С каква сума живее домакинството ви месечно?

  • 65 476
  • 1 217
  •   1
Отговори
# 390
  • Мнения: 293
AGAPH, става малко като приказката за лисицата и гроздето.Хем искаме да получаваме по няколко хиляди лева, но не ни се поемат отговорностите и не ни се напъва за ръководни постове.
Аз продължавам да твърдя, че 1500 лв е добре заплата за България.Макар и фармацевт, тук става въпрос за служител.Ако отвори собствена аптека или поеме управлението на верига, доходите ще са в пъти.
А относно преводите, моя позната има агенция за преводи и легализация и това е основната й дейност, а не допълнителна.Работи в офис, за който плаща наем, а не в извънработно време от къщи.Ползвам услугите й и таксата за превод на специализирана литература е 8 лв на страница.При това става въпрос и за по-рядко използвани езици.При тези цени бизнесът й процъфтява, защото преди месец нае още две момичета.
Finty, аз не отричам разходите ти, а подчертавам, че това за мен са лишения във всяко едно отношение и не можеш да подложиш едно дете на това.Като студенти може би и ние сме живели така и да не дава Господ, ако се наложи пак ще го правим, но никога не бих искала да подложа детето си на това.

Да,преводаческите агенции вземат и до 12 лв на страница но какво дават на истинския преводач е съвсем друго.Била съм и от двете страни. И не , аз не искам да вземам 1500 лв като майка ми-защото нямам нейния кетап- това е напълно нормално.Но пък и с моите възможности не съм съгласна на 500лв...
И въобще тук не искам да говоря за себе си. Говоря по принцип,че заплатите в Бг не съответсват хич ама хич на стандарта,които ни се вкарва.Не може да съществува заплата от 500 лв , а да ти искат за ток 200лв и за парно такса мощност без да го ползваш 200 лв на отплителен сезон.
Надявам се да съм станала по-ясна.
Плюс това в България никой не защитава дребния бизнес.Всеки си развява байряка на принципа по-силните изяждат по-слабите- джунгла.
Няма средна класа-в това е проблема.

# 391
  • Мнения: 24 467
Мизерията и простата липса на лукс не са едно и също.
Луксът е придобиване и ползване на откровено ненужни вещи и услуги. Дори и да можем да си ги позволим, пак, ако сме нормални хора и сами си изкарваме средствата, с които живеем, ще се питаме, дали това ни е нужно.
Границата пък за това, кое е лукс и кое- необходимост е твърде неопределена.

# 392
  • София
  • Мнения: 971
Ама като ти се дава 500 лв. заплата никой не те кара да я вземеш. Казваш не мерси и търсиш по-висока.

# 393
  • София
  • Мнения: 62 595
А ти не забравяй, че колкото по голяма е автоматиьзацията, толкова по малко хора са нужни, и толкова по квалифицирани трябва да са.
Достатъчно протести съм чувала срещу системи, които автоматизират някои действия и след това лишават определени хора от работа. Едно време във всяко ведомство, което се занимава с външна търговия имаше търговец, към него преводачи, машинописки и кой знае какво още. Днес машинописки няма никъде, защото го правят или секретарки, или преводачки или подобни съвместяващи длъжности, хората говорят чужди езици и преводачи се използват по малко и т.н., и т.н. Архивната и деловодна дейност е намаляла в пъти, защото голяма част от информацията се съхранява електронно, писма се пишат по малко..

П.С. За парнто знам, че има различни сметки, но все пак просто казвам, че е възможно и да са ниски, не коментирам защо.

Супер, значи производителността се повишава и се съкращават разходите за персонал. Но тук идва и един друг въпрос - на този човек, който се справя сам с цялата работа дали получава по-високо заплащане за тази си квалификация и работа? В много случаи не, защото чорбаджията е решил да икономисва от неговата заплата. Да не забравяме и регионалните особености. Затова има хора с ниски заплати, въпреки добрата им квалификация и високата производителност.
Естествено е да се автоматизират и роботизират произвосдства. Зная, че винаги ще има хора, които ще протестират, но това е положението. Светът върви напред.

