"Воин" или "войн"?

  • 15 862
  • 91
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 018
Сиктир си е псувня, но на турски.  Wink Но на мен не ми пречи, защото на български го употребяваме с друго значение.  Peace

# 61
  • Мнения: 8 999
Някой сеща ли се - имаше някакъв телефон за езикови справки /служба към БАН/. Ако може да ми го даде, за да питам и там. Поне ще ме осветлят откога са дублетни форми, та да се успокоя.

# 62
# 63
# 64
  • Мнения: 8 999

За правописа душата си давам. Прежалих сума ти импулси, ама на: твърдо заявиха, че са дублетни форми. Изложила съм се като кифладжия в книжарницата!

# 65
  • Мнения: 3 219

За правописа душата си давам. Прежалих сума ти импулси, ама на: твърдо заявиха, че са дублетни форми. Изложила съм се като кифладжия в книжарницата!

Ах, предаваме се значи Tired, а казаха ли от коя година е прието  Thinking

# 66
  • Мнения: 8 999
[а казаха ли от коя година е прието  Thinking
Досрамя ме да попитам.
Във всички речници, които имам вкъщи, съществува само формата "воин". Ама те са все издания отпреди Демокрацията.

# 67
  • Мнения: 3 219
[а казаха ли от коя година е прието  Thinking
Досрамя ме да попитам.
Във всички речници, които имам вкъщи, съществува само формата "воин". Ама те са все издания отпреди Демокрацията.

Моето е от 2005 година и е за ученици от началния курс-там пише ВОИН.

# 68
  • Мнения: 212
[а казаха ли от коя година е прието  Thinking
Досрамя ме да попитам.
Във всички речници, които имам вкъщи, съществува само формата "воин". Ама те са все издания отпреди Демокрацията.

Моето е от 2005 година и е за ученици от началния курс-там пише ВОИН.

Това само показва че всеки езиковед и филолог в България си има собствено мнение по някои въпроси като този например. И че нещо няма връзка между белобрадите старци в БАН и хората които пишат учебниците... Явно имат различни мнения по някои въпроси. И ние обикновените хора какво да правим. Как да се научим да говорим правилно след като самите учени нямат единно мнение по въпроса.

# 69
  • Мнения: 4 585
След демокрацията се смъква летвата, да стане по лесно прескачаема.
Вместо реформа в образованието. След 10 години всяка дума ще има по 5 дублетни форми.
Всеки ще си пише както иска, и все ще е на книжовен български език.

# 70
  • Мнения: 3 219
Мдааа, на когото и както му е удобно....стрий, идей,  калорий ...и т.н. ooooh!

# 71
  • Мнения: 4 585
Еврей.
От моето даскало единствените дублетни форми, които помня,  бяха на числата от 11 до 19.
Петнадесет = петнайсет.

# 72
  • Мнения: 995
Добре, че със сигурност се изясниха нещата, за да не се излагаме занапред ooooh!

Само да вметна, че справка със 100% сигурност може да се прави с „Нов правописен речник на българския език“ от 2002г. на БАН. "Съставители са членове на Секцията за съвременен български език към Института за български език към БАН, който е оправомощен да следи измененията и проблемите в езика и да внася единство в него."
Доцентката, която ми преподава винаги казва да правим справки с този речник и е крайно време да си го купя.

# 73
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
И ние притежаваме тази книга - как иначе. Laughing
Аз също се чудих, но питах главния редактор на едно голямо издателство, та ми отвориха очите.  Laughing Дублетни форми били. Наскоро било обсъдено и прието, амин.  Confused Преди две-три години май.

# 74
  • Мнения: 8 999
Аз също се чудих, но питах главния редактор на едно голямо издателство, та ми отвориха очите.  Laughing Дублетни форми били. Наскоро било обсъдено и прието, амин.  Confused Преди две-три години май.

Е, хайде, да ни е честито новото правопист!
Ми тя, темата за БеС кУмплексТи за малКоценност- прЪвописТен бляк даймънд 27  май вече не е смешна, защото повечето думи там са дублетни форми.

Общи условия

Активация на акаунт