Бъдещи мами -ЮЛИ 2009 , Тема № 14

  • 16 726
  • 295
  •   1
Отговори
# 45
  • Силистра
  • Мнения: 288
Здравейте!
Да си кажа мнението за болничните напълно подкрепям мнението на Quasimodo.

И малко да ви се оплача от вчера имам контракции, без болка само втвърден корем, от какво е и трябва ли да ме притеснява?

И друго момченцето ми не чува,  Cry , близо два три дни, само ме пита мамо какво каза, я пак повтори, изумих се. Реших да го пробвам и съвсем тихо го питам "Искаш ли шоколад?", обаче отговор няма. Много съм разтревожена, рових в здравния да вида добър доктор УНГ, ама тая пуста провинция далече сме от столицата...но щом е за детето спирка няма...

Така оплаках ви се хубаво за което сори   bouquet
Желая ви хубав и слънчев ден   bouquet

# 46
  • Мнения: 3
Примера, който дадох беше за да обясня как се изчислява болничния и как се отразява на майчинството впоследствие. Но Квазимодо е прав, че 1-2 месеца болнични няма да повлияят особенно на майчинството. И едно уточнение Квазимодо макс. осиг. доход е 2000лв. Wink

# 47
  • Мнения: 3 092
По въпроса за болничните и Зара и Квазимодо бяха повече от изчерпателни  Hug нямам какво повече да обяснявам  Simple Smile А , да 2000.00лв е максималният осигурителен доход , въпреки че Масларова предлагаше 2200 .
svetly_ Hug дано да попаднете на добър доктор и всичко да е наред !

# 48
  • Мнения: 755
Здравейте!
Да си кажа мнението за болничните напълно подкрепям мнението на Quasimodo.

И малко да ви се оплача от вчера имам контракции, без болка само втвърден корем, от какво е и трябва ли да ме притеснява?

И друго момченцето ми не чува,  Cry , близо два три дни, само ме пита мамо какво каза, я пак повтори, изумих се. Реших да го пробвам и съвсем тихо го питам "Искаш ли шоколад?", обаче отговор няма. Много съм разтревожена, рових в здравния да вида добър доктор УНГ, ама тая пуста провинция далече сме от столицата...но щом е за детето спирка няма...

Така оплаках ви се хубаво за което сори   bouquet
Желая ви хубав и слънчев ден   bouquet




За момченцето ти , не се притеснявай толкова мила, първо се убеди дали не чува или просто не дочува. Понякога се появяват такива заглъхвания в следитвие на скоро прекарани вирусни състояния с  по-тежка хрема или  вируса удря в ушите , но без болка, а просто със заглъхване. Консултирай се и с педиатър. Пиша ти , защото и моят син миналата година, точно и той на 4 години е бил тогава, в следствие на няколко поредни вируса така не дочуваше и ме караше да повтарям , когато му говоря. Изплаших се и го заведох на лекар и се оказа в общи линии това , което по-горе ти написах. Но разбира се консултацията с лекар е необходима. Пожелавам ти да не е нещо притеснително,  спокойно! Hug Peace

# 49
  • Мнения: 41
За майчинските и аз съм съгласна с логиката на таткото.  Браво - добре се е информирал.

А за бебетата - аз все още не го усещам - не знам защо. Може би   защото баткото не ми дава мира напоследък.
Но когато ходих при  док. и на ехографа  доста добре се вижда колко хаотични движения прави-
 Емили ( за бебоците сега има много място и те се въртят непрекъснато - трудничко става чак на  края).
 

# 50
  • София
  • Мнения: 39
svetly_ , пиши след консултацията с док. за малкия. Непременно!!! 

# 51
  • Мнения: 209
Здравейте!
Да се включа и аз..Чета ви от известно време, но не съм писала.
Чакам първо детенце в началото на юли - последно определен термин за 05.07...

Сега, относно болничните и как се отразяват след това:
Не съм счетоводител, но това е, което прочетох:
Кодекс за социално осигуряване

Възнаграждение, от което се определя обезщетението
Чл. 41. (1) (Доп. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм., бр. 105 от 2006 г.)
 "Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто"  
.....
(3) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) За дните, включени в периода по ал. 1, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност или за бременност и раждане, се взема предвид доходът, от който е определено паричното обезщетение.

....

Обезщетение при бременност и раждане
Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., бр. 105 от 2006 г., изм., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 12 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5. "

Та си мисля, че за времето през което някой е бил болничен, осигурителният му доход е този, от който е изчислен болничният и ако няма сериозни промени в заплатата, не би следвало да се отрази...

Това, което малко не ми харесва е: " Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода", тъй като при болничен се вземат само 80%  от заплатата, т.е. нетото е по-малко, но разликите не би трябвало да са много сериозни..

Май стана доста дълго и кой знае дали някой ще ме разбере, ама...Simple Smile

Леко бременеене на всички и късмет!
svetly_ , дано не е нещо сериозно..

# 52
  • Мнения: 11 818
svetly_, стискам много силно палци!!  Praynig Вярвам, че всичко ще е наред! Пиши като се видите с лекар! В момента има доста сериозна вирусна вълна.

# 53
  • Мнения: 1 054
А .... докато говорите за майчинство... да питам и аз. Аз нямам нито 1 ден стаж по трудов договор - работила съм до сега или без договор или на граждански... Някаква еднократна сума ли ще получа само при раждането или и някакво минимално майчинство за определен период от време?

svetly_, дано всичко да е наред... на мен често ми заглъхват ушите и от най-малката настинка, така че по-добре се консултирай първо с лекар преди да се притесняваш... Стискам палци да се появиш с добри новинки  Praynig Hug

# 54
  • Мнения: 755
С тези болнични и предстотящи майчински и аз така се изнервих , че се отказах да ги мисля , колкото толкова. В крайна сметка аз съм /не по моя вина/ част от т.нар. сива икномика , т.е. взимам едни пари , а ме осигуряват на доста по-малко , така че все ще съм прецакана. ooooh!
А да си довнасям то не ми остана време много , и като изчислих , няма смисъл. Държавата нищо не ми е дала до сега , та сега ли... стискам палци леко да доизкарам бременността си и безпроблемно да родя живо и здраво бебе! Пожелавам това на всички вас също,  bouquet... и да ги смятаме и да не ги смятаме... ще получим колкото е по закон и осигурителне доход. Wink Peace

# 55
  • Мнения: 3 092
BubolecheMeche  нямаш нито един ден осигурителен стаж ли ... тогава мисля че се вземат по 100 лв на месец ако доходът на член от семейството е до 350 лв. и то парите  се дават само докато детето  навърши една годинка.

# 56
  • Мнения: 1 054
Мерси, Вили.... ами така е ... по морето без договор... Тука работих за доста добра заплата ама на граждански... макар, че и от там ми удържаха и здравни осигуровки и ... други някакви. Нищо не разбирам  ooooh!

# 57
  • Мнения: 179
svetly_ - момченцето ти е на 4г. как така от няколко дни преди това не ти ли е направило  впечатление.Вземи веднага мерки аз бих ти препоръчала в София -Исул.Дано всичко е ок Praynig
За болничните и аз да се изкажа - намаля се.Зара 75 много правилно го е обяснила.Колкото по малко вземате болнични толкова по добре Peace
Максималния осигорителен доход не е 1400, а 2000 аз се осигурявям на него.
За кърменето - това е нещото което никога не бих забравила.Аз кърмех със селиконовите накрайници с две ръце ги препоръчвам Hug, проблема при мен беше , че имах страшно много кърма кравите ряпа да ядат Laughing малката си беше финна принцеска и почти не ядеше, през час ми се налагаше да се цеда ooooh! не можех почти никъде да си позволя да излязя на по дълга разходка , защота ставах цялата в кърма.Кърмих до 6 месеца, след това 1месец се борих да спра кърмата.Сега само за това си мисля дали пак ще имам толкова кърма и как ще се оправям newsm78.Исках да давам кърма, но като разбрах през какви изследвания се минава постоянно , и колко неща ми забраниха да ям се отказах Stop

# 58
  • София
  • Мнения: 423
И аз не съм съгласна с Zara 75 и Вили  .Не искам да обидя никого ,но аз не съм счетоводителка,а ги разбрах нещата.Късмет много добре го е казала : осигурителния доход е този, от който е изчислен болничният.Какво толкова сложно има?Така,че Zara,  майчинството не се изчислява върху тези 400 лв ,които си дала за пример,а върху 500 на които са те осигурявали.
В крайна сметка нямате ли приятелки или колежки в майчинство около вас  да ги питате колко взимат?Всички мои бременни колежки в болничен на 80 % взимаха колкото мен докато ходех на работа.А тези в майчинство на 90% взимат повече ,от колкото аз взимах на работа.Предполагам ,че данъка с който ти облагат заплатата пада в болничен и майчинство, и затова в къщи се взимат повече пари.Това е за тези ,които са се осигурявли на реалните си пари повече от година и не са си вдигнали осигуровките, като са разбрали ,че са бременни.
Пример: вчера бях на гости на колежка,която има 2 месечно бебе.Показа ми в сайта на НОИ,че за декември са и превели 1000лв чисто в картата.Аз за декември взех малко по-малко,а още не бях излязла в болничен.Момичето дори ми беше подчинена и за това се изумих ,би трябвало да взима поне с 100 лева по-малко от мен.Помня,че излезе в болничен веднага щом разбра,че е бременна,така че е била в болничен повече от 180 дни.

# 59
  • Мнения: 177
само да вмъкна по въпроса с майчинските:
Започнах да се осигурявам върху 600 лв 5 месеца преди термина. Не съм използвала болничен, освен тези 45 дни преди раждането. Съответно като 90% от заплатата ми превеждаха около 360-380 лв на месец. Никаква идея нямам как ги изчислиха и не съм и питала.

Общи условия

Активация на акаунт