Отговори
# 270
  • Мнения: 192
cutesmallcat, имаш и от мен  fingerscrossed за утре. Късмет и всичко да мине много леко.  Hug
Връщам се сега назад да ви чета, че от вчера не съм влизала във форума.

# 271
  • Мнения: 60
[b]Честит Стоянчо на мама Дида!
Честит Илиян на мама Лукрециана!

Честит Енчо на мама Рися!

Честита малка принцеска на мама Бульовче!

дано не съм забравила някоя мама - ако съм моля да ме извините най-искрено!
Остават ми още 4 дена на работа и ще се опитам да съм по-активна във форума, ако не родя дотогава!
Момичета направо се чувствам ужасно безотговорна - чантата ми за болницата не е готова, креватчето не е докарано (е, за това е виновен бащата), направо ужас! Надявам се другата седмица да наваксам и да извърша приготовленията и дано бебчо покрутува още малко, че безотговорната му майка още нищо не е свършила #2gunfire

# 272
  • Мнения: 242
Инеситка,не се притеснявай,душа Hug И ние нямаме още легло..е,всичко друго е нагласено,де,няма да си кривя душата.Но май нямаше да е така ако доки не ме беше наплашил,че ще родя всеки момент... newsm78 Както се изцепи моята снаха: "Ама за кво ти е легло?!? Ще спят в количката...",при което аз ... #Crazy,защото леглата нямаше да са създадени ако не бяха с определена цел,нали? Пък и не ми се ще децата ми да са с изкривени гръбначета,защото глупавата им майчица ги държи по 24 часа в денонощието в количката ...пу-пу Rolling Eyes Казах й тя да си държи бебето постоянно в количката щом има такива мераци.
Незнам,според мен не е правилно...може и да греша,но както ние не можем да спим в колите си,така и бебетата не трябва да спят по 24 часа в количките си...

Инесита,аз ли бях твоята мама-вестителка,душицо? Само да не станеш ти моята Mr. Green

# 273
  • Мнения: 192
Честито момиченце на Бульовче!!!  newsm51  newsm51  newsm51
Да ви е жива и здрава малката принцеска, да расте щастлива, послушна, умна и красива за радост на мама и тати !!!

# 274
  • Мнения: 67
cutesmallcat,naiema  Flowers Four Leaf Clover fingerscrossed леко раждане утре и бързо възстановяване.

# 275
  • София
  • Мнения: 66
Ама много сте мързеливи днес... или има масово раждане и затоа ви няма Simple Smile

Аз исках в новата тема да ги напиша тия неща, но и тук става...

Първо новинки от Бульовчето, на която предадох всички поздрави и прегръдки:
"двете се възстановяваме, кърмим се и спим сладко - като след добре свършена тежка работа. Дано в сряда да сме вкъщи и да ви пиша. целувки на всички"

А сега, най-накрая, обещаната лекция на 9 месеца за къпането:

