Раждане след епизиотомия

  • 5 908
  • 82
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 365
... щото иначе много съм чела тук, че съвременната медицина отрича епизиотомията

Това силно ме изненада!  newsm78

И мен, моля подробности!

Има изследвания в PubMed (портал за научни публикации в медицината), че рутинната епизиотомия няма дългосрочен положителен ефект върху сексуалното задоволство и здравината на тазовото дъно (стрес-инконтиненция или да се напишкваш, като кихнеш). Иначе опитите за раждане без епизиотомия не са нещо от 2009 г. В стария учебник на баба ми по акушерство имаше доста обстойни обяснения как се води раждане, за да се избегнат разкъсвания. Епизиотомията беше описана като частен случай, а не като решение за всички първескини.

Възможно е при второ раждане да се мине без епизиотомия и без разкъсвания. Процентът разлика е значителен между първескини и разлики.

Извън темата: My poor ass! предстои ми да родя април, живот и здраве.

# 16
  • Мнения: 583
... щото иначе много съм чела тук, че съвременната медицина отрича епизиотомията

Това силно ме изненада!  newsm78

И мен, моля подробности!

Има изследвания в PubMed (портал за научни публикации в медицината), че рутинната епизиотомия няма дългосрочен положителен ефект върху сексуалното задоволство и здравината на тазовото дъно (стрес-инконтиненция или да се напишкваш, като кихнеш). Иначе опитите за раждане без епизиотомия не са нещо от 2009 г. В стария учебник на баба ми по акушерство имаше доста обстойни обяснения как се води раждане, за да се избегнат разкъсвания. Епизиотомията беше описана като частен случай, а не като решение за всички първескини.

Възможно е при второ раждане да се мине без епизиотомия и без разкъсвания. Процентът разлика е значителен между първескини и разлики.

Извън темата: My poor ass! предстои ми да родя април, живот и здраве.


Съгласна, моята беше наложителна.

# 17
  • Мнения: 267
При мен се получи точно така-първия път много вътрешни разкъсвание +епизиотомия ooooh!,но втория път без нито един шеф Peace нито вътре ,нито от вън  Peace

# 18
  • там където ме зове сърцето!!!
  • Мнения: 2 092
След 1вото раждане имах само вътрешни шевове. При 2рото нямах никакви разкъсвания и шевове.
И при мен беше така!
С риск да прозвучи леко просташко - жената става по-тясна така.
newsm78 newsm78 сериозно  newsm78 и как по точно  влагалището става по тясно  newsm78

# 19
  • София
  • Мнения: 679
Първия път с епизотомия и доста вътрешни шевове, втория път само с един вътрешен шев.

# 20
  • Мнения: 3 484
С първото- и външни, и вътрешни - епизиотомия.
С второто получих леко "джобче" на същото място и минах с едно конче "за всеки случай"

 Не мога да кажа за себе си, че изпитвам по-малко удоволствие или че съм по-тясна newsm78.
Тя докторката и без друго "не вярваше" , че съм раждала.  Но смея да кажа, че съм ЗА операцийката, когато е наложителна, защото има страшно много случаи, когато влагалище и анус "са се събирали в едно" Twisted Evil Едно време, де. Не се плашете Simple Smile

По-добре рязване на безчувствено място, отколкото разкъсване на перинеума. А ако той не е достатъчно еластичен, изпускането на урина при усилие - било то кихане, смях, кашлица... - е гарантиран.

На курса акушерката ни каза, че най-често неправилни разкъсвания се получават, когато главата излиза с лицето надолу и почти прилепена брадичка към тялото. (това е последният етап след ротацията на главичката). Та много често, за да подпомогнат главата да излезе по-бързо, акушерките подхващат главата под брадичката  и я "издърпват". Така главата излиза с най-широката си част, а не с върха на главата и става разкъсването...
Дано обясних ясно Laughing, че малко се пообърках
Голяма част от разкъсванията и не-разкъсванията се дължат и на акушерската практика, не само на физиката на майката и големината на главата

# 21
  • София
  • Мнения: 23 097
След 1вото раждане имах само вътрешни шевове. При 2рото нямах никакви разкъсвания и шевове.
И при мен беше така!
С риск да прозвучи леко просташко - жената става по-тясна така.
newsm78 newsm78 сериозно  newsm78 и как по точно  влагалището става по тясно  newsm78
Хаха, моята баба също е бивш гинеколог и каза, че подобно твърдение е абсурдно. Пък и какво е общото между епизиотомията и тясното или широкото. Нека който пише да се конктретизира, а не да ни хвърля в джаза  Mr. Green

# 22
  • Мнения: 6 274
Аз бих си направила профилактично епизиотомия и при второ раждане. Дори и да пренебрегнем опасността от неконтролирани разкъсвания, епизиотомията си има и други предимства.  Wink

като например?