# 394
  • Мнения: 3 993
Цитат
Стига с това парно, защото нашето не надвишаваше 70лв/мес за двустаен, неизолиран апартамент. Сега в друго жилище, с изолция, хубава дограма е по малко за двойна площ.
Ние плащахме по 300-320 лв парно на месец  #2gunfire
двустаен апартамент !!! Сега само сградната инсталация е по 30-40 лв.
Да, разбира се! Който твърди, че плаща 70 лв месечно парно за двустаен неизолиран апартамент, не е ползвал никакво парно - просто е стоял на студено!

# 395
  • София
  • Мнения: 971
Безмислени са споровете за парно - никой няма сметка да лъже колко му е парното. Просто в едни блокове всички са с пуснато парно и в други единиците останали клиенти на топлофикация отнасят големите сметки.

# 396
  • София
  • Мнения: 62 595
И аз не вярвам в тези 70 лева за парно. Сигурно само сградната инсталация е 40 лева на месец. Друг вариант е да е заявил малък месечен разход и да чака изравнителната сметка.

# 397
  • Мнения: 41
Цитат
Да, разбира се! Който твърди, че плаща 70 лв месечно парно за двустаен неизолиран апартамент, не е ползвал никакво парно - просто е стоял на студено!
А на мен ми мирише на кражба ако апартамента е в София

# 398
  • Мнения: 293
Ама като ти се дава 500 лв. заплата никой не те кара да я вземеш. Казваш не мерси и търсиш по-висока.

Права си.Въпроса е ,че на 70% от местата слушаш това.В това е проблема.И не може всички българи да са в в останалите 30%.

# 399
  • France
  • Мнения: 726
По повод дискусията за пилето: с едно пиле се храним няколко пъти....
С предишното пиле направих: бутчетата, крилцата и бонфилето с картофи /2 яденета/, а бялото месо го обезкостявам на пържоли за обяд на мъжа ми /2 обяда/.
Днес ще правя пиле с ориз /2-3 яденета/, а от бялото месо пилешка каша с гъби /2 обяда/, като 1/2 от месото ще замразя с бульона, пак за каша.
Така се получава, че 1 хранене излиза малко над 1лв на човек.

# 400
  • София
  • Мнения: 971
AGAPH ако не те устройват предложенията на пазара споделих как бих търсила работа аз и съм сигурна че до 2 седмици ще намеря нещо прилично. Освен това ако на пазара няма търсене за услугите които предлагаш има три варианта - или да създадеш такова търсене или да смениш специализацията или да се преместиш.

Пазарът, както писах, не се ограничава в твоя град, нито в България

# 401
  • София
  • Мнения: 62 595
Абе, това пиле да не е пуйка?  Laughing Колко бяло месо остава, че и за  2 пържоли? Нищо работа!
Вкъщи само докато варя пилето и децата час по час ходят да проверяват кога ще е готово. И докато готвя се присламчват и половината бяло месо заминало ей така, между другото.

# 402
  • Мнения: 4 300
Андариел, ще ти дам един пример, за да ти покажа какво имам предвид, Мъжът ми се занимава с финансова дейност, като изготвя доклади на бг и на английски. Той ги пише на единия език, а преводачи ( на ТД) ги превеждат на друг), а той подписва и двата екземпляра. Разбира се ги чете. След неколкократни проблеми с превода говори с шефа си и му обясни, че неговата заплата е 10 пъти повече от тази на преводачките и времето му е твърде ценно, за да го губи в преводи. Не му намаляват заплатата за времето, прекарано в коригиране на преводните грешки. И съотв. работодателя прецени, че му е по изгодно да плаща на външна фирма, която да извършва по качествено специализираните преводи. Ето това е, топката е изцяло в полето на работодателя.

И за парното, моля ви, не пишете глупости. Нито съм крала, нито ви лъжа. Сега ще ме карате да ви снимам топломера и термометъра. Просто никой не краде в блока и сметките са реални. Отоплението на ток ни излизаше на подобна сума, пореди да пуснат парното, което ме кара да мисля че сметката е реална.

# 403
  • Мнения: 293
Казах вече,че не говоря конкретно за себе си,а за целия бг народ.И изобщо за конюнктурата на пазара и за смешните заплати. Rolling Eyes

# 404
  • София
  • Мнения: 971
Ами и аз говоря по принцип. Това е абсолютно най-общото правило на пазара - търсене и предлагане.

Общи условия

Активация на акаунт