КЪПАНЕ НА БЕБЕТО - важни моменти

-не е задължително къпането да става вечер /прави се тогава обикновено за да може и таткото да си е вкъщи/, но е хубаво да е по едно и също време всеки ден, тъй като малките деца обичат ритуалите и свикват с тях
-хубаво е къпането да е последвано от релаксиращ масаж
-къпането става всеки ден, като през първата годинка всеки път се къпе и косата
-първите 3 месеца къпането трябва да става в стаята, в която се съблича и облича бебето. Не е задължително това да е спалнята.
-температурата на стаята трябва да е 26-27 градуса, а на водата - 36-37 градуса
-в началото цялата процедура /включително събличането, обличането и нанасянето на козметика/ трябва да стават в рамките на 10-ина минути
-необходимите пособия са: вана, стойка, кофа за мръсната вода, чиста вода за изплакване, канче за поливане, козметика, хавлийка, пелена /тя попива водата по-добре и се слага върху хавлийката/, кухненски рулони /те се слагат под бебо по време на събличането, тъй като е възможно да има "подарък" в памперса/
-бебето се съблича отдолу - нагоре, за да може да се изчисти мръсното дупе без да се разхожда голо бебе из стаите
-нааканото дупе НАЙ-ДОБРЕ се мие под течаща вода
-памперса се сменя всеки 3 часа; ако има само напикано - чисти се с мокра кърпичка; маже се всеки път с кремче /ИЛИ пудра/;
-ако бебето се е наакало /N.B. кърмачетата по начало имат редки изпражнения, така че не се притеснявайте излишно/, се пуска чешмата; водата се тества с лакът; струята не бива да пада директно върху бебешката кожа-по-скоро бебето се мести под ръката с която се мие и върху която пада водата; винаги се използва измивна формула - за честото миене на дупето се препоръчва сапун
-как се сменя памперса: вдига се долната част на детенцето като се държат едновременно двете крачета; централната картинка на памперса трябва да се пада върху пъпчето; лепенките НЕ се стягат; ресничките около бутчетата трябва да се оправят
-по време на изплакването трябва повечеко вода да се изспе върху главичката /когато бебето се държи по корем/ и тъй като това обикновено го стресира е хубаво още от първия път да го "предупреждавате" с думи от рода на "внимание", "затвори очи", "водата идва"
-бебето НЕ се оставя без да се държи във ваната, когато в нея има вода
-след баня бебето се завива с хавлийката /+пелената/и се обработва с крем личицето и зад ушите
-ако има секрети в нослето: капва се физиологичен разтвор в ноздричката, което води до кихане; друг вариант е след баня да се почиства нослето с помощта на клечка за уши с ограничител, която се върти в една посока и след това се изтегля /не се препоръчват каквито и да е спрейове, вакуумни помпички и др./
-очите не е необходимо да се обработат, но ако има нещо в някое оче, тогава главичката се накланя в срещуположната посока и във външния край на очето се капва физиологичен разтвор; ако това не помогне - на доктор
-подсушаването на бебето става от тежестта на самата хавлийка, докато се обработва с козметика личицето
-след подсушаване хавлийката се отваря и цялото тяло, особено на сгъвките, се маже с крем /за новородени и през зимните месеци/, мляко или лосион /за горещите месеци/
-обработка на пъпчето: слага се памперса, но не се затваря; навива се пелената върху гениталиите; накапва се спирт 90 градуса; натрупва се антибиотичната пудра на хълмче и памперса бързо се затваря (ако има копринен конец под пластмасовата щипка, той се затяга след събличане)
-в първите дни след падането на пъпчето: много е вероятно в него да се появяват малки кървави точици и власинки /в продъжение на около седмица/; те се почистват със спирт 70 градуса и клечка за уши
-за момченцата - не се препоръчва забелване, докато главичката сама не се покаже/освен ако няма трудности при пишкането/; в памперса пишката се поставя надолу
-за момиченцата - след измиване с намаслена кърпичка или мокра кърпичка с няколко капки масло се почистват повторно всички гънки около гениталиите
-препоръчва се бебето да се оставя често по корем, като това може да се прави още от първия ден след изписването
-преносените бебета имат по-често имат суха кожа

Козметиката
/вариантите на СебаМед, но и всичко, което им съответства от другите марки/

-миещо блокче - за дупето - то стои в банята
-гел за атопична кожа - за къпането на новородените бебе; по-късно - бебшко шампоанче
-бебешко масло / намаслени кърпички - за почистването на момиченцата и за мазане през деня под гушката и по свивките /местата с по-голямо триене/
-нежен крем за бебета - за тялото след баня
-крем против подсичане /профилактичен е - не трябва да съдържа цинк, защото той прекалено изсушава кожата/ - използва се докато детето носи памперси - маже се всичко, което е под памперса, вкл. коремчето и горната част на крачетата
-крем с цинк /напр. "Здраве"/, който е за случаи на вече появила се червенина и се използва само докато премине първоначалното възпаление /обикновено еднократно/

За сега толкова - следва малко тъпата лекция за скрийнинговите изследвания на новородените   bouquet

# 276
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
carbo ,много ти благодаря за изчерпателната лекция по къпане   bouquet

Днес Пловдивската среща беше много приятна.Пак ще се уговорим да се видим,но може би вече с бебетатата  Mr. Green.

Липсваха ни Фокси и Теди.

Последна редакция: пн, 26 яну 2009, 20:33 от Elfita

# 277
  • Мнения: 242
Карбо,супер изчерпателна лекцийка.Благодаря  bouquet Аз лично имах нужда да ги знам тези неща Hug

# 278
  • Мнения: 89
Еее,Карбо,супер си!Това с намаслените кърпички не ми е много ясно-значи измива се дупето и всичко останало на момиченцето,после се почиства отново с намаслена кърпичка и после върху "намасленото" се маже кремчето против подсичане..

# 279
  • Велико Търново
  • Мнения: 116
Карбо благодарско за хубавата лекция   bouquet Много полезно за неопитни мами като мен!!!

Аз преди малко трябваше да изтърпя набезите на свекървата  Laughing Първо от миналата седмица реши, че трябва да ми се обажда всеки ден да ме чуе, а пък днес направо дойде у дома, без да се обади. Не ме разбирайте погрешно, не е лоша жената, ама обича всичко да е под неин контрол и е доста властна. Та дойде тя да ми обясни как трябва да си гледам детето, аз й казвам, че съм решила еди какво си, а тя - Аааа не! Това не се прави така, ще е еди как си!  Laughing И ми вика - Не се притеснявай, аз знам как се прави, ще си го къпим, ще си го гледаме ... Идеше ми да й кажа - ама кои сте тези вие  ooooh! Laughing , ама айде мир да има, само се усмихвам и ще оставя сина й да се оправя с нея. Ще има престрелки след като родя. Че и близо живеят, та тя се гласи постоянно да е у дома. Досега и двамата тактично й намеквахме, че не е нужно да идва всеки ден, ама май ще трябва да й се каже в прав текст, пък ако ще да се сърди  Whistling

Забравих да кажа, че стискам палци за утре за Котето и Найема! Сигурна, съм че всичко ще мине супер и ще чакаме добри новини!!!

# 280
  • Мнения: 46
Успех утре на котето и ниема  fingerscrossed
Ние с кумата след срещата си направихме една дълга разходка-през главната,пешеходният мост и на колелото на Панаира седнахме на сокче при сестра й  Crazy.После татко ме взе и в Баумакс купихме дръжки за гардероба.Отсреща ще отварят скоро Вис Виталис и ще им е усобно на тракийските мами като Весето.Аз замъкнах тати в нашия Вис и харесахме кошарка класик на Бертони.
Лека нощ и до утре в новата тема с новите бебчета   bouquet

# 281
  • София
  • Мнения: 66
ех, толо, ти много специализиран въпрос зададе Wink но мисля че трябва да е така, както ти си го написала...

Сега останалото:

Малко "бонус информация" от Авент

-изцедената кърма веднага се слага веднага във фризера, за да замръзне
-ако има доизцедено количество (в рамките на 24часа), то се долива върху вече замръзнала кърма
-ако е необходимо рязко размразяване на кърмата, това става на водна баня под 50 градуса
-стерилизацията в електрическия стерилизатор е 8 минути след завиране на водата /общо около 15 минути/
-най-лесно и бързо се ползва стерилизатора за МВ - за около 2 минути
-помпата за кърма се ползва около 3-6 месеца
-стерилизаторите се ползват около 6 месеца, като постепенно се спира
-най-дълго се използват уредите за затопляне на храна - около 2 години
-1 месец преди раждането е хубаво да се започне да се използва крем за зърна. Той може и да не се отмива преди кърмене, но е по-добре да се отмие /без сапун/

Неонатален ултразвуков скрийнинг

Всяка последна събота от месеца в ТОКУДА се провеждат безплатни прегледи на новородени бебета /до края на 1-я месец/. Записването става на телефонната централа на болницата, като за един ден се преглеждат до 25 бебета
Също така прегледът може да е безплатен, ако има направление от личен лекар


Прави се след изписването. Целта му е да потвърди ранните малформации /които обикновено са видяни още преди раждането/ и да предпази от усложнения

Включва:
абдоминална ехография
-на вътрешните органи

ехография на тазобедрени стави
-за изкълчени ставички
-обикновено се получава от пристягане с пелени, но може и да е наследствено - тогава се нарича вродена дисплазия
-по-предразположени са момиченцата, особено родените със секцио
-ако се установи проблем, се правят прегледи през 6-та седмица; 3-ти месец; 6-ти месец
-нормалната поза на крачетата е т.нар. жабешка - тя се получава при употребата на памперси
-ако е налице дисплазия, се носят ортопедични гащички

трансфонтанелна ехография
-това е ултразвуков скрийнинг на централната нервна система /структура на мозъка/ за вътрешни кръвоизливи и увреждания
-препоръчва се силно за деца, родени с ниско тегло /под 2500гр./

изследване на уши
-изследват се след 35 г.с. и след 48-я час

изследване на очи
-силно се препоръва за деца, родени с ниско тегло /под 2500гр./


Ще ви напиша и лекцията за първите грижи, но тя е по-дълга, така че най-вероятно наиситна ще е в новата тема Simple Smile

Ааа а за къпането мисля че при мартенките има видео-линк на същата акушерка /все й забравям името/ която води и лекциите

# 282
  • Мнения: 15
Здравейте,момичета!Първо да честитя бебчето на бульовчето Да и расте здравичко и много да радва всички в къщи!Сега и аз да кажа за къпането.Относно времето за къпане-съгласна съм че може по всяко време но обикновенно вечер е по-добре защото винаги сънят е по-спокоен след къпане.Масажа се препоръчва след първия месец.Температурата е същата която казва и Carbo.Къпането в началото се извършва колкото се може по бързо,защото бебчетата изпитват ужас като са голички.Необходими пособия в началото са един леген,една кофа за топлата вода и канче за поливане.Просто защото бебчето се държи в ръцете.Бебето не се държи за корема а през гърдичките и раменцата.Очичките се забърсват всяка сутрин с тампон с преварена вода.Подсушаването става най добре -отдолу хавлийката отгоре тензухена полена,защото тя попива най добре.За пъпчето-нашето падна на 9 ден и го обработвам като капвам спирт а след това пудричка.За пишката-до годинка не трябва да е пипа.За къпането-аз го къпя с нивеа 2в1, а за миене на дупе ползвам тео бебе.Просто няма смисъл от други скъпи сапуни /макар че и аз ги накупих/За мазането ползвам олио на нивеа.И когато бебчето се маже се редуват гръбче и коремче а не двете заедно,за да се остави част от кожата да диша.И естественно всички гънки след като са подсушени добре.Крем за подсичане-ползвам бочко и нивеа.Просто къпането си е индивидуално за всяко дете.И аз процедирам по тоя начин. вслушах в съветите на акушерките в болницата.Все пак те всеки ден по няколко пъти къпят бебетата и знаят най добре.Стискам палци на мамите които утре ще раждат.И накрая да питам-искам да сложа на Гани снимка на първа страничка но не зная как.Коя мама ще ми помогне?

# 283
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 783
Carbo,страхотна си ,много полезна информация ,благодаря ти  Hug Hug Hug

# 284
  • София
  • Мнения: 23
Carbo, много ценна информация - благодаря   bouquet Hug

Svetla70, благодаря и на тебе за споделената информация - все пак опита е друго нещо  Hug

Общи условия

Активация на акаунт