С риск да прозвучи леко просташко - жената става по-тясна така.
Бабата на братовчеда на мъжа ми ( последния да затвори вратата  Laughing) е пенсионирана акушерка. Като родих първият й въпрос беше - със или без епизиотомия. Казах й "със" и тя "аа чудесно защото, така жената..." викам й " знам моя доктор ме светна вече"  Joy

Никога не съм чувала по - голяма простотия....  ooooh! ooooh! ooooh!
Извинявай...


Иначе, по темата - няма никакъв проблем...  Peace
Всяко раждане си е различно и е напълно възможно да родиш още сто пъти, без епизиотомия...
Нищо, че при първото раждане си имала...

Последна редакция: пт, 23 яну 2009, 20:32 от Джуличка

# 23
  • Мнения: 1 691
Но смея да кажа, че съм ЗА операцийката, когато е наложителна, защото има страшно много случаи, когато влагалище и анус "са се събирали в едно" Twisted Evil Едно време, де. Не се плашете Simple Smile
Една приятелка роди през лятото с епизиотомия и все още не може да оправи това "събиране в едно" на влагалище и анус.

С първото- и външни, и вътрешни - епизиотомия.
С второто получих леко "джобче" на същото място и минах с едно конче "за всеки случай"
Точно затова щях да  #2gunfire лекарката, която ми направи епизиотомията - защото ме е страх, че при евентуално второ раждане точно същото място ще е слабо и пак ще се стигне до разкъсвания или пак епизиотомия и следователно шиене.

А за "другите предимства" на епизиотомията - с риск да прозвуча вулгарно - мъжът ми не е чак толкова обиден от природата, че да трябва да ме стесняват за негово удоволствие.

# 24
  • София
  • Мнения: 2 296
Мисля,че всичко е индивидуално.
Първият път родих с епизиотомия,вторият- също.

# 25
  • Мнения: 1 174
Аз родих без епизотомия. Имах разкъсвания, но чак пък влагалище и анус в едно  Shocked не съм знаела че може толкова лошо да стане. То май затова се правят епизотомиите, нали се реже настрани към крака, за да не се разкъсваш към ануса и да е по - гладък разрез, да се шие по - лесно. Пък и при епизотомията имаш един разрез, а при мен например разкъсването беше като три лъча тръгващи от една точка, дано ме разбрахте какво искам да кажа и си беше доста неприятно. А колкото до по - тясното влагалище, възможно е ако те зашият по - тясна отколкото си била, т.е. доктора така те зашива, по принцип е възможно да си направиш такава стесняваща операция ама май това влиза към пластичната хирургия.

П.П. Имаше такава тема за секса след раждане и там доста жени пишат, че след раждането се усещат по - стегнати и по- тесни.

Последна редакция: пт, 23 яну 2009, 22:48 от rosy_bosy

# 26
  • Мнения: 19 303

С риск да прозвучи леко просташко - жената става по-тясна така.
Бабата на братовчеда на мъжа ми ( последния да затвори вратата  Laughing) е пенсионирана акушерка. Като родих първият й въпрос беше - със или без епизиотомия. Казах й "със" и тя "аа чудесно защото, така жената..." викам й " знам моя доктор ме светна вече"  Joy
И ако гинекологът не направи шева като хората или ако те стегне малко повече, ще си умираш от болка само и само заради това удоволствие на мъжа. Мен година и нещо след това все още си ме болеше.  Ако има втори път, ще направя всичко възможно да е секцио.
А, иначе перинеумът се разтяга и омеква при масажи с бадемово олио , както и чай от листа от малина в последните седмици преди термина.

# 27
  • Мнения: 5 391
И двата пъти имах епизиотомия.
Нямам идея нито какви са плюсовете, нито минусите от това след раждането.

# 28
  • Мнения: 142
Преди да родя изчетох много по въпроса за епизиотомиите - най-вече съвременни научни статии. Епизиотомията се отрича като редовна акушерска практика, каквато е в България. Понякога се налага, но добрия акушер трябва да знае кога и дали да направи подобна интервенция. Епизиотомията е оправдана само в няколко случая - като например нужда от бързо изваждане на плода и в още една - две екстремни ситуации. Статистически е доказано че естественото разкъсване зараства по-добре (въпреки неравните ръбове). Не е ясно защо се счита че равните ръбове са по-добрия вариант.  newsm78 Освен това се разкъсва точно колкото трябва, а не повече. Много бяха доводите "против" епизиотомията. Може някой ден да си направя труда и да преведа малко материали. Смятам че ще е полезно, защото много от тия митове като например че жената ставала по-тясна направо ме втрещяват  #Crazy

# 29
  • София
  • Мнения: 39 771
И аз не мисля, че има нещо такова като "по-тясна". Дияна се роди на 8ми февруари, но беше 1вото бебе за новата година. Не стига, че раждах пред цялото отделение, но и всички висяха кат ме шиха. И се майтапят "направи я по-тясна, мъжът и ще ни благодари" и т.н. Странен е хуморът на гинеколозите Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт