Дразни ме думата "чат". Вас коя ви дразни?

  • 29 939
  • 799
  •   1
Отговори
# 750
  • София
  • Мнения: 177
Месечинке, думата колежка просто е побългарена и не е правилна.

Вярно е, че има съществително от женски род – колежка, но във високия стил се предпочита употребата на съществителното в общ род – един колега и една колега.

Логиката на колега (думата идва от латински) е същата като при професор, лекар, доктор, шофьор и т.н професии, които нямат женски род. Полицайка, лекарка и т.н. пак са побългарени форми.

Това е мнението на професора ми по езикознание  Laughing

Така е. Преподавателката ми по латински се обръщаше към всички с "колега". Но теория и практика са различни неща.

# 751
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Е не съм съгласна. По тази логика всички думи с чужд корен не трябва да имат родове. Ами побългарена е, все пак е влязла в българския език. Не говорим латински. Щом е влязла в българския е нормално да се подчинява на българските граматически правила, където родове има.

Ами, използвай българския и аналог, като не си съгласна.
Него ще можеш да го подчиняваш на всякакви граматически правила.

# 752
  • Варна
  • Мнения: 25 350
А тази не можеш, тъй ли? Е, явно от БАН не мислят така! За мен тяхното становище има по-голяма тежест от това на някой професор по латински, извини ме! Това е българска дума, все едно какъв е произходът и. За българските думи важат БЪЛГАРСКИТЕ граматични правила! Фактът, че в някои езици няма мъжки и женски род не е основание да осакатяваме и нашия, нали?

# 753
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Виж сега, нека се изясним:  Peace

Едно е да знаеш произхода на думата, с който, евентуално (и при желание), да се съобразиш в използването и. Тук става дума за трезв, съзнателен избор.

Съвсем друго е, обаче, ако не си и чувал за първото и поради тази причина се надсмиваш над уж "неправилната" и употреба... Към което, всъщност, беше насочен моят пръв коментар (преди ти да се намесиш с препратката си към БАН Tired)

# 754
  • Мнения: 2 172
не ме дразни думата колега за жени, а неправилното съгласуване!!! А вас?

# 755
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
не ме дразни думата колега за жени, а неправилното съгласуване!!! А вас?

Мен - не. И знаеш ли защо? Защото в случая е ПРАВИЛНО съгласувана.
Когато съществителното, както е в нашия случай - е безродово - прилагателното поема функцията да определи рода.
Т.е. наша колега (ж.р.); наш колега (м.р.)

# 756
  • Мнения: 2 172
е, оказва се че за всичко останало имаме неправилно съгласуване-наш лекар(адвокат,директор и т.н), когато се отнася за жени
Що се отнася за "колега " за жена наложи ми се за пръв път да го използвам през 1981-82 година.

# 757
  • Мнения: 592
темата е  коя дума ви драzни, а не zа 4уждици, грамати4ески правилно и неправилно иzполzвани думи  Peace

# 758
  • Мнения: 2 172
темата е  коя дума ви драzни, а не zа 4уждици, грамати4ески правилно и неправилно иzполzвани думи  Peace
Така де, аз си казах какво ме дразни Wink

# 759
  • Мнения: 1 352
По едно време много се говореше за Ратифицирането на рамковата конвенция.
Боже, кой идиот го е измислил и досега незнам какво означава това.

# 760
  • Мнения: 62
А какво ще кажете за ТАТУСИ? Много ми е смешно. Tattoo-татуировка, tattoоs-татуировки ... но НЕ. Ние ще сложим още едно множествено число, ей така, за разкош! И същото е с ТАТУИСТИ  Laughing Голям смях пада ... Ще си направя един татус! hahaha

# 761
  • Мнения: 4 586
Относно родовете на някои съществителни, явно и министър няма женски род.
Тук е упоменат бременният министър - http://www.blitz.bg/article/5020

# 762
  • Мнения: 2 172
Относно родовете на някои съществителни, явно и министър няма женски род.
Тук е упоменат бременният министър - http://www.verojaten-spam-dokladwajte-na-moderator/article/5020
не се отваря страницата, но да пофантазирам- "Бременният министър роди... бременната министър роди...бременната министърка роди....бременният министърка роди....."
 Hug

# 763
  • Мнения: 4 586
http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.verojaten-spam … Dlang_bg%26sa%3DN
"ДА БЯГАМ ЛИ, ИЛИ ДА РОДЯ?03 юни 2008, 08:06Женско здраве

изпрати на приятел   Назначението на Карме Чакон на поста министър на отбраната на Испания за много нейни сънародници е истински шок. Не стига, че за първи път в историята на страната ръководител на военното ведомство става жена, ами за капак тя е бременна в седмия месец! Обикновено на жените в нейното положение се предлага само лека работа, а на този пост отговорността е голяма. Карме Чакон вече посети Афганистан, придружавана от трима лекари. Войниците от испанския контингент с почит поглеждаха закръгления й корем. Досега военните наблюдаваха само бирените кореми на командирите си. Съдейки по многобройните задачи, легнали на раменете на бременния министър, отпуск по майчинство едва ли ще я огрее."

Последна редакция: вт, 10 фев 2009, 12:03 от Вълкът с дълъг ник

# 764
  • София
  • Мнения: 177
не се отваря страницата, но да пофантазирам- "Бременният министър роди... бременната министър роди...бременната министърка роди....бременният министърка роди....."
 Hug

Да те шокирам ли още повече? Grinning Преди години моя позната, която учеше Българска филология, ми каза, че е официално прието обръщението към ЖЕНА министър да е "господин министър". Shocked Не знам дали е било така и дали още е. То човек да не стане министър, натрапват му транссексуалност.

Общи условия

Активация на акаунт