на 10ти - Сатурналиите тази година не й понесоха - бяха откровени. Инак щуротиите са пълни - изхвърлени деца в нарушение с правилника (то кога за нея е имало правила), размества учители като пионки между първи и втори срок, анулира контролни и гняви и 12 клас. Сайт нз кога ще има нормален - явно им е непосилно. Преди изпитът беше все на 1 юни - но никой не знае Ъмбридж кога ще е на кеф. Следете сайта... ако разбера - ще пиша. А до мамата дет всичко й е розово - надявам се мъглата да не се разсее рязко Simple Smile

# 89
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Чета темата и съжелявам страшно много. Като завършила НГДЕК мога да кажа, че това бяха страхотни години  за мен и за моите съученици също. Ученици, учене, учители, обстановка, всичко беше на ниво. Имаше свобода, а всички бяха умни и мотивирани. Мечтаех си и моите деца да учат там.

Общи условия

Активация на акаунт