"Воин" или "войн"?

  • 15 893
  • 91
  •   1
Отговори
# 75
  • Варна
  • Мнения: 1 795
Абе я дайте да идем да ги баннем ония от БАН.  Twisted Evil Да им имам и дублетните форми. На дванайсет, петнайсет и т.н. се зарадвах, ама това тука ми идва множко. Ох.

# 76
  • Мнения: 14 654
А пълния член ще го отменят ли, няма ли? Още преди години чувах, че се гласи такава промяна.

# 77
  • Мнения: 1 533
А пълния член ще го отменят ли, няма ли? Още преди години чувах, че се гласи такава промяна.


Ако го премахнат, ще стана поданик на Казахстан.

# 78
  • Мнения: 25 712
В гимназията учихме, че са дублетни форми.

По мое време се учеше в прогимназията.
Като чета колко много хора се учудват, очаквах да е отпаднало вече. Но всъщност, май изобщо не се изучава днес. Ми така де, български език, мноо важно!  Whistling
(Питах сина ми - и той не беше чувал, че са дублетни форми!)

# 79
  • Мнения: X
Интересно ми стана човекът с име Войн Войнов на колко е години.... и фамилията Войнови от война ли идва всъщност или от прадядо с името Войн...и защо няма фамилия Воинови?
Интересно ми е също и защо на сръбски думата се пише воjин, а на руски - воин. И кой език е всъщност по-близък исторически до българския?
Защо се казва българско войнство и откъде идва....

Разбрах, че са дублети и не споря. Просто според мен думата "войн" си има своите и исторически корени и да се твърди, че това е правило, въведено преди една или две години е просто невярно.

# 80
  • Мнения: 1 547
да се твърди, че това е правило, въведено преди една или две години е просто невярно.

Със сигурност не е нито преди една, нито преди две години. Както казах, знам за това странно, но законно дублетие от далечната '87 година.

# 81
  • Мнения: 4 555
Брех, тези от БАН си позволяват да променят правописа! До къде ли ще стигнат тези своеволия!? Знаех си, че не трябваше да изоставяме глаголицата, сега нямаше да се стигне до тук!

Предлагам ви да поискате за компенсация да се добави дублетна форма на войник - воиник.

# 82
  • Мнения: 790
Взе ми се страха с тези дублетни форми.
 Вече не смея да напиша анцуг/анцунг в темите , а го заменям със спортен панталон или екип.
Сега и воините с/у войниците.

# 83
  • Мнения: 4 586
Абе баш си се пишеше едно време войн, войник, война. Трябва да се види дядо Вазов как е писал. Той е знаел български.

ВОИН

web | Люлека ми замириса

Заминуват си един по друг
тихичко връстници и другари,
всяк ден "сбогом" казват връзки стари,
всяк ден липсва някой близък тук.

А аз, морен, за почивка жъден,
продължавам пътя дълги мой
и мълвя: на мъртвите - покой,
а на живите - живот е съден.

Но живота с тръни е насет,
но живота цяло е сраженье -
воин тук, не гледам окол мене
кой полита, и вървя напред!

# 84
  • Мнения: 502
След демокрацията се смъква летвата, да стане по лесно прескачаема.
Вместо реформа в образованието. След 10 години всяка дума ще има по 5 дублетни форми.
Всеки ще си пише както иска, и все ще е на книжовен български език.
  Да,възможно е. За пръв път от тук научих и аз,че има дублетна форма думата. Винаги съм я писала и произнасяла "воИн","вОЙни"...
Обичам този форум,всеки ден научавам по нещо ново,обогатява ме. Това го казвам съвсем искрено.   bouquet

Последна редакция: чт, 22 яну 2009, 15:31 от maraidara

# 85
  • Мнения: 502
Взе ми се страха с тези дублетни форми.
 Вече не смея да напиша анцуг/анцунг в темите , а го заменям със спортен панталон или екип.
Сега и воините с/у войниците.
  То за анцуга как беше,кое е вярното?

# 86
  • Мнения: X
Взе ми се страха с тези дублетни форми.
 Вече не смея да напиша анцуг/анцунг в темите , а го заменям със спортен панталон или екип.
Сега и воините с/у войниците.
А какво ще кажеш за отверТката? Идвало от отвъртам, ама на руски и поради това се пишело отверТка! А на български би трябвало да бъде отвъртка, ама не сме си я измисили тази дума и сега ще пишем отверТка до откат! Wink

Вълчо, това е минало през редактор, нали знаеш?  Grinning

# 87
  • Мнения: 4 555
  То за анцуга как беше,кое е вярното?
Anzug. Другото не знам на кого, как и защо е хрумнало.

# 88
  • Мнения: 4 586
Знам, Жаве.
Дядо Вазов е имал много богат речник, около 50 хиляди думи.
Все пак редактора не е пипнал люлека. Може би не е пипнал нищо.

# 89
  • Мнения: 3 219
да се твърди, че това е правило, въведено преди една или две години е просто невярно.

Със сигурност не е нито преди една, нито преди две години. Както казах, знам за това странно, но законно дублетие от далечната '87 година.

Хм, ето къде е било разковничето, през това време съм учила в братския Съветски Съюз

Общи условия

Активация на акаунт